המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.7.2010
27/7/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.7.2010

 

בתקציר: שה"ח המצרי: פסגת מובארכ-עבדאללה תתמקד בלבנון * עבאס: תנאי למו"מ ישיר - הפסקת הבנייה והתחייבות למדינה בגבולות 67 * אל-קדס אל-ערבי:  הפיגועים ב"אל-ערביה" - מחיר התמיכה בעלאוי * סוריה ובלארוס חותרות ליחסים אסטרטגיים *  הרחבת מרכזי הלימוד של אל-אזהר ברש"פ

 

סוריה ובלארוס חותרות לכינון יחסים אסטרטגיים

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, המבקר בבלארוס והנשיא אלכסנדר לוקשנקו הביעו רצונם בכינון יחסים אסטרטגיים בין המדינות והצהירו כי מחלוקות בין מדינות צריכות להיפתר באמצעים דיפלומטיים בלבד. לוקשנקו, שיבח את סוריה - ידידתה הקרובה ביותר של בלרוסיה במזה"ת - והביע נכונות להרחיב את שיתוף הפעולה עימה בכל התחומים, במיוחד הצבאי. אסד מתח ביקורת על הארגונים הבינ"ל [קרי, האו"ם ומועה"ב] הפועלים כמשרדי ממשלה של מדינות מסוימות וקרא למדינות לדבוק בזכויותיהן ולהתנגד לכיבוש. שני הצדדים חתמו על הסכמים בתחום טכנולוגית המידע והתקשורת, התעשייה, והחינוך. דווח על מגעים לקיום פסגה בין אסד, לוקשנקו והוגו צ'אבז בדמשק לפני סוף השנה.

אל-וטן (סוריה), 27.7.10

 

 

שה"ח המצרי: פסגת מובארכ-עבדאללה תתמקד במצב בלבנון

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, אמר כי המצב בלבנון יעמוד בראש סדר היום של הפסגה (28.7.10) בין הנשיא מובארכ למלך הסעודי עבדאללה וקרא שלא להשתמש בלבנון ככלי לחיסול בעיות אזוריות ובינ"ל. לדבריו, מצרים נותנת אמון בביה"ד הבינ"ל לחקירת רצח אל-חרירי ותומכת בהענשת האשמים במעשה. לידיעה צורף איור בו נראה מובארכ משיט את ספינת הפסגה המצרית-סעודית ומשליך גלגל הצלה לסכסוך הלבנוני.

אל-אהראם (מצרים); אל-חיאת (לונדון), 27.7.10

 

אל-קדס אל-ערבי:  הפיגועים ב"אל-ערביה" - מחיר התמיכה בעלאוי

היומון הלונדוני אל-קדס אל-ערבי טען כי הפיגוע במשרדי ערוץ אל-ערביה בבגדאד (26.7.10) הוא מעשה  תגובה לתמיכתו של הערוץ באיאד עלאוי, אחד המועמדים לראשות הממשלה. לדברי היומון בעלאוי תומכות גם כל מדינות המפרץ, סוריה, מצרים וירדן.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 27.7.10   

 

עבאס: תנאי למו"מ ישיר - הפסקת הבנייה והתחייבות למדינה בגבולות 67

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס אמר בפגישתו עם עבדאללה מלך ירדן (26.7.10), כי מעבר למו"מ עם ישראל ישיר מותנה בכך שהמו"מ יוביל להקמת מדינה פלסטינית בשטחי 1967 ובהפסקת הבנייה בהתנחלויות. הדברים נאמרו בצל דיווחים לפיהם מתנה הנשיא אובמה את תמיכת ארה"ב בהקמת מדינה פלסטינית במעבר ממו"מ עקיף לישיר. בהתייחסו לערבויות האמריקאיות למו"מ, אמר עבאס כי המטרה היא להבטיח את תוצאות המו"מ ואין חשיבות לדרך בה הן תינתנה- בכתב או בעל פה. ראש מחלקת הפליטים באש"פ, זכאריא אל-אר'א, אמר בוועידת הממונים על הפליטים הנערכת בקהיר, כי הפליטים הפלסטיניים הם אורחים במדינות ערב ואירוחם יסתיים עם שובם לבתים מהם גורשו ב-1948.

אל-חיאת (לונדון), 27.7.10; www.wafa.ps, 26.7.10;  אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 26.7.10

 

עזה: ממשל החמאס יחל בגיוס חובה למנגנוני הביטחון

שר הפנים של ממשל החמאס, פתחי חמאד, מסר כי בקרוב יחל הממשל בגיוס חובה למנגנוני הביטחון ברצועת עזה. לרגל סיום קורסים של אנשי ביטחון אמר בכיר בחמאס, אוסאמה אל-מזיני, כי תוכנית ההתנגדות תימשך ולא תהיה שביתת נשק עם האויב.

www.alresalah.ps, 26-27.7.10

 

שיח' אל-אזהר למוסלמיות במערב :הניקאב אינו חובה

שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טיב, הנחה את דרשני אל-אזהר הנשלחים לארה"ב ואירופה בחודש הרמדאן לעודד את הגולים המוסלמים להשתלב בחברה המארחת תוך שמירה על זהותם האסלאמית והתרחקות מאתיאיזם ומפילוסופיות חומרניות. אל-טיב הורה לדרשנים להבהיר למוסלמיות שם כי ניקאב אינו חובה דתית, וכי עליהן לפשוט אותו אם הדבר מגביל אותן.

אל-מצריון (מצרים), 27.7.10

 

הרחבת מרכזי הלימוד של אל-אזהר ברש"פ

ראש מרכזי הלימוד של אל-אזהר בפלסטין, ד"ר עלי ג'מיל מהנא, אמר כי לבקשת יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, יוקמו מרכזי לימוד נוספים של אל-אזהר בגדה המערבית, בנוסף על השלושה הקיימים כבר בעזה ובח'אן יונס, לשם הפצת דרך האמצע של אל-אזהר.

אל-אהראם (מצרים), 27.7.10

 

הערבים משתפים פעולה עם ישראל בחשאי

ומצהירים:  "שלום עם ישראל - לעולם לא"

ג'ואן (איראן), 26.7.10/חוסין כושתכאר 

 

יומונים איראנים מגיבים בחריפות לתמיכת אנשי קונגרס במתקפה ישראלית

בתגובה לקריאה של חברי קונגרס אמריקאיים, לתמוך במתקפה ישראלית על איראן, איים היומון קודס כי אם תותקף איראן היא תשתמש בנשק הנפט ותפגע באינטרסים של ארה"ב ותומכיה ברחבי העולם. היומון כיהאן טען כי מדובר בלוחמה פסיכולוגית והזהיר כי מתקפה כזו תצית את המזה"ת ותוביל למרידות נגד משטרים ערבים המזוהים עם ארה"ב. שר ההגנה האיראני אחמד וחידי טען כי מדובר בתעמולת בחירות אמריקאית וכי ארצו ערוכה לכל מתקפה עליה.

כיהאן, קודס (איראן), 26.7.10; ג'ואן (איראן), 24.7.10

 

תמרונים צבאיים משותפים לצבא כווית וארה"ב

אתמול (25.7.10) החל תמרון משותף של צבא כווית וארה"ב, שימשך עשרה ימים. התמרון נועד להעלות את היכולת הקרבית של הצבא הכוויתי ולקדם דרכי שיתוף הפעולה בין שני הצבאות. התמרונים נערכים במסגרת הסכם שיתוף הפעולה הצבאי הקיים בין שתי המדינות.

אל-ראי (כווית), 26.7.10

 

בכיר איראני: תמיכת איראן בעיראק - אסטרטגית

בכיר במשמרות המהפכה האיראנים, מסעוד ג'זאירי, אמר כי ארה"ב היא אורחת בלתי קרואה בעיראק וכי תמיכתה של איראן בעם העיראקי היא אסטרטגית. לדבריו, איראן תמשיך להעניק מטריית הגנה לכל העיראקים וכי לשתי המדינות אינטרסים זהים. הוא הכחיש כי איראן מחמשת קבוצות שיעיות.

מהר (איראן), 25.7.10