המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 5.2.2008
5/2/2008

                          מה חדש? סיכום יומי 5.2.2008

 

בתקציר: 80% מהמוסלמים בארה"ב יצביעו לנשיאות * חמאס, פת"ח ושחרור ברגותי * שיעים לבנונים ב"אל-אזהר" *  איראן תשגר מטוסי סיוע לפלסטינים * סודאן נאבקת במילת נשים *  דיווח: נאסרללה ועון לא יתמכו בסוליאמן * איום על חמאס ביומון מצרי

 

סקר: 80% מהמוסלמים בארה"ב ישתתפו בבחירות לנשיאות

סוכנות הידיעות האמריקאית America in Arabic פרסמה (3.2.08) סקר על היבטים מסוימים בחיי המוסלמים בארה"ב, ממנו עולה כי  כ-80% מהם צפויים להשתתף בבחירות הקרובות לנשיאות, אחוז השתתפות הגבוה בהרבה מן המקובל בקרב כלל המצביעים במדינה. כמו כן, כמחציתם עדיין לא החליטו במי לתמוך, דבר ההופך אותם לקבוצה מחוזרת בתעמולת הבחירות.

www.islamonline.net , 4.2.08

 

חמאס, פת"ח ושחרור ברגותי

מחמד נזאל, מבכירי החמאס, אמר ליומון הלונדוני, אל-קדס אל-ערבי, כי בכירים בפת"ח ביקשו ממדינה אירופאית, המתווכת בין ישראל לחמאס בסוגיית החלפת השבויים, שלא לכלול את מרואן ברגותי ברשימת האסירים הפלסטינים המועמדים לשחרור מטעם חמאס. מקורות במדינה האירופאית, שאליה שוגרה הבקשה, אמרו שסיבת הפניה של הפת"ח היא החשש ששחרור ברגותי ייזקף לזכות החמאס. בחמאס טוענים שפניית הפת"ח נעשתה מתוך רצון למנוע ערעור בשיווי המשקל הפנימי בהנהגת הפת"ח.  

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 5.2.08

 

אגודה שנייה לידידות בֶרבֶרית-יהודית במרוקו

פעילים אמאזיע'ים (בֶרבֶרים) באזור הריף בצפון מרוקו מתכוונים להודיע ב-14.2.08 על ייסוד אגודה חדשה לידידות ברברית-יהודית. לרעיון האגודה מתנגדים אלה הרואים בכך צעד של נורמליזיציה עם ישראל. אחמד אל-דע'רני, יו"ר המפלגה הדמוקרטית האמאזיע'ית, אמר בתגובה כי בין מרוקו לישראל יש קשרים רבים, אך יש הסבורים כי לממשלה צריך להיות מנונופול על קשרים אלה, "ואנחנו פרצנו את המצור הזה". יצוין שזו האגודה השנייה לידידות ברברית-יהודית במרוקו, לאחר שגוף דומה הוקם אשתקד באזור הסוס, בדרום המדינה.

www.alarabiya.net, 5.2.08

 

לראשונה: שיעים לבנונים ילמדו ב"אל-אזהר"

שיח' אל-אזהר, ד"ר סייד טנטאווי, הסכים לקבל תלמידים שיעים מלבנון ללימודים באל-אזהר, החשוב שבמוסדות האסלאמיים הסוניים. הוא אמר כי אין הבדל מהותי בין אמונות השיעים והסונים ושצריך לעשות כל מאמץ לקרב ביניהם. אל-אזהר עדיין שוקל בקשה רשמית מאיראן לאפשר לתלמידים שיעים איראניים ללמוד במוסד.

www.elaph.com, 5.2.08

 

דרשן איראני, מבקר המשטר, נעלם לפני שבועיים

יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז דיווח כי לפני שבועיים נעלם דרשן תפילת יום שישי, איוב גאנג'י, בעיר הכורדית סננדג' (במערב איראן). לדברי פעיל תנועת הסטודנטים בעיר, מתח גאנג'י בדרשתו האחרונה ביקורת על הפסילות הגורפות בתהליך אישור המועמדים לבחירות למג'לס, על מותו בנסיבות מחשידות של פעיל תנועת הסטודנטים אבראהים לוטפוללאהי בתא המעצר, וכן על פעילות המשטר להפצת האמונה השיעית בקרב הסונים באיראן.

רוז (איראן), 5.2.08

 

האינפלציה באיראן ממשיכה לעלות

יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז דיווח כי למרות מאמצי ממשלת איראן לבלום את האינפלציה, היא הגיעה, לפי דיווח של הבנק המרכזי באיראן, לשיעור שנתי של 20%.

רוז (איראן), 5.2.08

  
[בעקבות נישואי סרקוזי וקרלה ברוני]

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 4.2.08

 

איראן מתכננת לשגר חמישה מטוסי סיוע לפלסטינים

יו"ר הפרלמנט האיראני, ע'ולאם חדאד-עאדל, הודיע אתמול במסיבת עיתונאים בח'רטום עם סיום ביקורו בסודאן, כי בכוונת איראן לשגר חמישה מטוסי תובלה עם מטען סיוע לפלסטינים בעזה, וכי היא מצפה שמצרים תתיר למטוסים לנחות בשטחה. בהודעה משותפת לחדאד-עאדל ולעמיתו הסודאני לסיכום הביקור, הובעה תמיכת איראן בעמדת ממשלת סודאן בעניין דארפור, ונמסר על הכנת הסכמי סיוע של איראן לסודאן בהיקף של 500 מליון דולר.

אל-ראי אל-עאם, אח'באר אל-יום (סודאן), 05.02.08

 

הטרור

אל-איאם (בחריין), 4.2.08

 

סודאן: מאבק לאומי במילת נשים

מזכ"ל המועצה הלאומית להגנת הילד בסודאן, אמירה אל-פאצ'ל, הודיעה כי ב- 10.02.08 יחל יישום התכנית האסטרטגית הלאומית למאבק במילת הנשים. לדבריה, פעילות השלטונות הביאה לירידה באחוז הנימולות מ-90% ל-69.4%, והמטרה היא לחסל את התופעה כליל עד לשנת 2018. עוד אמרה כי המטרה תושג בראש ובראשונה ע"י יצירת מודעות לצדדים השליליים של התופעה.

אל-צחאפה  (סודאן), 5.2.08

 

שיפור בתמונת המצב הביטחוני בעיראק

אל-וטן (סעודיה), 4.2.08

 

אל-אח'באר: נאסרללה ועון יסירו תמיכתם ממישל סולימאן

היומון הלבנוני, אל-אח'באר, המזוהה עם האופוזיציה, דיווח כי חסן נאסרללה ומישל עון צפויים להודיע מחר (6.2.08) על הסרת תמיכתם במועמדותו לנשיאות של מפקד הצבא, מישל סולימאן. לדברי היומון, ההודעה תימסר בערוץ הטלוויזיה O.T.V הנמצא בבעלותו של מישל עון.

אל-אח'באר (לבנון), 5.2.08

 

ארה"ב והמזרח התיכון

אל-אקתצאדיה (סעודיה), 3.2.08

 

יומון מצרי ממסדי: כל פלסטיני שיתקרב לגבול יהיה בסכנה 

בתגובה לחילופי הירי שהיו אתמול בערב (4.2.08) ברפיח, בין חמושים של תנועת החמאס לכוחות הביטחון המצריים, במהלכם נפצעו כ-26 חיילים מצרים, כתב בעל הטור, מחמד עבד אל-סלאם ביומון המצרי הממסדי אל-אהראם, כי יש למנוע הישנות של פריצת מעבר רפיח ויש לשרטט "קו אדום" בגבולות שבין מצרים לרצועת עזה, כדי שכל חמוש, רעול פנים, או מסתנן שיתקרב לגבול, או יחשוב לחצותו, יבין מיידית שהוא מטרה לגיטימית, שכן "הדרך לירושלים לא עוברת באל-עריש". הכותב טען כי יש להגן על הגבולות בכל האמצעים וכי יש לגבות מחיר ממי שהחליט לבצע פעולות הפוגעות בביטחונה של מצרים.

אל-אהראם (מצרים), 5.2.08