המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 16.3.2010
16/3/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 16.3.2010

 

בתקציר: * הידוק שתה"פ בין נאט"ו לכווית * מקור פלסטיני: אל-קד’אפי התנצל בפני עבאס *  רל"ש אחמדי-נז'אד מאיים בחיסולה של ישראל * שר מצרי: ביטול חנוכת בי"כ הרמב"ם לא קשור למדיניות ישראל * שר ברש"פ: רופאים ישראליים מתנהגים כתליינים * נשיא ברזיל יבקר באיראן במאי 2010

 

ארגוני הסירוב הפלסטיניים: לפתוח באינתיפאדה ולבטל את יוזמת השלום

בפגישה של מנהיגי ארגוני הסירוב הפלסטיניים בדמשק, הכריז ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, על קמפיין להגנה על המקומות הקדושים המוסלמיים והנוצריים. הוא קרא לכל פלסטיני לנקוט צעדים ממשיים מול התוקפנות הישראלית ודרש מן הערבים ומהרש"פ להפסיק כל מו"מ עם ישראל. ראש החזית העממית לשחרור פלסטין, אחמד ג'יבריל, קרא לפרק את הרש"פ ולפתוח באינתיפאדה חדשה בכל שטחי הרש"פ. מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח, קרא לבטל את יוזמת השלום הערבית. השופט השרעי העליון של הפלסטינים, תיסיר אל-תמימי, קרא לגיוס כללי של המוסלמים בעולם ולהפגנות ענק כאות הזדהות עם מסגד אל-אקצא וכמחאה על "ניסיונות ישראל להרסו."

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 16.3.10; ופא (רש"פ), 15.3.10

 

שר ברש"פ: רופאים ישראליים מתנהגים כתליינים

השר לענייני אסירים ברש"פ, עיסא קראקע, טען כי רופאי שירות בתי הסוהר בישראל מתנהגים כתליינים ושותפים לעינוי האסירים בידי גורמי הביטחון בישראל, כולל אסירים חולים ופצועים.

ופא (רש"פ), 15.3.10  

 

הערכות סותרות לגבי פיוס מצרי-סורי בפסגת לוב

היומון אל-מסתקבל דיווח כי בראש סדר היום של הפסגה הערבית בלוב תעמוד יוזמת השלום הערבית ויידונו בה גם הנושא הפלסטיני, המצב בעיראק, בסודאן ובסומליה, ופירוז המזה"ת מנשק להשמדה המונית. כן תידון רפורמה בליע"ר והצעה לשנוי שמה. היומון העריך כי בניגוד לדיווח שהופיע ביומון אל-אהראם, לא צפוי פיוס סורי-מצרי בפסגה, במיוחד נוכח העדרם הצפוי של עבדאללה מלך סעודיה ושל הנשיא מובארכ. אל-אהראם גם מסר כי קיימת הסכמה כלל ערבית, לפיה, מצרים תוביל את נושא הפיוס הפלסטיני, בסיוע מדינות אחרות, אם יידרש.  

אל-אהראם (מצרים), אל-מסתקבל (לבנון),  16.3.10

 

הידוק שתה"פ בין נאט"ו לכווית

בהרצאתו בכנס המכון הכוויתי לדיפלומטיה, קרא מפקד המכללה להגנה של נאט"ו, הגנרל וולף דיטר לוזר, להידוק שתה"פ בין נאט"ו למדינות המפרץ ובמיוחד עם כווית והזהיר כי תוכניתה הגרעינית של איראן מסוכנת לאזור ולעולם כולו. ראש המכון הכוויתי לדיפלומטיה, עבד אל-עזיז אל-שארח', אמר כי כווית ונאט"ו פועלים להידוק שתה"פ ביניהם ולגיבוש הסכם שיאפשר לנאט"ו להשתמש בנמלים ובשדות התעופה של כווית לצורך הפעילות בעיראק. סגן ראש מנגנון הביטחון הלאומי בכווית, השיח' ת'אמר עלי אל-צבאח, אמר כי בקרוב יעמוד בראש משלחת שתצא לביקור באקדמיה של נאט"ו.

אל-סיאסה (כווית), 16.3.10; אל-ג'רידה (כווית), 16.3.10

 

מצרים: האופוזיציה מתחנפת למפלגת השלטון

אל-דסתור (מצרים), 14.3.10 / עמרו עכאשה

 

מקור פלסטיני: אל-קד’אפי התנצל לפני מחמוד עבאס

מקור פלסטיני המקורב ליו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, מסר לסו"י קדס נט כי שה"ח הלובי, מוסא כוסא, הזמין את עבאס רשמית לפסגה הערבית והתנצל בשמו של מנהיג לוב, מועמר אל-קד’אפי, על שלא פגש את עבאס בביקורו האחרון בלוב. עוד דווח כי כוסא הבטיח לעבאס שחמאס לא תוזמן לפסגה.

www.qudsnet.com,  14.3.10 

 

רל"ש אחמדי-נז'אד מאיים בחיסולה של ישראל

בנאום בברלין, בכנס של איראנים המתגוררים בגרמניה, איים אספנדיאר רחים משאי, ראש לשכתו של אחמדי-נז'אד, כי ישראל תושמד תוך פחות משבועיים אם תתקוף את איראן.

ספיר ניוז (איראן), 15.3.10

 

נאסרללה: ג'ונבלאט יוכל לבקר בדמשק 

מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, שתיווך לאחרונה בין מנהיג הדרוזים בלבנון, וליד ג'ונבלאט, ובין סוריה, מסר לג'ונבלאט, כי עמדותיו האחרונות, במיוחד בכל הנוגע לסוריה, להתנגדות ולפלסטין, מאפשרות פתיחת דף חדש בין סוריה לבינו ואת ביקורו הקרוב בדמשק.

אל-ספיר (לבנון), 16.3.10 

 

שר מצרי: ביטול חנוכת בי"כ הרמב"ם לא קשור למדיניות ישראל

שר התרבות המצרי, פארוק חוסני, הבהיר כי טקס חנוכת בית הכנסת ע"ש הרמב"ם בקהיר בוטל מאחר שהקהילה היהודית חנכה אותו כבר, ולא כתגובה לפעולות הישראליות בירושלים או בשל אופי הטקסים היהודיים הכוללים שתיית יין.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 16.3.10

 

אל-קדס אל-ערבי: חזבאללה ואמל יפרשו מהממשלה אם תשתתף בפסגה בלוב

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי תנועת אמל וארגון חזבאללה סיכמו ביניהם כי חמשת השרים, המכהנים מטעמם בממשלת לבנון, יפרשו ממנה אם זו תשלח נציג לפסגה הערבית בלוב, בסוף החודש. לטענת שני הארגונים, לוב, בראשות אל-קד’אפי, אחראית להיעלמו של מייסד המועצה האסלאמית השיעית העליונה, האמאם מוסא אל-צדר ב-1978. נשיא לבנון, מישל סולימאן, כבר הודיע כי אין בכוונתו להשתתף בפסגה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.3.10

 

ארה"ב קובעת את תוצאות הבחירות במדינות ערב

אל-וטן (קטר), 13.3.10  / סלימאן אל-מאלכ

 

הידוק שתה"פ הכלכלי בין מצרים לסוריה

בפגישתו עם שרת הכלכלה הסורית בדמשק, למיאא עאצי, אמר שר המסחר והתעשייה המצרי, רשיד מוחמד רשיד, כי שתי המדינות רוצות להתקדם בשתה"פ ביניהן. השניים הסכימו על הקמת חברה משותפת למשיכת השקעות; פתיחת בנקים מצריים בסוריה ובנקים סוריים במצרים; ופתיחת קו חם בין שני המשרדים לטיפול בבעיות של יצואנים מצריים וסוריים.

אל-אהראם (מצרים), 15.3.10

 

נשיא ברזיל יבקר באיראן במאי 2010

יו"ר האגודה לידידות בין איראן לברזיל, מיר-קאסם מומני, אמר כי נשיא ברזיל, לואיז אינסיו לולה דה סילבה, יבקר באיראן ב-15.5.10, בראש משלחת כלכלית. לאחרונה דווח כי ברזיל הציעה לקיים בשטחה את עסקת הגרעין האיראנית.

פרס טי וי (איראן), 14.3.10

 

 איראן: תומכי המשטר תקפו את ביתו של כרובי

תומכי המשטר באיראן תקפו (14.3.10) את ביתו של מהדי כרובי, מראשי תנועת המחאה. הם קראו "מוות למוסוי ולכרובי" ודרשו להעמידם לדין יחד עם מוחמד ח'אתמי. אשתו של כרובי, פאטמה, טענה כי כוחות הביטחון סייעו למפגינים, וכי זה המחיר שמשלמת המשפחה על חשיפת פשעי המשטר בבית המאסר קהריזק ובאוניברסיטאות. לדבריה, היא ובעלה לא יירתעו וימשיכו להגן על זכויות העם.

סהאם ניוז (איראן), 15.3.10; בורנא ניוז (איראן), 14.3.10

 

 

איראן: מתיחות לקראת חג זורואסטרי

ערב חג האש צ'הרשנבה סורי (17.3.10) באיראן, הודיע התובע הכללי של טהראן, עבאס ג'עפרי דולת-אבאדי, כי שישה מעצורי מהומות יום העשוראא (27.12.09) נידונו למוות; מנהיג איראן עלי ח'אמנאי ואיתאללות תומכי המשטר קראו לציבור לא לציין את החג שמקורו באמונה טפלה, ואין לו בסיס אסלאמי; ד"ר זהרה ראהנוורד, אשתו של מיר חוסין מוסוי, אמרה כי תנועת המחאה תוקיר את חלליה ביום זה ללא שימוש באלימות; ועדת המג'לס לביטחון לאומי דנה בהיערכות להפגנות הצפויות. דווח על מעצרי מנע ועל הקמת מפקדה מיוחדת להתמודדות עם הפרות סדר צפויות. חג צ'הארשמבה סורי, המצוין  ביום רביעי האחרון של השנה הפרסית, לקוח מפולחן האש במורשת הזורואסטרית ומשמש למחאה נגד המשטר.

פארס (איראן), 15.3.10; אירנא (איראן), 14.3.10; עסר-י איראן (איראן), 13.3.10; כלמה (איראן), 11.3.10; khandaniha.eu, 10.3.10

 

איראן ועבד אל-קאדר ח'אן: איראן לא ניהלה מו"מ גרעיני עם פקיסטן

בראיון לסו"י האיראנית אירנא בפקיסטן, הכחיש מדען הגרעין הפקיסטני עבד אל-קאדר ח'אן דיווח  בוושינגטון פוסט (14.3.10) על מגעים בין טהראן לפקיסטן לפני כעשרים שנה,על קניית פצצת אטום וטען  כי בין פקיסטן לאיראן מעולם לא היה שת"פ גרעיני ומדובר בדיווח שקרי. דובר משה"ח האיראני ראמין מהמאן-פרסת, הצטרף להכחשה וטען שארה"ב זורעת איראנופוביה לשם הצדקת המשך נוכחותה באזור.

אירנא (איראן), 15.3.10

 

ביקורת באיראן על מפגשי נציגי ספורט ישראלים ואיראנים

האתר האיראני תאבנאק מתח ביקורת על השתתפות ראשי התאחדות הטקוואנדו האיראניים במפגשים עם נציגי משלחת הטאייקונדו הישראליים בקהיר, ועל פרסום תמונות מן המפגשים.

תאבנאק (איראן), 16.3.10