המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.1.2011
30/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.1.2011

 

בתקציר: מצרים: גילויי אהדה בין הצבא המצרי למפגינים * יומונים קטריים תומכים במפגינים במצרים, צופים את סילוקו של מובארכ * הנחיות למפגינים המצריים בפייסבוק: להתעקש על סילוק מובארכ * אחמדי-נז'אד: התגברנו על הסנקציות בעזרת התכנית הכלכלית החדשה * עבאס: דוחה שקרי אל-ג'זירה

 

הנחיות למפגינים המצריים בפייסבוק: להתעקש על סילוק מובארכ

בדיונים בדף הפייסבוק "כולנו ח'אלד סעיד", דרכו אורגנו ההפגנות ההמוניות ברחבי מצרים מראשיתן, פורסמו הנחיות נוספות למפגינים: להתרכז בדרישה לסילוק משטרו של מובארכ; לצעוד לעבר הארמונות; להשתמש בסיסמאות אחידות, בתלבושת אחידה ובתופים; לא לחשוש מהצבא ולקרוא לו להתפרס בכל רחבי המדינה; לא להאמין לדיווחים בטלוויזיה המצרית ולפרוץ לבנין הטלוויזיה; להעביר לכלי התקשורת קטעים מצולמים של הטרור הממשלתי; לקרוא להתערבות ארגוני זכויות אדם והליע"ר; לגלות אחדות בין מוסלמים לקופטים; לא לגלות נאמנות לאח"ס. התמונות הבאות פורסמו בדף על ידי המשתמשים:

 

אם יש צדק                                                              העמידו לדין את רב המרצחים מובארכ

       

www.facebook.com, 30.1.11  

 

מצרים: גילויי אהדה בין הצבא המצרי למפגינים

בעוד מפגינים במצרים תקפו והציתו תחנות משטרה, ניכרו גילויי אהדה ביניהם לבין כוחות הצבא שהתפרסו ברחובות. המפגינים קראו קריאות תמיכה בצבא, הצטלמו עם החיילים ורקדו עימם על גבי הטנקים והנגמ"שים, ואף ריססו עליהם  את הכתובת "ייפול חוסני מובארכ".

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.1.11

 www.paltimes.net, 29.1.11

 

יומונים קטריים: תומכים במפגינים במצרים, צופים את סילוקו של מובארכ

עיתוני קטר מביעים תמיכה בעם המצרי ובדרישותיו לרפורמות, אך מזהירים מפני גלישה לאנרכיה. היומון אל-שרק קרא לקידום רפורמות מהירות ואמיצות, תוך הבעת דאגה מפני חוסר יציבות, אלימות ומספר ההרוגים. היומון אל-ראיה טען כי במחאתם מביעים המצרים את אהבתם למולדת ואת חלומותיהם לעתיד מזהיר, תוך שהם נמנעים משימוש בסממנים דתיים או מפלגתיים. היומון אל-ערב קרא למשטרים הערביים, בתוניסיה, מצרים וארצות אחרות, שלא להפעיל צבא ומשטרה נגד המפגינים וקרא למי שאינו מסוגל לחולל רפורמות - שיעזוב. היומון מסר מפי מקורות מצריים כי נעשים סידורים ליציאתו של מובארכ ממצרים בימים הקרובים, ככל הנראה לסעודיה או לבריטניה, ולהעברת השלטון ליד עמר סלימאן. בכירים מצריים אחרים אמרו ליומון שמובארכ יישאר במצרים ותובטח לו חסינות מפני תביעות משפטיות.

אל-ראיה, אל-שרק, אל-ערב (קטר), 29-30.1.11

 

אל-ערב הקטרי: הנשימה האחרונה של מובארכ                              אל-וטן הקטרי צופה את עזיבתו הקרובה של מובארכ

       

אל-ערב (קטר), 30.1.11                                                               אל-וטן (קטר), 30.1.11

 

סעודיה: מחאה נגד משפחת המלוכה בגין מחדל השטפונות

בעקבות הישנות השיטפונות בעיר ג'דה שבסעודיה, מתח איש הדת הסעודי נאצר אל-עמר ביקורת על כך ששום שר או נסיך לא חשבו לקחת אחריות על טיפולם הכושל בנושא ולהתפטר, בעוד במדינות אחרות בעולם התפטרו שרים על מחדלים בתחומי אחריותם. יצוין כי ביו טיוב הועלה סרטון המציג הפגנות שהיו בעיר נגד משפחת המלוכה.

http://almoslim.net, 28.1.11; http://www.youtube.com, 29.1.2011

 

עבאס: דוחה את שקרי אל-ג'זירה

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר כי העם הפלסטיני דוחה את השקרים והסילופים שבמסמכי אל-ג'זירה וכי הפלסטינים לא יוותרו על עקרונותיהם. עבאס אמר: לא נוותר על ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית ולא תוקם מדינה ללא ירושלים; לא נוותר על גבולות 67 ולא נסכים לגבולות זמניים; לא נוותר לעולם על שיבת הפליטים לפי החלטה 194 ולא נכיר במדינה יהודית. לדבריו, כל הסכם יובא למשאל עם.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 30.1.11

    

מובארכ הציוני - עונד עגיל עם מגן דוד - הולך ומתפורר

 

פארס (איראן), 19.1.11

 

אחמדי-נז'אד: התגברנו על הסנקציות באמצעות התכנית הכלכלית החדשה

נשיא איראן אחמדי-נז'אד טען שהסנקציות שהטיל המערב על ארצו לא פגעו במשק האנרגיה של איראן שהגדילה את עתודות הנפט שלה בזכות התוכנית הכלכלית שהפעילה לאחרונה.  לדבריו, איראן לא נכנעה לדרישות המערב למרות הפיתויים שהציע.

פרס טי וי (איראן), 29.1.11