המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.11.2009
2/11/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.11.2009


בתקציר: שה"ח המצרי: מעשי איראן מערערים את היציבות * אסד: סוריה תומכת בהתקרבות בין איראן ותורכיה * סעודיה: מאבק בין השלטון לעיתונים אסלאמיים * איש דת שיעי בסעודיה: הסעודים מגלים את יתרונות השיעה * חנוכת קו ימי בין קטר לאיראן * מנהיג האח"ס: ג'יהאד למען שחרור מסגד אל-אקצא


אסד: סוריה תומכת בהתקרבות בין איראן ותורכיה

בשיחה עם עיתונאים שהתלוו לביקורו בקרואטיה (.0928-29.10), בירך נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, על ההתקרבות בין איראן ותורכיה, שחלה בסיועה של ארצו. לדבריו, השינוי הבולט ביחסה של ארה"ב לסוריה הוא ברטוריקה ועד עתה לא נעשו צעדים משמעותיים. על דחיית חתימת הסכם השותפות עם האיחוד האירופאי, אמר כי אין לחתום על הסכם שאינו משרת את האינטרסים של המדינה ושיפגע בדורות הבאים.

אל-ת'ורה (סוריה), 2.11.09


שה"ח המצרי: יש תנאים לשיפור יחסים עם סוריה; איראן מערערת את היציבות

מקורות מצריים דחו ידיעות אודות ביקור קרוב של נשיא סוריה אסד בקהיר ואמרו כי קודם לביקור כזה, על סוריה לבוא לקראת מצרים בנושאים מדיניים רבים  ובהם קידום הפיוס הפנים-פלסטיני. היומון אל-סיאסה דיווח כי שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט הבהיר כי התנאים לשיפור היחסים עם סוריה, בנוסף לנושא הפלסטיני, הם הקמת ממשלה בלבנון ושת"פ מצד סוריה בליע"ר. לדבריו, התפשטותה של איראן ניכרת סביב מדינות ערב בצפון אפריקה ובקרן אפריקה ופעילותה באדמות הערביות, היא אחת הסיבות לחוסר היציבות באזור. הוא הביע התנגדות לשליחת כוחות ערביים ללבנון לשם יישום החלטה 1559.

אל-ריאד (סעודיה), 2.11.09;  אל-סיאסה (כווית), 2.11.09

 

סרקוזי מינה שליח מיוחד לסוריה

מקורות צרפתיים רשמיים מסרו כי נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מינה את הסנטור פיליפ מריני לשליחו המיוחד בסוריה וזאת "במטרה להפיק תועלת מיחסיו הטובים עם סוריה". מריני הוא ראש אגודת הידידות הצרפתית-סורית בסנאט הצרפתי ומבקר בסוריה בקביעות. בדו"ח שהגיש לאחרונה לסרקוזי, המליץ מריני על המשך הידוק יחסי צרפת עם סוריה והשתתפות בתיווך, יחד עם תורכיה, במו"מ בין סוריה לישראל.

אל-וטן (סוריה), 30.10.09  


חברת קונגרס לשעבר: ייתכן דיון מחודש בסנקציות נגד  סוריה

חברת הקונגרס האמריקאי לשעבר ממוצא סורי, מארי רוז עוכר, גילתה ליומון הקטרי אל-וטן כי משלחת של הקונגרס תבקר בקרוב בסוריה כדי לקדם את הדיאלוג בין סוריה לממשל האמריקאי. עוכר אינה מוציאה מכלל אפשרות שהמשלחת תדון מחדש עם סוריה בנושא הסנקציות.

אל-וטן (קטר), 31.10.2009 


הבטחות השלום של ארה"ב


Syria News (סוריה), 2.11.09/ יאסר אחמד  

 

 סעודיה: מאבק בין השלטון לעיתונים אסלאמיים

מאבקים בסעודיה בין הממסד לעיתונים אסלאמיים: לאחרונה עלו לרשת האינטרנט שני יומונים סעודיים חדשים - "מסכ" ו"חרף", שבאו במקומם של היומונים "סבק" ו"אל-ויאאם", שנסגרו בשל ביקורת שפרסמו בהם אנשי דת נגד צעדי המשטר, כמו למשל פתיחתה של האוניברסיטה המעורבת הראשונה במדינה. ואולם נראה כי היומונים החדשים ממשיכים בקו האנטי ממסדי של קודמיהם. כך, בניגוד לעיתונים הממסדיים, דיווח "חרף" בהבלטה על פסק דין נגד עורך היומון הסעודי הממסדי אל-ריאד, תורכי אל-סודירי. נראה כי דיווח זה ודומים לו הם הסיבה לכך שהיומון "חרף" נסגר אף הוא לפני כמה ימים על ידי השלטונות.


סעודיה: תכנית להפצת תודעת זכויות האדם

עבדאללה מלך סעודיה אישר תכנית להעמקת התודעה של זכויות האדם, שתופעל בידי מועצת זכויות האדם הסעודית. ראש המועצה, בנדר אל-עיבאן, אמר שהתכנית תביא להגברת המודעות לזכויות האדם שהאסלאם מבטיח למאמינים, לשמירה על זכויות האדם הנהוגות בממלכה ולהימנעות מהפרתם.

אל-ריאד (סעודיה), 2.11.09 


איש דת שיעי בסעודיה: הסעודים מגלים את יתרונות השיעה

בראיון לאתר האיראני ראסא, הסביר איש הדת השיעי, האשם אל-שח'ץ, מרצה בסמינר הדתי בעיר אל-מוברז בסעודיה, כי האהדה לשיעה בקרב הסעודים ואימוצה על ידי סונים רבים נובעת מן ההיגיון והצדק שמפגינה השיעה בסוגיות רבות ומגוונות. 

ראסא (איראן), 31.10.09  


שר החוץ האיראני יבקר בסעודיה

היומון "אל-קדס אל-ערבי" דיווח כי סעודיה נענתה לפנייתו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, והתחייבה שלא לפגוע בעולי הרגל השיעים הבאים אליה מאיראן. נושא זה עורר מתיחות בין שתי המדיניות בעקבות אזהרות ששיגרה איראן לסעודיה מפני פגיעה בעולי הרגל. עוד דווח כי שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, יבקר בריאד ב-4.11.09 כדי להרגיע את המתיחות בין סעודיה לאיראן לפני עונת החג'.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 2.11.09


ח"פ מצרי מזהיר מפני אימפריאליזם אמריקאי

חבר מועצת העם המצרית, ד"ר גמאל זהראן, טען כי דברי שגרירת ארה"ב בקהיר, מרגרט סקובי, על כוונת הממשל האמריקאי להקים במצרים בתי ספר לתלמידים מצטיינים בחינם הם ביטוי לחזרתו של האימפריאליזם ופוגעים בביטחון הלאומי המצרי.

אל-מצריון (מצרים), 1.11.09 


יחסי הגומלין בין אובמה לעולם הערבי


אל-ערב אל-יום (ירדן), 2.11.09/ נאצר אל-ג'עפרי 

 

יועץ לנשיא סודאן: ארה"ב מתנהגת כאימפריה אנוכית

יועצו של נשיא סודאן, ר'אזי צלאח אל-דין, טען כי ארה"ב מתנהלת מול סודאן כאימפריה אנוכית, וכי לממשל הנוכחי אין אומץ להסיר את הסנקציות מעל סודאן ולהסירה מרשימת המדינות התומכות בטרור.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 2.11.09


מנהיג האח"ס: ג'יהאד לשחרור מסגד אל-אקצא

המדריך הכללי של האח"ס, מוחמד מהדי עאכף, אמר בדרשתו השבועית כי הג'יהאד הוא הדרך לשחרור מסגד אל-אקצא וכי חובת הג'יהאד חלה על האומה האסלאמית כולה – כל אחד לפי יכולתו -  ולא רק על המשטרים או על הארגונים החמושים בפלסטין. לדבריו, המושג ג'יהאד אין פירושו רק ג'יהאד צבאי, אלא גם ג'יהאד כספי, תרבותי, תקשורתי ופוליטי.

www.ikhwanonline.com, 30.10.09 


אל-קרדאוי: ישראל החליטה לחלק את מסגד אל-אקצא

ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, קרא לראא'ד צלאח להמשיך לפעול למען אל-אקצא וטען כי הפלישה הישראלית למסגד נועדה להרגיל את הערבים לנוכחות יהודים בו ולהביא לחלוקתו בין  ישראל לבין המוסלמים כבר בשנת 2010. אל-קרדאוי תקף את ועידת השיח הבין דתי שהתקיימה בקטר, ואמר כי הוא מחרים כל ועידה שיש בה ישראלים, כל עוד הם עושקים את הפלסטינים ואת אל-אקצא. על הדיאלוג עם הנוצרים אמר שהוא בזבוז זמן משום שהם אינם מכירים באסלאם, והביע את כעסו על כך שהאפיפיור טרם התנצל על נאומו נגד האסלאם [9.2006] ועל מסעות הצלב נגד המוסלמים.

אל-שרק (קטר), 1.11.2009; אל-ראיה (קטר), 31.10.2009


שר לבנוני לשעבר: אל-קאעדה מתכוון לפגוע ביוניפי"ל

השר הלבנוני לשעבר, ויאם והאב, הידוע בקרבתו למשטר הסורי, טען כי בידיו מידע לפיו ארגון אל-קאעדה מתפרס באופן נרחב בלבנון ומתכוון לבצע בחודשים הקרובים פיגועים נגד כוחות יוניפי"ל. לדבריו, הארגון מכין חוליות מיוחדות למטרה זו.

אל-מסתקבל (לבנון), 30.10.09


לראשונה בעולם הערבי: נשים משמשות כמואזין (קורא לתפילה)

שר המשפטים והשר לעניינים אסלאמיים, השיח' ח'אלד בן עלי אאל ח'ליפה, חשף כי שלוש נשים עובדות כמואזין [קוראות לתפילה] במסגדים השייכים להנהלת מועצת ההקדשים הג'עפרית (כלומר, השיעית). חברי פרלמנט סלפים בבחריין הביעו פליאה על העניין וטענו כי מדובר בפגיעה בדת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.11.09 


אילנא: איחוד האמירויות נותנת מקלט לטרור

סו"י אילנא דיווחה כי בכירי אל-קאעדה קיבלו מראשי איחוד האמירויות הערביות מקלט ואישור לפעילות כלכלית במדינה לאחר שאיימו עליהם בביצוע פיגועים. לדברי הסוכנות, נעשים מאמצים להעביר גם את מנהיג הארגון האנטי איראני ג'נדאללה, עבד אל-מאלכ ריגי, לאיחוד האמירויות. האתר האיראני תאבנאק האשים את איחוד האמירויות בסכסוכי הגבול של איראן עם סעודיה וטען כי דרישות הריבונות של האמירויות כוללות גם מרבצי נפט בסעודיה ולא רק את שלושת איי המריבה במפרץ הפרסי שאיראן טוענת לבעלות עליהם.

תאבנאק (איראן), 1.11.09; אילנא (איראן), 31.10.09  

 

היהודי מכתיב לארה"ב את מדיניות החוץ שלה


אל-דסתור (ירדן), 1.11.09/ ג'לאל אל-רפאעי 

 

אל-סיאסה: איראן לא תרסן את תמיכתה בחו'תים

היומון הכוויתי אל-סיאסה, המוכר בדיווחיו האנטי סוריים, דיווח כי איראן וחזבאללה דחו את בקשתו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד לרסן את תמיכתם בחות'ים. לדברי היומון, איראן ביקשה מסוריה לשכנע את שלטונות תימן לאפשר לחות'ים חופש פעולה, כדי לשמור על האינטרסים האיראנים באזור.

אל-סיאסה (כווית), 1.11.09 


חנוכת קו ימי בין קטר לאיראן

השגריר האיראני בקטר, עבדאללה סהראבי, מסר כי ב-31.10.2009 ייחנך קו ימי שיחבר בין נמל דוחה לבין נמל בושהר באיראן במטרה לחזק את סחר החליפין בין שתי המדינות. בטקס חנוכת הקו, שייערך בנמל דוחה בנוכחות אישים משתי המדינות, תשתתף גם ספינת משא איראנית.

אל-שרק (קטר), 30.10.2009

 

 יומון איראני: להפגין נגד ארה"ב ב-4.11

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי קרא להפגין ולקרוא "מוות לארה"ב" ב-4.11.09  (יום כיבוש שגרירות ארה"ב), בשל התקציב שמייעד הממשל האמריקאי לפעילותו נגד איראן. סטודנטים הודיעו כי לאחר שיפגינו מול בניין שגרירות ארה"ב לשעבר בטהראן, בכוונתם להפגין מול שגרירות בריטניה במחאה על התערבותה בענייני ארצם. סגן מפקד משטרת איראן, אחמד רזא ראדאן, הודיע כי המשטרה ערוכה להתמודדות מול  תומכי תנועת המחאה שיבקשו לנצל את ההפגנות כדי להפגין נגד אחמדי-נז'אד.

ג'ומהורי-י אסלאמי, פארס (איראן), 2.11.09; מהר (איראן), 1.11.09 


אחמדי-נז'אד יבקר בתורכיה

נשיא איראן אחמדי-נז'אד ישתתף בישיבת ארגון הוועידה האסלאמית בתורכיה (8.11.09) וייפגש עם בכירים מתורכיה וממדינות אסלאמיות נוספות.

פארס (איראן), 1.11.09

 

ארדור'ן בטהראן


אל-מסתקבל (לבנון), 28.10.09/ חסן בלייבל 


מוסוי: הסכם וינה – כישלון של אחמדי-נזא'ד

בגילוי דעת שפרסם (31.10.09) טען מוסוי כי טענותיו של אחמדי-נז'אד שהסכם וינה מהווה ניצחון לאיראן הם הונאה של העם האיראני. לדבריו, גם אם יצליח המשטר למנוע את העברת האורניום למערב, מדיניות הקיצונית של אחמדי-נז'אד עלולה להוביל לקונצנזוס עולמי בנושא הסנקציות שיפגעו בעם האיראני. המשטר האיראני הודיע על הקמת "תנועת עלוי הירוקה" כמשקל נגד לתנועה הירוקה, המזוהה עם מוסוי

אילנא (איראן), 1.11.09; קלמה (איראן), 31.10.09

 

תימן: סנקציות נגד עיתון בגין השפלת הנשיא

ביה"ד לעיתונות בתימן האשים את עורך העיתון "אל-מצדר", סמיר ג'ובראן, ושליח העיתון בארה"ב, מניר אל-מארוי, ב"השפלת הנשיא", במאמר שפורסם בעיתון. לג'ובראן נפסקו שנת מאסר, איסור על ניהול העיתון למשך שנתיים וקנס של 100,000 ריאל. מאורי נדון למאסר של שנתיים ולאיסור כתיבה לכל חייו.

אל-נהאר (לבנון), 1.11.09 


נשיא צרפת לשעבר, ז'אק שיראק, העומד למשפט

בגין שחיתות, אומר: "אח... לו רק הייתי בכיר ערבי"


אל-ערב אל-יום (ירדן), 1.11.09/ נאצר אל-ג'עפרי