המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הוויכוח סביב שיירת הסיוע לעזה, בראשותו של ג'ורג' גאלאווי
20/1/2010

 

הוויכוח סביב שיירת הסיוע לעזה, בראשותו של חה"פ הבריטי ג'ורג' גאלאווי

 

מסעה של שיירת הסיוע ההומאניטארי וההזדהות עם תושבי עזה "שריאן אל-חיאת -3" [עורק החיים -3] שאותה ארגן חבר הפרלמנט הבריטי, ג'ורג' גאלאווי, הסתיים כאשר הגיעה ב-5.1.2010 למעבר רפיח.[1] השיירה שתכולתה הגיעה למשקל של 590 טון ואורכה 163 מטר, יצאה מבריטניה ב-7.12.2009 ועברה במסעה מאירופה דרך תורכיה, סוריה וירדן. מארגניה ביקשו מן המצרים להתיר לה לעבור על גבי ספינה תורכית מעקבה שבירדן לנמל נואיבה לחוף הים האדום ומשם לעזה דרך רפיח, ואולם המצרים קבעו כי השיירה תעבור דרך נמל אל-עריש שלחוף הים התיכון. השיירה נאלצה להיכנע לתכתיב המצרי והיא שבה מעקבה לנמל אל-לאד'קיה שבסוריה ומשם לאל-עריש. בהגיעה לאל-עריש פרצו התנגשויות בין חבריה לבין אנשי הביטחון המצרים, שלא אישרו לחלק מכלי הרכב בשיירה להמשיך לכיוון עזה.

 

בשל טלטלותיה של השיירה, ועל רקע העבודות ההנדסיות שמבצעת מצרים להקמת גדר תת קרקעית בגבולה עם רצועת עזה  למניעת הברחות, ספגה מצרים ביקורת קשה מבית ומחוץ בטענה כי היא מנהלת מצור על עזה. בכירים מצריים תקפוו בתגובה את גאלאווי, והסבירו כי מצרים אינה מונעת מעבר סיוע לעזה, כל עוד הדבר מתבצע על פי הכללים וסדרי הביטחון המקובלים. לאחר צאתו ללונדון, הודיעה מצרים כי גאלאווי הוא אישיות בלתי רצויה וכי הוא לא יורשה להיכנס אליה שוב.[2] מנגד, שיבחו גורמי אופוזיציה מצריים וכותבים בעולם הערבי את מאמציו של גאלאווי למען הפלסטינים למול אוזלת היד הערבית והאסלאמית. להלן תרגום חלקים מהמאמרים בעיתונות הערבית בעד ונגד מסעה של השיירה:

 

עורך יומון מצרי: גאלאווי נתמך ע"י סדאם חוסיין ואיראן

  חבר הפרלמנט המצרי ועורך היומון הממסדי אל-גומהוריה, מחמד עלי אבראהים, תקף את אופן התנהלות השיירה שיירה ואת גאלאווי באופן אישי: "שיירת 'שריאן אל-חיאת - 3' [עורק החיים] נכנסה לנמל אל-עריש אתמול (4.1.2010) לקראת העברת מוצרי המזון וה[תרופות] שעל גביה לרצועת עזה. אולם המהומה התקשורתית שקמה סביבה, המֵחאות ומה שנכתב [בעניינה] גרמו לרבים לחשוב שמצרים מנסה למנוע ממנה להיכנס לעזה, למרות שההיפך הוא הנכון.

 

ראשית, עלינו להבין ולדעת מיהו חבר הפרלמנט הבריטי ג'ורג' גאלאוו, המארגן את השיירה הזו מזה זמן. הוא נולד ב-1954 והיה ח"פ מטעם מפלגת הלייבור הבריטית. הוא גורש מהפרלמנט ב-2003 לאחר שהוכח כי קיבל כספים מסדאם חוסיין במהלך שנות המצור [על עיראק] ושב לפרלמנט לאחר שהקים מפלגה חדשה. למרבה הצער, הכספים התקבלו במסגרת עסקאות נפט תמורת מזון שיועד לעם העיראקי.

 

לאחר מותו של סדאם חוסיין, קיבל גאלאווי תמיכה מאיראן לשיירת שריאן אל-חיאת - 1 ושראין אל-חיאת - 2, ואיני יודע אם הוא קיבל תמיכה זהה גם לשיירה השלישית או לא. בשיירה הראשונה שהגיעה בדרך היבשה ממרוקו לרפיח, סיפקה איראן לגאלאווי כרטיסי טיסה במחלקה ראשונה ללונדון ובחזרה ... כדי שישוב לטפל בעסקיו. בנוסף, שני ערוצי הטלוויזיה שלה – אל-ג'זירה והערוץ האיראני – היו היחידים בעלי הפריווילגיה לצלם את השיירה בדרכה."

 

גאלאווי מנסה להכפיש את מצרים

 אבראהים הוסיף: "גאלאווי הקים רעש גדול בשיירה הראשונה שהגיעה למצרים במרץ שעבר וחולל משבר בניסיון להראות שמצרים מונעת את האכלת הפלסטינים, דבר שלא קרה. מאז יצא מבריטניה לראשונה, נחוש גאלאווי לפגוע במצרים ובמדינות ערב אחרות. מה שקרה עם מצרים בשיירה השלישית, קרה כבר כאשר השיירה הראשונה עברה בתוניס שם נקבע לה מסלול בסמוך לאורך החוף, אך למרות זאת, הם הפרו את ההוראות. הרשויות התוניסאיות נאלצו לעצור אותם ולהזהירם שאם אם לא יתקדמו במסלול שנקבע, הם יתבקשו לעזוב... האיש הזה [גאלאווי] אינו שואף להאכיל את תושבי עזה כמו שהוא שואף לעמוד מול המצלמות, להביך את הממשלה ולעוות את תדמיתה של מצרים. הוא נהג כך עוד לפני כן עם לבנון לטובת חזבאללה..."[3] 

 

בעל טור סעודי: גאלאווי אמיץ, הערבים איבדו את גבריותם

לעומת הביקורת המצרית על ג'ורג' גאלאווי, פרסם היומון הסעודי אל-וטן מאמר שבח ותמיכה בגאלאווי. בעל הטורעבד אל-לטיף אל-צ'ויחי כתב: "הו חבר הפרלמנט הבריטי הנכבד, מדוע אתה מסכים לישון יומם ולילה על מדרכות במעברי הגבול ולהשגיח ולהתעקש על מעבר שיירת 'עורק החיים' מבריטניה, דרך צרפת וספרד, משם למרוקו, אלג'יריה, תוניס ולוב ומשם למצרים עד עזה, מרכז האסון העולמי? כיצד אתה סובל את מה שאתה סובל כדי להכין, לצייד ולהניע את השיירה הזו?

 מר גאלאווי, מנין לך האומץ הזה לנסות לשבור את המצור על הפלסטינים ולא לכבד את החלטות 'הקהילה הבינלאומית' ו'החלטות האו"ם'? מדוע אתה מוביל שיירה אחר שיירה, פעם כדי לשבור את המצור על עיראק ופעמים אחרות כדי לשבור את המצור על הפלסטינים ועמים אחרים? האם מצפונך לא מתעורר כשאתה רואה את הילדים הישראלים שוהים במקלטים בשל פעולות ההקרבה הפלסטיניות? האם תהיה שבע רצון רק לאחר ש'ישראל', הדמוקרטיה היחידה במזה"ת, תתמוטט? האם אתה לא מרחם על הישראלים כשאתה רואה את גדר ההפרדה הגזענית שמונעת מהטנקים הישראלים להגיע לכל כפרי הגדה המערבית?...  

 

מדוע אתה מאמץ את הבעיות של עמים שלא מועילים ולא מזיקים לך ובכך יוצא נגד המדיניות של ממשלת ארצך, אשר הקולוניאליזם שלה הוא הסיבה לאומללות של העמים ולאסונות של הממשלות? האם לא נותרה אף בעיה בתוך בריטניה, שאתה מקדיש למעלה מ-30 שנה מחייך לתמיכה בערבים ובמוסלמים ולהתנגדות לציונות העולמית? מדוע אתה לא משאיר את הפלסטינים לטפל בעניינים שלהם בעצמם? האם אין להם רשות לאומית שהוקמה בהתאם להסכם אוסלו? האם אין לפלסטינים [תמיכה] ערבית ו[תמיכה] אסלאמית רחבה יותר, [שמדינותיהן] מהוות יחד עם המדינות הידידות את הרוב בעצרת הכללית של האו"ם?

 

מר גאלאווי, מדוע אתה רוצה להביך אותנו הערבים בעיני עצמנו, באמצעות עמדותיך התומכות בעם הפלסטיני?... מדוע אתה מתעקש להזכיר לנו את הגבריות הערבית, את העוז הערבי ואת הגאווה הערבית שלנו? מדוע אתה מתעקש להשיב לנו את מצפוננו שאותו הוצאנו לחופשה בהתאם לתעודה רפואית מזויפת [שקיבלנו בהסכם] אוסלו ו[ההסכמים] שלאחריו? מדוע אתה מתעקש להזכיר לנו את מראות הפשעים שבוצעו נגד עזה ונגד לבנון בכל פעם שאנו שוכחים או מעמידים פנים שאנו שוכחים מראות אלה?

 

מר גאלאווי, קראת כמה פעמים למדינות ערב ליישם את תוכנית האחדות הערבית ... מר גאלאווי, אמור לי האם אתה [בעצם] ערבי שמסתתר מאחורי עיניים ירוקות, ולאיזה שבט ערבי אתה משתייך?"[4]

 [1] שיירת שריאן אל-חיאת - 2 שהגיעה לעזה במרץ 2009 כשעימה מאות פעילים פוליטיים לאות סולידריות עם העם הפלסטיני, העבירה לממשל חמאס כסף וציוד הכולל מכונות לייצור חשמל, אמבולנסים, כבאיות, מזון, תרופות, ציוד רפואי ועוד.

[2] אל-גומהוריה (מצרים), 9.1.2010

[3] אל-גומהוריה (מצרים), 5.1.2010

[4] אל-וטן (סעודיה), 1.1.2010

תגיות