המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
לחצי מלך סעודיה על אל-חרירי בדרך להקמת ממשלה בלבנון
12/11/2009

 

לחצי המלך עבדאלללה על סעד אל-חרירי בדרך להקמת ממשלה בלבנון

 

אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני הפרו-סורי אל-אח'באר המזוהה עם האופוזיציה, פירט במאמר שפרסם את ההסכמות בנושא לבנון אליהן הגיעו נשיא סוריה, בשאר אל-אסד ומלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, בפסגה שקיימו בדמשק (7-8.10.2009), וכיצד כל אחד מהם הסביר לבעלי בריתו בלבנון משמעויותן של הבנות אלה. הניסיון להגיע להסכמות לגבי לבנון, נעשה בעקבות כישלונם במשך כחמישה חודשים של "כוחות ה-14 במרץ" והאופוזיציה הלבנונית בראשות חזבאללה להרכיב ממשלת אחדות, כשלון שנבע בעיקר מן הדרישות והתנאים שהציב יו"ר הזרם הלאומי החופשי, מישל עון, להרכבת הממשלה.

 

 להלן תרגום קטעים ממאמרו:[1]

 

אסד ועבדאללה הסכימו "להפיץ אווירה חיובית"

אבראהים אל-אמין מצטט מקור סורי יודע דבר שאמר כי אסד ועבדאללה הבינו בפגישתם בדמשק שכיום "הנסיבות לא מאפשרות לגבש יוזמה כוללת" היות וארה"ב לא מוכנה לגבות יוזמה שכזו. עם זאת, "שניהם מעוניינים למצוא את המסגרת המתאימה, שתביא למצב שיאפשר הרכבת ממשלת אחדות בלבנון ומשום כך הם הסכימו 'ליצור אווירה חיובית שתסייע [להרכבת הממשלה] ולקדם את הנושא בקרב בני בריתם'".

 

אסד לעבדאללה: לא נכפה ויתורים על מישל עון

המקור ציין כי "ההנהגה הסורית דיברה בכנות ניכרת בפני הסעודים על המצב בלבנון ועל כך שאין שום גורם המסוגל להפעיל את הלחצים שסעודיה מבקשת להפעיל על הגנרל מישל עון [כדי שיוותר על תנאיו להרכבת הממשלה]. אסד הסביר באריכות ... כי דמשק רוחשת כבוד להחלטה האמיצה של עון לסיים את חילוקי הדעות שלו עם סוריה ואת ניסיונו לבנות יחסים טובים עימה. כמו כן סוריה רוחשת כבוד לעון לאור התנגדותו להפוך את לבנון לזירה של פעילות נגד סוריה בין אם זה על ידי גורם פנימי, אזורי או בינ"ל.  

 

אסד הסביר כיצד סוריה רואה את המציאות הלבנונית שבה אף גורם באופוזיציה, ובמיוחד חזבאללה, לא יכול להפעיל לחצים על עון. אסד שב והבהיר שסוריה, כמו גם כוחות האופוזיציה האחרים בלבנון, מבינה את העמדות של הגנרל עון ואת דרישותיו והם סבורים שהוא צודק, ויתרה מכך, הם סבורים שמגיע לו הרבה יותר ממה [שסעד אל-חרירי] מציע לו. לכן אין כל סיבה להפעיל עליו לחצים, וגם אין שום אמצעי לעשות זאת. יחד עם זאת, אסד הדגיש בפני המלך הסעודי שהוא ינהל מגעים שמטרתם תהיה לתרגם בפועל את ההסכמה [שהושגה ביניהם] 'להפיץ את האווירה החיובית'. המלך עבדאללה התחייב אף הוא לעשות כן.

 

אל-חרירי הבין שעליו לוותר לאופוזיציה

[המלך] עבדאללה חזר לריאד וביקש לזמן את [סעד] אל-חרירי ולומר לו - ברוח ההבנה עם אסד - דברים ברורים לפיהם יש הכרח ליזום ולגבש מכניזם שיוביל להבנות עם כוחות האופוזיציה, זאת תוך [שהמלך עבדאללה] מעודד [את אל-חרירי] לקיים דיאלוג ישיר ומעשי עם הגנרל עון. אל-חרירי פירש את הדברים הללו כקריאה מרומזת [מצד עבדאללה] לעשות ויתורים במטרה לשכנע את עון להשתתף בממשלה, שכן אין סיכוי להקמת ממשלת אחדות בלעדיו.

 

היות ולא ניתן להקים ממשלה של צד לבנוני אחד [כלומר רק של כוחות ה-14 במרץ] שמע אל-חרירי דברים סעודיים ברורים בדבר ההכרח למצוא את המכניזמים הטובים ביותר שיובילו לתוצאות [הללו]. הוא גם שמע [מעבדאללה] בפירוט על ההתחייבות הסורית לסייע בהרכבת הממשלה. אל-חרירי פירש דברים אלה בפני בעלי בריתו ומקורביו בהסבירו כי אסד התחייב לעבדאללה שלא 'להכשיל את הרכבת הממשלה'. כמו כן אל-חרירי שמע [מעבדאללה] על כך שסוריה לא רוצה להכשיל את תכניותיו [כראש הממשלה הבא של לבנון] ושהיא לא רוצה להרחיקו [מתפקיד רה"מ], אדרבא, היא מעוניינת לשפר את יחסיה עימו. דבר זה גרם לאל-חרירי להסביר לבני בריתו ומקורביו שאין עוד להטיל על סוריה את האחריות להכשלת [הרכבת הממשלה]

 

אסד לא מצפה לוויתורים מהאפוזיציה

בדמשק קיבל אסד את פניהם של עוזרו הפוליטי של מזכ"ל חזבאללה, אל-חאג' חוסין אל-ח'ליל וכן את חבר הפרלמנט עלי חסן ח'ליל, עוזרו הפוליטי של יו"ר [הפרלמנט] נביה ברי והסביר לשניהם ומאוחר יותר גם לחבר הפרלמנט סולימאן פרנג'יה מה באמת הוסכם [בינו] לבין המלך הסעודי ומה ההיקף של הבנות אלה. על פי מקורות יודעי דבר, אסד היה ברור כשהדגיש [באוזניהם] שלא קיימת שום יוזמה או הבנה לגבי פרט ספציפי כלשהו וכי [ההבנה עם עבדאללה] הסתכמה ב'הפצת אווירה חיובית'. כשנשאל לפשר הדבר עודד אסד את [הבכירים הלבנונים] שביקרו אותו והתקשרו אליו לאמץ גישה חדשה שעשויה להקל את המצב, אך הוא שב  והבהיר מאוחר יותר שהוא לא דרש מהאופוזיציה ויתורים או נקיטת צעדים שישפיעו על עמדתה או מעמדה..."

 

בהמשך המאמר טוען אל-אמין כי לאחר פסגת עבדאללה-אסד, ציפה סעד אל-חרירי לשמוע ממישל עון במהלך פגישותיהם על ויתורים או על משהו שיעיד על מסר מסוריה. אולם עון הסביר לאל-חרירי שאף אחד לא יכול לאלצו לעשות ויתורים. עון גם פנה לסוריה כדי לקבל הבהרות מדוע אל-חרירי מצפה לויתורים מצידו והתשובה שהוא קיבל היתה כי "ההבנות בין סעודיה לסוריה לא מחייבות אף אחד לעשות ויתורים על זכויות [שמגיעות לו], וכי הדבר תלוי בדרך שהוא חושב שהיא המתאימה להקל את הרכבת הממשלה".

 [1] אל-אח'באר (לבנון), 2.11.2009