המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 24.4.2009
24/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 24.4.2009

 

בתקציר: התנכלות לארגוני זכויות אדם בבחריין * סוריה מנעה הפצתו של יומון לבנוני * גובר המתח בין ערבים לכורדים בצפון עיראק * יומון לבנוני: ג'ונבלאט יפרוש מ"כוחות ה-14 במרץ" * הטאלבאן בפקיסטן: על תושבי בוניר ליישם את השריעה * בכיר אמריקאי: ארה"ב לא תתקוף את איראן במהלך המו"מ

 

סוריה מנעה הפצתו של יומון לבנוני

השלטונות הסוריים מנעו (21.4.09) את הפצתו של היומון הלבנוני "אל-דיאר" שנחשב עד לא מזמן כמקורב לסוריה. מקורות לא רשמיים מסרו לאתר אילאף כי מדובר באיתות סורי לעורך העיתון, שארל איוב, על כוונה להפסיק את הפצתו בסוריה באופן קבוע. לדברי המקורות, סוריה זועמת על איוב שהרבה לאחרונה להשתלח בבכיר האופוזיציה הלבנונית, מישל עון. יצוין כי אתר החדשות הסורי "שאם פרס", המקורב למשטר הסורי, ניהל בימים האחרונים מתקפה תקשורתית נגד איוב.

www.elaph.com, 21.4.09

 

התנכלות לארגוני זכויות אדם בבחריין

אתר "אפאק" דיווח כי משרד התרבות והתקשורת בבחריין החל לחסום אותו ואתרים נוספים דוגמת "חוא אל-בחריין" העוסק בזכויות האישה. עפ"י הדיווח, אתר "אפאק" נחסם בעקבות פרסום מאמר המותח ביקורת על ראש הלשכה של מלך בחריין ועל מדיניות הממשלה. כמו כן, מנעו מנגנוני הביטחון בבחריין גישה לכנס שארגנה אגודת העבודה הלאומית הדמוקרטית - "ועד" בנושא המשבר הפוליטי והעדר דיאלוג לאומי בבחריין. האגודה לזכויות אדם בבחריין גינתה צעד זה ובנוסף, הזהירה מפני  אפליית שחומי העור במדינות המפרץ בכלל ובבחריין בפרט.

www.aafaq.org ;23.4.09, www.alarabiya.net , אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 24.4.09

 

עיראק: גובר המתח בין ערבים לכורדים במחוזות הצפון

חילוקי הדעות בין ערבים לכורדים במחוז נינוה בצפון עיראק, החריפו לאחר ש-16 תתי מחוזות בו, שבראשם עומדים כורדים, הודיעו על החרמת את מועצת המחוז החדשה - שבראשה עומדת מפלגה ערבית. ראשי 16 המחוזות האשימו את המועצה בהשתלטות על כל המשרות בו - ואיימו לספח את אזוריהם לחבל כורדיסטן. בתגובה, איים ראש מועצת המחוז הנבחר, את'יל אל-נג'יפי, לתבוע אותם לדין.  השבוע הגישה משלחת הסיוע של האו"מ בעיראק  (UNAMI) לממשלות עיראק ולחבל כורדיסטן דו"חות ובהם המלצות בנושא הגבולות הפנימיים של האזורים השנויים במחלוקת בצפון עיראק, ובראשם כרכוכ.

www.elaph.com , 22.4.09 ; אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 24.4.09 

     

 פיגועי ההתאבדות  בעיראק:- מי ינצח במאבק במדינה?

אל-ג'רידה (כווית), 24.4.09

 

יומון לבנוני: ג'ונבלאט יפרוש מ"כוחות ה-14 במרץ"

יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני אל-אח'באר, אבראהים אל-אמין, הנחשב מקורב לאופוזיציה הלבנונית, העריך כי האופוזיציה תזכה ברוב המושבים בבחירות לפרלמנט שיתקיימו בחודש יוני, וצפה כי מיד לאחר הבחירות יפרוש המנהיג הדרוזי, וליד ג'ונבלאט, עם סיעתו מ"כוחות ה-14 במרץ". לאחרונה התרבו הדיווחים על התקרבות בין ג'ונבלאט לאופוזיציה הלבנונית ובפרט לחזבאללה.

אל-אח'באר (לבנון), 24.4.09

הטאלבאן בפקיסטן: על תושבי בוניר ליישם את השריעה

תנועת הטאלבאן בפקיסטן חיזקה את נוכחותה באזור בוניר, עליו השתלטה לפני כמה ימים והודיעה על כוונתה לדרוש מהתושבים ליישם שם את השריעה; מקור ממשלתי פקיסטני אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי הטאלבאן בזזו את רוב משרדי הארגונים הלא ממשלתיים באזור והרסו כמה משרדים ממשלתיים.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.4.09

 

בכיר אמריקאי:  ארה"ב לא תתקוף את איראן במהלך המו"מ

בכיר אמריקאי אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי לארה"ב יש שלושה עקרונות בבדיקתה המחודשת של מדיניותה כלפי איראן: מו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים; ביטול האופציה של החלפת המשטר האיראני והימנעות מפעולה צבאית נגד איראן במהלך המו"מ, כל עוד איראן תשת"פ בנושאים המדאיגים את הקהילה הבינ"ל, ובראשם תיק הגרעין. לדבריו, מעתה ארה"ב תהיה נוכחת בכל השיחות עם איראן. בכיר אחר אמר ליומון כי הבדיקה המחודשת של מדיניות ארה"ב כלפי איראן טרם הושלמה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.4.09

 

מדיניות החוץ האמריקאית כלפי איראן, אז ועכשיו

אל-מסתקבל (לבנון), 24.4.09/ חסן בלייבל