המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 22.4.2009
22/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 22.4.2009

 

בתקציר: שבועון משה"מ: חזבאללה ינצח בבחירות * שיח' אל-אזהר: אין לחוקק חוק להגבלת הילודה * "אל-ג'מאעה" האסלאמית רצה בבחירות בדרא"פ * אפגניסטן: התקדמות בשיחות בין הממשלה לטאלבאן * סגן שה"ח הרוסי: יחסינו עם סוריה אסטרטגיים * עיראק: מחוז כרבלאא נאבק במוכרי אלכוהול ובבתי בושת

 

מאמר בשבועון משמרות המהפכה: חזבאללה ינצח בבחירות

מאמר בשבועון משמרות המהפכה באיראן, צבח-י צאדק, העריך כי חזבאללה וכוחות האופוזיציה עומדים לנצח בבחירות הקרובות לפרלמנט בלבנון ולחולל בה "שינוי גדול". המאמר הזהיר כי כוחות ה-14 במרץ, הנתמכים בידי מדינות ערביות ומערביות, יבצעו כל תרמית, ואף עלולים לגרום למשבר ביטחוני נוסף כדי לנצח בבחירות.

צבח-י צאדק (איראן), 20.4.09

 

עיראק: מחוז כרבלאא נאבק במוכרי אלכוהול ובבתי בושת

מושל מחוז כרבלאא בעיראק אמר (21.4.09) כי מועצת המחוז החדשה תרדוף את מוכרי האלכוהול ואת בתי הבושת ותילחם בהם, כפי שנלחמים בשחיתות במנגנוני המדינה, שכן "דברים אלה מנוגדים לקדושת המחוז".

www.aswataliraq.info, 21.4.09

 

שיח' אל-אזהר: אין לחוקק חוק להגבלת הילודה

שיח' אל-אזהר, ד"ר מחמד סיד טנטאוי, אמר כי למדינה אין רשות הלכתית לחוקק חוק לתכנון המשפחה או להגביל את מספר הילדים למשפחה וכי זהו עניינם הבלעדי של בני הזוג. לדבריו, האסלאם אינו פוסל שימוש באמצעים לתכנון המשפחה במידה שהגבר אינו מסוגל לספק את צרכי משפחתו, או במקרה של מגבלות רפואיות אצל מי מבני הזוג.

אל-אהראם (מצרים), 22.4.09

 

בחירות במדינות ערב

אל-דסתור (ירדן), 22.4.09/ עמר אל-עבד אל-לאת   

 

מפלגת אל-ג'מאעה האסלאמית מתמודדת בבחירות בדרא"פ

בבחירות שנערכות היום (22.4.09) לפרלמנט ולמועצות המקומיות בדרום אפריקה מתמודדת לראשונה מפלגת אל-ג'מאעה האסלאמית. לדברי מנהיג המפלגה, ג'ניף הנדריקס, אחת ממטרותיה המרכזיות היא הקמת גוף אסלאמי במסגרת הממשלה לטיפול בענייני המיעוט המוסלמי, לרבות חקיקת חוקים הנוגעים למעמדו. יצוין כי בעבר היו שני ניסיונות כושלים של מפלגות אסלאמיות אחרות להתמודד בבחירות.

www.islamonline.net, 21.04.09 

 

נחנך בנק בעזה

אתמול (21.4.09) נחנך בעזה "הבנק הלאומי האסלאמי" בנוכחות אישי ממשל החמאס בעזה ואנשי עסקים. ההון ההתחלתי של הבנק הוא 20 מיליון דולרים. רשות המטבע הפלסטינית אינה מכירה בבנק.

אל-חיאת (לונדון), 22.4.09

 

שגרירות סודאן במצרים: המורדים בסודאן סייעו לחזבאללה

סגן שגריר סודאן במצרים, אדריס סולימאן, אמר כי חזבאללה נעזר בארגוני המורדים בסודאן לשם העברת נשק לתא הארגון במצרים. הוא הוסיף כי סודאן מגנה את מהלכי חזבאללה במצרים ודוחה כל זלזול בריבונותה של כל מדינה שהיא.

אל-ראי (כווית), 21.4.09

 

מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מרחיבים את פעילותם

מנגנוני הביטחון של הרש"פ הרחיבו את פעילותם לכפרים בצפון הגדמ"ע הנתונים לשליטה ישראלית. הפעילות כוללת איסוף נשק בלתי חוקי ולכידת מבוקשים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.4.09

 

פליטים פלסטיניים מעיראק יעברו לכורדיסטן ולסודאן

מקורות פלסטיניים מסרו כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הקים ועדה שתפקח על העברת פליטים פלסטינים הנמלטים מעיראק וחיים בגבול עיראק-סוריה לכורדיסטן ולסודאן לאחר שמדינות אלה הסכימו לקלוט אותם.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.4.09

 

מצרים מחתה בפני איראן על עמדתה בנושא חוליית חזבאללה

משה"ח המצרי מחה בפני ראש משרד האינטרסים האיראניים בקהיר, חוסיין רג'בי, על הצהרותיהם של בכירים איראניים בנושא חשיפת חוליית חזבאללה במצרים. עוזר שה"ח לענייני אסיה במצרים, מחמד אל-זרקאני, אמר לרג'בי כי מצרים לא תשב בחיבוק ידיים לנוכח עמדותיה של איראן המהוות התערבות בענייניה הפנימיים. מאמר בשבועון משמרות המהפכה באיראן, צבח-י צאדק, טען כי ההתקפות על חזבאללה מהוות סיכון למשטר המצרי, נוכח הפופולאריות של מזכ"ל הארגון, נאסרללה, בקרב העם המצרי.

אל-אהראם (מצרים), 22.4.09; צבח-י צאדק (איראן), 20.4.2009

 

בשיר: אובמה נוקט קו חדש כלפי סודאן

בביקורו באתיופיה (21.4.09) אמר נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, כי הנשיא אובמה נוקט קו חדש כלפי סודאן, השונה משל קודמיו, וכי השיחות האחרונות בח'רטום עם שליח הנשיא גריישון ועם הסנטור ג'ון קרי מצביעות על שינוי זה.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 22.4.09 

 

יונת השלום הערבית ויונת השלום הישראלית

אל-ערב אל-יום (ירדן), 22.4.09/ נאצר אל-ג'עפרי 

 

איראן: 13% מכלל היצוא שאינו נפט – מופנה לעיראק

סגן שר המסחר האיראני אמר כי היקף יצוא הסחורות- שאינן נפט-  מאיראן לעיראק בשנה האחרונה עמד על כשני מיליארד וחצי דולרים שהם יותר מ-13% מכלל הייצוא האיראני שאינו נפט.

אירנא (איראן), 18.4.09

 

סגן שה"ח הרוסי: יחסינו עם סוריה - אסטרטגיים 

בחגיגות לציון יום העצמאות הסורי שנערכו (21.4.09) בשגרירות סוריה במוסקבה, אמר סגן שה"ח הרוסי, אלכסנדר סלטנוב, כי היחסים בין ארצו לסוריה הם בעלי אופי אסטרטגי עמוק ושיבח את התפקיד שמילא נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בהידוק היחסים ובהעמקת השת"פ בין המדינות. 

תשרין (סוריה), 22.4.09   

 

פירוק חוליית טרור בתורכיה

גורמי ביטחון בתורכיה דיווחו על תפיסת חוליית טרור הקשורה לאל-קאעדה בשם "ארגון איחוד הג'יהאד האסלאמי" שתכננה לבצע פיגועים באיסטנבול. משטרת תורכיה מסרה על מעצרם של ראש החוליה ושל עוד 36 חשודים, מרביתם תורכים.

אל-חיאת (לונדון), 22.4.09

 

אפגניסטן: התקדמות בשיחות בין הממשלה לטאלבאן

דובר בשם ממשלת אפגניסטן אמר כי ארצו השיגה התקדמות בשיחות עם הטאלבאן במטרה להביא לקץ הסכסוך ביניהם וכי היא מנהלת מגעים עם בעלות בריתה הזרות בנוגע להסרת שמות חלק מהקיצונים בתנועה מרשימת המבוקשים של ארה"ב, האו"ם ומדינות אירופאיות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.4.09

 

קריקטורה איראנית: הדוד סאם זקוק לעזרה

איראן דיילי (איראן), 20.4.09/ מחמד עלי רג'בי 

 

איראן: ביקורת על החלטת הממשלה לסייע לפקיסטן

היומון האיראני השמרני, ג'ומהורי-י אסלאמי, תקף את התחייבות ממשלת אחמדי-נז'אד בוועידת פקיסטן ביפן, להעניק סיוע בסך 300 מיליון דולר לממשלת פקיסטן וטען כי ארה"ב ומדינות המפרץ הערביות – האחראיות למתיחות בפקיסטן, שאיראן היא אחת הנפגעות ממנה - הן שצריכות לשאת בנטל הסיוע. גם חבר ועדת המג'לס לביטחון לאומי ומדיניות חוץ, חשמתאללה פלאחת-פישה, ביקר את מתן הסיוע, בשל שתה"פ של פקיסטן עם ארגוני אופוזיציה איראניים ותרומתה לחוסר היציבות בגבולה המזרחי של איראן.

ג'ומהורית (איראן), 21.4.09; ג'ומהורי-אסלאמי (איראן), 20.4.09