המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.8.2010
1/8/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.8.2010

 

בתקציר: אל-חיאת: האיגרת שנשלחה לאובמה מהליע"ר – לא חתומה * אסד: גוברים הסיכויים למלחמה  * בכיר בצבא עיראק: ארה"ב לא תיסוג מעיראק לפני שתתקוף את איראן * אמיר קטר: ההתנגדות זקפה ראשה של לבנון * ערפל סביב תוצאות ביקורם של המלך עבדאללה והנשיא אסד בבירות

 

ערפל סביב תוצאות ביקורם של המלך עבדאללה והנשיא אסד בבירות

הודעת הסיכום שפורסמה בבירות (30.7.10) בתום הפסגה המשולשת של נשיא לבנון, מישל סולימאן, נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ומלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, מדגישה את חשיבות המשך הדיאלוג בלבנון וההימנעות מאלימות; בתקשורת הלבנונית והערבית ישנם דיווחים סותרים אודות הפסגה. היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה ולסוריה, דיווח על מחלוקת בין סוריה - המתנגדת להאשמת חזבאללה ברצח אל-חרירי וקוראת לביטול ביה"ד הבינ"ל - לבין סעודיה, הטוענת שלא ניתן להשפיע על פעילות ביה"ד; העיתונות הסורית, הסעודית והיומון הלבנוני אל-ספיר דיווחו כי סוריה וסעודיה הגיעו להבנות שנועדו "לטפל סופית" במשבר בלבנון. היומון הסעודי אל-חיאת דיווח כי חברי הפרלמנט של זרם אל-מסתקבל נדרשו להפסיק לדבר על נושא ביה"ד הבינ"ל כדי לשמור על רגיעה. כן נמסר על ניסיונות לארגן פגישה קרובה בין ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, ומזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה.

אל-ספיר, אל-אח'באר (לבנון), אל-וטן (סוריה),  31.7.10 , אל-וטן (סעודיה), אל-חיאת (לונדון), 1.8.10

 

אל-חיאת: האיגרת שנשלחה לאובמה מהליע"ר – לא חתומה

היומון אל-חיאת דיווח כי האיגרת שנשלחה לאובמה בתום פגישת ועדת המעקב של יוזמת השלום הערבית בקהיר (29.7.10) נכתבה בערבית ואיננה חתימה. לפי הדיווח, כללה האיגרת אזהרה כי אם המו"מ בין הפלסטינים לישראל ייכשל הערבים יפנו למועה"ב; דרישה למחויבות אמריקאית לחידוש המו"מ על הסדר הקבע, תוך  מתן עדיפות לנושאי הביטחון והגבולות; בקשה לקריאה של הנשיא אובמה להסרת המצור מעל עזה ולהמשך הקפאת הבניה בהתנחלויות; דרישה שיוזמת השלום הערבית תשמש מסגרת למו"מ שתכליתו – הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'.

אל-חיאת (לונדון), 1.8.10

 

אסד: גוברים הסיכויים למלחמה

באיגרת ששיגר לרגל יום ייסוד הצבא בסוריה (1.8.10) הזהיר הנשיא אסד כי ההזדמנות לשלום אמיתי באזור מתרחקת וגוברים הסיכויים למלחמה והורה לצבא לשמור על כוננות. לדבריו, טועה מי שחושב שסוריה תסכים לוותר על גרגר מאדמתה או על טיפה ממימיה.

סו"י סאנא (סוריה), 1.8.10 

 

בכיר בצבא עיראק: ארה"ב לא תיסוג מעיראק לפני שתתקוף את איראן

בכיר בצבא עיראק מסר ליומון הקטרי אל-ערב, כי צבא ארה"ב פרס בחודשיים האחרונים מעל 7,000 חיילים לאורך הגבול העיראקי-איראני, וכי בקרבת הגבול מוצבים מכ"מים ומשגרים של טילי יירוט. לדבריו, ראשי השלטון בעיראק משוכנעים שפעילות זאת מצביעה על כוונה אמריקאית לבצע תקיפה אווירית נגד איראן משטחה של עיראק, ושצבא ארה"ב לא יעזוב את עיראק לפני שתקיפה זו תצא לפועל.

אל-ערב (קטר), 31.7.10

 

ממשלת השחיתות של אל-מאלכי לארה"ב: אוהבת אותך, אל תעזביני

אח'באר אל-ח'ליג (בחריין), 29.7.10  / עבדאללה מחרקי

 

אמיר קטר: ההתנגדות זקפה ראשה של לבנון

בעת קבלת פנים המונית בבנת ג'ביל בנוכחותם של נשיא לבנון מישל סולימאן, רה"מ סעד אל-חרירי, יו"ר הפרלמנט נביה ברי ונציגו של נאסרללה מוחמד רעד, אמר אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, העורך ביקור היסטורי במדינה, שההתנגדות הרימה את ראשה של לבנון ואת ראשם של הערבים, והודה ללוחמי הג'יהאד שהקריבו את כספם וחייהם למען לבנון. ביקורו של האמיר כלל פגישות עם הבכירים הלבנוניים וסיורים בכפרים שקטר סייעה בשיקומם לאחר המלחמה.

אל-ח'ליג (איחוד האמירויות), 1.8.10

 

הרש"פ: מבוכה לגבי החלטת הליע"ר על המו"מ

ראש מחלקת המו"מ של אש"פ, צאאב עריקאת, הביע שביעות רצון מהחלטת הליע"ר ביחס למו"מ והסביר כי באיגרת של הליע"ר לנשיא ארה"ב אובמה לא נקבעה עמדה לגבי מו"מ ישיר, אלא רק עקרונות ומקור סמכות למו"מ, תוך הדגשה שהערבים אינם שוללים מו"מ ישיר, אך המפתח הוא בידי נתניהו. בניגוד לשביעות הרצון של עריקאת, טען מקור ברש"פ, כי היו"ר, מחמוד עבאס, מודאג מן הסתירה בין דברי מזכ"ל הליגה הערבית עמר מוסא, שהציב תנאים למו"מ ישיר, לבין ראש ועדת המעקב, השיח' חמד בן ג'אסם אאל של-ת'אני, שהעניק יד חופשית לעבאס, צעד המהווה בריחה של מדינות ערב מאחריות. עפ"י אותו מקור, הפלסטינים קיבלו את האיגרת לעיונם, אך לא היו שותפים לניסוחה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.8.10

 

הכשרת נוער להגן על זכות השיבה

המרכז הפלסטיני לזכויות אדם ופליטים "בדיל" ארגן יום פתוח לנוער שמטרתו הכשרה להגן על זכויות הפליטים הפלסטיניים. הפעילות כוללת ביקורים בבתים שמהם גורשו הפליטים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 31.7.10

 

בכיר במשה"מ: חמאס וחזבאללה – זרועות המהפכה האסלאמית במזה"ת

בראיון לסו"י האיראנית פארס, אמר ראש האגף לתכנון אסטרטגי במשמרות המהפכה האיראנים, מוחמד תולאיי, כי חמאס וחזבאללה הם זרועותיה של המהפכה האסלאמית במזה"ת וטען כי התמרון המשותף  לצבאות כווית וארה"ב שהחל ב-25.7, הוא אקט של מלחמה פסיכולוגית שמנהלת ארה"ב נגד איראן.

פארס (איראן), 31.7.10