המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.12.2010
27/12/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת  27.12.2010

 

בתקציר: יומון איראני: רוסיה תקשיח עמדתה בנושא הגרעין האיראני לקראת "הסכם סטארט" * שה"ח המצרי נפגש עם בכירי ההנהגה העיראקית * מתיחות ומעשי אלימות בין הפלגים הפלסטינים * בכירה בחמאס: נשות פלסטין מתחרות על מסירת בניהן כשהידים * שליח אחמדי-נז'אד בסודאן

 

בכירה בחמאס: נשות פלסטין מתחרות על מסירת בניהן כשהידים

בהרצאה מטעם ועדת "תומכי ירושלים" בכווית, אמרה חברת המועצה המחוקקת מטעם החמאס, ג'מילה אל-שנטי, כי האישה הפלסטינית שותפה לג'יהאד ולהתנגדות וכי היא חינכה דורות של פלסטינים להתנגדות ומסרה אותם למען אללה. לדבריה, נשות פלסטין מתחרות על התואר "ח'נסאא'", שמשמעותו  מסירת כמה שיותר בנים כשהידים, וכאשר האישה שומעת שבנה או בעלה מסרו את נפשם, היא אצה להודות על כך לאללה [אל-ח'נסאא בנת עמר היא משוררת מראשית האסלאם, אשר הודתה לאללה על מות ארבעת בניה בקרב וככזו נחשבת ל"אם השהידים"].

www.palestine-info.info, 25.12.10

 

שליח אחמדי-נז'אד בסודאן

מוג'תבא ת'מרה האשמי, יועצו הבכיר של נשיא איראן אחמדי-נז'אד, נפגש עם נשיא סודאן, עומר אל-בשיר והעביר לו מסר מנשיא איראן שתוכנו לא פורסם. האשמי דן עם נאפע עלי נאפע, עוזרו הבכיר של אל-בשיר, בהתפתחויות האזוריות ובשיתוף הפעולה בין שתי המדינות מול אויביהן המשותפים.

www.irib.ir, 26.12.10  

 

יומון איראני: רוסיה תקשיח עמדתה בנושא הגרעין האיראני

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי העריך שמוסקבה תקשיח את עמדתה כלפי הגרעין האיראני, כדי לקדם  את חתימתה המשותפת עם ארה"ב על "הסכם סטארט" לצמצום הארסנל הגרעיני של שתי המדינות. שגריר איראן בצרפת לשעבר, צאדק ח'ראזי, תקף את סין ורוסיה, המעדיפות יחסים כלכליים עם ארה"ב על פני איראן וטען כי תורכיה משרתת היום את האינטרסים האסטרטגיים של איראן בצורה הטובה ביותר.

איסנא (איראן), 26.12.10; ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 25.12.10

 

בן לאדן נושא באמתחתו חבילות נפץ לכבוד חג המולד 

אל-וטן (סעודיה), 27.12.10

 

שה"ח המצרי נפגש עם בכירי ההנהגה העיראקית

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, בירך בביקורו (26.12.10) בבגדאד ובארביל על הקמת ממשלה חדשה בעיראק ונפגש עם שורה של בכירים עיראקיים, בהם ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי; ראש המועצה האסלאמית העליונה, עמר אל-חכים; ראש חבל כורדיסטאן עיראק, מסעוד בארזאני; ונשיא עיראק, ג'לאל טאלבאני. במסע"ת משותפת, אמר שה"ח העיראקי, הושיאר זיבארי, כי עיראק פועלת להסדרת חובותיה למצרים ואילו אבו אל-ר'יט הבטיח שארצו תגביר את פעילות השגרירות והקונסוליות שלה בעיראק, שהיא תשתתף בפסגה הערבית בעיראק במרץ 2011 ותשקיע במגזרים שונים במדינה.

אל-אהראם (מצרים); אל-מצרי אל-יום (מצרים), 27.12.10

 

סודאן: בכיר במפלגת השלטון מזהיר מפני מלחמה פנימית

קוטבי מהדי, בכיר בקונגרס הלאומי, מפלגת השלטון בסודאן, הזהיר כי אם לא תיושב סוגיית סימון הגבולות בין צפון סודאן לדרומה לפני משאל העם על התפלגות הדרום (ב-9.1.11), יוביל הדבר למלחמה.

www.smc.sd, 27.12.10  

 

מתיחות ומעשי אלימות בין הפלגים הפלסטינים

הפלגים הפלסטיניים בעזה דחו הצעה של חמאס להשתתף בממשלה רחבה בראשותה; ראש סיעת פת"ח במועצה המחוקקת, עזאם אל-אחמד, טען כי הדיאלוג עם חמאס הסתיים בשל סירובה לחתום על מסמך הפיוס המצרי. מנגנוני הביטחון של הרש"פ דחו את טענת חמאס על כוונתם לגרש פעילים שלה מהגדמ"ע. אנשי חמאס התפרצו לאונ.ירושלים בח'אן יונס היכו אנשי פת"ח, ירו לכל עבר והסירו תמונות של ערפאת.

 אל-קדס (ירושלים), אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 27.12.10 ; www.amad.ps, 26.12.10

 

שר הפנים של חמאס: שיקמנו 50% ממנגנוני הבטחון

במלאת שנתיים למלחמה בעזה קראה תנועת החמאס להביא לדין כל מי שבגד בעם הפלסטיני ובעניינו. לדברי שר הפנים חמאס, פתחי חמאד, חמאס שיקמה 50% ממנגנוני הביטחון שלה שנהרסו במלחמה.

www.palestine-info.info 26.12.10

 

יומון איראני: משטר מובארכ לפני קריסה

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי העריך כי בשל בריאותו הרופפת של הנשיא מובארכ, "הדיקטטור הבוגד ומשרתם של האמריקאים", קרובה הקריסה של משטרו וכי הדבר מדאיג את ארה"ב וישראל החוששות למעמדן באזור. לדברי היומון, הזיופים הרבים בבחירות לפרלמנט המצרי ערערו את אמון הציבור במשטר והחלפתו של מובארכ בבנו ג'מאל או בשר המודיעין עמר סלימאן, לא תפתור את בעיית הלגיטימיות של המשטר ולא תמנע מן העם להפילו.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 26.12.10

 

 ארה"ב חובטת בעולם באמצעות ישראל                      סלע עם סמלה של איראן מכה בישראל החתרנית

        

ג'ואן (איראן), 27.12.10                                                            פארס (איראן), 27.12.10