המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.11.2009
25/11/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.11.2009

 

בתקציר: בכיר בסעודיה: "אל-ג'זירה" מפיץ נגדנו שקרים * הזרוע הצבאית של חמאס: אין הסכם להפסקת ירי הרקטות * בכיר בפרלמנט המצרי: מובארכ ישלוט עוד שש שנים * עיראק: חברי מפלגת הבעת' הודו במעורבות בפיגועים * סטודנטים באיראן הציעו פרס לרוצחי מנהיגי סעודיה, מצרים וירדן

 

אתר אל-ערביה: טאלבאני ביקר בחשאי באיראן

אתר אל-ערביה דיווח כי נשיא עיראק, ג'לאל טאלבאני, ביקר בחשאי בטהראן ודן עם בכירים איראנים בבחירות לפרלמנט העיראקי. בכיר בשגרירות עיראק באיראן אמר כי הסיבה לביקור היא טיפולים רפואיים ולא פוליטית.

www.alarabiya.net, 24.11.09;  חבר און ליין (איראן),  24.11.09

 

אל-חיאת: ארה"ב מקיימת מגעים עם בכירי מפלגת הבעת' העיראקית

היומון אל-חיאת דיווח מפי מקורות מערביים כי המודיעין האמריקאי מקיים לאחרונה מגעים עם גורמים ממפלגת הבעת' העיראקית המקורבים לעזת אל-דורי, העומד בראש המפלגה. אל-דורי היה בעבר סגנו של סדאם חוסיין ומספר 6 ברשימת המבוקשים של הצבא האמריקאי.

אל-חיאת (לונדון), 25.11.09

 

הזרוע הצבאית של חמאס: אין הסכם להפסקת ירי הרקטות

אבו עובידה, דובר גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הכחיש (22.11.09) קיומו של הסכם בין פלגי ההתנגדות על הפסקת ירי הרקטות לעבר ישראל. ואולם, שר הפנים של חמאס, פתחי חמאד, חזר ואישר (23.11.09) את קיומו של הסכם כזה. פת"ח מצידה טענה כי חמאס כופה על הפלגים הפלסטינים הפסקת ירי בלא תמורה ובכך מעניקה מתנת חינם לישראל.

www1.wafa.ps, www.maannews.net, 23.11.2009; www.palestine-info.info, 22.11.2009

 

עבאס בארגנטינה: לא נפתח באינתיפאדה חדשה

סו"י הפלסטינית 'מען' מסרה כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר (22.11.09) במסע"ת בארגנטינה כי "העם הפלסטיני אינו חושב לשוב לאינתיפאדה או לפתוח באינתיפאדה חדשה, כיוון שסבל יותר מדי וכי העם חושב רק על הדרך אל השלום והמו"מ, לא על דרך אחרת." יצוין כי עיתוני הרש"פ התעלמו מן הדברים, הסותרים את הצהרות אחרונות של בכירי הרש"פ, שאיימו לשוב לאינתיפאדה ולמאבק המזוין.

www.maannews.net, 24.11.2009

 

ז'נבה תממן הקמת מוזיאון לחמאס

האחראי על התרבות בעיריית ז'נבה וראש עיריית ז'נבה לשעבר, פטריס מוני, אמר בפגישתו בעזה (23.11.09) עם שר התרבות של ממשל חמאס, אסאמה אל-עיסאוי, כי קנטון ז'נבה מתכוון לממן עבור ממשל חמאס הקמת מוזיאון [בעזה] למורשת ולארכיאולוגיה פלסטינית וכן פרויקט של ספרייה נודדת; ראש ממשל חמאס, אסמאעיל הניה, נפגש (23.11.09) עם משלחת של כמרים אמריקאים ואנגלים ואמר כי ביקורים כאלה מלמדים כי המצפון באמריקה ובאירופה מתנגד למצור.

www.palestine-info.info, 23.11.2009

 

הכנות לסבב שיחות נוסף בין חמאס ופתח

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 22.11.09 / עאמר אלזעבי

 

בכיר בפרלמנט המצרי: מובארכ ישלוט שש שנים נוספות

יו"ר הוועדה לקשרי חוץ בפרלמנט המצרי, מצטפא אל-פקי, אמר בסימפוזיון בקהיר, כי הנשיא מובארכ ישלוט במצרים שש שנים נוספות וכי הדבר עדיף בתקופה בה האירועים סוערים במזה"ת ובעולם כולו.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 25.11.09 

 

שר מצרי: האירועים לאחר המשחק עם אלג'יריה – טרור נגד מצרים

שר ההסברה של מצרים, אנס אל-פקי אמר כי האירועים בעקבות משחק הכדורגל בין אלג'יריה לבין מצרים הם מעשה טרור מאורגן שתוכנן נגד מצרים.

אל-גומהוריה (מצרים), 25.11.09

 

שקרי אובמה: נפיץ שלום במזה"ת; דמוקרטיה במדינות ערב;

נסגור את גואנטנמו; נסיים את המלחמות, נסיג את הצבא כו' 

 

אל-ראיה (קטר), 23.11.09 / אמיה ג'חה

 

ג'נדאללה לסעודיה: תמכו במאבקנו

מנהיג הארגון הסוני-בלוצ'י, עבד אל-מאלכ ריגי, קרא לממשלת סעודיה לסייע למאבקם של הבלוצ'ים באיראן שנועד לצורך השגת זכויותיהם.

אתר ג'נדאללה, 16.11.2009

 

שה"פ הסעודי: נפעל בכל הכוח נגד פגיעה בחג'

בהתייחסו לאפשרות של הפרות סדר מצד עולי רגל איראניים במהלך החג', הזהיר שה"פ הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, כי ארצו תפעל בכל הכוח והנחישות נגד כל פגיעה בביטחון החג'. שה"פ נאיף סקר (22.11.09) את הכנות כוחות הביטחון לחג' וצפה במפגן של היחידות הפרושות באתרי העלייה לרגל.

אל-ריאד (סעודיה), 23.11.09

 

לקראת החג': תצוגת תכלית של כוחות הביטחון הסעודים

אל-ריאד (סעודיה), 23.11.09

 

עיראק: חברי מפלגת הבעת' הודו במעורבות בפיגועים

שלטונות עיראק הציגו קלטת ובה הודאות של שלושה עיראקים המעורבים בפיגועים נגד מוסדות שלטון בבגדאד ב-25.10.09 שגרמו למאות נפגעים. השלושה הודו שהם נמנים עם מפלגת הבעת' העיראקית ואמרו כי נהג אחת מכוניות התופת היה סעודי. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.11.09

 

בכיר בסעודיה: "אל-ג'זירה" מפיץ נגדנו שקרים

בכיר במשרד ההגנה והתעופה הסעודי טען כי דיווחיה של רשת אל-ג'זירה אודות תנועה גדולה של כוחות סעודים לכיוון תימן, הם שקריים, נוגדים את האתיקה העיתונאית, ונועדו לשרת גורמים עוינים לסעודיה ולתימן. בתוך כך דיווח היומון עוכאט' כי ספינות קרב של חיל הים הסעודי התמקמו במפרץ עדן ובמצרי באב אל-מנדב, כדי לסכל הברחות נשק למורדים החות'ים בתימן.

עוכאט', אל-וטן (סעודיה), 25.11.2009

 

בכיר איראני: נפגע במטרות האויב במפרץ הפרסי

מפקד בסיס חיל הים של צבא איראן בח'ורמשהר (דר'-מע' איראן), עבד אל-חמיד כפאית, איים כי חיל הים יפגע בצורה מוחצת במטרות האויב במפרץ הפרסי המצויות בטווח האש שלו, אם תותקף איראן.

פארס (איראן), 22.11.09

 

יומון איראני: איראן חדרה ל"חצר האחורית" של ארה"ב

היומון האיראני קודס קרא למערב להודות בחוסר יכולתו להרוס את יחסיה הטובים של איראן עם "החצר האחורית של ארה"ב," קרי מדינות אמל"ט; סו"י מהר דיווחה כי ביקורו של נשיא איראן, אחמדי-נז'אד במערב אפריקה ובאמל"ט, נפתח בזמביה (22.11.09) שבה התגלו, לדברי ראשי מדינה זו, מרבצי אורניום גדולים; בעל הטור הסעודי שריף קנדיל טען במאמר ביומון אל-וטן, כי לאחמדי-נז'אד, יש תכנית ל"סדר עולמי חדש" במסגרתה יופצו השיעה והמהפכה האיראנית בדרום אמריקה ובמערב אפריקה.

אל-וטן (סעודיה), 24.11.09; קודס (איראן), 23.11.09; מהר (איראן), 22.11.09

 

סטודנטים באיראן הציעו פרס כספי לרוצחי מנהיגי סעודיה, מצרים וירדן

בהפגנה מול משרד החוץ האיראני (23.11.09), נשאו סטודנטים איראנים כרזות המבטיחות פרס של 4.5 מיליון דולר לרוצחי "הבוגדים" נשיא מצרים מובארכ, עבדאללה מלך סעודיה ועבדאללה מלך ירדן. הם דרשו מן הממשלה להגיב לטבח השיעים בתימן בידי סעודיה וצעקו: מוות לסעודיה, לארה"ב ולישראל. אתר אל-ערביה דיווח כי בהפגנה נוספת, איים בכיר בבסיג' להרוס שגרירויות ערביות בטהראן. מאמר ביומון איראן, המזוהה עם ממשלת אחמדי-נז'אד, הזהיר את סעודיה כי המלחמה בתימן עלולה להצית מרד של מליון תימנים החיים בתוכה. מנגד, בצנעא הפגינו מאות (25.11.09) מול שגרירות איראן, במחאה על הסיוע האיראני לחות'ים ודרשו לסלק את שגריר איראן. בטהראן קראו רחוב ע"ש חוסין בדר אל-דין אל-חות'י, מנהיגם לשעבר של המורדים החות'ים בתימן.

כיהאן (איראן), 25.11.09;  alarabiya.net, 24-5.11.09; איראן, פארס, (איראן), אל-וטן (סעודיה), 23.11.09

 

הסטודנטים באיראן "מוציאים חוזה" על מנהיגים ערביים

 איסנא (איראן), 23.11.09

 

 דובר משה"ח האיראני: אין מניעה שנעשיר אורניום מעל 5%

דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, אמר כי איראן יכולה להעשיר אורניום לרמת 20%, וכי אמנת ה-NPT אינה מגבילה אותה להעשרה של עד 5%.

איסנא, מהר, איסנא (איראן), 24.11.09

 

מקור ביטחוני סומלי: סומלים פועלים לצד החות'ים

מקור בטחוני סומלי אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי לפני כמה חודשים הסתננו מסומליה לתימן פעילים מתאבדים וככל הנראה הם הצטרפו לשורות המורדים החות'ים. בדיווח אחר של היומון נמסר  מפי מקורות רשמיים תימניים כי החות'ים מפתים סומלים השוהים במחנות פליטים במחוז סעדה ומבריחים אותם לאזורי הלחימה. אל-קדס אל-ערבי מסר כי בנוסף לסומלים, מגייסים החות'ים לשורותיהם גם חברי אל-קאעדה ומגורשים תימנים מסעודיה תמורת שכר של כמאה דולרים ליום.

אל-שרק אל-אוסט, (לונדון), 21,23.11.09; אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 23.11.09 

 

הסכין הישראלית מכה ללא הבדל בכבשה המציעה

 מאבק בדרכי שלום ובכבשה הדוגלת במאבק מזויו

אל-ע'ד (ירדן), 24.11.09 / עמאד חג'אג'