המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.1.2011
13/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.1.2011

 

בתקציר: לראשונה בסעודיה: נשים יצביעו בבחירות המוניציפאליות * הפלגים בעזה: נפסיק לשגר רקטות אם ישראל תחדל מהתקפותיה * רפסנג'אני: אני נאמן למשטר ומחויב לשלטון חכם ההלכה *  לבנון: חשש מהסלמה לאחר התפטרות שרי כוחות ה-8 במרץ * עורך יומון מצרי: אזרחי סודאן אחראים לפילוג ארצם

 

לבנון: חשש מהסלמה בעקבות התפטרות שרי כוחות ה-8 במרץ

עשרה שרים מטעם כוחות ה-8 במרץ ושר מטעמו של הנשיא מישל סולימאן, הודיעו (12.1.11) על התפטרותם מממשלת לבנון, במחאה על "הכשלה מכוונת של פעילות הממשלה ע"י רה"מ סעד אל-חרירי", והביאו להפלת ממשלת האחדות הלאומית, שתוחלף בממשלת מעבר, עד להקמת ממשלה חדשה. בכך הפרו כוחות ה-8 במרץ את הסכם דוחה מ-2008, המחייב את הצדדים שלא לפרוש מהממשלה. היומונים אל-אח'באר ואל-ספיר המקורבים לאופוזיציה דיווחו כי ראשיה ידונו בצעדיהם הבאים ובהצגת מועמד מטעמם לראשות הממשלה, במקומו של סעד אל-חרירי, שדבקותו בביה"ד הבינ"ל היא בעייתית עבורם. להערכת היומון אל-ספיר, לסוריה תהיה השפעה רבה על בחירת מועמד זה. כוחות ה-14 במרץ ממשיכים לדבוק בסעד אל-חרירי: סמיר ג'עג'ע, מנהיג הכוחות הלבנוניים, הזהיר כי הצגת מועמד אחר פירושה חתירה למלחמת אזרחים. כדי להרגיע את החשש מפני התפרצות אלימה, אמר נביה ברי, יו"ר הפרלמנט ומראשי כוחות ה-8 במרץ, כי הביטחון הוא קו אדום ולאיש אין רצון לגרור את המדינה אל  התהום. היומון אל-אח'באר מסר כי מנגנון בטחון הפנים בלבנון, שראשיו מקורבים לאל-חרירי, תגבר את אמצעי האבטחה סביב מטה המנגנון בבירות; שה"ח של סעודיה, פטרוניתו של סעד אל-חרירי, הביע במסע"ת (12.1.11) משותפת לו ולעמיתו התורכי באנקרה, חשש מפני פילוג בלבנון, שיהווה איום גדול על המזה"ת. היומון הסעודי אל-מדינה טען כי ההידרדרות בלבנון היא אחד מביטויי הסכסוך בין ארה"ב לאיראן. רוב יומוני סוריה סיקרו בצורה לקונית את המתרחש, זולת היומון הלא ממסדי אל-וטן שמתח ביקורת עקיפה על ההתבטאויות הסעודיות בפרשה. לדברי אל-וטן, התפטרות השרים היא תגובה להכשלת המאמץ הסורי-סעודי לגבש פתרון למשבר, ע"י גורמים בלבנון וארה"ב. היומון אל-חיאת ציטט מקורות אמריקאים שטענו כי הממשל הביע מורת רוח מיחסה של סוריה לביה"ד הבינ"ל.

אל-ספיר, אל-אח'באר, אל-מסתקבל (לבנון) , אל-וטן (סוריה), אל-מדינה (סעודיה), אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 13.1.11

מקורב לאחמדי-נז'אד: המפתח למשבר לבנון – בידי צרפת

הפובליציסט האיראני חסן האני-זאדה, המקורב לחוגי אחמדי-נז'אד, הזהיר בחודש שעבר מפני האשמת בכירים בחזבאללה ברצח אל-חרירי וטען שהמפתח לפתרון המשבר נמצא בארמון האליזה. לדבריו, אם תמשיך צרפת לאמץ את מדיניות ארה"ב וישראל בלבנון ולא תמנע את האשמת חזבאללה ברצח, היא תשלם על כך מחיר יקר ותאבד את השפעתה בלבנון. סגן שר החוץ האיראני, מוחמד ראוף שיבאני, האשים את ארה"ב ואת ישראל במניעת היוזמה הסעודית-סורית לפתרון המשבר בלבנון.

פרס טי וי (איראן), 12.1.11, 11.12.10

 

הפגנות בעולם הערבי (מימין): אלפי שוטרים על מפגין אחד

הפגנות במערב (משמאל): שוטר אחד על אלפי מפגינים

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.1.11

 

הפלגים בעזה: נפסיק את ירי הרקטות אם ישראל תפסיק את התקפותיה

במסע"ת בעזה (12.1.11) הודיעו הפלגים הפלסטיניים כי יפסיקו לשגר רקטות אל ישראל אם זו תתחייב להפסיק לתקוף את הרצועה, וקראו לקהילה הבינ"ל ולליע"ר ללחוץ על ישראל כדי שתימנע מתוקפנות חדשה בעזה.

www.aljazeera.net, 13.1.11

 

כיהאן: המערב נוטה לאפשר לאיראן להעשיר אורניום

היומון האיראני כיהאן המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי טען כי במערב ניכרת נכונות לכך שאיראן תעשיר אורניום בתמורה לעזרתה בסוגיות בינ"ל כגון לבנון ואפגניסטן, לאחר שהאמריקאים הכירו בניצחונה בזירות אלה ובהגמוניה שלה במזה"ת. היומון הוסיף כי ההצהרות המקלות של ראש המוסד היוצא, מאיר דגן, לפיהן איראן לא תשיג פצצה לפני 2015 ודברי ראש ה-CIA, ליאון פנטה, כי ארה"ב איננה יודעת אם איראן החליטה ליצר פצצה, נועדו להכשיר את ויתורי המערב לאיראן. כיהאן הוסיף שווירוס הסטוקסנט וההתנקשויות במדעני הגרעין לא פגעו בתוכניתה הגרעינית של איראן.

כיהאן (איראן), 13.1.11

 

לראשונה בסעודיה: נשים יצביעו בבחירות המוניציפאליות

המשרד הסעודי לעניינים מוניציפאליים הורה לרשויות המקומיות במדינה להקים ועדות בחירות, כהכנה לבחירות המוניציפאליות הצפויות להיערך באפריל 2011, זו הפעם השנייה בתולדות המדינה. על-פי הדיווחים, נשים יוכלו להשתתף בבחירות כבוחרות, אך לא כמועמדות. יצוין כי בבחירות המוניציפאליות הראשונות בסעודיה (ב-2005), נמנעה מן השניים כל השתתפות. על כך ראה דוח ממרי

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.1.11

 

רפסנג'אני: אני נאמן למשטר ומחויב לשלטון חכם ההלכה

יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר באיראן, האשמי רפסנג'אני, שיבח בפגישה עם אנשי דת ואנשי אקדמיה את עקרון שלטון חכם ההלכה והביע את נאמנותו למשטר ולמנהיג עלי ח'אמנאי. לדבריו,  חילוקי הדעות הקיימים לעיתים בינו לבין ח'אמנאי "טבעיים", אך הוא מחויב להוראותיו. ההערכה היא שהדברים נאמרו על רקע המתקפה שמנהלים חוגי הנשיא אחמדי-נז'אד נגד יריביו.

אילנא (איראן), 13.1.11

 

עורך יומון מצרי: אזרחי סודאן אחראים לפילוג ארצם

עורך היומון המצרי הממסדי אל-גומהוריה, מוחמד עלי אבראהים, דחה במאמרו את הטענה שישראל וארה"ב אחראיות לפילוגה של סודאן וטען כי הגורם האמיתי לכך הוא אזרחי סודאן שהציתו את אש הפילוג, בעוד היהודים והאמריקאים הם רק גורמים מסייעים למשבר.

אל-גומהוריה (מצרים), 13.1.11

 

שגריר איראן בעיראק: שיפור ביחסינו עם רשימת אל-עיראקיה

שגריר איראן בעיראק, חסן דאנאי-פר, אמר כי ישנו שיפור ביחסים בין טהראן למפלגת אל-עיראקיה בהנהגת איאד עלאוי וציין את קשריו הטובים עם ראשיה.

ח'בר און ליין (איראן), 13.1.2011