המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 28.3.2010
28/3/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 28.3.2010

 

בתקציר: הפסגה בלוב: קריאה לכינוס מועה"ב אם המו"מ ייכשל * עבאס: לא נוותר על גרגר מירושלים; מו"מ – רק עם הפסקת ההתנחלויות * הליגה הערבית: חצי מיליארד דולר סיוע לאל-אקצא * אתר איראני: האיחוד האירופי יפסיק שידורי ערוצים איראניים * נוכחות תורכית בולטת בפסגה הערבית

 

ח'אמנאי לנשיאי המדינות השכנות: לייצא למערב את ערכי המזרח

בארחו את נשיאי שכנותיו מעיראק (טאלאבני), אפגניסטן (קרזאי), טג'יקיסטן ותורכמניסטן, לרגל חג הנורוז (ראש השנה בתרבות הפרסית) אמר מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, כי הנורוז הוא הזדמנות טובה לייצוא ערכי התרבות הנעלים של המזרח למדינות המערב וקרא למדינות השכנות להקים גוש פוליטי משותף ולחזק את היחסים ביניהן. נשיא עיראק, ג'לאל טאלבאני, הודה לראשי איראן על תמיכתם בעיראק ונשיא אפגניסטן, חמיד קרזאי, הביע נכונות להעמיק את הקשרים עם איראן.

אתר המנהיג, פרס טי וי (איראן), 27.3.10

 

ח'אמנאי בפגישתו עם נשיאי המדינות השכנות

 

 

הפסגה בלוב: קריאה לכינוס מועה"ב אם המו"מ ייכשל

בפתח הפסגה הערבית (27.3.10) קרא מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, להקים אגודה שתכלול את מדינות הליע"ר ואת המדינות השכנות להן, בראשן תורכיה, והציע לנהל מו"מ ערבי-איראני שבתומו ייבחן צירוף איראן לאגודה. הוא גם קרא להיערך לכישלון המו"מ לשלום עם ישראל. היומון אל-חיאת דיווח כי כמה מדינות, בראשן סעודיה ומצרים, שללו דיאלוג עם איראן. ועדת המעקב של יוזמת השלום, שהתכנסה ערב הפסגה (26.3.10) הודיעה כי אם המו"מ העקיף ייכשל יקראו מדינות ערב לכינוס דחוף של מועצת הביטחון. שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, אמר בעקבות כינוס הוועדה כי היא לא משכה את ייפוי הכוח שנתנה לפלסטינים לנהל מו"מ עקיף עם ישראל.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.3.10, אל-חיאת (לונדון), 27.3

 

המחלוקות הבינערביות

אל-ע'ד (ירדן), 27.3.10 / עמאד חג'אג'

 

עבאס: לא נוותר על גרגר מירושלים; מו"מ – רק עם הפסקת ההתנחלויות

בנאומו בפסגה הערבית בלוב אמר יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, שאין כל משמעות למדינת פלסטין ללא ירושלים כבירתה, ולכן הפלסטינים נחושים להגן עליה ודבקים בכל גרגר אדמה ואבן הנמצאים בה. הוא אמר כי ההגנה על ירושלים היא מצווה המוטלת על כל המוסלמים וקרא לפעול למען כינוס מיוחד של עצרת האו"ם שיגנה את המדיניות הישראלית בירושלים. עוד אמר כי הפלסטינים דבקים באופציית השלום אך לא יחדשו את המו"מ העקיף ללא הפסקת הבנייה בהתנחלויות ובירושלים. בנוסף, האשים את חמאס בהפיכה ברצועת עזה שגרמה לפילוג, וקרא לה לחתום על הסכם הפיוס. העיתונים אל-חיאת ואל-שרק אל-אוסט דיווחו כי עבאס כעס מאוד על נשיא לוב, מועמר אל-קד'אפי, על שלא בא לקבל את פניו עם הגיעו למדינה, ולכן התכוון לעזוב את אחת מישיבות הפסגה, אך לבסוף מנהיגי ערב שכנעו אותו להישאר.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.3.10; www.wafa.ps, 27.3.10

 

הליגה הערבית: חצי מיליארד דולר סיוע לאל-אקצא

הליע"ר המכונסת בלוב (27-28.3) אישרה הגדלת הסיוע לקרן אל-אקצא וירושלים, התומכת בפלסטינים בירושלים, לחצי מיליארד דולר. כמה מדינות, בראשן סוריה, דורשות להעביר את הכסף ישירות למוסדות אזרחיים במזרח ירושלים ולא דרך מוסדות הרש"פ, דרישה לה מתנגדות הרש"פ וסעודיה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 28.3.10

 

אתר איראני: האיחוד האירופי יפסיק שידורי ערוצים איראניים

אתר האינטרנט האיראני פרלמן ניוז, המזוהה עם צירי מג'לס המתנגדים לאחמדי-נז'אד, טען שהמשטר ממשיך לחסום ערוצי טלוויזיה זרים והעריך כי בעקבות זאת יממש האיחוד האירופי, את איומו לחסום את שידוריהם של ערוצי לוויין איראניים ויימנע יצוא מוצרי תקשורת של חברות סימנס ונוקיה לאיראן.

פרלמנ-ניוז (איראן), 28.3.10

 

נוכחות תורכית בולטת בפסגה הערבית

היומון אל-חיאת דיווח על נוכחות תורכית בולטת בפסגת לוב. זו התבטאה בנאומו של רה"מ  ארדואן, במושב הפתיחה; בזכייתן של חברות תורכיות במכרזים להסעדת האורחים ולבניית מלונות בלוב, ובדיילות התורכיות שקיבלו את פני הבאים. יצוין כי לאחרונה בוטל הצורך באשרות כניסה בין לוב לתורכיה.

אל-חיאת (לונדון), 27.3.10

 

בכיר מודיעיני אמריקאי: איראן טרם קיבלה החלטה לפתח נשק גרעיני

יועץ "המועצה למודיעין לאומי" בארה"ב, מת'יו בארוז, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט, כי המידע המודיעיני מלמד שאיראן רואה בהשגת נשק גרעיני אופציה אפשרית, אך לדעתו איראן טרם קיבלה החלטה לפתח נשק גרעיני. עוד אמר כי לאיראן יש יכולת מעשית וטכנית לפתח נשק כזה בשנים הקרובות אם תחליט על כך וכי ארה"ב מוטרדת גם מפיתוח נשק בליסטי ע"י איראן וממאמציה להרחיב את השפעתה באזור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 26.3.10

 

תוכנית הגרעין למטרות שלום

אל-וטן (סעודיה), 25.3.10 / ג'האד עורתאני

 

שלח: הסדר עם ישראל מסוכן יותר ממלחמה

מזכ"ל הג'האד האסלאמי, רמדאן שלח, אמר ליומון אל-חיאת, כי על הערבים לבחור באופציית המלחמה עם ישראל, אך אם מאזן הכוחות מונע זאת, עדיף מצב של "לא-שלום ולא-מלחמה". עוד אמר, כי הסדר עם ישראל מסוכן יותר ממלחמה כיון שיבוא ע"ח זכויות הפלסטינים, וכי ההתנגדות לא תישאר אדישה במקרה של מלחמה בין ישראל לבין סוריה או לבנון. ביחס למתקפה על איראן אמר, כי פגישותיו של אחמדי-נז'אד עם בשאר אל-אסד, עם חסן נאסרללה ומנהיגי הפלגים הפלסטיניים מלמדות שמתקפה על גורם כלשהו מבין גורמים אלה - פירושה מתקפה על כולם.

אל-חיאת (לונדון), 25.3.10