המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 20.2.2009
20/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 20.2.2009

 

בתקציר: גמאל מובארכ: איום על המפרץ - הוא איום על מצרים * שה"ח הצרפתי: איראן פתחה אתר חדש להעשרת אורניום * גינויים נרחבים לתביעה האיראנית לריבונות על בחריין *  פסגה סעודית-ירדנית דנה בהשפעה האיראנית באזור * ויכוח באל-אזהר: מתי יש תוקף לגירושים?  אבו קתאדה יפוצה ויגורש לירדן

 

כעס בסוריה על ביקורתו של הסנטור קרדין

במסיבת עיתונאים שקיים בנג'מין קרדין (דמוקרט), ראש משלחת חברי קונגרס אמריקאים שנפגשה (18.2.09) עם הנשיא אסד, הוא דרש מסוריה לחדול מתמיכתה בטרור וקרא לשינוי מדיניותה בנושא זכויות אדם וחופש הביטוי. קרדין הגדיר את יחסי סוריה-איראן "מטרידים" וציין כי שיפור יחסי סוריה-ארה"ב תלוי במעשיה של סוריה. לדבריו, אף כי לא מדובר במשלחת מטעם הממשל, הנשיא אובמה מייחס חשיבות רבה למסקנותיה. בתגובה, כתב עורך היומון הסורי אל-וטן, וצ'אח עבד רבה, כי אם המשלחות האמריקאיות הבאות, המגיעות לסוריה, מתכוונות להציג בפניה תכתיבים דומים, מוטב שלא יגיעו כלל. עורך אתר champress.net, המקורב למשטר הסורי, עלי ג'מאלו, טען כי דברי קרדין "חצופים".

אל-וטן (סוריה), 19.2.09; champress.net, 20.2.09 

 

גמאל מובארכ: איום על המפרץ הערבי הוא איום על מצרים

בנו של נשיא מצרים, גמאל מובארכ, אמר לטלוויזיה המצרית, לרגל שבוע צעירי האוניברסיטאות, כי ביטחונו של המפרץ הערבי הוא חלק מביטחונה של מצרים, וכי מדינה או מדיניות המאיימת על המפרץ הערבי מאיימת גם על מצרים. הוא הדגיש, כי טובת העם המצרי והשמירה על ביטחונו הם בראש סדר העדיפויות של מצרים וכי הנשיא מובארכ אחראי קודם כל לעם המצרי שבחר בו ולא לעם הפלסטיני, הסורי או הסעודי. עוד אמר, כי למצרים חילוקי דעות מהותיים עם איראן ברבות מבעיות האזור, במיוחד בשל נטייתה של קהיר לשלום.

אל-אהראם (מצרים); אל-שרק אל-אוסט (לונדון); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 20.2.09

 

אבו קתאדה יפוצה ויגורש לירדן

בית המשפט האירופי לזכויות אדם פסק כי על בריטניה לפצות בסכום של 2,800 אירו את המנהיג הרוחני של אל-קאעדה באירופה, אבו קתאדה, בשל מאסרו לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר 2001. אבו קתאדה אמור להיות מגורש לירדן עפ"י החלטת הערכאה הגבוהה ביותר בבריטניה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.2.09

 

עיראק: רשימת "אל-צחוה" ניצחה בבחירות במחוז אל-אנבאר

התוצאות הסופיות של הבחירות למועצות המחוזיות (ב- 31.1.09)  בעיראק, שפורסמו אתמול (19.2.09), היו דומות לתוצאות שהתקבלו לפני שבועיים, ולפיהן רשימתו של רה"מ, נורי אל-מאלכי, ניצחה ב-9 מתוך 14 מחוזות, בהם בגדאד, בצרה ונג'ף. במחוז אל-אנבאר נספרו הקולות מחדש, לאחר שרשימת כוחות "אל-צחוה" (קואליציה שפעלה לצד האמריקאים נגד אל-קאעדה) טענה לזיופים מצד המפלגה האסלאמית השלטת, ו"אל-צחוה" זכתה שם לרוב.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.2.09

 

מאמציו של אובמה להחיות את הכלכלה האמריקאית

אל-חיאת (לונדון), 20.2.09/ חביב חדאד

 

שה"ח הצרפתי: איראן פתחה אתר חדש להעשרת אורניום

שה"ח הצרפתי, ברנאר קושנר, טען כי איראן פתחה אתר חדש להעשרת אורניום ואיש איננו יודע אם היא מייצרת או לא מייצרת פצצה גרעינית. הוא הדגיש כי אסור שלתכנית הגרעין האיראנית יהיו מטרות צבאיות. על העיכוב במינוי שגריר סורי ללבנון אמר, כי המינוי צריך היה להתבצע בשבוע שעבר ואין לו הסבר לעיכוב. לדבריו,עיכוב קצר במינוי - אפשרי, אך אם סוריה שוקלת לא למנות שגריר בלבנון – זהו עניין חמור. עוד אמר כי צרפת שוללת  מקח וממכר על בית הדין הבינ"ל לרצח אל-חרירי והנשיא סרקוזי הבהיר זאת לנשיא אסד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.2.09

 

מועמד לנשיאות באיראן: אפעל להידברות עם ארה"ב

מהדי כרובי, מנהיג המפלגה האופוזיציונית באיראן, אעתמאד מלי, המתמודד בבחירות לנשיאות, אמר כי אם ייבחר -  יפעל לקידום ההידברות עם ארה"ב, ויתמקד במאבק באבטלה ובאינפלציה.

 עסר-י איראן (איראן), 18.2.09

 

גינויים נרחבים לתביעה האיראנית לריבונות על בחריין 

מדינות בעולם המערבי והערבי הצטרפו לגינויים שהשמיעו מצרים וסעודיה להצהרותיו של נאטק נורי, יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, כי בחריין היא המחוז האיראני ה-14: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, גינה בשיחה עם מלך בחריין, חמד בן עיסא אל-ח'ליפה, את ההצהרות האיראניות והביע סולידאריות עם בחריין;  בכיר במשה"ח הקטרי אמר כי ההצהרות פוגעות בריבונותה של מדינה החברה במועצה לשת"פ במפרץ,  בליגה הערבית ובאו"ם. מזכ"ל מועצת שתה"פ של מדינות המפרץ, עבד אל-רחמן אל-עטיה, קבע כי פגיעה בביטחונה של בחריין, היא חצייה של "קו אדום"; שה"ח הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי יש לכבד את הריבונות והעצמאות של כל המדינות; שה"ח התורכי, עלי באבאג'אן, אמר במסיבת עיתונאים עם שה"ח הבחריני ח'אלד בן אחמד אל-ח'ליפה, כי תורכיה תמנע פגיעה בריבונותה של בחריין.

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 20.2.09

 

רוסיה: מכירת הטילים לאיראן תידחה לאפריל 2009

בכירים במערכת הביטחונית והפוליטית ברוסיה אמרו כי מכירת טילי S-300 לאיראן תידחה עד לאחר פגישת נשיא ארה"ב אובמה עם נשיא רוסיה מדבדב באפריל 2009.

עסר-י איראן (איראן), 19.2.09 

 

פסגה סעודית-ירדנית דנה בהשפעה האיראנית באזור

מלך סעודיה, עבדאללה בין עבד אל-עזיז ומלך ירדן, עבדאללה השני, דנו בפגישתם בריאצ' בקידום שת"פ ערבי כדי להתמודד עם "הסכנות החיצוניות". היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי השניים דנו "בהתמודדות עם ההשפעה האיראנית באזור" ו"בביטחון המפרץ לנוכח ההצהרות האיראניות האחרונות".

אל-שרק אל-אוסט, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 20.2.09

 

ירדן: נמשך משפטו של מואשם ברצח דיפלומט אמריקאי

בית הדין לביטחון המדינה בירדן שמע את עדויותיהם של שלושה עדים במשפטו של מעמר אל-ג'ע'ביר החשוד ברצח הדיפלומט האמריקאי פלורנס פולי ב-2002.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 20.2.09

 

מאמצי התקרבות בין פת"ח וחמאס

אל-קדס (רש"פ), 18.2.09/ נאצר אל-ג'עפרי

 

חבר בפורום אסלאמיסטי: להיזהר ממעקב מודיעיני

חבר בפורום אינטרנט אסלאמיסטי קרא לחבריו להימנע מבירור אמיתותן של ידיעות המתפרסמות על תפיסת בכירים בארגון אל-קאעדה באמצעי תקשורת בלתי מקודדים, מחשש למעקב מודיעיני.

פורום אל-פלוג'ה, 19.02.09

 

מפקד אל-קאעדה בחצי האי ערב קורא לשבטים בתימן למרוד בנשיא

פורומים אסלאמיסטים פרסמו קלטת שמע שבה מפקד אל-קאעדה בחצי האי ערב, אבו בסיר נסיר אל-וחישי,  קרא לשבטים התימניים ולקציני הצבא התימני למרוד בנשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח.

פורום אל-פלוג'ה, 19.02.09

 

מפקד בכיר באל-קאעדה בתימן הסגיר עצמו

מחמד אל-עופי, אסיר לשעבר בגואנטנמו, אשר הוסגר לסעודיה והשתתף בתוכנית המונאסחה (דה-רדיקליזציה של טרוריסטים) – וברח ממנה לתימן, שם הפך לאחד ממפקדי אל-קאעדה במדינה – הסגיר עצמו לשלטונות תימן ואלה הסגירוהו לשלטונות סעודיה.

אל-וטן (סעודיה), 18.02.09

 

ויכוח באל-אזהר: מתי גירושים תקפים?

המרצה באוניברסיטת אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-סאיח, הוציא פתוא לפיה אם בעל אומר לאשתו: "את מגורשת" – אין די בזה כדי להתגרש וכי הגירושים תקפים רק כאשר הבעל אומר זאת לאשתו בנוכחות מי שמורשה לעריכת חוזי נישואים וגירושים ושני עדים, ולא בלהט ויכוח בין בני הזוג. תומכי הפתוא מקרב חכמי אל-אזהר טענו כי היא נועדה לשמור על מוסד הנישואים, ואילו מתנגדיה אמרו כי זו דרך הגירושים עוד מימי הנביא ואין לשנותה. הוויכוח הובא להכרעת האקדמיה למחקרים אסלאמיים באל-אזהר שטרם פסקה בנושא.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.2.09

 

בניית ההתנחלויות בישראל

אל-דסתור (ירדן), 19.2.09/ עבדאללה דרקאוי