המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.12.2010
14/12/2010

מה חדש?  תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.12.2010

 

בתקציר: משה"ח האיראני: פיטורי מותכי תוכננו מראש * ירדן ולבנון חתמו על הסכם שיתוף פעולה צבאי * הוועה"פ של אש"ף: על הליע"ר לקדם הכרה בינ"ל במדינה בגבולות 1967 * שליח האו"ם ללבנון ונציג חזבאללה דנו בנסיגת ישראל מר'ג'ר * הניה: פלסטין מהים לנהר, מראש הנקרה לרפיח - שלנו

 

הניה: פלסטין מהים לנהר, מראש הנקרה לרפיח - שלנו

בעצרת לרגל יום השנה ה-23 להקמת החמאס (14.12.10), אמר ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, שהתנועה לא תכיר לעולם בישראל וכי לכיבוש אין עתיד על אדמת פלסטין - מהים לנהר, מראש הנקרה ועד רפיח. הוא ציין כי ממשלו פועל כדי לשמור על מפעל ההתנגדות והג'יהאד וקרא לרש"פ להפסיק את המו"מ ואת התיאום הביטחוני ולשוב להתנגדות, יחד עם כל הפלגים. הניה שיבח את גדודי אל-קסאם, שהרגו 1349 חיילים ישראלים ואת ההתנגדות בעיראק ואמר שהג'יהאד וההתנגדות ישיבו לאומה את חיוניותה. הוא בירך את ראא'ד צלאח על שחרורו מן הכלא ואת הפלסטינים בשטחי 1948 "החיים בבטן הלוויתן". בגילוי דעת מטעמה, הצהירה תנועת החמאס כי שיבת הפליטים היא זכות מקודשת וכי ירושלים כולה היא בירת פלסטין, והתנועה תכשיל את כל ניסיונות הייהוד שלה.

פלסטין (עזה), www.palestine-info.info, 13-14.12.10

 

מאות אלפים בעצרת החמאס בעזה כשברקע דגם של מסגד אל-אקצא

www.alresalah.ps, 14.12.10

 

הוועה"פ של אש"ף: על הליע"ר לקדם הכרה בינ"ל במדינה בגבולות 1967

הוועה"פ של אש"פ האשים (13.12.10) את ישראל בהכשלת המו"מ בשל המשך הבניה בהתנחלויות וייהוד ירושלים, והדגיש כי תהליך מדיני רציני מחייב הפסקה מוחלטת של הבניה בגדה ובירושלים והכרה בגבולות 1967 כגבולות המדינה הפלסטינית ובירושלים המזרחית כבירתה. הוועה"פ קרא לקוורטט לפעול לחידוש המו"מ על פי תנאים אלה ולוועדת המעקב של הליע"ר (תתכנס ב-15.12.10) לפעול כדי להבטיח הכרה בינ"ל נרחבת במדינת פלסטין בגבולות 1967.

www.wafa.ps, 13.12.10

 

משה"ח האיראני: פיטורי מותכי תוכננו מראש

דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאנפרסת, אמר כי פיטוריו של שה"ח מותכי ע"י הנשיא אחמדי-נז'אד תוכננו מראש, טרם נסיעתו לסנגל וכי מדובר בשינויים טבעיים שלא ישנן את מדיניות החוץ של איראן. בעבר דווח כי מותכי מתח ביקורת על מדיניות החוץ העצמאית של הנשיא אחמדי-נז'אד, תוך עקיפת משה"ח ואף איים להתפטר בשל התערבות הנשיא במינויים במשרדו.

אירנא (איראן), www.lenziran.com 14.12.10

 

ירדן ולבנון חתמו על הסכם שיתוף פעולה צבאי

רמטכ"ל צבא לבנון חתם (13.12.10) בירדן עם עמיתו הירדני על הסכם שת"פ צבאי בין המדינות. המלך עבדאללה אמר לרמטכ"ל הלבנוני כי ירדן תומכת בפעילות הנעשית לחיזוק בטחונה ויציבותה של לבנון.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.12.10

 

שליח האו"ם ללבנון ונציג חזבאללה דנו בנסיגת ישראל מר'ג'ר

שליח האו"ם ללבנון, מייקל ויליאמס, דן (13.12.10) עם האחראי על יחסי החוץ של חזבאללה, עמאר אל-מוסוי, בנסיגת ישראל  מצפון הכפר ר'ג'ר וביישום החלטה 1701 של האו"ם בדרום לבנון. לדברי ויליאמס, הוא אמר לאל-מוסוי כי נסיגת ישראל מר'ג'ר אין פירושה שהיא מילאה את כל המתחייב מהחלטה 1701.

אל-נהאר (לבנון), 14.12.10

 

ראש מועצת ז"א באיראן: אנחנו הדמוקרטיה היחידה במזה"ת
בכנס בנושא זכויות אדם במשה"ח האיראני, אמר ראש מועצת זכויות האדם ברשות השופטת של איראן, מוחמד ג'ואד לאריג'אני, כי אף שבאיראן אין שמירה מושלמת על זכויות האדם, זו הדמוקרטיה היחידה במזה"ת והמדינה היחידה באזור בה נבחר השלטון בקולות העם. הוא גינה את התערבותו של המערב בנושאי זכויות אדם באיראן ובענישה הקיימת במדינות אחרות, וטען שסיפורי הסקילה הם תעמולה מערבית נגד ארצו. לדבריו, עו"ד נסרין סתודה העוסקת בזכויות אדם ונמצאת בבידוד בכלא אוין, זה כמה חודשים, נעצרה בגין הפצת תעמולה נגד המשטר באיראן ונגד האסלאם ולא בגין פעילותה המשפטית.
מהר, איסנא (איראן), 13.12.10

 

ארה"ב: על מצרים לחקות את הדמוקרטיה שביססנו בעיראק

אל-דסתור (מצרים), 13.12.10 / אסלאם

 

סקר בסעודיה: ב-89% מהבתים יש אומנות זרות

סקר שנערך בסעודיה בנושא אומנות הבית הזרות במדינה, חשף כי בקרב 89% מהמשפחות הסעודיות יש אומנת בית אחת לפחות. הסקר בחן גם את גורמים לאלימות כלפי אומנות הבית מצד מעסיקיהן – תופעה רווחת בסעודיה, הזוכה לאחרונה לחשיפה בעיתוני המדינה.

עוכאט' (סעודיה), 12.12.10

 

לראשונה – שגריר פלסטיני בצרפת

הליע"ר בירכה את צרפת על העלאת הדרג הדיפלומטי של הנציגות הפלסטינית במדינה בעקבות מינויו לאחרונה (3.12.10) של הנציג הפלסטיני, האיל אל-פאהום, לשגריר הפלסטיני הראשון בצרפת.

www.wafa.ps, 13.12.10

 

אילאף: קטר פועלת להגדלת השפעתה התקשורתית באזור

האתר אילאף דיווח כי ממשלת קטר פועלת להגדלת השפעתה בתקשורת הערבית באמצעות הקמת מרכז תקשורת חדש, אשר יכלול עיתון מקוון וחברת הפצה בעלות של כ-200  מיליון דולר. בנוסף דיווח האתר על חוק תקשורת חדש שיאפשר הקמת  מרכזי תקשורת בינ"ל בקטר.

www.elaph.com , 14.12.10