המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 18.2.2009
18/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 18.2.2009

 

בתקציר: עבאס צפוי לבקר בקטר * פעילים בפת"ח דורשים הקמת הנהגת חירום * הסכם של רצון טוב בין סודאן למורדי דארפור * אלג'יריה תשיק ערוץ דת ממלכתי * מועצת העם המצרית: איראן פוגעת בריבונותה של בחריין * גובר החשש הכורדי מפני נסיגה אמריקאית מוקדמת * דיווח: בקרוב שגריר סעודי בדמשק

 

מחמוד עבאס צפוי לבקר בקטר

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, צפוי לבוא בקרוב לקטר כדי לדון עם ראשי השלטון בדוחה בפיוס הפנים פלסטיני ובטיהור האווירה בעולם הערבי לקראת כינוס הפסגה הערבית בקטר.

אל-חיאת (לונדון), 18.2.09

 

פעילים בפת"ח דורשים הקמת הנהגת חירום

פעילים בפת"ח הפגינו במוקאטעה ברמאללה בעת כינוס המועצה המהפכנית של הפת"ח ודרשו להקים הנהגת חירום שתנהיג את הפת"ח עד כינוס הוועידה השישית של התנועה ועד שתיבחר הנהגה חדשה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 18.2.09

 

הסכם של רצון טוב בין סודאן למורדי דארפור

ממשלת סודאן וארגון מורדי דארפור ("התנועה לצדק ושוויון"), חתמו (18.2.09) על הסכם רצון טוב ובניית אמון, כהקדמה למו"מ על הסכם שלום. ההסכם כולל חילופי אסירים, אך אין בו התחייבות להפסקת אש. יתר ארגוני המורדים בדארפור תקפו את ההסכם וטענו כי זהו ניסיון להושיע את בשיר מן התביעה בביה"ד הפלילי הבינ"ל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.2.09

 

אלג'יריה תשיק ערוץ דת ממלכתי

השר האלג'יראי לענייני דת, בועבדאללה ע'לאמאללה, אמר שארצו מתכוונת להשיק ערוץ דת ממלכתי שיפעל לקידום האסלאם המאלכי, שהיא האסכולה הדומיננטית באלג'יריה, ולהחלשת השפעתם של ערוצי דת אחרים. אפשר וחלק מהשידורים יקראו לצעירים שלא להצטרף לאל-קאעדה.

www.islamonline.net, 17.2.09             

 

עיראק: הסמכויות במחוז כרכוכ יחולקו לפי מפתח אתני

הגושים הפוליטיים במחוז כרכוכ, שלא נטלו חלק בבחירות למועצות המחוזיות בשל המחלוקות בחבל, הסכימו על חלוקת הסמכויות במועצת המחוז לפי מפתח אתני: ראשות מועצת המחוז תהיה בידי תורכמאני; המושל יהיה כורדי וסגן המושל - ערבי. יתר המשרות יחולקו באופן שווה בין שלושת הגושים.

www.alrafidayn.com , 16.2.09

 

מדיניותו של אובמה כלפי איראן

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.2.09/ אמג'ד רסמי

 

חבר פרלמנט עיראקי: להשיב את חבל כורדיסטן לשליטת הממשלה

עלי אל-אדיב, חבר פרלמנט בכיר במפלגתו של ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, האשים את בכירי הכורדים בחתירה להרחבת גבולותיה של "מדינה היפותטית ששמה כורדיסטן", דבר המסכן את האחדות הלאומית וחושף את עיראק למאבקים בין כורדים לבין לאומים אחרים בדיאלא, כרכוכ, צלאח אל-דין ומוצול. אל-אדיב קרא לממשלה המרכזית בבגדאד להשיב לשליטתה את חבל כורדיסטן.

www.alrafidayn.com , 16.2.09          

 

גובר החשש הכורדי מפני נסיגה אמריקאית מוקדמת

ר"מ חבל כורדיסטן, ניצ'רוואן ברזאני, אמר כי הכרזותיו של נשיא ארה"ב, אובמה, לפיהן נסיגת הכוחות האמריקאיים מעיראק תיעשה "באופן אחראי", מחייבות את ארה"ב להסדיר את הבעיות בין חבל כורדיסטן לבין ממשלת בגדאד – כגון סוגיית כרכוכ וחוק הנפט – טרם נסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק.

www.alrafidayn.com , 17.2.09  

 

כווית סירבה לוותר לעיראק על פיצויים בסך 25 מיליארד דולר

כווית סירבה לוותר לעיראק על פיצויים בגובה 25.5 מיליארד דולר כדי שישמשו לשיקום עיראק. הפיצוי נקבע ע"י מועה"ב בגין הפלישה העיראקית לכווית ב-1991. כן ביקש ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, ממזכ"ל האו"ם באן קי מון, בביקורו לאחרונה בבגדאד, לבטל את כל ההחלטות שאכפה מועה"ב על עיראק בשל אותה מלחמה.

אל-זמאן (לונדון), 17.2.09 

 

דיווח: מובארכ חידש תמיכתו  בהבאת רוצחי אל-חרירי לדין

סעד אל-חרירי, יו"ר זרם "אל-מסתקבל" בלבנון ובנו של הנשיא שנרצח, רפיק אל-חרירי, אמר בתום פגישה עם נשיא מצרים, חוסני מובארכ, כי השגת עסקה במשפט הרצח במסגרת הסדר כלשהו בין ארה"ב, סוריה ואיראן, היא משאלת לב של כמה מדינות, אך המשפט יתקיים במועדו והאשמים יבואו על עונשם. היומון אל-חיאת דיווח כי הנשיא מובארכ חידש את תמיכתו במשפט בינ"ל של המואשמים ברצח אל-חרירי.

אל-חיאת (לונדון); אל-אהראם (מצרים), 18.2.09

 

שר סורי לשעבר קורא לכינוס פסגה סורית-סעודית

שר ההסברה הסורי לשעבר, מהדי דח'לאללה, קרא בראיון לערוץ טלוויזיה איראני, לקיום פסגה סורית-סעודית, שתדון בכל האתגרים העומדים על סדר היום הערבי, ובראשם בעניין הפלסטיני. לדבריו, סוריה מעוניינת מאוד בשיפור היחסים הבין-ערביים.

www.alalam.ir, 17.2.09 

 

דיווח: בקרוב שגריר סעודי בדמשק

מקורות דיפלומטיים ערביים בדמשק מסרו כי מלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, ישלח "בקרוב מאוד" שגריר לדמשק, בעקבות ההתקדמות בתהליך הפיוס בין שתי המדינות. לדברי המקורות, מינוי השגריר בדמשק צפוי להתבצע במקביל למינויו של השגריר הסעודי החדש בבירות.

אל-וטן (סוריה), 18.2.09

 

הפיוס הפנים-פלסטיני

אל-וטן (סעודיה), 18.2.09/ ג'יהאד עוורתאני  

 

ועידה באיראן בנושא סיוע לפלסטינים בעזה

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, הזמין את יו"רי הפלרמנט בלבנון, סוריה, בחריין, ירדן ועומאן לוועידה שתכנס איראן בראשית החודש הבא, כדי לדון בסיוע לפלסטינים.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.2.09

 

מועצת העם המצרית: איראן פוגעת בריבונותה של בחריין

מועצת העם המצרית גינתה את ההצהרות של איראן בדבר ריבונותה על בחריין וטענה כי הצהרות אל פוגעות בבחריין ומשקפות את אידיאולוגיית ההתפשטות של איראן ואת ניסיונה לכפות את ריבונותה על שכנותיה.

אל-גומהוריה (מצרים), 18.2.09 

 

עיתון איראני מגדיר מה ייחשב לצעדי פיוס אמריקאיים

מאמר ביומון איראן, המזוהה עם ממשלת אחמדי-נז'אד, טען כי הסרת חזבאללה וחמאס מרשימת ארגוני הטרור ואימוץ עמדה אמריקאית ריאלית כלפי תוכנית הגרעין האיראנית, יהוו איתות חיובי של אובמה לטהראן.

איראן (איראן), 15.2.09

 

איראן מכחישה מגעים עם נציגים אמריקאיים

דובר משרד החוץ האיראני, חסן קשקאווי, הכחיש את הדיווחים לפיהם נפגש שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, עם נציגים אמריקאיים בביקור שערך לאחרונה בעיראק.

כיהאן (איראן), 18.2.09 

 

 הסיוע לעזה

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 18.2.09/ עאמר אל-זועבי 

 

המלצה באיראן לרכוש טילי S-300PT מביילרוס

על רקע ההערכה כי רוסיה תסרב למכור לאיראן מערכות טילי S-300, המליץ אתר האינטרנט האיראני ח'בר און ליין לממשלה, לשוב ולרכוש מערכות אלה מביילרוס, כדי להגן על מתקני הגרעין של איראן. שר ההגנה האיראני, מוצטפא מוחמד נג'אר, אמר בביקורו ברוסיה, כי בין שתי המדינות שוררת הבנה לגבי מקור האיומים והמשברים בזירה הבינ"ל.

ח'בר און ליין (איראן), 18.2.09; פארס (איראן), 17.2.09 

 

בכיר איראני מזהיר את מצרים ממתן מקלט למוג'האדין ח'לק

סגן ראש הוועדה הפרלמנטרית לביטחון לאומי ומדיניות חוץ באיראן, חוסין סובחאני-ניא, הזהיר את מצרים כי מתן מקלט לאנשי ארגון האופוזיציה האיראני מוג'אהדין ח'לק יזיק לאינטרסים המצריים ולביטחון במצרים, ויפגע ביחסיה עם איראן ועם מדינות האזור. 

רשות השידור האיראנית (איראן), 17.2.09

 

יומון איראני: יש להעמיד לדין את ראשי מצרים וסעודיה

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי קרא להעמיד לדין את ראשי המשטרים הערבים הבוגדים, ובמיוחד את ראשי מצרים וסעודיה, בשל שיתוף הפעולה שלהם בטבח בעזה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 18.12.09