המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? לקט ידיעות מהמזה"ת 21.5.2009
21/5/2009

מה חדש? לקט ידיעות מהמזה"ת 21.5.2009

 

בלקט: ועידה בתוניסיה על המוסלמים שגורשו מאנדלוסיה * חשד למעורבות איראנית ושיעית בפיגוע במצרים * עיראק: הבחירות הכלליות הבאות בינואר 2010 * רש"פ: חמאס הפכה אמבולנסים לכלי רכב צבאיים * ירדן: הוקם מרכז הכשרה למלחמה בטרור * יומונים איראניים: נתניהו כפה דעתו על אובמה

 

יומונים איראניים: נתניהו כפה דעתו על אובמה

יומונים מרכזיים באיראן תקפו את נשיא ארה"ב אובמה לאחר פגישתו עם ר"מ ישראל, נתניהו. היומון כיהאן, המקורב למנהיג איראן ח'אמנאי, טען כי אובמה נכנע לנתניהו כאשר כינה את איראן איום עולמי ולא רק איום על ישראל, ואף נענה במרומז לדרישת ישראל לתחום את משך השיחות עם איראן. לטענת היומון, איראן לא קיבלה חבילת הצעות מצוותו של אובמה בנושא הגרעין והיא תציג בקרוב הצעות משלה ל-5+1 ולא לנציגיו של אובמה. היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי פגישת אובמה - נתניהו חשפה את התמסרותו המוחלטת של אובמה לישראל כמדינה יהודית והוסיף כי תמים לצפות לשינוי במדיניות ארה"ב באזור.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 21.5.09; כיהאן, (איראן), 20.5.09

 

נתניהו לאובמה: "באתי לדבר ותו לא"

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 20.5.09/ עבדאללה מחרקי

 

ועידה בתוניסיה על המוסלמים שגורשו מאנדלוסיה

מחר (20.5.09) תתקיים בתוניסיה ועידה בינלאומית שתעסוק במוסלמים שגורשו מאנדלוסיה בתקופת האינקוויזיציה במאה ה-16. מארגן הוועידה, עבד אל-ג'ליל אל-תמימי, ראש "הוועדה הבינלאומית לחקר המוּרים" היושבת בתוניסיה, ציין כי המשתתפים בכנס ידרשו מספרד להתנצל רשמית בפני העולם המוסלמי על הפשעים שבוצעו נגד המוסלמים במאה ה-16.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.5.09

 

לאריג'אני: יוזמת השלום של אובמה תוביל לגיהינום

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, אמר כי תכנית השלום האזורית החדשה, עליה מתכוון הנשיא ברק אובמה להכריז בביקורו בקהיר, היא תכנית "מעוררת תיעוב שתוביל לגיהינום והיא עלבון לאינטיליגנציה של המוסלמים". עוד אמר כי הכוונה להכיר בירושלים כמקום המקודש לכל הדתות נועדה לקעקע את זהותה האסלאמית וכי המוסלמים לא יתירו להחריב את המקומות המקודשים להם. הוא הוסיף כי הכרה אמריקאית בזכות השיבה הפלסטינית היא תנאי להצלחת כל תוכנית אזורית וכי ארצו עומדת מאחורי חמאס וחזבאללה.

מהר (איראן), 18.5.09

 

חשד למעורבות איראנית ושיעית בפיגוע במצרים

הד"ר מופיד שיהאב, השר המצרי לענייני משפט ומועצות המחוקקים, הודיע כי מנגנוני הביטחון המצריים תפסו את חברי החוליה שביצעה את הפיגוע בקרבת מסגד "אל-חסין" בקהיר (22.2.09). היומון אל-מצריון דיווח כי מחקירת העצורים עולה כי גורמים איראנים ושיעים היו מעורבים בביצוע הפיגוע ובמימונו וכי קיים קשר בין החוליה לבין הפיגוע מול כנסיית הבתולה (10.5.09) בשכונת אל-זיתון, במזרח קהיר.

אל-מצריון (מצרים), 19.5.09 

 

שגריר צפ"ק באיראן מזהיר מפני ארה"ב

שגריר צפון קוריאה באיראן, סוסה פיונג, אמר בפגישה עם יועצו של אחמדי-נז'אד, מהדי מוצטפאווי, כי ארה"ב מבקשת למוטט את המשטרים באיראן וצפון קוריאה, והדגיש את תמיכת ארצו בתוכנית הגרעין של איראן.

מהר (איראן), 18.5.09

 

עיראק: הבחירות הכלליות הבאות בינואר 2010 

הפרלמנט העיראקי הודיע כי הבחירות הבאות לפרלמנט יתקיימו ב- 30 בינואר 2010. יהיה זה סבב הבחירות הדמוקרטיות השני בעיראק לאחר שהבחירות הקודמות היו בשנת 2005.

אל-צבאח (עיראק), 18.5.09

 

עיראק תתבע את פול ברמר על ניהול לקוי של כספי הציבור

הלשכה לפיקוח על הכספים בעיראק הודיעה על כוונתה לתבוע את המושל האזרחי האמריקאי בעיראק לשעבר, פול ברמר, בגין ניהול לקוי של כספי האוצר העיראקי במהלך שירותו במדינה. בפגישה בין ראש הלשכה, ד"ר עבד אל-באסט תורכי, לבין המפקח על שיקום עיראק, סטוארט בוון, נתבקש האחרון לקדם את הגשת התביעה, לאחר שבית דין אמריקאי התיר זאת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.5.09

 

ארבעה מועמדים בבחירות לנשיאות איראן

אל-מסתקבל (לבנון), 21.5.09/ חסן בלייבל

 

רש"פ: חמאס הפכה אמבולנסים לכלי רכב צבאיים

משרד הבריאות הפלסטיני של הרש"פ האשים את החמאס כי רוקנה את תכולתם של האמבולנסים שקיבלה תרומה ממדינות ערב והפכה אותם לכלי רכב צבאיים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 20.5.09 

 

ירדן: הוקם מרכז הכשרה למלחמה בטרור

ירדן חנכה מרכז הכשרה בין-לאומי למלחמה בטרור בשיתוף עם ארה"ב בעלות של 200 מיליון דולרים. המרכז ינוהל ע"י ארה"ב, אנגליה וסעודיה. בתוכנית ההכשרה ישתתפו מומחים מארה"ב.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-דוסתור (ירדן), 20.5.09

 

עולה לרגל איראנית נעצרה בסעודיה

כוחות הביטחון הסעודים עצרו עולה לרגל איראנית שחתכה פיסת בד המכסה את הכעבה. השיעים מאמינים כי ב"מזכרות" מאתרים קדושים יש ברכה, אולם הדבר אסור לפי החוק הסוני הסעודי.

אינדה ניוז (איראן), 20.5.09

 

סעודיה: אמצעי תקשורת יסייעו למאבק בקיצוניות

השר הסעודי לעניינים אסלאמיים, צאלח אאל אל-שיח', אמר כי משרדו מתכוון להיעזר באינטרנט ובערוצי הלוויין כדי להגן על הנוער מפני אידיאולוגיות קיצוניות המושכות אליהן צעירים בעזרת תכניות תעמולתיות.

אל-חיאת (לונדון), 20.5.09

 

על רקע ביקור נתניהו בארה"בחילוקי דעות בין ישראל לארה"ב

אל-חיאת (לונדון), 21.5.09/ חביב חדאד