המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 6.3.2009
6/3/2009

מה חדש? סיכום יומי 6.3.2009

 

בתקציר: אל-סיסתאני דחה הזמנה לבקר באיראן * בכיר בחזבאללה: ישראל – סרטן וסכנה לעולם * חמאס: ממשלת האחדות שתקום לא תכיר בישראל * ויכוח בלבנון על שתה"פ עם חקירת רצח אל-חרירי *  יומון איראני: לשפוט את ארה"ב לבית הדין הבינ"ל * מחנה סיף אל-אסלאם: השינויים בממשלת לוב - קוסמטיים

 

ויכוח חריף בלבנון על שתה"פ עם חקירת רצח אל-חרירי

שרי האופוזיציה בממשלת לבנון מתנגדים לאישור מזכר הבנות המסדיר את התיאום ושתה"פ בין משרד המשפטים לתובע הכללי בבית הדין הבינ"ל לרצח אל-חרירי, דניאל בלמר. לטענתם, מזכר כזה יאפשר לבלמר לזמן לחקירה - "לפי מצב רוחו וללא כל הגבלות" - כל לבנוני, מבלי שלאיש תהיה חסינות. אחד השרים אף איים כי מזכר ההבנות עלול ל"פוצץ את הממשלה". מנגד, טוענים "כוחות ה-14 במרץ" כי מזכר ההבנות לא מרחיב את סמכויותיו של בלמר כפי שנקבעו, וכי טענות האופוזיציה הן סערה בכוס מים. שר המשפטים הלבנוני, אבראהים נג'אר, אמר כי בלמר רשאי לחקור כל אדם ואין להגבילו לקבוצה מסוימת של לבנונים.

אל-ספיר (לבנון), 5.3.09

 

בכיר בחזבאללה: ישראל - סרטן המסכן את העולם

מחמד יזבכ, נציגו של ח'אמנאי במועצת השורא של חזבאללה, טען כי ישראל היא גידול סרטני המסכן את העולם בפשעיו, וכי שלום ובטחון לא ישררו במזה"ת ובעולם כל עוד היא קיימת ולכן יש להשמידה.

מהר (איראן), 3.3.09

 

חמאס: ממשלת האחדות העתידה לא תכיר בישראל

בכיר החמאס, מחמוד אל-זהאר, הצהיר כי ממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית העתידה לקום, לא תכיר ב"ישות הציונית" משום שישות זאת היא גורם זר שאין לו קשר לאדמת פלסטין ועליו לצאת ממנה.

www.palestine-info.info 5.3.09 

 

המצור הישראלי על עזה מונע מהפלסטינים את שיקומה

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.3.09/ אמג'ד רסמי 

 

מאמר באיראן: השלטון בסעודיה חלוד ורעוע

מאמר ביומון האיראני כיהאן טען כי דברי שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, נגד איראן ונגד תנועות ההתנגדות במזה"ת מעידים דווקא על "ניצחונותיהן האסטרטגיים באזור". לטענת המאמר, השלטון "החלוד" בסעודיה, המהווה "מקור לסכסוכים ערביים ואסלאמיים", רעוע ונתון במשבר חריף, בשל כשלון בעלי בריתו היהודים בעזה ובעקבות ההפגנות העממיות בריכוזים השיעיים בסעודיה. המאמר טען כי סעודיה מודאגת מהתקדמותה הגרעינית של איראן אך ידיה כבולות, לאחר שממשל בוש לא פעל צבאית נגד הגרעין האיראני.

כיהאן (איראן), 5.3.09

 

יומון איראני: לשפוט את ארה"ב לבית הדין הבינ"ל בהאג

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג העליון עלי ח'אמנאי, טען כי ארה"ב חימשה את ישראל בפצצות זרחן נגד הפלסטינים בעזה ולכן יש לשפוט אותה לצד ישראל בבית הדין הבינ"ל בהאג.

כיהאן (איראן), 5.3.09

 

נשיא אפגניסטן קורא לאיראן להפעיל לווין במשותף

נשיא אפגניסטן, חאמד קרזאי, הציע בפגישתו עם מנכ"ל רשות השידור האיראנית כי איראן, אפגניסטן ושאר מדינות האזור יפעילו במשותף לווין.

צבח-י צאדק (איראן), 2.3.09

 

שר החוץ המצרי: איראן מנסה לפלג את המדינות הערביות

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, האשים את איראן בניסיונות לזרוע פילוג בין הערבים ולגייס מדינות ערביות למטרותיה, בין השאר לצורך הפחתת הלחץ עליה בנושא הגרעין. לדבריו, אם יגיעו הערבים להסכמות לקראת פסגת דוחה (בסוף חודש זה), אזי הפסגה תסתיים בהצלחה. אולם, אם תימשך ההשפעה החיצונית תיווצרנה בעיות רבות. 

אל-אח'באר (מצרים); אל-חיאת (לונדון), 6.3.09

 

 עלי אל-סיסתאני, דחה הזמנה לבקר באיראן

ראש המועצה לקביעת האינטרס של המשטר האיראני והאיש מס' שתיים בהיררכיה של איראן, עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, המבקר בעיראק, הגדיר את פגישתו עם פוסק ההלכה השיעי הבכיר איתאללה עלי אל-סיסתאני (5.2.09) "היסטורית וערכית ביותר", ואמר כי דן עמו באתגרים העומדים בפני איראן ועיראק  ובהם: הסמינרים הדתיים בקום ובנג'ף, פיתוח האתרים הקדושים לשיעים, הבחירות למועצות המחוזיות בעיראק והבריתות בין המפלגות העיראקיות השונות. סיסתאני דחה הזמנה של רפסנג'אני לבקר באיראן, משום שלא רצה, לדעת מקורביו, להיות מעורב בעניינים פוליטיים בין איראן לעיראק.

www.aswataliraq.com , 5.3.09, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.3.09

 

ביה"ד הפלילי הבינ"ל מחכה שבשיר יצא מסודאן... 

 

אל-חיאת (לונדון), 5.3.09/ חביב חדאד 

 

מחנה סיף אל-אסלאם: השינויים בממשלת לוב - קוסמטיים

גורם רשמי במוסד אל-קד'אפי לפיתוח, השייך לבנו של מועמר אל-קדאפי, סיף אל-אסלאם, מתח ביקורת על השינויים האחרונים בממשלת לוב וטען כי השרים החדשים הם אותן פנים מוכרות, ושרק אימוץ החוקה החדשה יבטיח שינוי אמיתי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.3.09    

 

עוזר שה"ח האמריקאית יבחן מדוע טרם מונה שגריר סורי בלבנון

מקורות דיפלומטיים מערביים בבירות מסרו כי עוזר שה"ח האמריקאית, ג'פרי פלטמן, ידון בביקורו בלבנון עם מנהיגי "כוחות ה-14 במרץ" בסיבות בגינן טרם מונה שגריר סורי בלבנון. מקורות רמי דרג אחרים הדגישו כי איסוף הנשק הפלסטיני מחוץ למחנות הפליטים בלבנון, עליו הוסכם בועידת הדיאלוג הלאומי בשנת 2006, מתעכב בשל עמדתה המעורפלת של סוריה.

אל-חיאת (לונדון), 6.3.09

 

משה"ח הסורי: צו המעצר נגד אל-בשיר – תקדים חמור

מקור במשה"ח הסורי הצהיר כי סוריה רואה בדאגה ובכעס את צו המעצר שהוצא נגד נשיא סודאן, עמר אל-בשיר, וכי ההחלטה מהווה תקדים חמור המתעלם מהחסינות שהובטחה לראשי מדינות באמנת וינה. לדבריו, הצו מהווה פגיעה בריבונות סודאן והתערבות מגונה בענייניה הפנימיים.

אל-ת'ורה (סוריה), 6.3.09