המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 15.9.2010
15/9/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 15.9.2010

 

בתקציר: מנהל ערוץ אל-ערביה "פרש" מעבודתו *  מצרים: נעצר אחד מתומכי עומר סולימאן, הרץ לנשיאות * שיח' סעודי: מלחמתו של אל-קאעדה באפגניסטן – ראויה; בסעודיה – לא * בכיר רוסי: איראן עלולה להפעיל מיעוטים מוסלמים לצורך מעשי חבלה * אל-וטן: אל-מאלכי יתנצל בפני אסד

 

יומון איראני: חמאס – נציגת הפלסטינים; מצרים מכשילה את הפיוס

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי תנועת החמאס, היא הנציג האמיתי של הפלסטינים והעדרה מן המו"מ, עושה אותו לעקר. גורם נוסף שמכשיל את המו"מ, לדעת היומון, היא ישראל, השוללת  את זכות השיבה ודורשת להכיר בה כמדינה יהודית. היומון גם טען כי מצרים מכשילה את הסיכוי לפיוס בין הפלגים הפלסטינים, בשל שתה"פ שלה עם ארה"ב וישראל.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 15.9.10

 

שיח' סעודי: מלחמתו של אל-קאעדה באפגניסטן – ראויה; בסעודיה - לא

איש הדת הסעודי ד"ר עוד אל-קרני, אמר לאתר האינטרנט של ערוץ אל-ערביה כי הוא תומך במלחמתו של בן לאדן באפגניסטן, אולם הוא שולל מעשי טרור שבן לאדן אחראי להם בסעודיה.

www.alarabiya.net, 15.9.10

 

מנהל ערוץ אל-ערביה "פרש" מעבודתו

עבד אל-רחמן אל-ראשד מנהל ערוץ אל-ערביה הסעודי, התפטר מעבודתו בערוץ. מדיווחים עיתונאיים עולה כי אל-ראשד אולץ לפרוש בעקבות שידור הסרט "האסלאם והמערב", הכולל ביקורת על השיח' מחמד עבד אל-והאב. פיטורי אל-ראשד עוררו סערה בערוץ ונראה שיובילו לפרישה של בכירים נוספים. 

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.9.10; www.anbacom.com , 15.9.10

 

מצרים: נעצר אחד מתומכי עומר סולימאן, הרץ לנשיאות

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי גורמי ביטחון במצרים עצרו את הפעיל הפוליטי ד"ר שאדי חרב, כאשר התכוון לצאת ממצרים ללונדון. ד"ר חרב תומך בעומר סולימאן, ראש המודיעין המצרי, במרוצו לנשיאות, והיומון העריך כי זו הסיבה למעצר.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.9.10

 

מפקד גדודי אל-קסאם: גרשנו את האויב באמצעות הרקטות ומוסרי הנפש

באגרת שפרסם בתום חודש הרמדאן, קבע אחמד אל-ג'עברי, מפקד גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, כי צבא הכיבוש גורש מעזה לעולמים בזכות כוח האמונה, מוסרי הנפש, הנשק, הרקטות והמנהרות. הוא גינה את המו"מ עם האויב הציוני וקרא ללוחמים להיערך להבסתו שתושג רק באש ובלחימה והדגיש את דבקותם של הגדודים בפלסטין מהים עד לנהר ובבירתה ירושלים, שאדמתה  היא אדמת האסלאם.

www.alqassam.ps, 14.9.10

 

סבב חדש של המו"מ הישיר; על החץ כתוב "ויתורים"

אל-מדינה (סעודיה), 15.9.10 / עלאא' אל-לקטה

 

בכיר רוסי: איראן עלולה להפעיל מיעוטים מוסלמים לצורך מעשי חבלה

יו"ר הוועדה לענייני חוץ בפרלמנט הרוסי, מיכאיל מרגילוב, תיאר את איראן כ"שכנה קשה" ואמר כי לארצו אין אשליות באשר לאופיו של המשטר האיראני. הוא הביע את חששה של מוסקבה מכך שאיראן תפעיל את המיעוטים המוסלמים ברפובליקות הרוסיות טטרסטאן ובשקורטוסטאן בקווקאז לביצוע מעשי חבלה.

www.daralhayat.com, 13.9.10

 

עריקאת: נדחה כל פשרה בנושא הבניה בהתנחלויות

ראש מחלקת המו"מ באש"ף, סאיב עריקאת, אמר כי הפלסטינים יפרשו מהמו"מ עם ישראל אם זו לא תחדל מכל בניה בהתנחלויות כולל בירושלים, והדגיש שישראל תהיה אחראית להרס תהליך השלום אם תמשיך בבניה כלשהי. לדבריו, נשיא מצרים, חוסני מובארכ, הנותן חסות לסבב המו"מ בשרם אל-שיח', פנה לאמריקאים ולישראלים בדרישה לפעול לעצירת הבניה בהתנחלויות ולתת הזדמנות לתהליך השלום.

www.wafa.ps, פלסטין (עזה), 13.9.10

 

אל-וטן: אל-מאלכי יתנצל בפני אסד

היומון הסורי אל-וטן דיווח כי משלחת של בכירים ממפלגתו של ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, באה לדמשק ותמסור לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, התנצלות מאל-מאלכי לאחר שהטיל על סוריה אחריות לפיגועים שהיו בבגדאד לפני כשנה. יצוין כי אל-מאלכי מצוי עתה בעיצומם של מאמצים להרכיב ממשלה בעיראק. 

אל-וטן (סוריה), 14.9.10 

 

איתאללה איראני: ממשלת אחמדי-נז'אד מפרסמת נתונים שקריים

האיתאללה האיראני הבכיר מכארם שיראזי, תומך המשטר, טען כי הנתונים שמפרסמת ממשלת אחמדי-נז'אד, על צמיחה כלכלית וירידה במימדי האבטלה והאינפלציה, שקריים ומנוגדים למצב האמיתי במדינה.

אילנא (איראן), 10.9.10

 

המערב מפנה עורף למלחמה בטרור

אל-וטן (עומאן), 14.9.10 / יאסין אל-ח'ליל