המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איתאללה מונתזרי: על חכמי ההלכה לצאת נגד המשטר באיראן
14/9/2009


 
  איתאללה מונתזרי: על חכמי ההלכה לצאת בגלוי נגד המשטר באיראן

הקדמה
ערב יום ירושלים שיחול באיראן ב-18.9.2009, יום בו מקיים המשטר הפגנות המונים, קרא בכיר האיתוללות, מתנגד המשטר עלי חוסין מונתזרי, לכל בכירי חכמי ההלכה בערי איראן העיקריות קום, משהד טהראן אצפאהאן תבריז ועוד (וכן בערים הקדושות לשיעה נג'ף וכרבלא בעיראק), לצאת בגלוי נגד המשטר ולהפעיל את השפעתם כדי להחזיר את הכוח לעם. במכתב ששיגר איתאללה מונתזרי לאיתוללות באיראן הוא קובע כי המשטר זקוק ללגיטימציה של אנשי הדת הבכירים כדי להתקיים ושתיקתם לנוכח האירועים בחודשים האחרונים מתפרשת בציבור כאילו הם מסכימים לעוולות המשטר אותו הגדיר מונתזרי כ"משטר צבאי" ולא משטר של חכם הלכה. יש להניח כי לקריאתו תהיה השפעה ניכרת על האירועים הצפויים ביום שישי[1].
 
להלן עיקרי דבריו:
 
איתאללה מונתזרי יצא נגד המשטר אשר שפך את דמם של אזרחים חפים מפשע תוך הפרת זכויות אדם. לאורך כל ההיסטוריה, קבע מונתזרי, יצאו חכמי ההלכה האיראניים נגד מעשי העוול והעושק של משטרי העריצות באיראן והתגאו בכך שהם תמיד עמדו נגד המשטר והגנו על החוק וזכויות העם.
 
מונתזרי פנה אל אנשי הדת והזהירם כי מוטלת עליהם אחריות כבדה כאנשי ההלכה (מראג'ע) משום שנוסף לתפקידם הכללי יש להם אחריות להגן על הדת ולטהר אותה ממעשים שהמשטר עושה בשם הדת, אף שהם מנוגדים לשריעה ולמטרות המהפכה האסלאמית.
 
מונתזרי הזכיר את אירועי החודשים האחרונים לאחר הבחירות לנשיאות, בהם התרחשו מעשי רצח, עושק והפרות זכויות למיניהן בשם הדת ובתמיכת חלק מאנשי הדת של המשטר. הוא קרא לאנשי הדת להצהיר על התנגדותם למשטר, אשר במקום לייצג את קולו של העם הביא למצב הנורא ביותר של אלימות נגד אנשים ונשים חסרי הגנה ולדיכויים עד כדי הבאתם לידי שהאדה (מוות), חלקם בבתי הכלא.


מונתזרי הזכיר ספציפית את הלחץ שהפעיל המשטר על מהדי כרובי ומיר חוסין מוסוי, אותם כינה אנשי כבוד, וחזר ופנה אל חכמי ההלכה בקריאה כי תפקידם ואחריותם המסורתית וההיסטורית היא לפעול לנוכח מעשי המשטר שהינם מנוגדים לאסלאם. העם שואל, אמר מונתזרי, מדוע אין חכמי ההלכה יוצאים נגד העושק והעוול? הוא קרא להם להפעיל את עוצמתם, יכולתם והשפעתם נגד המשטר משום שהם יודעים היטב שהוא זקוק ללגיטימציה שלהם. המשטר מנצל אתכם, קרא מונתזרי, ושתיקתכם הופכת אתכם שותפים למעשיו.
 


[1]  המכתב פורסם באתר www.khandaniha.eu