המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.7.2010
5/7/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.7.2010

 

בתקציר: שה"ח המצרי: דרכו של מיטשל שגויה * יומון איראני מפקפק בתועלת ההתקרבות לתורכיה * שבועון משה"מ מאיים בחטיפות נוספות מצד חמאס * מנהיג האח"ס: לחדש את הג'יהאד * משעל: הרגיעה בגדמ"ע  - זמנית * מקור פלסטיני: ארה"ב מציעה מו"מ ישיר תמורת הקפאת ההתנחלויות

 

מקור פלסטיני: ארה"ב מציעה מו"מ ישיר תמורת הקפאת ההתנחלויות

מקור פלסטיני ברמאללה מסר כי ארה"ב ביקשה מהרש"פ להיכנס למו"מ ישיר עם ישראל תמורת המשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות, עקב קשיי השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, להשיג התקדמות בשיחות הקרבה ועקב התעקשותה של ישראל לדון בנושא הגבולות בשיחות ישירות.

אל-חיאת (לונדון), 5.7.10

 

שה"ח המצרי: דרכו של מיטשל שגויה

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, אמר כי שיטת פעולתו של השליח האמריקאי למזה"ת, ג'ורג' מיטשל, תניב פרי רק בעוד חמש עד עשר שנים, ונראה כי אין זו הדרך הנכונה לניהול המו"מ בין ישראל לפלסטינים. הוא קרא לארה"ב ולאירופה להפעיל יותר לחץ על ישראל, ואיים בפנייה של שרי החוץ של הליע"ר בספטמבר למועהב"ט בבקשה להכריז על מדינה פלסטינית. בתגובה להצהרות נשיא סודאן כי העיירה חלאייב שבגבול סודאן-מצרים היא סודאנית, אמר אבו אל-ר'יט כי קו הגבול הדרומי של מצרים ידוע והוסכם בין נשיאי מצרים וסודאן כי אזור זה יהיה אזור פיתוח ואינטגרציה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-גומהוריה (מצרים), 3-4.7.10

 

יומון איראני מפקפק בתועלת ההתקרבות לתורכיה

היומון איראני אבתכאר, קרא למשטר לבחון את מדיניות התקרבותו לתורכיה נוכח העובדה שההתקרבות לאירופה חשובה לה יותר מאשר ההתקרבות לאיראן. היומון ציטט את דברי ר"מ תורכיה ארדואן לתקשורת האמריקאית, בדבר נחישותה של ארצו להצטרף לאיחוד האירופי והעריך כי מאמצי התיווך של תורכיה מול איראן נועדו להשגת תמיכתה של ארה"ב בבקשת הצטרפות זו.

אבתכאר (איראן), 4.7.10

 

משעל: הרגיעה בגדמ"ע  - זמנית

ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל אמר ליומון הירדני אל-סביל, כי הרש"פ חותרת לשלטון יחיד ולכן מדכאת את ההתנגדות בגדמ"ע בתיאום עם ישראל ומסרבת לשבור את המצור על עזה בלא קבלת תמורה מהחמאס. לדבריו, הרגיעה בגדה היא זמנית ובקרוב היא תוחלף בהתנגדות. עוד אמר כי אם עסקת שליט לא תוביל לשחרור כל האסירים הפלסטינים, ההתנגדות תשקול לשבות חיילים נוספים.

אל-סביל (ירדן), 4.7.10

 

איראן: המשטר אינו מצליח לאכוף איסור על שימוש בצלחות לווין

סו"י האיראנית מהר פרסמה תמונות המראות את התרחבות פריסת צלחות הלוויין בבתי מגורים באיראן, למרות פתוא שפרסם המנהיג עלי ח'אמנאי, המתירה שימוש בצלחות אלה רק לגופים מורשים.

מהר (איראן), 3.7.10

 

 

שבועון משה"מ מאיים בחטיפות נוספות מצד חמאס

מאמר בשבועון משמרות המהפכה האיראני, צבח-י צאדק, שיבח את דרך ההתמקחות של החמאס על מחירו של גלעד שליט וטען כי על ישראל לצפות שחמאס תשבה חייל ציוני על כל פלסטיני שתעצור.

צבח-י צאדק (איראן), 5.7.10

 

איתאללה איראני התפטר מארגון אסלאמי במחאה נגד יחסו של קרדאוי לשיעה

מזכ"ל האסיפה העולמית לקרוב בין אסכולות האסלאם, האיתאללה האיראני מוחמד עלי תסח'ירי, הודיע על התפטרותו מתפקיד סגן יו"ר איחוד חכמי הדת המוסלמים העולמי, במחאה על הצהרותיו של יו"ר האיחוד, שיח' יוסף קרדאוי, בשנתיים האחרונות, בגנות השיעה.

שיעה ניוז (איראן), 2.7.10

 

קריאה אחידה לתפילה במסגדי קהיר ברמדאן

שר ההקדשים המצרי, ד"ר מחמוד חמדי זקזוק, הודיע כי החל מחודש רמדאן, תושמע קריאה אחידה לתפילה בכל 4000 המסגדים בקהיר, ובהמשך במסגדי אלכסנדריה, כחלק מהאחדת הקריאה לתפילה בכל רחבי מצרים. מהלך זה שהיה עד כה בשלב ניסיוני, עורר ויכוח הלכתי במצרים.

אל-אהראם אל-מסאאי (מצרים), 4.7.10

 

מנהיג האח"ס: לחדש את הג'יהאד

בדרשתו השבועית קרא המדריך הכללי של האחים המוסלמים, ד"ר מוחמד בדיע, להחיות את הג'יהאד ולתמוך בכל דרך בהתנגדות הפלסטינית, כדי לסכל את תכנית השטנים הישראלית ולהשיב את זכויות הפלסטינים.

www.ikhwanonline.com, 2.7.10

 

איראן: הסנקציות של אובמה משולות לתקיעה בוובוזלה

אל-מסתקבל (לבנון), 3.7.10  / חסן בליבל

 

לאריג'אני: המערב אינו מעוניין בדיאלוג עם איראן

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, אמר לסו"י מהר כי טענת המערב והאמריקאים בדבר רצונם בדיאלוג עם איראן, היא הטעייה שנועדה להכשיר את הקרקע לאופציות אחרות. לדבריו, חברות רבות ממדינות המצהירות על ישום הסנקציות נגד איראן, חותמות עימה על חוזים מאחורי הקלעים. ואולם סו"י האיראנית אילנא טענה כי סוחרי איראן נתקלים בקשיים עקב הסנקציות הנובעות מסירובם של בנקים בסין ואמירויות לספק להם מכתבי אשראי ובשל הנתק בין הבנקים הגדולים באירופה ובארה"ב לבנקים באיראן. 

אילנא, מהר (איראן), 3.7.10

 

יומון לבנוני: נשיאי סוריה ואיראן לביקור בלבנון

היומון הלבנוני אל-נהאר דיווח כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, צפוי להגיע השבוע ללבנון וכי נשיא איראן, אחמדי נז'אד, יגיע ללבנון ערב חודש הרמדאן שיחל ב-11.8. יצוין כי ביקורו של אסד בלבנון יתקיים על רקע חידוש החסות הסורית על לבנון בשנה האחרונה ובתום חמש שנות מתיחות בין המדינות על רקע האשמות בדבר מעורבותה של סוריה ברצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

אל-נהאר (לבנון), 5.7.10

 

נאסרללה ביקר בביתו של אחמדי-נז'אד

אתר האינטרנט האיראני סראט-ניוז פרסם תמונה ללא תאריך, של מזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה המבקר בביתו  של נשיא איראן אחמדי-נז'אד. בתמונה לצד נצראלה: הנשיא ובניו - עלי רזא (מימין) ומהדי.

סראט ניוז (איראן), 3.7.10