המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.9.2009
3/9/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.9.2009

 

בתקציר: חזבאללה איבד מאות מילוני דולרים ב"הונאת פונזי" בלבנון *  במאי פלסטיני: חמאס איימה לחסל אותי * נביל עמר: עבאס מנע בחירתי למוסדות פת"ח ואש"פ *  קהיר: איראן מסייעת להפיץ את השיעה במצרים * כיהאן: ארה"ב השלימה עם איראן גרעינית *  עיראק: להקים בי"ד בינ"ל לחקירת הפיגועים בבגדאד 

 

סולאנה: להבטיח את חזרת הפליטים הפלסטינים לאדמתם

בפגישתו עם נשיא לבנון מישל סולימאן, הביע שר החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, תקווה שתושג הסכמה בין הקהילה הבינ"ל לישראל על דרך "שתבטיח את חזרת הפליטים הפלסטינים לאדמתם". באשר לדאגתו של  סולימאן מפני אזרוח הפלסטינים בלבנון אמר סולאנה כי "אין לאיחוד האירופי דרך לטפל בנושא".

"אל-מסתקבל" (לבנון), 2.9.09

 

נביל עמר: עבאס מנע בחירתי למוסדות פת"ח ואש"פ

שגריר פלסטין במצרים לשעבר, נביל עמר, אמר כי מחלוקת מהותית עם יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, גרמה לו להתפטר מכל תפקידיו הרשמיים. לדבריו, עבאס הכשיל את בחירתו לוועד המרכזי ולוועד הפועל של אש"פ.

www.palvoice.com 2.9.09 

 

במאי פלסטיני: חמאס איימה לרצוח בגין סרט שאני מפיק

הבמאי הפלסטיני, איאד אבו רוכ, טען כי חמאס איימה לרצוח אותו משום שגילה נחישות להפיק סרט תעודי ששמו "זהות ללא מולדת" אודות פלסטינים.

www.palvoice.com 2.9.09 

 

אסירים פלסטיניים רוכשים השכלה גבוהה בבתי הכלא בישראל

היומון אל-שרק אל-אוסט פרסם כתבה המשבחת את התופעה שבה אסירים פלסטיניים לומדים בבתי הכלא בישראל ומשיגים שם תארים אקדמיים, כמו למשל איש פת"ח שלא ידע קרוא וכתוב בבואו לכלא וכשהשתחרר היה בעל תואר שני.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.9.09

 

הממשלה הלבנונית שבדרך...

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 2.9.09/ עאמר אל-זועבי 

 

הניה: לעולם לא נכיר בישראל

ראש ממשל חמאס, אסמאעיל הניה, חזר והצהיר בכינוס שנערך (31.8.09) "לעולם לא נכיר בישראל".

www.maannews.net, 1.9.2009

 

מקור פלסטיני: עבאס פיטר את אל-קדומי

מקור פלסטיני מהימן מסר כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, פיטר את פארוק אל-קדומי מתפקידו כיו"ר המחלקה המדינית של אש"ף, והצהיר שהמחלקה תהיה כפופה מעתה ישירות ליו"ר הרשות.

www.aljazeera.net , 2.9.09

 

לבנון: איש עסקים מקורב לחזבאללה חשוד ב"הונאת פונזי"

איש העסקים השיעי הלבנוני, צלאח עז אל-דין, המקורב לחזבאללה נעצר (29.8.09) בבירות בחשד ל"הונאת פונזי" בהיקף של כשני מיליארד דולר, לאחר שהכריז על פשיטת רגל. היומון אל-ספיר דיווח כי אלפי אנשים נפגעו מההונאה וכי יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה ואיש הדת השיעי הבכיר, מחמד חוסין פצ'לאללה עוקבים באופן אישי אחר החקירה. פואד אל-האשם, בעל טור ביומון אל-וטן הכוויתי, טען כי חזבאללה איבד 683 מיליון דולר בהונאה. היומון אל-מסתקבל דיווח כי חבר הפרלמנט מטעם חזבאללה, חוסין אל-חאג' חסן, תבע מעז אל-דין השבת סכום של מאתיים אלף דולר.

אל-ספיר (לבנון), 1.9.09, אל-מסתקבל (לבנון), 2.9.09, אל-וטן (כווית), 2.9.09

 

"אל-אח'באר": צבא לבנון העביר לאיראן את צרכי החימוש שלו

היומון הלבנוני אל-אח'באר דיווח כי במענה להצעת שגרירות איראן בבירות, העביר צבא לבנון לשגרירות רשימה של צרכי החימוש שלו, בעיקר בתחום מערכות להגנה אווירית.

אל-אח'באר (לבנון), 2.9.09

 

סוריה: נמנעה הפצה מהדורה של ארבעה עיתונים

המרכז הסורי לתקשורת ולחופש ביטוי דיווח כי בשבוע האחרון של אוגוסט, מנע משרד ההסברה הסורי הפצת ארבע מהדורות של עיתונים - שניים מהם לבנונים פרו סורים - מבלי לפרט את הסיבה לכך. לטענת המרכז מדובר בצעד שרירותי שאין לו עילה משפטית.        

www.syriahr.com, 1.9.09

 

חילופי האשמות בין אסד ומאלכי

למרות מאמצי התיווך של איראן ותורכיה, המתיחות בין עיראק לסוריה איננה שוככת. ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, אמר לשה"ח התורכי, דאוד אוע'לו, (31.8.09) כי 90% מהחמושים הערבים הסתננו לעיראק דרך סוריה, ועיראק סיפקה לסוריה הוכחות לכך. בתגובה אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כי אלה האשמות לא מוסריות החסרות כל היגיון מדיני. שה"ח התורכי, אוע'לו, טען כי אין להפנות האשמות נגד סוריה מאחר וזו  הוכיחה בשנים האחרונות את דאגתה לביטחונה ויציבותה של עיראק.  

אל-חיאת (לונדון), אל-ת'ורה (סוריה), 1.9.09 

 

עיראק: להקים בית דין בינ"ל לחקירת הפיגועים בבגדאד

רמ"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, קרא (31.8.09) למזכ"ל האו"ם, באן קי מון, לפעול במועצת הביטחון להקמת בית דין בינ"ל שישפוט את האחראים לפיגועים שאירעו בבגדאד ב-19.8.09. היומון אל-חיאת דיווח כי מזכ"ל האו"ם העביר את הפניה לחברי מועצת הביטחון.   

אל-חיאת (לונדון), 2.9.09

 

הטרור

אל-חיאת (לונדון), 3.9.09/ חביב חדאד 

 

יומון סעודי: אל-קאעדה מתכנן לפגוע במטרות סעודיות באיראן

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי קבוצה מתוך 35 פעילי אל-קאעדה, הנעים בין איראן, פקיסטן ואפגניסטן,  מתכוונת לפגוע במטרות סעודיות או ירדניות באיראן; קבוצה אחרת מתכוונת לצאת לסעודיה, לביצוע פיגועים בתוכה, או לחבור לגורמי אל-קאעדה בתימן. אחד הפעילים, אזרח סעודי, הסגיר עצמו לשלטונות סעודיה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.9.09

 

סעודיה: נעקור הטרור מהשורש

מועצת השרים של סעודיה הצהירה (31.8.09) שמנגנוני הביטחון והעם ימשיכו לעמוד מול הטרור וראשיו וימשיכו בעקירת "הקבוצות התועות" מן השורש.   

אל-וטן (סעודיה), 1.9.09

 

אתר אופוזיציה סורי: 30 פעילי ג'יש אל-מהדי חוסלו בדמשק

אתר אופוזיציה סורי דיווח כי לאחרונה חוסלו בדמשק 30 בכירים ופעילים בג'יש אל-מהדי השיעי שבהנהגת מקתדא אל-צדר. האתר אינו מציין את זהות המתנקשים, אך מציין כי ג'יש אל-מהדי היו אחראים לרצח ולגירוש אלפי פלסטינים שחיו בבגדאד וכי בעקבות אירועים אלה נמלטו לאיראן פעילים רבים בארגון.  

www.sooryoon.net , 2.9.09  Muqtada Al-Sadr  Al-mahdi army

 

קהיר: איראן תומכת בארגון המפיץ את השיעה במצרים

קהיר האשימה (2.9.09) את טהראן בתמיכה בארגון שיעי שחבריו נעצרו לאחרונה במצרים בגין הפצת השיעה במדינה, פגיעה בזרם הסוני ובחברי הנביא וקבלת כספים ממדינות חיצוניות. מצרים טענה כי מחקירת חברי הארגון והעומד בראשו - התועמלן השיעי הידוע, חסן שחאתה - עולה כי הללו נתמכו בידי איראן. יצוין כי פרשה זו מעצימה את המתיחות הקיימת בין איראן למצרים.

אל-חיאת (לונדון), 3.9.09

    

איראן מכחישה מעורבות בפיגועי הטרור בבגדאד

הנציגות הקבועה של איראן באו"ם הכחישה את דברי ראש ארגון המודיעין בעיראק לשעבר, מחמד אל-שהוואני, בראיון לוושינגטון פוסט (25.8.09) אודות מעורבותה של איראן מעורבת בפיגועי הטרור האחרונים בבגדאד ומעורבותה בענייני הפנים של עיראק.

מהר (איראן), 2.9.09

 

ארה"ב מתכופפת כדי לנהל דיאלוג עם קוריאה הצפונית

איראן דיילי (איראן), 1.9.09/ מחמד עלי רג'בי 

 

איראן: המג'לס אישר את רוב השרים

המג'לס באיראן אישר 18 מבין 21 השרים שהציע אחמדי-נז'אד, בהם שר ההגנה, אחמד וחידי, המבוקש ע"י אינטרפול בגין מעורבות בפיגוע במרכז הקהילתי היהודי בארגנטינה (1994); שרת הבריאות, מרזיה ואחיד דאסטג'רדי; שר המדעים, כמראן דאנשג'ו, שהיה האחראי במשרד הפנים על ניהול הבחירות האחרונות.

פארס (איראן), 3.9.09

 

כיהאן: ארה"ב השלימה עם איראן גרעינית 

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, טען כי המשבר הפוליטי במדינה אינו משפיע על תוכנית הגרעין וכי גם מדו"ח סבא"א עולה שאיראן התגברה על הבעיות הטכניות בתהליך העשרת האוראניום והיא חופשית לקבל כל החלטה פוליטית על אופי תכנית הגרעין. היומון ציין כי האיומים על איראן בסנקציות בתחום האנרגיה נועדו לכפות עליה מו"מ מיידי וכי ארה"ב כמעט השלימה עם איראן גרעינית.  מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, סעיד ג'לילי, אמר כי ארצו מוכנה לחידוש המו"מ עם מדינות ה-5+1, לאחר שהשלימה את חבילת ההצעות שלה למערב לפתרון בעיות גלובליות ולנושא הגרעין האיראני.

Alalam.ir, 1.9.09;  כיהאן (איראן), 1.9.09

 

עמרו מוסא: התערבות איראן במדינות ערב מסוכנת

בראיון ליומון הכוויתי אל-ג'רידה תיאר מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, את התערבות איראן בענייני פלסטין, עיראק ולבנון כמסוכנת מאוד. עם זאת, קרא מוסא למדינות ערב לנהל דיאלוג עם איראן כדי לפתור את המחלוקות בין הצדדים, למרות התנגדותן של כמה ממדינות ערב לכך.

אל-ג'רידה (כווית), 1.9.09

 

סו"י איראנית: מצרים מאמנת קבוצות טרור באיראן

סו"י האיראנית פארס, המקורבת למשמרות המהפכה, טענה כי מצרים עומדת מאחורי אימון "קבוצות טרור" של הארגון הסוני-בלוצ'י האנטי-איראני - ג'נדאללה - באיראן. עבד אל-חמיד ריגי, אחיו של מנהיג ג'נדאללה, העצור בידי שלטונות איראן, הודה כי אזרח מצרי, חמזה אל-גופי, מומחה לחומרי נפץ וחבלה, פיקח על אימון צבאי של חברי ג'נדאללה במחנה בפקיסטן. מקור מצרי רם-דרג הכחיש ל"אל-שורוק" כל סיוע של קצינים מהמודיעין המצרי לג'נדאללה וטען כי העניין מנוגד למדיניותה של מצרים.

אל-שורוק (מצרים), 1.9.09; www.alarabiya.net, (31.8.09)

 

תימן מחתה בפני שגריר איראן על הסיקור התקשורתי של המאבק החות'ים

תימן מחתה בפני שגריר איראן בתימן על הסיקור התקשורתי האיראני האוהד כלפי המורדים החות'ים השיעים בצפון תימן [הנלחמים נגד המשטר מזה חמש שנים], ועל דיווחים בלתי מדויקים בדבר השתתפות סעודית בלחימה נגד החות'ים בתימן. תימן הזהירה מפני השלכותיו של סיקור זה על יחסי המדינות. במקביל, טענו חמישה ארגוני סטודנטים איראנים (31.8.09) כי הסיוע שמעניק "הרודן" עבדאללה מלך סעודיה לצבא תימן כדי לטבוח בשיעים הוא במסגרת מאבקה של הציונות העולמית ב'חזית ההתנגדות האסלאמית'.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.9.09; פארס (איראן), 31.8.09

 

רמ"מ עיראק, אל-מאלכי, נקרע בין

 איראן (המגנט השיעי), לארה"ב (חבל ההצלה)

אל-ג'רידה (כווית), 2.9.09/ עבד אל-קאדר איוב

 

אתר תאבנאק: מכתב שני מאובמה לאיראן

אתר האינטרנט האיראני תאבנאק טען כי אובמה העביר לאחרונה מכתב שני לאיראן שתוכנו אינו ידוע, והעריך כי בכך מבקש אובמה להתחיל מו"מ עם איראן בעוד מדינות אירופה מתכוונות להחריף את הסנקציות עליה.

תאבנאק (איראן), 2.9.09

 

סקר באל-ערביה: 90% סבורים שאונס העצורים באיראן תוכנן מראש

בסקר של המדור הפרסי באתר רשת הטלוויזיה הסעודית אל-ערביה, טענו 90% מהגולשים כי אונס עצורי המהומות בבתי הכלא באיראן תוכנן מראש ע"י המשטר. 5% מהגולשים הכחישו את מעורבות המשטר בנושא, ו-5% נוספים טענו כי מדובר בתעמולה של מתנגדי המשטר במדינה.

Alalrabiya.net, 30.8.09