המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סעודי: עדיף מאבק בדרכי שלום
9/2/2010

 

עיתונאי סעודי: עדיף מאבק בדרכי שלום

 

במאמר ביומון הבחריני אח'בר אל-ח'ליג' קורא הכותב והעיתונאי הסעודי עבדאללה ח'ליפה לעם הערבי בכלל, ולארגוני הטרור בפרט, לשנות כיוון, ממאבק בדרכים אלימות למאבק בדרכי שלום. לדבריו, המאבק האלים מביא להרס ולחורבן העם והמדינה, מחסל ומאכל את עצמו. מנגד, המאבק בדרכי שלום הוא ללא גבולות והוא מקדם את העם והמדינה ומחסן אותה.[1]

 

להלן תרגום קטעים ממנו:

 

"כאשר הכוחות [הקוראים] לאלימות מתעקשים [להשיג] פצצות גרעיניות ומכניסים אותנו  למסלול צר של הרג, כוחות המאבק בדרכי שלום פועלים ברפיון, בפיזור ובבלבול...

 

למאבק בדרכי שלום אין גבולות, הוא מרחיב את האופקים הפוליטיים, מחזק, מקרב את היריב, מייצר דרכי התקדמות מתמשכים, משחרר את העמים ומקרב אותם לתהליך של התפתחות.

 

אלג'יריה מתפארת במהפכת המיליון וחצי שהידים, אולם מן הראוי היה שהיא תתעשת ותחשוב לעומק מדוע עברה עליה טרגדיה מזעזעת זו [ומדוע] היא הקריבה את כל הקורבנות ... [מה-גם] שהאלג'יראים לא התנתקו  מצרפת האימפריאליסטית והלכו לעבוד בה בתנאים קשים, כמו אינם רוצים להינתק מהאימפריאליסטים הקודמים שלהם, שהם חשים בחסרונם בארצם המשוחררת...

 

המאבק הפציפיסטי של גנדי היה בעל ערך רב יותר מהתותחים של פקיסטאן. בעת שהודו צועדת לעבר פסגת הקדמה הכלכלית, פקיסטן מתפוררת ונקרעת, גיבוריה הם גופות ממולכדות והרוגים בשל טירוף הדעת, ואף אחד אינו מתחשב בגסיסתה כמדינה.

 

מדוע שלא תפיקו תועלת מהניסיון של הכיבוש הישראלי המתועב. הוא מועיל לכם מבחינות מסוימות. הוא [יכול] ללמד אתכם כיצד לחדור לתוך הכלכלה של היהודים, [ללמוד את] הטכניקות שלהם [ולספוג] מהידע שלהם ואף לעלות עליהם. זוהי ההזדמנות שלכם ללמוד מכוחות הניצול הפיקחיים ביותר בעולם, שכן אצלם נמצא בית הספר הטוב ביותר בהיסטוריה האנושית לחריפות ולערמומיות. הם הפכו את הנוער שלכם למדענים וטכנאים ואת העסקים העלובים שלכם למפעלים קטנים של ידע וטכניקה. הייחוס שלכם גדול משלהם ולמרות זאת עד כה אינכם משכילים יותר מהם. אל תהפכו את המקאומה רווית הדם נר לרגלכם; היא המשך של האימפריאליזם ותביא לחיסולכם. היהודים שחו בים הקדמה המערבי, היה להם הון נרחב ויציב. מספרם היה מועט אך איכותי ומתקדם. הם עמדו בראש העולם הקפיטליסטי השולט על כדור הארץ על אף היותם עם זעיר.

האם לא די לנו בתעתועי ההיסטוריה?

קבוצות המאבק [המזוין] בחצי האי ערב ובמפרץ מחסלות את האפשרויות הרבות לפיתוח האזור, ואין להן דרכים אחרות [לגרום] לשינוי, אלא [בהבערת] שריפות, [בשפיכות] דמים, [בפיצוץ] מכוניות ממולכדות [ובמעשי] טבח המוני. ארגון אל-קאעדה הפך לגיבור בבתי הספר התיכוניים, [בעוד שלאמתו של דבר] הוא גורם לכניסת חיילים מערביים נוספים לבתי נשים מוסלמיות נשואות.

 

תניח פצצה ותברח, ובכך תשים קץ לאימפריאליזם ולאויב, תשחרר את המוסלמים ותביא להם ניצחון על אויביהם הכופרים. [זוהי דוגמא] למשפטים פשוטים [לכאורה], המגרים את שכלם של בני הנוער הלא-בוגרים והמעיפים אותם אל שמי הגבורה ... אולם [בפועל] הם קורעים מדינות אלו לגזרים, זורעים בהן בסיסים צבאיים וגוזלים את משאביהן [כיוון שבגללם המדינות] מעצימות את צבאן ומגדילות את תקציב הביטחון שלהן.

 

[קבוצות אלה] אינן מבינות שהן אך ורק חומר גלם [ביד היוצר במערכת] של אסטרטגיות בינלאומיות, שכל כוונתן לקצור את פירות הנפט ולהותיר להם את העשבים הקמלים המורעלים ממלחמות אזרחים ומחורבן... כל פצצה [שקבוצות] אלה זורעות בבתי הספר, במכונים, בבתי עסק ובמקומות פולחן [גוררת אחריה מהלכים מלחמתיים], מרחיבה את בית הקברות הערבי ושמה קץ לתוכניות שלהם לשחרור ולהתקדמות.

 

האם אתה יודע כמה יצאניות צצו לאחר הטרור שהפעילו הקבוצות המזוינות באפגניסטן, כמה משפחות מכרו את כבודן ואת בנותיהן, כיצד הפכה אפגניסטן זו לארץ חרבה, מה [בכלל] יהיה אופיו של השחרור, אם בכלל יושג, [ומה תהיה השפעתו] על נפשם וכבודם [של האפגאנים] לאחר כל ההרס החברתי הזה והזנות.

 

אכן, למאבק בדרכי שלום אין גבולות ואין בו כדי להכניע אותנו בפני כוחות חיצוניים וכוחות פנימיים נצלניים. ככל שנכה בו שורשים כך גם ייפתחו [בפנינו] דרכים חדשות, היכולות שלנו יתפתחו וההתנגדות שלנו תהיה בעלת חוסן גדול יותר ובעלת ידע נרחב יותר.

 

שלום אין פירושו כניעה, אלא פירושו חיזוק הכוחות שלנו ואי העלאת האדם והאדמה באש למען מטרות פוליטיות, שניתן להגיע אליהן בפחות קורבנות".

 [1]  אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 5.1.2010