המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.3.2010
11/3/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.3.2010

 

בתקציר: אחמדי-נז'אד: גם המערב מפקפק בכדאיות קיומה של ישראל * מצרים תממן שיקום בית כנסת הרמב"ם בקהיר * מדינות המפרץ לאיראן: או שת"פ עם סבאב"א או סנקציות * יומון קטרי: לבטל את יוזמת השלום הערבית * מחלוקת על דרך בחירת שיח' אל-אזהר * יומון סורי: סאדאת מכר את הערבים

 

יומון קטרי: לבטל את יוזמת השלום הערבית

בעקבות ההחלטה הישראלית לבנות 1,600 יחידות דיור ברמת שלמה, טען היומון הקטרי אל-שרק כי יש להציל את הכבוד הערבי ולבטל את יוזמת השלום הערבית. לדברי היומון, ההצעה האמריקאית למו"מ עקיף בין ישראל לפלסטינים היא תרופה שפג תוקפה, שלא הצליחה לעצור את סרטן ההתנחלויות. יומון הרש"פ אל-איאם דיווח כי בתגובה להחלטה הישראלית על בניית יחידות הדיור בצפון ירושלים, הודיעו כמה שרי חוץ ערביים לגורמים אמריקאים בכירים כי החלטת ועדת המעקב הערבית שאישרה את המו"מ העקיף מבוטלת. יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, דרש מן הערבים להגיב בדחיפות להחלטה הישראלית המסוכנת. 

אל-שרק (קטר), 11.3.10;  אל-איאם (רש"פ), 10.3.10, אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 10.3.10

 

מדינות המפרץ לאיראן: שת"פ עם סבא"א או סנקציות

בעקבות פגישת שרי החוץ של מועצת מדינות השת"פ במפרץ שנערכה בריאד (9.3.10), אמר סגן ראש ממשלת כווית ושר החוץ שלה, ד"ר מחמד אל-צבאח, כי מדינות המפרץ פועלות כדי שאיראן תשתף פעולה באופן מלא עם סבא"א ותקיים את ההחלטות הבינ"ל בנושא ואם תסרב – הן יפעלו כדי לקדם סנקציות נגדה.

אל-ראי (כווית), 11.3.10

 

מזכ"ל הליע"ר: חמאס ואיראן לא ישתתפו בפסגה הערבית בלוב

מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, אמר כי חמאס ואיראן לא יוזמנו לפסגת הליע"ר בלוב, המיועדת למדינות החברות בליגה בלבד. היומון הקטרי אל-ערב דיווח כי נשיא לוב מועמר אל-קדאפי צפוי להזמין את יו"ר הרש"פ (החברה בליגה), מחמוד עבאס, לפסגה, וזה ייענה להזמנה.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), אל-ערב (קטר), 11.3.10

 

בוטל טקס קריאת כיכר ע"ש דלאל אל-מור'רבי; פת"ח: הפרויקט יתקיים

עפ"י דרישת ישראל - ונראה שגם נוכח ביקורו של סגן נשיא ארה"ב באזור - ביטלה הרש"פ את טקס קריאת כיכר ברמאללה על שמה של דלאל אל-מור'רבי, סגנית מפקד הפיגוע בכביש החוף בשנת 1978. הטקס נועד להיערך ביום השנה למותה (11.3). אחותה של דלאל, קצינה במנגנוני הביטחון הפלסטיניים, מסרה כי תנועת הפת"ח מתכוונת להשלים את הפרויקט. מזכיר המועצה המהפכנית של הפת"ח, אמין מקבול, אישר את דברי האחות. מטעם תנועת הפת"ח נמסר כי דלאל אל-מור'רבי היא סמל למאבק הפלסטיני ויום מסירת הנפש שלה ראוי להנצחה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), אל-ספיר (לבנון),  paltoday.com, 11.3.10

 

 המלחמה בטרור

אל-דסתור (מצרים), 9.3.10

 

אחמדי-נז'אד: גם המערב מפקפק בכדאיות קיומה של ישראל 

בנאום בבנדר עבאס (דר' איראן), אמר אחמדי-נז'אד כי לאחר שהמערב שתל את ישראל באזור באמצעות שקרים, גם הוא מפקפק כעת בכדאיות קיומה. הוא הוסיף כי ישראל, המשטר השנוא ביותר בעולם, תחוסל ע"י הפלסטינים ואומות האזור, ואפילו הצתת מלחמה מצדה לא תמנע זאת. לדבריו, צעירי המזה"ת לא יניחו לאמריקאים ובעלות בריתם, לשדוד את עתודות הנפט של המפרץ הפרסי ויקטעו את ידיהם.

פרס טי וי (איראן), 11.3.10

 

ירדן שוקלת בחיוב בקשה לאמן שוטרים אפגאניים

דובר ממשלת ירדן, ד"ר נביל אל-שריפ, אמר כי ירדן בוחנת בקשה של נאט"ו לאמן שוטרים אפגאניים בבתי"ס לשוטרים במדינה. מקורות ירדניים רשמיים מסרו לאל-חיאת כי משרד הפנים שוקל את הבקשה בחיוב. אל-שרק אל-אוסט ציין כי ארה"ב העניקה כספים לירדן לשם הקמת מרכז אימונים לכוחות המבצעים המיוחדים.

אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 11.3.10

 

פורסמו שמות האסירים הפלסטיניים שרכשו השכלה בכלא הישראלי

לראשונה פורסמו שמות האסירים הפלסטינים שרכשו השכלה גבוהה בבתי הכלא בישראל מן האוניברסיטה הפתוחה וקיבלו תוארי בוגר ומוסמך מטעמה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), אל-קדס (ירושלים), 11.3.10

 

אחמדי-נז'אד: פקיסטן ואפגניסטן סייעו במעצר ריגי

במסע"ת (10.3.10) עם נשיא אפגניסטן, חמיד כרזאי, אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי לשתי המדינות אינטרסים ואויבים משותפים וכי לכידת מנהיג ארגון האופוזיציה הסוני-בלוצ'י ג'נדאללה, עבד אל-מאלכי ריגי, נעשתה תוך שת"פ עם המודיעין של אפגניסטן ופקיסטן. שגריר איראן באפגניסטן, פדא חוסין מאלכי, אמר כי איראן העבירה עד כה לאפגניסטן סיוע בהיקף של 280 מליון דולר. טרם צאתו לאפגניסטן, טען אחמדי-נז'אד כי לארצו יש תוכנית לפתרון המשבר באפגניסטן, הכוללת את נסיגת הכוחות הזרים ממנה.

Irib.ir, 11.3.10 ; אל-עאלם, מהר, פרס טי וי (איראן), 10.3.10; פרס טי וי (איראן), 9.3.10

 

ההבטחות האמריקאיות

אל-סביל (ירדן), 9.3.10 / יזיד עליא

 

מצרים: מחלוקת על דרך בחירת שיח' אל-אזהר

בעקבות מותו (10.3.10) של שיח' אל-אזהר, ד"ר מחמד סיד טנטאוי, לאחר שלקה בליבו בסעודיה, דורשים גורמים אסלאמיים במצרים, בהם תנועת אל-גמאעה אל-אסלאמיה וסיעת האח"ס בפרלמנט, כי יוֹרשו לא ימונה על ידי נשיא המדינה, אלא ייבחר בהצבעה מתוך חכמי אל-אזהר. חבר האקדמיה למחקרים אסלאמיים באל-אזהר, ד"ר עבד אל-מועטי ביומי, מחה נגד הרעיון וטען כי חכמי דת אינם טובים במשחק הפוליטי ומערכת בחירות אינה מתאימה לרמתם.

אל-מצריון (מצרים), 11.3.10; www.islamonline.net, 10.3.10

 

מצרים תממן שיקום בית כנסת הרמב"ם בקהיר

שר התרבות המצרי, פארוק חוסני, אמר כי מצרים תממן את שיקום בית הכנסת העתיק ע"ש הרמב"ם בקהיר שייפתח בשבוע הבא, בהיותו אתר מורשת תרבותית מצרית. לדבריו,י מצרים תשא בעלויות שיקום כל  עתיקות היהודים בשטחה, כשם שהיא נוהגת בעתיקות המוסלמים, הפרעונים והקופטים.

אל-חיאת (לונדון), 10.3.10

 

בכיר איראני: אין די ראיות כדי להעמיד לדין את ילדי רפסנג'אני

בכיר ברשות השופטת במחוז טהראן, עלי רזא אואי, אמר כי תיקם של פאיזה ומהדי רפסנג'אני, ילדיו של יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, החשודים בניהול המהומות לאחר הבחירות, נמצא בבדיקת  הרשות השופטת ולפי שעה אין די ראיות כדי להעמידם לדין.

טהראן-י אמרוז (איראן), 11.3.10

 

ארדואן קיבל את פרס המלך פיצל לשירות למען האסלאם

בטקס בו העניק עבדאללה מלך סעודיה (9.3.10) לר"מ תורכיה, רג'ב טיב ארדואן, את פרס המלך פיצל לשירות למען האסלאם, אמר שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, כי הפרס מעיד על מעמדו של ארדואן. במסע"ת לאחר הטקס, אמר ארדואן כי ישראל וסוריה הסכימו לשוב לשיחות בחסות תורכית וכי ממשלתו נערכת לכך. הוא הביע צער על הצבעת הקונגרס האמריקאי בנושא רצח הארמנים וטען כי זהו מעשה "קומי". באשר לאיראן, הביע ארדואן ספק לגבי יעילותן של הסנקציות וטען כי הדרך היחידה היא פתרון דיפלומטי. עוד אמר שארצו חותרת להקמת מועצה אסטרטגית משותפת לה ולסעודיה.

אל-וטן, אל-ריאד (סעודיה), 10.3.10

 

מדינות המפרץ לבריטניה: גרשו אישים התומכים בטרור

שרי החוץ של מדינות המפרץ דרשו מבריטניה לגרש מתחומה אישים התומכים בטרור, לא להעניק להם מקלט מדיני ולא לאפשר להם לנצל את אווירת החירות כדי להזיק לביטחונן ויציבותן של מדינות ערב.

אל-מדינה (סעודיה), 10.3.10 

 

סעודיה: קמפיין לעידוד נשים לעסוק בספורט

היום (10.3.10) נפתח בכמה ערים בסעודיה קמפיין בשם "שני את סגנון חייך" שנועד לעודד נשים סעודיות לעסוק בספורט למען חיים בריאים. הקמפיין צפוי להימשך עד סוף החודש.

סבק (סעודיה), 10.3.10

 

יומון איראני: ביקורתה של אשת מוסוי – חילול הקוראן

היומון האיראני רסאלת טען כי ביקורתה של ד"ר זהרה ראהנוורד, אשתו של מיר חוסין מוסוי, על הפוליגמיה באיראן היא חילול הקוראן כיוון שהוא מתיר פוליגמיה.

רסאלת (איראן), 10.3.10

 

ג'ומהורי-י אסלאמי: גרמניה שותפה לפשעי פז'אק נגד איראן

בעקבות שחרור (9.3.10) מנהיג הארגון הכורדי הבדלני פז'אק, עבד אל-רחמן חאג' אחמדי, ואי הסגרתו לידי איראן, טען דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, כי אירופה הפכה מקום בטוח לטרוריסטים. היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי איראן תראה מעתה בשלטונות גרמניה שותפים לפשעי הארגון.  בנוסף, שגריר גרמניה באיראן ננזף ע"י משה"ח האיראני.

ג'ומהורי-י אסלאמי, פארס (איראן), 10.3.10

 

פת"ח וחמאס מצליפים בעם הפלסטיני

אל-ערב אל-יום (ירדן), 9.3.10 / נאצר אל-ג'עפרי

 

איראן: הסונים מוחים על השמצת אשת הנביא

בתגובה לדברי ציר המג'לס האיראני, מהדי כוג'כזאדה, כי עאישה, אשת הנביא מוחמד, סטתה מדרך הישר, קרא איש הדת הסוני הבכיר באיראן, שיח' עבד אל-חמיד, למנהיג עלי ח'אמנאי לשים קץ לפגיעה בעאישה - המותקפת ע"י השיעים, בשל התנגדותה לח'ליפות עלי, מייסד השיעה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.3.10; sunnionline.us, 7.3.10

 

בעל טור איראני: פסגת דמשק דנה בצירוף עיראק לחזית ההתנגדות

בעל טור איראני ביומון הסורי הממשלתי תשרין כתב כי בפסגת דמשק (25.2.10) דנו הנשיא נז'אד, הנשיא אסד ומזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, בצירוף עיראק לחזית ההתנגדות ובהפיכתה לגורם מרכזי במחיקת ישראל מהמפה ובשילובה של תורכיה בתוכנית זו.    

תשרין (סוריה), 10.3.10

 

יומון סורי ממשלתי: סאדאת מכר את הערבים

עורך היומון הסורי הממשלתי אל-ת'ורה טען שאנור סאדאת, נשיא מצרים לשעבר, מכר את הערבים, את פלסטין ואת הישגי מלחמת 73' בתמורה לסיני ולהנפת דגל ישראל בקהיר וכי הסכם השלום בין מצרים וישראל היה התבוסה הגדולה ביותר בהיסטוריה הערבית המודרנית.

אל-ת'ורה (סוריה), 10.3.10    

 

בכיר לובי: עדיפות לסין ורוסיה ביצוא הנפט הלובי

יו"ר רשות הנפט הלובית אמר כי לוב מעדיפה את סין ורוסיה ביצוא הנפט שלה על פני ארה"ב זאת בשל הביקורת שנמתחה בארה"ב על קריאתה של לוב לג'יהאד נגד שווייץ.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.3.10