המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.11.2009
22/11/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.11.2009

 

בתקציר:  אל-אח'באר: שינוי ביחסו של ממשל אובמה לחזבאללה * סעודיה הטביעה שתי ספינות סמוך לחופיה * סטודנטים באיראן:  "נכבוש" את שגרירות סעודיה * רפסנג'אני: נעלה לבדנו את רמת ההעשרה לכור המחקר * סוכל ניסיון לרצוח את רב הקהילה היהודית בתימן * סעודיה הצטרפה לגינוי איראן באו"ם

 

מובארכ מזהיר מפני התערבות איראן בעניינים הערביים

בפתח ישיבת הפרלמנט המצרי, הזהיר הנשיא חוסני מובארכ, מפני התערבותה של איראן בעניינים הערביים, ואמר כי ארצו לא תהסס להגיב על ניסיונות לערער את יציבותה או לפגוע בביטחונה, הקשור גם לביטחון המפרץ, הים האדום והמזה"ת כולו. הוא הצר על קיומם של מחנות בעולם הערבי והוסיף כי יש גבול למאמצי ארצו לפייס בין הפלסטינים ואין מקום לעוד דחיות. חבר המשרד המדיני של חמאס, מוחמד נצר, אמר בשבוע שעבר כי חמאס לא תחתום על מסמך הפיוס המצרי והאשים את מצרים "בתקיעות".

אל-גומהוריה (מצרים), 22.11.09; www.paltoday.com,  19.11.2009

 

אל-אזהר אסר הפצת ספר המבקר את מנהיגי ערב

האקדמיה למחקרים אסלאמיים באל-אזהר אסרה את הפצת הספר "פלסטין עניין של ג'יהאד" בעריכתו של קאסם עבדאללה, בטענה כי הספר מותח ביקורת על הסכם השלום בין מצרים לישראל, ועל שתיקתם של מנהיגי ערב בהווה ובעבר למול התוקפנות נגד העם הפלסטיני והמקומות הקדושים לאסלאם.

אל-מצריון (מצרים), 19.11.09

 

חמאס: לסעודיה זכות להגן על ריבונותה; הקהילה הבינ"ל לא מתעלמת מאיתנו

ממשל החמאס הביע דאגתו נוכח המצב בגבול תימן-סעודיה, והביע הבנה ל"זכותה של  ממשלת סעודיה להגן על ריבונות ארצה"; בכיר בחמאס, אסמאעיל רדואן, אמר כי דבריו של חבר הסנט הצרפתי, פיליפ מאריני, לפיהם יש לפעול מול החמאס כדי לקדם את הפיוס הפלסטיני, מוכיחים כי הקהילה הבינ"ל אינה מתעלמת עוד מן התנועה שנבחרה ע"י העם הפלסטיני ומייצגת אותו.

www.palestine-info.info, 21.11.2009, 18

 

סעודיה הטביעה שתי ספינות סמוך לחופיה

צבא סעודיה הודיע (20.11.2009) שהטביע שתי ספינות חשודות שהתקרבו לגבולה וסירבו לקריאה לעצור לבדיקה. יצוין כי חיל הים הסעודי מטיל מצור ימי על חופי צפון תימן מזה כשבוע על-מנת למנוע הברחת נשק למורדים החות'ים. בתוך כך נמסר ששישה חיילים סעודיים נהרגו מפגיעת טיל בבסיסם שבגבול תימן. בכך עלה ל-13 מספר ההרוגים הסעודים מראשית המתקפה הסעודית על החות'ים. עוד דווח כי סעודיה פינתה מתושביהם כפרים הסמוכים לגבול ו'שיטחה' את הבתים הריקים כדי למנוע התבצרות של מסתננים חות'ים בתוכם.

www.elaph.com, 20.11.09

 

סעודיה קוצרת את הזרוע החות'ית, של התמנון האיראני  

אל-ג'זירה (סעודיה), 18.11.09 / האג'ד hajed

 

סעודיה הצטרפה לגינוי איראן באו"ם על הפרת ז"א

סעודיה הצטרפה לגינוי באו"ם נגד איראן (20.11.09) בעניין הפרת ז"א. נראה שהרקע להצבעה הסעודית היא המתיחות הגוברת בין שתי המדינות בשל הלחימה בתימן בין השיעים לממשלה ונוכח האיומים של המשטר באיראן נגד סעודיה לקראת החג'.

פרס טי וי (איראן), 21.11.09

 

סטודנטים באיראן מאיימים "לכבוש" את השגרירות הסעודית

אגודת הסטודנטים האסלאמית באוניברסיטת שאהד בטהראן איימה לכבוש את שגרירות סעודיה בעיר אם שליטי סעודיה "הבוגדים" ימשיכו לטבוח בשיעים בתימן. האגודה קראה למשטר לנתק את היחסים עם סעודיה, אם תיכשל הדיפלומטיה.היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי קרא לממשלות האסלאמיות להגיב להתקפות ממשלות סעודיה ותימן נגד השיעים בצפון תימן וטען כי שתיקתן תיחשב להשתתפות בפשעים.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 19.11.09; שיעה און ליין (איראן), 17.11.09

 

שה"ח העיראקי: האמריקאים אינם מבינים את מניעי הטרור בעיראק 

שה"ח העיראקי, הושייר זיבארי, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט, כי יש שת"פ בין מפלגת הבעת' העיראקית לגורמים אסלאמיסטים בביצוע פיגועים בעיראק וכי האמריקאים לוקים בהבנת שת"פ כזה בין מפלגה חילונית לגורמים דתיים. לדבריו, סוריה מעלימה עין מפעילות של גורמים טרור עיראקים בשטחה וצרפת תומכת בכוונת עיראק להקים ועדה בינ"ל לחקירת הפיגועים בעיראק.   

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.11.09

 

מקור אפגאני: ארה"ב הציעה לטאליבאן שליטה תמורת שקט

מקור אפגני בכאבול דיווח על קיומן של שיחות סודיות בין גורמים בטאליבאן, בראשות שה"ח של התנועה, אחמד מתוכל, לבין שגריר ארה"ב בכאבול, קארל אקנברי. לדברי המקור, ארה"ב הציעה לטאליבאן שליטה במחוזות קנדהאר, הלמנד, אורוזגאן, כונר ונוריסטאן בתמורה לכך שטאליבאן לא יירה טילים על בסיסי ארה"ב. לפי המקור, הושגה התקדמות בפגישות שנערכו במקום סודי בכאבול.

אל-וטן (סעודיה), 22.11.09

 

אל-אח'באר: סימני שינוי ביחסו של  ממשל אובמה לחזבאללה

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המזוהה עם האופוזיציה בלבנון, הצביע על סימנים לשינוי באסטרטגיה האמריקאית כלפי חזבאללה והביא כדוגמא שתי התבטאויות של בכירים אמריקאים: מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, דיברה על "הזרוע הצבאית של חזבאללה", מונח המעיד שהממשל האמריקאי מבחין בין זרועו הצבאית לזרועו המדינית של הארגון; יועץ בבית הלבן לענייני טרור, ג'ון ברינאן, קרא לנהל דיאלוג עם חזבאללה. הבית הלבן הכחיש כי חל שינוי ביחסו לארגון.

אל-אח'באר (לבנון), 21.11.09

 

סוכל ניסיון לרצוח את רב הקהילה היהודית בתימן

היומון אל-סיאסה דיווח ממקור ביטחוני כי כוחות הביטחון בצנעא סיכלו לפני כמה ימים ניסיון של שלושה מורדים חות'ים, שהצליחו לחדור לעיר, לחסל את יחיא בן יוסף, רב הקהילה היהודית בתימן.

אל-סיאסה (כווית), 20.11.09 

 

יפה, שיכו זה בזה, אומר השראלי על קרב הכדורגל המצרי-אלג'ירי   

אל-ח'בר (אלג'יריה), 18.11.09 / עבד אל-קאדר

 

יומון קטרי: המועצה הסורית-לבנונית תתכנס בנוכחות סולימאן ואל-חרירי

היומון הקטרי אל-וטן דיווח על הכנות לכינוס קרוב בדמשק של המועצה העליונה הסורית-לבנונית,  בהשתתפות נשיא לבנון, מישל סלימאן ור"מ לבנון, סעד אל-חרירי. היומון הלבנוני אל-מסתקבל דיווח כי נשיא לבנון, מישל סולימאן, העריך שהתוויית הגבולות בין סוריה ללבנון תחל תוך חודש או חודשיים וטען כי אין כל חשיבות לנקודה הגיאוגרפית ממנה תחל התווית הגבולות.

אל-מסתקבל (לבנון), 22.11.09; אל-וטן (קטר), 21.11.09

 

נביה ברי: קיומה של ההתנגדות מסייע לשמור על השלום בתוך לבנון

יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, אמר כי ההתנגדות [חזבאללה] בלבנון, היא הקלף האמיתי בשמירת השלום בין אזרחי המדינה ומטרתה איננה רק הגנה על הגבולות ושחרור האדמות.

אל-אח'באר (לבנון), 19.11.09

 

סוריה: משרד ההקדשים מכשיר דרשנים לדרך המתינות

משרד ההקדשים הסורי פתח בדמשק (16.11.09) מרכז להכשרה מחדש של אלפי דרשנים. לדברי שר ההקדשים הסורי, מחמד עבד אל-סתאר, המטרה היא להכשיר דרשנים בעלי ידע המבוסס על דרך המתינות. מנהל המרכז, סאלם אל-מוסא אמר כי בארבע השנים הקרובות יכשיר המרכז כ-8000 דרשנים.

www.thisissyria.net , 19.11.09  

 

סוריה: נעצר איש אופוזיציה 

שלטונות סוריה עצרו את יוסף עבדאללה דיב, חבר מטעם הזרם האסלאמי הדמוקרטי במועצה הלאומית של הצהרת דמשק, ארגון גג של כוחות אופוזיציה סורים. דיב מצטרף ל-12 בכירים נוספים בארגון שעצורים מזה כשנה בכלא הסורי.

www.thisissyria.net, 20.11.09

 

"לאחר מלחמת תימן... מלחמת הכדור הערבית": הטנקים הם "מצרים" ו"אלג'יריה"

אח'באר אל-חליג' (בחריין), 19.11.09 / עבד אללה מחרקי

 

רפסנג'אני: נעלה בעצמנו את רמת ההעשרה לכור המחקר

יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר באיראן, האשמי רפסנג'אני, אמר לשגריר השבדי בארצו כי איראן תעלה את רמת העשרת האורניום שלה לכור המחקר בטהראן, אם המערב לא יספק לה אורניום מועשר לו היא זקוקה. עוד אמר כי שמירת זכויות האדם באיראן טובה יותר מאשר באירופה ובארה"ב.

מהר (איראן), 18.11.09

 

בכיר איראני: ארה"ב כבר אינה מקום מבטחים

בכנס בקום (21.11.09), שיגר נציגו של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, במשמרות המהפכה, עלי סעידי, איום מרומז כלפי ארה"ב וטען כי היא איננה חסינה מפני פיגועים דוגמת ה-11.9, שהוכיחו כי ניתן לפגוע ביציבותה.

פארס (איראן), 22.11.09

 

ג'האן ניוז: סודות הטיל 'חות' דלפו ברשת האינטרנט

האתר ג'האן ניוז, המקורב לחוגי מודיעין באיראן, טען כי מידע מסווג אודות טיל הים "חות", שנרמז כי נרכש מרוסיה, דלף לאתרי אינטרנט אמריקאים. עפ"י ג'האן ניוז, מהירות הטיל, היכול לחמוק ממכ"מ, מגיעה ל-100 מטר לשנייה. לא נמצא אישור להדלפה כזו במקורות אמריקאים. לפני כשנה דיווח האתר פרס טי וי, כי הטיל מגיע למרחק של 2000 ק"מ.

ג'האן ניוז (איראן), 22.11.09; פרס טי וי (איראן), 12.7.08

 

בכיר איראני מאיים בפעילות נגד ג'נדאללה בעומק פקיסטן

חבר וועדת המג'לס לביטחון לאומי, מוחמד כרים עאבדי, אמר כי אם ממשלת פקיסטן לא תצליח לדכא את פעילות ג'נדאללה בשטחה, איראן תעשה זאת עד למרחק של 230 ק"מ מגבולה.

מהר (איראן), 20.11.09

 

ר"מ כווית דן באיראן בשת"פ פוליטי וכלכלי

ר"מ כווית, שיח' נאצר אל-מוחמד אל-צבאח, נפגש באיראן עם הנשיא אחמדי-נז'אד ועם יו"ר המג'לס עלי לאריג'אני, ודן עימם בשת"פ הפוליטי והכלכלי בין שתי המדינות. שני הצדדים שיבחו את יחסי המדינות והביעו תקווה לחיזוקם.

kuna.net.kw, 21-22.11.09  ;אל-חיאת (לונדון), 22.11.2009

האו"ם אבוד במבוך פצצת הגרעין האיראנית

אל-חיאת (לונדון), 21.11.09 / חביב חדאד