המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור מצרי: הלוואי על תושבי מצרים מצור כמו בעזה
4/7/2010

 

בעל טור מצרי: הלוואי על תושבי מצרים מצור כמו בעזה

 

בטורו ביומון המצרי רוז אל-יוסף הציג מוחמד חמדי נתונים מאתר אינטרנט של חמאס המלמדים כי למרות הדיבורים אודות מצור על עזה והטענות שמצרים שותפה להרעבת העם הפלסטיני, זורמות לעזה סחורות עד כי ההיצע שם רב מן הביקוש, וכתוצאה מכך מחירי ירקות, עוף ובשר, זולים יותר מאשר במצרים. לדבריו, החיים תחת המצור בעזה קלים יותר מאשר במצרים בה היו מייחלים למצור כזה. להלן תרגום המאמר:  

 

חמאס העתיקה את ההתנגדות לאינטרנט ולתקשורת

"לאחר שתנועת החמאס זנחה את ההתנגדות הממשית ופנתה להתנגדות באינטרנט ובכלי התקשורת, פורסם באחד מהאתרים הרבים, יחסית, של חמאס, דו"ח המשווה בין מחירי הסחורות והירקות במצרים ובעזה. הדו"ח קובע: מחיר ק"ג אבטיח בעזה הוא פחות מלירה מצרית אחת, בעוד שבמצרים מחירו למעלה משתי לי"מ; מחיר ק"ג עגבניות בעזה הוא פחות מחצי לי"מ, בעוד שמחיר ק"ג עגבניות במצרים עומד על 1.5 לי"מ; מחיר ק"ג תפוחי אדמה בעזה הוא חצי לי"מ, ואילו במצרים המחיר הוא שתי לי"מ; מחיר ק"ג בצל בעזה הוא לי"מ אחת, ובמצרים ק"ג בצל עולה 1.5 לי"מ; מחיר ק"ג שום בעזה הוא עשר לי"מ, בעוד במצרים - 15 לי"מ;

מחירו של ק"ג עוף במצרים הוא כעשרים לי"מ, ואילו בעזה הוא נמכר בעשר לי"מ בלבד; המחיר הממוצע של ק"ג בשר במצרים הוא 60 לי"מ, בעוד שבעזה הנצורה נמכר ק"ג בשר בחמש לי"מ; מחירה של תבנית ביצים במצרים הוא 19 לי"מ, בעוד שבעזה היא נמכרת בעשר לי"מ בלבד. 

 

החיים בעזה קלים יותר מבמצרים

השוואת מחירים זו בין מצרים לעזה הנצורה מזה שלוש שנים, כפי שאומרים, מגלה כי החיים תחת המצור זולים, נוחים וקלים יותר...

אז על איזה מצור הם מדברים? האם המצור גורם להוזלת המחירים? וכיצד [ייתכן] שהסחורות זורמות לעזה למרות המצור?... שאלות אלו אינן מועלות [כאן] בציפייה לתשובת חמאס, אלא מופנות לכל תומכי חמאס במצרים שאינם רואים כל רע בלהאשים את מדינתם בבגידה בבעיה הפלסטינית ובהרעבת העם הפלסטיני חסר הישע בשל המצור העושק על עזה.

אם זהו המצב בעזה תחת המצור, אז [בני] העם המצרי, הנכווים מאש המחירים ומפרישים מפרנסתם המצומצמת למען הצלת תושבי עזה הנצורים, מתפללים לאללה שינחית עליהם איזשהו מצור, אם מצור כזה יוביל להפחתת המחירים ויאפשר לכל אזרח פשוט לקנות ביצים, בשר ועוף כמו תושבי עזה."[1]

 


[1] רוז אל-יוסף (מצרים), 29.6.2010

תגיות