המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.11.2010
23/11/2010

 

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.11.2010

 

בתקציר: בכירים פלסטינים: הכותל המערבי הוא וקף אסלאמי ואין לוותר עליו * מותקי: ביקור אל-חרירי בטהראן – פרק חדש ביחסי איראן-לבנון * אל-קרדאוי:  מוטב לאח"ס להחרים הבחירות הפרלמנטאריות במצרים * מזרח ירושלים: הסתיימו עבודות התחזוקה ב-11 בתי"ס בחסות מלכת ירדן

 

איראן: משפטם של האמריקאים החשודים בריגול – בפברואר הקרוב

מסעוד שאפעי, עורך דינם של שלושת האמריקאים הנאשמים בריגול נגד איראן, ג'וש פתאל, שון באואר ושרה שראוד - ששוחררה בערבות של חצי מליון דולר לאחר מעצר של למעלה משנה - הודיע כי משפטם נקבע ל-6.2.2011. דובר הרשות השופטת באיראן, חוסין מוחסני אז'אי, אמר כי אם לא ישוב מהדי האשמי, בנו של האשמי רפסנג'אני לאיראן, להישפט בגין שחיתות ופגיעה בביטחון המשטר, יוצא נגדו צו מעצר. בכיר אחר ברשות השופטת אבראהים ראיסי, אמר כי האשמי ייכלא עם בואו לאיראן.

פארס, פרס טיוי (איראן), www.lenziran.com  22.11.10

 

בכירים פלסטינים: הכותל המערבי הוא וקף אסלאמי ואין לוותר עליו

בכירים פלסטינים פרסמו גינויים להחלטת ממשלת ישראל, לשפץ את רחבת הכותל המערבי: רה"מ הפלסטיני, סלאם פיאד, אמר כי הכותל הוא חלק מירושלים המזרחית הכבושה ואסור לשנות את מאפייניה ההיסטוריים, התרבותיים והדתיים של ירושלים; סגן שר ההסברה של הרש"פ, אל-מתוכל טה,טען במחקר שפרסם, כי הכותל הוא וקף אסלאמי וחלק בלתי נפרד מאל-אקצא, שאין ליהודים קשר אליו ואין לוותר על אבן או גרגר אדמה ממנו, או משאר המקומות הקדושים; המופתי של ירושלים ופלסטין, השיח' מוחמד חסין, אמר כי מסגד אל-אקצא שייך למוסלמים לבדם והכיבוש לא יצליח לגזול את הזהות הערבית והאסלאמית של ירושלים.

אל-חיאת (לונדון), 23.11.10; www.wafa.ps, 22.11.10

 

אל-קרדאוי:  מוטב לאח"ס להחרים הבחירות הפרלמנטאריות במצרים

יו"ר האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, שיח' יוסף אל-קרדאוי, אמר כי נוכח גל המעצרים של פעיליה והתנגשויותיה עם כוחות הביטחון, היה עדיף שתנועת האחים המוסלמים תחרים את הבחירות למועצת העם במצרים. בתנועת האח"ס הבהירו כי אין בכוונתם לסגת מהבחירות.

אל-שורוק (מצרים), 22.11.10; אל-מצרי אל-יום (מצרים), 23.11.10

 

ארגון נאט"ו מאשר את התכנית לעזיבת אפגניסטן

אל-מדינה (סעודיה), 23.11.10 / עלאא אל-לקטה

 

אל-גומהוריה: שיפור ביחסי מצרים-קטר

נשיא מצרים, חוסני מובארכ, יצא היום לביקור באיחוד האמירויות, בחריין וקטר, בראש משלחת רמת דרג, כדי לדון בשת"פ כלכלי ומסחרי ונושאים אזוריים, בהם הפיוס הפנים-פלסטיני והמצב בלבנון. עורך היומון המצרי הממסדי אל-גומהוריה, מוחמד עלי אבראהים, כתב בטורו היומי, כי הביקור התאפשר הודות לשיפור שחל ביחסי מצרים-קטר מאז פסגת לוב בקיץ שעבר.

אל-גומהוריה (מצרים), 23.11.10

 

מותקי: ביקור אל-חרירי בטהראן – פרק חדש ביחסי איראן-לבנון

שה"ח האיראני מנוצ'הר מותקי, אמר כי ביקורו הקרוב של ר"מ לבנון סעד אל-חרירי בטהראן, הוא קפיצה גדולה קדימה ופתיחת פרק חדש ביחסי המדינות.

פרס טי וי (איראן), 22.11.10

 

מזרח ירושלים: הסתיימו עבודות התחזוקה ב-11 בתי ספר בחסות מלכת ירדן

במסגרת פרויקט התמיכה של מלכת ירדן ראניה במערכת החינוך במזרח ירושלים, שהושק באפריל האחרון, הסתיימו עבודות התחזוקה באחד עשר בתי ספר בעיר השייכים למשרד ההקדשים הירדני. הפרויקט כולל גם תוכניות בתחום הבריאות, הטכנולוגיה והכשרת מורים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 23.11.10

 

יומון כוויתי: חזבאללה עוקב אחר חוקרי ביה"ד הבינ"ל

היומון הכוויתי אל-ראי דיווח מפי מקורות המקורבים לחזבאללה, כי הארגון הקים יחידה מיוחדת למעקב אחר חוקרי בית הדין לרצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי. לדברי המקורות, יחידה זו מבצעת מעקבים גם אחרי קצינים לבנונים וזרים המעורבים בחקירה.

אל-ראי (כווית) 20.11.10

 

הודו: תמיכת איראן בעם הקשמירי – היא התערבות בענייננו

בתגובה לדברי מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, במסר לעולי החג', כי סיוע לעם בקשמיר וסולידאריות עימו הם "חובה גדולה המוטלת על האליטות של האומה האסלאמית", הודה מנהיג המוסלמים בחבל קשמיר, מיר-ואעט' פארוק, המצוי במעצר בית, ל"מנהיג הגדול" ח'אמנאי, והבטיח לבוא בקרוב לניו דלהי כדי להודות אישית לנציג האיראני שם. האתר האיראני איראן דיפלומטיכ דיווח כי הודו מחתה בפני איראן על  דברי ח'אמנאי המהווים, לטענתה, התערבות בשלמותה הטריטוריאלית.

ג'האן ניוז (איראן), 21.11.10; www.irdiplomatic.com, 20.11.10 

 

בכיר איראני: עונש הסקילה נגד אשתיאני - תקף

בכיר במשרד המשפטים באיראן אמר שגזר דין מוות בסקילה, שהוטל על סכינה מוחמדי אשתיאני, בגין ניאוף ורצח בעלה, יבוצע כאשר יתקבל לכך אישור מטהראן. בראיון לרשת CBSבביקורו בעצרת האו"ם, הכחיש נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי על אשתיאני הוטל עונש סקילה וטען שזו תעמולה של המערב.

איסנא (איראן), 20.11.10; www.lenziran.com, 19.9.10

 

הודו מהדקת יחסים עם סוריה

נשיאת הודו, פרטיבה פטיל תגיע (27.11.10) לדמשק לביקור בו תדון עם הנשיא אסד ועם בכירים סוריים ביחסים הכלכליים, הפוליטיים והתרבותיים בין המדינות, בתהליך השלום במזה"ת ובעוד נושאים אזוריים. לדברי מקורות דיפלומטיים, הידוק היחסים עם סוריה נועד להגביר את השפעתה של הודו במזה"ת.

אל-חיאת (לונדון), 22.11.10

 

מועמד לבחירות במצרים: לא נתיר לארה"ב להתערב בענייני הפנים 

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 20.11.10 / מחמוד אל-סעיד

 

סגן שר איראני: ארה"ב מבקשת דלק מאיראן לכוחותיה באזור

סגן שר הרווחה באיראן, עלי יוספ-פור, דיווח שארה"ב, שמטילה על איראן סנקציות בתחום האנרגיה, ביקשה לאחרונה לרכוש ממנה דלק עבור כוחותיה הצבאיים באזור.

פארס (איראן), 15.11.10

 

אחמדי-נז'אד: זימבבואה שותפתנו לסדר העולמי החדש

בפגישה עם שה"ח של זימבבואה בטהראן, אמר הנשיא, אחמדי-נז'אד, שאיראן וזימבבואה יכולות למלא תפקיד חשוב בייסוד סדר עולמי חדש שיחליף את  הסדר הקפיטליסטי הקרב לקיצו. שה"ח של זימבבואה אמר שארצו שותפה לעמדת טהראן בסוגיות אזוריות ובינ"ל וחותרת להידוק קשריה עימה. בביקור סוכם שאיראן תייצא נפט לזימבבואה ותקים בה בית חולים ומפעל למוצרי חלב. 

אירנא (איראן), 22.11.10; פרס טי וי (איראן), 21.11.10

 

מלך סעודיה לביקור רפואי בארה"ב

יום לאחר שיורש העצר הסעודי, האמיר סולטאן, שב לארצו מחופשת החלמה במרוקו, יוצא (22.11.10)  המלך הסעודי עבדאללה לארה"ב למעקב רפואי. לדברי מקורות סעודיים, הנשיא מובארכ, שדחה ביקורו בסעודיה בשל מצבו הבריאותי של המלך שוחח עימו בטלפון ודרש בשלומו. בשלומו של המלך עבדאללה דרשו  גם נשיא איראן אחמדי-נז'אד ויו"ר המועצה לקביעת אינטרס המשטר באיראן, האשמי רפסנג'אני.

אל-חיאת (לונדון), 22.11.10; אל-מצרי אל-יום (מצרים), 22.11.10