המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 26.4.2009
26/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 26.4.2009

 

בתקציר: נשיא לבנון: נכבד את העמדה הסורית בנושא שבעא * דיווח: חזבאללה הפקיע הקלטות של נאום בכיר בארגון * אישים פלסטיניים: ביקור האפיפיור במחנה פליטים – הכרה בזכות השיבה * שגריר סוריה בתורכיה: לא העברנו מסרים לנתניהו * מועמד לנשיאות באיראן: אאמץ גישה פייסנית כלפי אובמה * דיווח: ספינת נשק איראנית הושמדה בים סוף לפני כשבועיים

 

מקורות סודאניים: ספינת נשק איראנית הושמדה בים סוף לפני כשבועיים

מקורות יודעי דבר בח'רטום מסרו לשבועון "אל-אסבוע", כי ספינה איראנית נושאת נשק הושמדה לפני כשבועיים בים סוף, בקרבת חופי סודאן. לדברי המקורות, ספינת קרב בלתי מזוהה, "כנראה ישראלית או אמריקאית", שיגרה אל עבר הספינה מספר טילים שהטביעו אותה על צוותה ותכולתה. עפ"י הדיווח הספינה האיראנית התכוונה לפרוק את תכולתה בסודאן, משם הנשק היה אמור להגיע לעזה דרך מצרים.

אל-אסבוע (מצרים), 24.4.09

 

דיווח: חזבאללה הפקיע הקלטות של נאום בכיר בארגון

היומון אל-מסתקבל, המזוהה עם "כוחות ה-14 במרץ", דיווח כי מנגנון הביטחון של חזבאללה הפקיע את הקלטות נאומו של יו"ר סיעת חזבאללה בפרלמנט, מחמד רעד, בעיירה מייפדון (25.4), מידי עיתונאים שסיקרו את הנאום. על פי הדיווח, טען רעד בנאומו כי מנגנוני הביטחון הלבנוניים מתייחסים לסוריה כאל אויבת של לבנון וקרא לסילוק הממשלה הנוכחית. כן טען לחפותם של הקצינים הלבנוניים העצורים בחשד למעורבות ברצח אל-חרירי ואמר כי שחרורם קרוב.

אל-מסתקבל (לבנון), 26.4.09  

 

בכיר תימני: מעורבות איראן במרד החות'ים - ברורה

סלטאן אל-ברכאני, בכיר במפלגת השלטון בתימן, אמר כי איראן מסייעת למורדים השיעים החות'ים במאבקם במדינה וכי מעורבותה של איראן במרד זה אינה מוטלת בספק. אל-ברכאני אמר את הדברים נוכח התחדשות ההתנגשויות המזוינות בין המורדים החות'ים לבין הכוחות המזוינים התימנים, ולאחר שנשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, האשים את חזבאללה באימון ובחימוש החות'ים. לדברי אל-ברכאני, האיראנים רוצים להעביר מסר לקהילה הבינ"ל על נוכחותם בלבנון, בבחריין, ולאחרונה גם בתימן.

אל-אהראם (מצרים), 26.4.09     

 

אישים פלסטיניים: ביקור האפיפיור במחנה פליטים – הכרה בזכות השיבה

ראש עיריית בית לחם, ויקטור בטארסה וחבר המועצה המחוקקת מטעם הפת"ח, עיסא קראקע, טענו כי משמעות ביקור האפיפיור במחנה הפליטים אל-עאידה בבית לחם בחודש הבא, היא הכרה בזכות השיבה.

אל-קדס (ירושלים), 26.4.09

 

עיראק: גינוי רחב היקף לפיגועי סוף השבוע במקומות הקדושים לשיעים

המפלגה האסלאמית העיראקית, הסונית, בראשות סגן נשיא עיראק, טארק אל-האשמי, גינתה (25.4.09) את שני פיגועי ההתאבדות שבוצעו בסוף השבוע האחרון במקומות הקדושים לשיעים במחוזות בגדאד ודיאלא - בהם נהרגו מעל 100 אנשים, מהם כ- 70 איראנים - והגדירה את הפגיעה במבקרים האיראנים כנפשעת וכאסורה ע"פ ההלכה והחוק. המפלגה קראה לסכל את המזימות לחולל מלחמת אחים, שזמנה חלף. חבר הפרלמנט ובכיר בקואליציה העיראקית השיעית, השיח' ג'לאל אל-דין אל-צע'יר, הטיל את האחריות לפיגוע על "גורמים פנימיים, בינלאומיים ואזוריים", וציין כי הם נועדו להחזיר את המצב הביטחוני בעיראק לנקודת האפס.

www.aswataliraq.info , 25.4.09, www.burathanews.com , 26.4.09 

 

הדיאלוג הפלסטיני בקהיר

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 26.4.09/ מחמד סבאענה

 

מועמד לנשיאות באיראן: אאמץ גישה פייסנית כלפי אובמה

המתמודד לבחירות לנשיאות באיראן, מיר חוסין מוסוי, בעל ההשקפות הרפורמיסטיות, הבטיח לאמץ גישה פייסנית כלפי  ממשל אובמה, שפעילותו עד כה היא "צעד קדימה", והביע נכונות להיפגש איתו עם שיפור היחסים בין המדינות. לדבריו, הוא ישנה את הטקטיקה מול ארה"ב גם אם האסטרטגיה האיראנית – הנתונה לאחריותה של המועצה העליונה לבטחון לאומי – תישאר בעינה.

פרס טי וי (איראן), 25.4.09

 

נשיא לבנון: נכבד את העמדה הסורית בנושא שבעא

נשיא לבנון, מישל סולימאן, אמר כי ההודעה המשותפת, שלו ושל נשיא סוריה, בשאר אל- אסד (באוגוסט 2008) הקובעת כי חוות שבעא הן לבנוניות, חשובה מכל מסמך משפטי ובינ"ל אחר. לדבריו, יש לכבד את עמדתה של סוריה המתנגדת להתוויית הגבולות בחוות שבעא כל עוד הן תחת כיבוש.

 אל-חיאת (לונדון), 25.4.09

 

שגריר סוריה בתורכיה: לא העברנו מסרים לנתניהו

שגריר סוריה בתורכיה, נצ'אל קבלאן, אמר כי לא ניתן להתעלם משלוש המדינות הבולטות באזור, סוריה, תורכיה ואיראן, בעת טיפול בבעיה אזורית כלשהי וכי היחסים ההדוקים של סוריה עם שתי המדינות הן מקור כוח לשלושתן. הוא הכחיש ידיעות לפיהן סוריה שלחה לממשלת נתניהו מסרים דרך תורכיה ואמר כי סוריה לא תסכים לפתרון חלקי בגולן.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 25.04.09  

 

דיווח: עימות איראני-כורדי בגבול איראן-עיראק

בהתקפת הארגון הכורדי (24.4.09) הבדלני פז'אק על תחנת המשטרה בעיר רואנסאר במחוז כרמאנשאה (סמוך לגבול איראן-עיראק), נהרגו עשרה שוטרים איראנים ועשרה מפעילי הארגון פז'אק.

תאבנאק, איסנא (איראן), 25.4.09

 

ח'אמנאי: ארה"ב - אשמה בפיצוצים בעיראק

מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי האשים את ארה"ב בפיצוצים בעיראק (23-24.4), בהם נהרגו גם עולי רגל מאיראן. באירועי יום השנה באיראן לחילוץ הכושל של בני הערובה האמריקאיים במדבר טבס (24.4.80), קרא דרשן התפילה אבראהים מוהאג'ריאן, להקים מוזיאון "מוות לאמריקה" שינציח את "תבוסתה המחפירה" בטבס. בכיר במשה"מ, מחמד עלי אללה-דאדי, קרא לארה"ב להכיר בכך שהמהפכה האסלאמית היא גלובאלית.

מהר (איראן), 25.4.09

 

חילוקי דעות באיראן על נאום אחמדי-נז'אד בג'נבה

מנהל מכון המחקר איראן דיפלומסי, צאדק ח'ראזי, בכיר לשעבר במשרד החוץ האיראני, טען שנאומו של אחמדי-נז'אד בז'נבה הסב נזק ובושה לאיראן, וכי לא היה צורך שהנשיא עצמו ינאם וימקד אליו ביקורת עולמית קשה בכינוס שנוהל בדרג נמוך יחסית. מנגד טען היומון כיהאן, המקורב למנהיג העליון ח'אמנאי, כי אחמדי-נז'אד נסמך בנאומו על דברי מייסד משטר המהפכה, איתאללה ח'מיני והמנהיג העליון, ח'אמנאי, וביטא את עמדתה הרשמית של איראן. לדברי כיהאן, אין להתרגש מעזיבת המשלחות האירופאיות את האולם בעת הנאום, כשם שח'מיני לא התרגש מהביקורת המערבית בעקבות גזר דין המוות שפסק לסלמאן רושדי.

כיהאן (איראן), 25.4.09; איראן דיפלומסי (איראן) 24.4.09

 

הילרי קלינטון ומדיניות החוץ האמריקאית כלפי איראן

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 26.4.09/ עבדאללה מחרקי

 

חבל כורדיסטן: מפלגה חדשה קוראת תיגר על מסעוד אל-ברזאני

ערב הבחירות בחבל כורדיסטן שבעיראק, הקים עבד אל-מצור אל-ברזאני, בן דודו של נשיא החבל, מסעוד אל-ברזאני, מפלגה חדשה שתרוץ בבחירות, והכריז מלחמה על דרכו. מנגנון הביטחון של החבל הכחיש ידיעות לפיהן ביקש מהכוחות האמריקאיים ליטול חלק באבטחת הבחירות הצפויות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.4.09

 

ג'ון קרי: המצב בדארפור פחות חמור מן המתואר

מקורות בוושינגטון מסרו שראש ועדת החוץ של הסנאט, ג'ון קרי, דיווח לממשל בעקבות ביקורו בסודאן כי המצב בדארפור קשה אך לא גרוע כפי שמציגים אותו אמצעי התקשורת ופעילים (למען דארפור) בארה"ב.

קרי קרא למלא את החלל בתחום הסיוע ההומאניטארי בדארפור באמצעות ארגוני סיוע אמריקאים לאחר שסודאן החליטה לגרש 13 ארגוני סיוע זרים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.4.09

 

בשיר: אובמה שונה מקודמו, אך כבול בידי שדולות

בראיון לערוץ אל-ג'זירה (25.4.09) אמר נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, כי מדיניותו של אובמה כלפי סודאן שונה מזו של קודמו, אך ספק אם הוא יוכל להתגבר על לחץ השדולות העוינות את סודאן. ממשלת סודאן הביעה סיפוק מן הפתיחות של הממשל האמריקאי בשיחותיו עמה, ואמרה שהטון של השליחים האמריקאים שביקרו בסודאן לאחרונה, סקוט גריישון והסנאטור ג'ון קרי, מבשר על התפתחות חיובית ביחסי המדינות.

אל-ראי אל-עאם, אל-סודאני (סודאן), 26.4.09

 

מנהיגים דרוזים בגולן: יותר דמו של כל המסייע ל"רשות הישראלית"

הודעת הסיכום של כנס (24.4.09) בראשות המנהיגים החברתיים והדתיים (הדרוזים) "בגולן הכבוש", שנערך בעקבות עקירת עצים בכפר מסעדה ע"י השלטונות הישראלים (ב-22.4.09), התירה את דמו של כל תושב  שיוכח שהוא משתף פעולה עם "הרשות הישראלית לרכוש נטוש" או משתתף בעקירת עצים של תושבים "ערבים" בגולן.

www.jawlan.org, 24.04.09

 

האחים המוסלמים במצרים: לא נקבל את גמאל מובארכ כנשיא

המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים, מחמד מהדי עאכף, אמר כי האחים המוסלמים לא יסכימו שגמאל מובארכ יכהן כנשיא מצרים במקום אביו. לדבריו, עם מינויו למזכיר הוועדה הפוליטית במפלגת השלטון, הפך גמאל לשליט בפועל של כל ענייני המדינה ואף נטל חלק בהקמת בתי המשפט הצבאיים ובפיקוח על מעצרם של חברי האח"ס ולכן התנועה לעולם לא תסכים שיכהן כנשיא מצרים.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 26.4.09

 

אחמדי-נז'אד בביקורת על ההחלטה להעלות גיל ההצבעה

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, מתח ביקורת על החלטת המג'לס מ-2006 להעלות את גיל המצביעים באיראן מ-15 ל-18 וטען כי מי שנשלח להלחם בגיל 15 ראוי גם להשמיע קולו בעניינים פוליטיים.

פרס. טי.וי. (איראן), 20.4.09

 

אחמדי-נז'אד לאובמה: הבהר יחסך לאיראן

בתגובה לדברי הנשיא אובמה כי כל האופציות בנושא איראן נמצאות על השולחן, קרא נשיא איראן אחמדי-נז'אד (26.4.09) לאובמה להציג את האופציות המדוברות, כדי שהעולם יבין את תרבותו ואת הרטוריקה שלו.

פרס טי וי (איראן), 26.4.09

 

עיראק: גינוי בלתי רשמי לגידור קברי האמאמים בסעודיה

רדיו " "צות אל-עיראק" ("קול עיראק"), הבלתי רשמי, המשדר מבגדאד, גינה את הנחיית סעודיה לגדר את קברי האמאמים באל-בקיע בעיר אל-מדינה, וטען כי זו כניעה של ממשלת סעודיה לקיצוניות של הווהאביה הסעודית הפוגעת בשיעים ובכל זרמי האסלאם המכבדים את המקומות הקדושים לשיעים.

www.naharainnet.net , 24.4.09   

 

תפיסתו של אמיר אל-קאעדה בעיראק

אל-ג'זירה (סעודיה), 26.4.09/ עבדאללה ג'אבר