המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 10.4.2009
10/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 10.4.2009

 

בתקציר: אל-מעלם: אפשרות לחידוש המו"מ העקיף עם ישראל * סעודיה: צעדים לבלימת נישואי קטינות * אל-מעלם: סוריה ואיראן מנצחות בזירה המדינית * אל-קד'אפי: אובמה - קרן אור * דיווח: מלך ירדן ידון ביוזמה הערבית עם אובמה * ראשי איראן מציגים הישגים בתחום הגרעין * עבאס דחה את התפטרות פיאד

 

אל-מעלם: אפשרות לחידוש המו"מ העקיף עם ישראל

במסיבת עיתונאים משותפת לו ולשה"ח האיטלקי בדמשק (9.4.09), אמר שה"ח הסורי וליד אל-מעלם כי סוריה מוכנה להמשיך את המו"מ העקיף עם ישראל על בסיס העקרונות שסוכם עליהם עם ממשלת ישראל הקודמת: הסכמה לנסיגה מלאה ללקו ה-4 ביוני 1967; המסלול הסורי לא יפגע במו"מ הישראלי-פלסטיני והמו"מ לא ישמש כיסוי להתקפה ישראלית על עזה ולבנון.

אל-וטן (סוריה), 9.4.09

 

שר ההגנה הסורי: ישראל הרגה את יוזמת השלום הערבית

בטקס סיום קורס קציני פיקוד ומטה סורים (9.4.09) הטיל חסן תורכמאני, שר ההגנה הסורי, על ישראל את האחריות "להריגת" יוזמת השלום הערבית, וטען שיש לבחור באופציות יעילות יותר, כמו אופציית ההתנגדות. לדבריו, העולם מכבד את החזקים ולכן כוח ההתנגדות הוא החלופה לשלום שאבד בשל הקיצוניות הישראלית.    

אל-ת'ורה (סוריה), 10.4.09

 

סעודיה: צעדים לבלימת נישואי קטינות

משרד המשפטים הסעודי פועל כדי לקבוע גיל מינימאלי שבו יותר להשיא קטינות במדינה. צעד זה בא בעקבות דרישה של גורמים ממשלתיים לבלום את תופעת השאת הקטינות בסעודיה.

אל-מדינה (סעודיה), 9.4.09

 

אל-מעלם: סוריה ואיראן מנצחות בזירה המדינית

שה"ח הסורי וליד אל-מעלם ביקר באיראן (8-9.4.09) ונפגש עם הנשיא אחמדי נג'אד, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, סעיד ג'לילי ועם עמיתו, מנוצ'הר מותקי. אחמדי-נז'אד אמר לאל-מעלם כי על איראן וסוריה לכונן סדר חדש בתחומים עולמיים וכי הן נחושות להתקדם בשעה שהאויבים המומים וחסרי אונים. אל-מועלם אמר כי יחסי המדינות אסטרטגיים, וכי הן המנצחות בזירה המדינית לאור עמידתן האיתנה ולאור ההתנגדות. לדבריו, יש להשיג הצלחה נוספת, ע"י הרחבת שתה"פ בין המדינות ובכלל זה בכלכלה. במסיבת עיתונאים עם עמיתו מותקי, אמר אל-מעלם, כי סוריה לא תתווך בעניין הגרעין האיראני מאחר והיא מאמינה בזכותה של איראן להעשיר אורניום למטרות שלום. לדבריו, איראן היא מדינה חשובה באזור, התומכת בעניינם הצודק של הערבים וסוריה תפעל כדי לקרב בינה לבין מדינות ערב במקרה של מחלוקות, אך לא תשמש מתווכת.

מהר (איראן), תשרין (סוריה), 9.4.09, אל-ת'ורה (סוריה), 10.4.09  

 

אובמה: על העיראקים לקחת את ענייני ארצם לידיהם

אל-איאם (בחריין), 9.4.09

 

אל-קד'אפי: אובמה הוא קרן אור

בהרצאה בפני סטודנטים באוניברסיטת סירת שבלוב אמר מנהיג לוב, מעמר אל-קד'אפי, כי נשיא ארה'ב, ברק אובמה הוא קרן אור בחשכה האימפריאליסטית וכי השיח המדיני שלו עד עתה הוא הגיוני ונטול יהירות שאפיינה את הנשיאים האמריקאים הקודמים. אל-קד'אפי הביע חשש מפני התנקשות בחייו של אובמה כפי שקרה לג'ון קנדי, לינקולן ומרטין לות'ר קינג, אך לא פירט מי הגורם שעלול לעשות כן. 

תשרין (סוריה), 9.4.09 

 

איראן מציגה הישגים בתחום הגרעין

בטקס (9.4.09) חנוכת מתקן לייצור דלק גרעיני באצפהאן, הביע נשיא איראן, אחמדי-נז'אד את גאוותו על כניסתה של איראן לשלב הסופי במעגל ייצור הדלק הגרעיני. לדבריו, למרות איומי המערב, "מתקדמת הרכבת  האיראנית במהירות גוברת במסלול הנכון." ראש הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית, ע'ולאם רזא אקאזאדה, אמר כי מהירותן של הצנטריפוגות החדשות גבוהה פי 5- 6 ממהירותן של הצנטריפוגות הקודמות, וכי איראן מפעילה כעת כ-7000 צנטריפוגות בנטנז.

איסנא, מהר, אירנא (איראן), 9.4.09

 

דיווח: מלך ירדן ידון ביוזמה הערבית עם אובמה

ר"מ ירדן, נאדר אל-ד'הבי, דיווח כי המלך הירדני עבדאללה קיבל לאחר פסגת דוחה ייפוי כוח ערבי לדון ביוזמה השלום הערבית נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בפגישה הצפויה ביניהם בוושינגטון בסוף חודש זה.

אל-חיאת (לונדון), 10.4.09

 

עיראק: חשיפת בסיס "אפגניסטן עיראק" של אל-קאעדה

מקור ביטחוני עיראקי הודיע על חשיפת בסיס אימונים של ארגון אל-קאעדה במחוז אל-אנבאר המכונה "אפגניסטן עיראק", כשבפתח הבסיס הוצבו גולגולות אדם. המקור אמר כי טרם חיסולו (ביוני 2006) היה אבו מוצעב אל-זרקאוי (מפקד אל-קאעדה בעיראק) אחראי על כל הפעילויות בבסיס זה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 10.4.09

 

עבאס לא קיבל את התפטרות פיאד

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הצהיר כי דחה את התפטרותו של ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, והלה יוסיף לכהן בתפקידו.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 10.4.09

 

עבאס: התעקשות החמאס בנושא שליט הזיקה  

בתגובה לדברי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי הפלסטינים שילמו מחיר יקר על התעקשותה של החמאס במו"מ לשחרור אסירים תמורת גלעד שליט, טענה החמאס כי דברי עבאס משרתים את האינטרס הישראלי.

www.palestine-info.info 9.4.09

 

מי מרוויח מקרבות התרנגולים בין פת"ח לחמאס?

אל-ע'ד (ירדן); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.4.09/ עמאד חג'אג'