המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 24.2.2009
24/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 24.2.2009

 

בתקציר: הפגנות סטודנטים בטהראן נגד קבורת שהידים באוניברסיטאות *  דיווח: התקרבות בין סעודיה לסוריה * רפסנג'אני: מוכנים למו"מ בנושא הגרעין עם ארה"ב * ביקור קרי בסוריה - ביטוי למדיניות אמריקאית חדשה *  לראשונה: עיתונים זרים יופצו בלוב * ג'ונבלאט: אירופה מתעלמת מהפרת זכויות אדם בסוריה

 

דיווח: התקרבות בין סעודיה לסוריה

היומון אל-אח'באר דיווח כי סוריה וסעודיה הסכימו על חידוש הדיאלוג ביניהן, ולאחרונה היו מגעים ישירים בין בכירים ביטחוניים משתי המדינות ואף ביקורים הדדיים. לדברי היומון, מאז הפסגה הערבית בכווית (19.1.09), המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, נשען באופן מוחלט על ראש המודיעין הסעודי, הנסיך מוקרן בן עבד אל-עזיז (שביקר לאחרונה בסוריה כדי לקדם פיוס עימה), ומתעלם מבכירים סעודיים אחרים - בראשם שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, והנסיך בנדר בן סולטאן (שסוריה מאשימה אותם בעוינות כלפיה). היומון אל-ספיר דיווח כי מאמצי הפיוס בין סעודיה לסוריה הובילו למספר הסכמות וצפוי כי שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, יבוא לסעודיה בשבוע הקרוב, ולאחר מכן יבקר עמיתו הסעודי בדמשק.

אל-אח'באר (לבנון), 23.2.09, אל-ספיר, אל-אח'באר (לבנון), 24.2.09

 

הפגנות סטודנטים בטהראן נגד קבורת שהידים באוניברסיטאות

כשישים סטודנטים מאוניברסיטת אמיר כביר בטהראן נפצעו ו-25 נעצרו (23.2.09) בעימות עם כוחות בסיג' ומשמרות המהפכה, במהלך טקס קבורת גופות של אלמונים ממלחמת איראן-עיראק. הטקס בוצע בהוראת המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, חרף מחאות הסטודנטים, שטענו כי המשטר הופך את האוניברסיטאות למחנות צבאיים וקראו "מוות לדיקטטור", "מוות לטאליבן, בקאבול ובטהראן" ו"האוניברסיטה אינה בית קברות." יצוין כי טקסי קבורת השהידים באוניברסיטאות החלו עם תחילת כהונת ממשלת אחמדי-נז'אד.

ביטאון תנועת הסטודנטים באונ' אמיר כביר (איראן), 14,24.2.09; אילנא, אינדה ניוז (איראן), 23.2.09

המקור לתמונה: אינדה ניוז (איראן), 23.2.09

 

איראן: נחסם אתר שתקף את ח'אתמי ורפסנג'אני

שלטונות איראן חסמו את הגישה באיראן לבלוג של פאטמה רג'בי, מתומכות הנשיא אחמדי-נז'אד, בשל מאמר בו תקפה את האשמי רפסנג'אני ומוחמד ח'אתמי עליו כתבה כי "הוא איננו שווה התנקשות". בעקבות האיומים על חיי ח'אתמי, קראו חוגים רפורמיסטים למשטר להציב עליו שמירה.

אילנא (איראן), 22.2.09; עסר-י איראן (איראן), 21.2.09

 

אחמדי-נז'אד ופרויקט הגרעין האיראני

אל-חיאת (לונדון), 23.2.09/ חביב חדאד

 

רפסנג'אני: מוכנים למו"מ בנושא הגרעין עם ארה"ב

בפגישה עם קנצלר גרמניה לשעבר, גרהארד שרודר, אמר יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, הנחשב מס' 2 בהיררכיית השלטון באיראן, כי ארצו אינה מתנגדת למו"מ בנושא גרעין עם ארה"ב, אם יהיה ללא תנאים מוקדמים, בתנאים שוויוניים ויתקיים ברציפות עד להשגת תוצאה.

אילנא (איראן), 22.2.09

 

חמאס תשתתף היום בשיחות בקהיר

מקורות פלסטיניים מסרו ל"אל-חיאת" כי הנהגת חמאס החליטה להשתתף בדיונים שיחלו היום (24.2.09) בקהיר בין נציגי פת"ח לחמאס, כאשר נציגי שאר הפלגים יצטרפו לדיאלוג ביום חמישי. המקורות דיווחו כי ההחלטה התקבלה לאחר כמה פגישות בין הפלגים הפלסטיניים בדמשק; בין נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, לבין הנהגת החמאס; ובין נשיא תימן לעמיתו הסורי, בשאר אל-אסד. קדמו להחלטה האשמות הדדיות בין חמאס לרש"פ בהכשלת הדיאלוג.

אל-חיאת (לונדון), 24.2.09

 

אחמדי-נז'אד: מעוניינים בידידות עם בחריין

באיגרת למלך בחריין , הדגיש נשיא איראן אחמדי-נז'אד כי לא ייתן לאיש לפגוע ביחסי שתי המדינות, וכי טהראן שואפת לחזק את יחסי הידידות עימה ועם יתר מדינות המפרץ הפרסי.

פארס (איראן), 24.2.09

 

מזכ"ל האו"ם באן-קי-מון כיצור דמוני

Alahram Weekly (מצרים), 12-18.2.09/ פתחי

 

ביקור קרי בסוריה - ביטוי למדיניותה החדשה של ארה"ב

מקור אמריקאי אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי צעדיה האחרונים של ארה"ב כלפי סוריה, ובכללם ביקורו של ג'ון קרי בדמשק, הם חלק ממדיניותו של אובמה – לחדש קשרים שנקטעו ולקיים מגעים עם כל הגורמים במזה"ת, בתקווה שהדבר יוביל גם לקירוב בין פת"ח לחמאס. בכיר במשה"ח האמריקאי אמר ליומון אל-חיאת, כי ארה"ב מודאגת מתמיכתה של סוריה בארגוני טרור, ממאמציה להשיג נשק לא קונבנציונאלי, מהתערבותה בלבנון ומהפרות זכויות אדם, אך עם זאת, לסוריה יש הזדמנות להוכיח לעולם את מחויבותה ליציבות באזור. בכיר אמריקאי אחר אמר כי ארה"ב תפתח משרד קבוע בירושלים שיקשר בין מדינות האזור לבין וושינגטון.   

אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 24.2.09

 

מקורות מצריים: חמאס אחראית להכשלת התהדיאה

מקורות מצריים הטילו על חמאס את האחריות להכשלת החתימה על הסכם תהדיאה. לדבריהם, על אף שגם ישראל נושאת באחריות לכך, לחמאס יש חלק גדול יותר בדבר, זאת כיוון שהוסכם עם ישראל כי התהדיאה תחל ב-5 בפברואר, אולם חמאס החליטה לעכב זאת מסיבות לא ענייניות.

אל-חיאת (לונדון), 24.2.09

 

לראשונה: עיתונים זרים יופצו בלוב

רשת "אל-ע'ד", בבעלותו של סיף אל-אסלאם אל-קד'אפי, הודיעה שהיא התחילה להפיץ עיתונים זרים בלוב, לאחר איסור שנמשך 25 שנה. בין העיתונים והמגזינים שיימכרו: לה מונד, לה פיגרו, פייננשל טיימס, הרלד טריבון, טיים, דיילי טלגראף, דיילי מירור, ניוזוויק, דר שפיגל, אל-שרק אל-אוסט, ואל-חיאת. תושבים בלוב מסרו כי טרם ראו את הפרסומים האלה בחנויות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.2.09                 

 

השלום בדארפור

אל-דסתור (ירדן), 23.2.09/ עבדאללה דרקאוי

 

ג'ונבלאט: אירופה מתעלמת מהפרת זכויות האדם בסוריה

בכנס בשגרירות גרמניה בלבנון, מתח המנהיג הדרוזי, וליד ג'ונבלאט, ביקורת על כך שאירופה דנה עם סוריה בהסכם שת"פ כלכלי, תוך התעלמות ממצב זכויות האדם בסוריה. לדבריו, "אלפי סורים יושבים בבתי הכלא, בהם פעילים פוליטיים וסופרים בולטים המעיזים לדרוש את שחרור ארצם מחוקי החירום שהופעלו בראשית שנות ה-60", ו"ההזנחה האירופאית [בנושא] אינה מתקבלת על הדעת".

www.psp.org.lb, 23.2.09