המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
השלכת האבנים של אדוארד סעיד לעבר חיילי צה"ל
10/7/2000


השלכת האבנים של אדוארד סעיד לעבר חיילי צה"ל

 

העיתון הלבנוני, "אל-ספיר", מסר כי האינטלקטואל הפלסטיני המתגורר בארה"ב, פרופסור אדוארד סעיד, הגיע לדרום לבנון לראשונה מאז שנת 1982 והשתתף בהשלכת אבנים על כוחות הכיבוש הישראליים במעבר "שער פאטמה". תמונתו של סעיד, כשהוא מיידה אבן, הופצה באמצעי התקשורת בעולם ע"י סוכנות הידיעות הצרפתית.

סמוך ל"שער פאטמה" אמר סעיד את הדברים הבאים:

 

"ישראל גזלה את האדמה, גירשה את האנשים, והיא ממשיכה במדיניותה זו. האדמות שאנו רואים לפנינו היו כולן אדמות פלסטיניות. כיצד נפתור את הבעיה הזו? ראשית, עלינו לעצור את הקמפיין הישראלי המתמשך להשתלטות על אדמות 67' ולהביא למימוש זכות השיבה לעמנו. לפי החוק הבינלאומי, זכותו של כל פליט לחזור לבית שממנו גורש. כך קרה בקוסובו…  ובאלבניה. העם הפלסטיני [נמצא] זה חמישים שנה מחוץ לאדמותיו ולבתיו. הישראלים מוסיפים לכבוש את בתינו, והעולם כולו מתעלם מכך. אין לישראל זכות להפלות בין פליט יהודי לפליט פלסטיני. כל פליט יהודי מקבל את הזכות להתנחל ולהתאזרח בישראל, אך לפלסטיני לא ניתנת אותה הזכות.

   

השחרור הזה הוא הישג גדול שלא התרחש [כדוגמתו] בחיי, שהיו חיים של מאבק כנגד הכיבוש הישראלי מראשיתו בשנת 1948… בכל התקופה הזו, ב- 1967, ב- 1973 וב- 1982 היו לערבים ויתורים מדיניים או תבוסות צבאיות. מה שקורה כעת, לדעתי, הוא דבר סמלי חשוב ביותר: בפעם הראשונה קבוצה ערבית משחררת אדמה מן הכוחות הישראליים, לא במובן המוראלי, הדמיוני או הסמלי, אלא באופן מעשי וממשי.

 

העתיד קשה… תנועת המאבק חייבת להשלים את שחרור האזור כולו בחכמה, בתכנון ובנחישות, לא רק מן הישראלים, כי-אם מכל סוגי העריצות והשחיתות המצויים במולדת הערבית, שבה האמריקאים מנצלים משטרים למען האינטרסים שלהם באזור "הערבי". אין [למשטרים אלו] כל קשר ל"עתיד" או להפיכת האזור לטוב יותר עבור בני האדם. לאמריקה מטרות פשוטות מאוד באזור זה: ראשית, "יציבות" ושמירת ה"סטטוס קוו", ושנית, אספקת נפט במחיר הזול ביותר…  השאיפות הללו עומדות בניגוד מוחלט לשאיפות העם הערבי והיהודי… לכן, אנו מחויבים [לאמץ] השקפה מעשית שתהיה מבוססת על טובת העמים ולא על טובת המשטרים והשליטים.[1] אל-קדס (רש"פ), 5.7.2000