המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סעודיה: גינוי למנהג של רצח בנות על חילול כבוד המשפחה
9/9/2009

 

בעלת טור סעודית תוקפת את המנהג של רצח בנות על חילול כבוד המשפחה

 

לאחרונה נרצחו בסעודיה שתי אחיות בידי אחיהן על רקע חילול כבוד המשפחה, לאחר שנחשדו בהתרועעות עם נערים.[1] המקרה הסעיר את העיתונות הסעודית, משום שאחיהן רצח אותן מייד כאשר אביהן הגיע לאסוף אותן ממשרדי משטרת הדת, שם היו עצורות. במאמר "[מנהג] קבירת בנות בעודן בחיים עדיין קיים" ביומון הסעודי "אל-וטן", טענה בעלת הטור הסעודית הליבראלית, מליחה אל-שהאב, כי החברה הסעודית סובלת מנחשלות, שכן רצח על רקע חילול כבוד המשפחה זהה למנהג קבירת בנות בחיים שהיה נהוג בתקופת הג'אהיליה[2]. להלן תרגום המאמר:

 

"בתחילת החודש שעבר אירע אסון שזעזע את החברה. הידיעה עליו התפרסמה בעיתונים וגרמה לשיטפון של כותבים. מה שקרה לי לא היה רק זעזוע, אלא נעתקה ממני יכולת הקליטה, ולכן נדרש לי זמן-מה כדי להבין מה קרה. שתי ילדות בשחר נעוריהן, בנות 15 ו-16... שטרם יצאו מפקעת התמימות, נחשדו [בהתרועעות עם נערים] ונתפסו. הפקידים שעצרו אותן הם אנשים מקרב חברה זו ויודעים יותר מכל אדם אחר כיצד מתייחסת משפחה לידיעה כזו על אחת מבנותיה, ויותר מכך - למה נחשפת הבת מצד המשפחה והחברה לאחר שהיא נעצרת על ידיהם]. עם זאת, [הפקידים] לא ריחמו על ניחוח הילדות שנדף מקולן של שתי נערות אלו, והם התקשרו לאביהן.

 

אני מדמיינת את [שתי הנערות], רים ונוף, ממתינות לאביהן, ובלבן בוערת שמחה על שניצלו, למרות הפחד שמילא את לבן הקטן... לאחר שאביהן לקח אותן... הן לא הצליחו לצעוד את צעדן הראשון לקראת חזרה לחיים [כאשר] את פניהן קיבלו יריות של מוות [שכמוהו] כקבורה בעודן בחיים. למה התפללו נשמותיהן באותו רגע? [הנה כך], אח רצח את שתי אחיותיו.

 

מי נטע בנער צעיר זה את הרעיון לטהר את כבוד [המשפחה]? מי תכנת אותו להיות פצצה מתקתקת העתידה להתפוצץ בזמן מסוים, מבלי לציידו בכלי התבונה המעניק יכולת שליטה עצמית? מי אחראי לפשע הזה/לקבורה בחיים לחינם/לזלזול בחייהם של אחרים ובגורלם? אלו שאלות מכאיבות שאין מנוס מלהשיב עליהן, כדי לעצור את הנסיגה המפחידה הזו בחברה הסבורה כי היא חלק מהתרבות האנושית... [כמו כן], מן הראוי שנכין את עצמנו... ונסייע לבניה אנושית זו באמצעות כל הערכים שאנו מתפארים בהם בפני האומות.

 

חשבנו שאנו שייכים [לבני התרבות האנושית], אולם גילינו לפתע שאנחנו לא רק מחוץ למסגרת, אלא ...שאנו נסוגים לאחור, לתקופת הג'אהיליה, ומאמצים את מושגיה, מושגים שאותם האסלאם בא לאסור".[3]

 [1]  עוכאט' (סעודיה), 7.8.2009

[2]  תקופת הג'אהיליה" או תקופת "הבערות", היא התקופה הטרום-אסלאמית בחצי האי-ערב.          

[3]  אל-וטן (סעודיה), 7.8.2009