המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.1.2011
18/1/2011

 

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.1.2011

 

בתקציר: אחמדי-נז'אד: כלכלתנו תהיה בין חמש המובילות בעולם *לבנון: נדחו המגעים להרכבת ממשלה חדשה * סיוע פיננסי סעודי לתושבי עזה *  אחמדי-נז'אד מציע למדבדב לחדש הידידות * אל-אח'באר: סוריה תמנע פעילות ביטחונית סונית סמוך לגבולה * שיח' אל-אזהר דחה הזמנה להתפלל עם אובמה

 

אחמדי-נז'אד מציע למדבדב לחדש הידידות

ערב פתיחת סיבוב השיחות החדש מול ה-5+1 (21-22.1.11), ולאחר המתיחות ביחסי טהראן-מוסקבה בחודשים האחרונים, הציע הנשיא האיראני, אחמדי-נז'אד, לנשיא רוסיה, מדבדב, בשיחת טלפון (17.1.11) לחזור לדפוסים של שת"פ וידידות בין המדינות, וקידם בברכה את הרחבת היחסים ביניהן. מדבדב השיב כי מוסקבה מעוניינת בהרחבת היחסים בתחומי האנרגיה והתחבורה ובהגדלת נפח הסחר ההדדי.

פרס טי וי (איראן), 17.1.11

 

איראן מפילה מזל"טים אמריקאים

פארס (איראן), 17.1.11

 

לבנון: נדחו המגעים להרכבת ממשלה חדשה

נשיא לבנון, מישל סלימאן, הודיע (17.1.11) על דחיית הדיונים (שיחלו ב-23-24.1.11) על הקמת ממשלה חדשה. העיתון אל-ספיר טען כי הדחייה היא בשל המתנה לתוצאות השיחות של איראן עם ה-5+1 באיסטנבול (21-22.1.11), והעריך כי הצלחת השיחות תביא להסרת הווטו האמריקאי על הסדר בלבנון ותקל על הקמת הממשלה הבאה. נשיאי סוריה ותורכיה ואמיר קטר, בירכו בדמשק על הדחייה וציינו כי הם מחפשים פתרון למשבר על בסיס ההסכמה הסעודית-סורית. היומון אל-אח'באר טען, ששרי חזבאללה התפטרו מן הממשלה לאחר שהעריכו בטעות כי סיעתו של המנהיג הדרוזי, וליד ג'ונבלאט, תתמוך במועמד מטעמם לראשות הממשלה החדשה.

אל-ספיר; אל-אח'באר (לבנון), 18.1.11

 

דובר הרשות השופטת באיראן: עונש הסקילה לאשתיאני - תקף

דובר הרשות השופטת באיראן, ע'ולאם חוסין מוחסני-אז'אי, הכחיש דיווחים על ביטול גזר הדין של מות בסקילה שהוטל על סכינה אשתיאני, בעוון מעורבות ברצח בעלה ובקיום יחסי אישות מחוץ לנישואין.

אפתאב (איראן), 18.1.11 www.lenziran.com  17.1.11 

 

סיוע פיננסי סעודי לתושבי עזה

סעודיה העבירה לאונר"א 15,030,000 ריאל  (כ-4 מיליון דולר) – כסיוע לתושבי עזה. מדובר בתשלום האחרון של הסיוע הסעודי לתושבי עזה, במסגרת הסכם שנחתם בין סעודיה לבין אונר"א.

אל-וטן (סעודיה), 18.1.11

 

אחמדי-נז'אד: כלכלת איראן תהיה בין חמש המובילות בעולם

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר כי תכניות החומש הקרובות יציבו את כלכלת ארצו בין החמש המובילות בעולם. סו"י השמרנית מהר קבעה כי שיגור הלוויין האיראני פג'ר, בתוך כחודשיים, יציב את איראן בין המדינות הבודדות שלהן טכנולוגית החלל. סגן הנשיא, עלי אכבר צאלחי, ראש ארגון האנרגיה האטומית של איראן, מסר כי כור המים הכבדים בטהראן בהספק של 40 מגוואט יהיה פעיל בעוד שנתיים-שלוש.

אילנא, אירנא (איראן), 15.1.11; מהר (איראן), 14.1.11

 

פארס: המערב חרד מפני השפעתו של ח'אמנאי בהודו

סו"י האיראנית פארס דיווחה כי הצלחתו של מנהיג איראן ח'אמנאי להרחיב את השפעתו בקרב המוסלמים בהודו, מדאיגה  את ארה"ב והמערב וכי בקרב המוסלמים בהודו יש נכונות לקבל את מסריו של ח'אמנאי.

פארס (איראן), 14.1.11

 

אל-אח'באר: סוריה תמנע פעילות ביטחונית סונית סמוך לגבולה

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, טען כי סוריה הזהירה את כל הגורמים בלבנון ומחוצה לה שהיא תראה בכל פעילות ביטחונית סונית באזורים הסמוכים לגבולה איום על ביטחונה והיא תפעל כדי לדכאה. נראה כי ההודעה הסורית באה בתגובה לפעילותם של כוחות ביטחון הפנים של לבנון, הנחשבים לתומכי רה"מ אל-חרירי, באזורים הסוניים במדינה, עליה דיווח היומון.

אל-אח'באר (לבנון), 17.1.11

 

שיח' אל-אזהר דחה הזמנה להתפלל עם אובמה

שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טייב, דחה הזמנה להשתתף בתפילה עם אובמה ואישים מרחבי העולם בוושינגטון (ב-3.2.11) וקרא לארה"ב לפתור את בעיות המוסלמים בעיראק, אפגניסטן ובשאר המדינות האסלאמיות הנעשקות, בטרם קיום אירועים סמליים שאינם מקרבים פתרון לבעיות שהעולם סובל מהן.

אל-מצריון (מצרים), 17.1.11

 

איתאללה איראני: על נשיא אזרביג'ן לבטל האיסור על לבישת חג'אב

במכתב לנשיא אזרביג'אן, אלהאם עלייב, דרש האיתאללה האיראני ג'עפר סובחאני לבטל את האיסור שהטילו שלטונות אזרביג'אן על נשים להיכנס למוסדות חינוך כשהן עוטות חג'אב וטען כי הצעד מנוגד לצו האלוהי ולזכויות אדם.

אבתכאר (איראן), 16.1.11

 

המשטרים הערבים חוששים מהשלכות ההפיכה בתוניסיה

אל-דסתור (ירדן), 16.1.11