המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון סורי: מדוע שלערבים לא יהיה נשק גרעיני?
6/5/2010

 

יומון סורי: מדוע שלערבים לא יהיה נשק גרעיני?

 

ודאח עבד רבה, עורך היומון אל-וטן, המקורב למשטר הסורי, פרסם מאמר יוצא דופן בתוכנו, בו תהה מדוע לא תשגנה מדינות ערב ואיראן נשק גרעיני כהרתעה מול ישראל. יצוין כי עפ"י מדיניותה הרשמית, סוריה אינה חותרת להשגת נשק גרעיני והיא מתנגדת לנשק גרעיני באזור, כולל בידי איראן.[1] להלן תרגום עיקרי המאמר:

 

"... למרות הקריאות מצד סוריה ומצד מדינות אחרות למנוע את התפשטותו של נשק להשמדה המונית במזה"ת, אני תוהה, ואני סבור שהשאלה הפכה להיות לגיטימית: מה המניעה שמדינה ערבית, או איראן, ישיגו נשק גרעיני כל עוד ישראל מחזיקה בנשק כזה, מתגאה בכך ומתעלמת מכל הקריאות הערביות והלא ערביות לפירוק הנשק להשמדה המונית?

 

במילים אחרות: מי מאיים על הביטחון והיציבות באזורנו? האין זו ישראל שכובשת את האדמות, הורגת עשרות פלסטינים בכל יום ומאיימת להחזיר את סוריה לתקופת האבן ולהרוס את התשתית של לבנון? מול כל האיומים והסכנה שישראל מציבה בפני כל הערבים, האין זו חובתן וזכותן של מדינות ערב המאוימות, להשיג נשק גרעיני כדי להרתיע את ישראל מלבצע את צעדיה התוקפניים?

 

המערב ניסה במשך עשרות שנים למנוע מהערבים להשיג את 'הידע' [הגרעיני] באמתלה שזה עלול לאיים על בטחון ישראל והוא מנע מהם להשיג נשק מתקדם באותה אמתלה. היום המערב עומד מול איראן שמעולם לא הכריזה שהיא חותרת להשיג נשק גרעיני, ומונע ממנה להשיג טכנולוגיה גרעינית לה תהיינה זקוקות כל מדינות האזור בעשור הבא.

 

לפני כמה ימים קיבל המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, החלטה להקים קריה לאנרגיה אטומית ואנרגיה מתחדשת. סעודיה בוודאי תהיה מהמדינות הערביות הראשונות שיזדקקו לאנרגיה גרעינית, בשל ההתפתחות חסרת התקדים בבנייה ובגידול [האוכלוסין] בשנים האחרונות. זאת בשל השקפתה לפיה אין למצות עד תום את משאבי הנפט ויש לשמרם למען הדורות הבאים. על כל מדינות הנפט לאמץ תפיסה זו כדי לשמור על משאביהן לעתיד בציפייה לגיוון מקורות ההכנסה שלהן באמצעות פיתוח מגזרי התעשייה, התיירות והשירותים. למיטב ידיעתי, טענותיה של איראן אינן שונות והיא מעולם לא טענה שיש בכוונתה להשיג נשק גרעיני. אבל אני שוב תוהה – מה המניעה שכל מדינות ערב ישיגו את נשק 'הידע' והטכנולוגיה כל עוד קיים אויב שאורב לנו ושמו ישראל?

 

אם לא נעשה זאת, איך ניתן יהיה להרתיע את ישראל, את הממשלות הקיצוניות והבריונים שלה, שדוחים את [יוזמת] השלום הערבית, כובשים כל יום עוד ועוד אדמות וקוראים לגרש את כל הפלסטינים?

הגיע העת שנשקול ברצינות את הנשק הגרעיני כדי להרתיע את התפיסה האימפריאליסטית הישראלית ולחייב את העולם [לדאוג] לביטחון הערבים במקום לביטחון ישראל. האזרח הערבי זכאי לחיות בביטחון וביציבות ומגיע לו ליהנות ממעמד גבוה ולזכות בכבוד מצד כל מדינות העולם. זה לא יקרה כל עוד לא יהיו בידו הידע והכוח. האם נפעל [להשיגו]?"[2]                  [1]  לדוגמה שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, אמר בעת ביקור בצרפת באוקטובר 2009 כי "האזור כולו אינו זקוק לגרעין צבאי". אל-וטן (סוריה), 1.10.2009

[2]  אל-וטן (סוריה), 27.4.2010

תגיות