המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 15.2.2009
15/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 15.2.2009

 

בתקציר: תגבור ההגנה על מתקני הגרעין באיראן *  דיווח: בנו של מלך סעודיה ביקר בדמשק * ועדת החקירה הבינ"ל לרצח אל-חרירי ביקרה בסוריה *  פעיל פת"ח קורא לפיזור מוסדות התנועה *  הרפורמיסטים באיראן: השמרנים עושים רצח אופי לח'אתמי * נפתח המחזור השישי של הפורום "אמריקה והעולם האסלאמי"

 

תקדים בסעודיה: אישה מונתה לסגנית שר החינוך

במסגרת מינויים ממשלתיים חדשים שערך המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, מונתה לראשונה בסעודיה המורה הסעודית, נורה אל-פאיז, לסגנית שר החינוך לענייני בנות.

אל-ריאץ' (סעודיה), 15.2.09.

 

המופתי הסורי: המהפכה האיראנית שייכת לאנושות בכללותה

המופתי הסורי, אחמד בדר אל-דין חסון, אמר בראיון לערוץ טלוויזיה איראני, כי המהפכה האסלאמית באיראן שייכת ל"אנושות כולה", וכי היא נועדה לשרת את "כל המדוכאים על פני כדור הארץ: סונים, שיעים ואפילו יהודים ונוצרים". יצוין כי בעבר נפוצו שמועות על מעברו של חסון לשיעה.

thisissyria.net, 13.2.09 

 

דיווח: בנו של מלך סעודיה ביקר בדמשק

מקורות דיפלומטיים ערביים מסרו כי בנו של מלך סעודיה, האמיר עבד אל-עזיז בן עבדאללה, הגיע (13.2.09) לדמשק בניסיון לקדם את מאמצי הפיוס הערביים בהם החל אביו, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, בפסגת כווית בחודש שעבר. לדברי המקורות, אפשר והביקור נועד להכנת ביקור של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בריאץ'.

אל-ספיר (לבנון), 14.2.09 

 

תגבור ההגנה על מתקני הגרעין באיראן

מפקד מטה ההגנה האווירית בצבא איראן, אחמד מיקאני, אמר כי בהוראת המנהיג ח'אמנאי, פועלת זרוע ההגנה האווירית, מספטמבר 2008, כיחידה עצמאית (ולא תחת פיקוד חה"א), כדי להגביר ההגנה על מתקני הגרעין. הוא אמר כי כל יחידות הטילים, מערכות איסוף המודיעין והמכ"ם יפעלו תחת הזרוע החדשה, וציין כי איראן משדרגת את טילי ההוק שברשותה.

פארס (איראן), 14.2.09  

 

ועדת החקירה הבינ"ל לרצח אל-חרירי ביקרה בסוריה

משלחת גדולה מטעם ועדת החקירה הבינ"ל לרצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, ביקרה בסוריה בחשאי בסוף השבוע האחרון. מקור לבנוני ציין כי צוות החוקרים ביקש לחקור שורה ארוכה של אישים סורים, והסביר כי הגעת החוקרים לדמשק ערב פתיחת ביה"ד הבינ"ל בהאג, מצביעה על כך שביה"ד דן בחלקה של סוריה, בניגוד להצהרותיהם האחרונות של מנהיגיה, לפיהן לסוריה אין קשר לפרשה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.2.09

 

התהדיאה תוליד את הפיוס (הפנים פלסטיני)

פלסטין (רש"פ), 15.2.09/ עלאא' אל-לקטה

 

הרפורמיסטים באיראן: השמרנים עושים רצח אופי לח'אתמי

בתגובה לאיום ביומון האיראני השמרני כיהאן, כי גורלו של המועמד לבחירות לנשיאות, מחמד ח'אתמי, עלול להיות כגורלה של ר"מ פקיסטן לשעבר, בינזיר בוטו, שחוסלה בפיגוע טרור, טען הארגון הרפורמיסטי מג'מע רוחאניון מובארז, כי כיהאן עושה רצח אופי לח'אתמי ותבע לפטר את מערכת היומון המקורבת למנהיג איראן, ח'אמנאי. עורך כיהאן, חוסין שריעתמדארי, טען כי עיתונו הזהיר מפני כוונת ארה"ב להתנקש בח'אתמי כפי שהתנקשה בבוטו וציין כי חוגי ח'אתמי משתפים פעולה עם "רשתות ריגול אקדמאיות" המקדמות הפיכת קטיפה באיראן.

אתר המג'מע, עסר-י איראן (איראן), 14.2.09; כיהאן (איראן), 12.2.09 

 

מובארכ לבשיר: יישוב הסכסוך בדארפור – תנאי לתמיכתנו בך

שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-ע'יט וראש המודיעין המצרי עומר סולימאן נפגשו (14.2.09)  בח'רטום עם נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, ומסרו לו איגרת מנשיא מצרים חוסני מובארכ. היומון אל-חיאת מסר שמובארכ דרש מבשיר ליישב במהירות את הסכסוך בדארפור, כתנאי להתייצבותה של מצרים לצידו במקרה ויוצא צו מעצר בינ"ל נגדו. היומון אל-מצרי אל-יום דיווח שהאיגרת כללה הצעות מפורטות להאצת המו"מ עם מורדי דארפור וליישוב המשבר מול ביהמ"ש הבינ"ל. סודאן הכחישה את הידיעות הללו.

אל-חיאת (לונדון); אל-מצרי אל-יום (מצרים); אל-ראי אל-עאם (סודאן), 15.2.09

 

פעיל פת"ח קורא למוסדותיה להתפזר

נוכח חוסר יכולת התפקוד של מוסדות הפת"ח, קרא חוסאם ח'דר, מבכירי התנועה, לפזר את הוועדה המרכזית והמועצה המהפכנית של פת"ח, כדי להימנע מתבוסות נוספות. לדבריו, יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אשם בהתערערות מעמדה של תנועת הפת"ח.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.2.09

 

חמאס: ישראל עורמת קשיים לגבי התהדיאה

מקורות מצריים ופלסטיניים טענו כי ישראל מתנגדת לתהדיאה מוגבלת בזמן. דוברי חמאס הבהירו כי אין קשר בין עסקת שליט לבין התהדיאה. גורמים בחמאס אמרו כי הם דבקים ברשימת האסירים שישראל נתבעת לשחרר בתמורה לשחרור גלעד שליט אף כי ברור להם שאם עסקת שליט לא תבוצע, המצור לא יוסר.

אל-חיאת (לונדון), 15.2.09 www.palestine-info.info 15.2.09

 

העולם הערבי בין ארה"ב ואיראן

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.2.09/ עמאד חג'אג' 

 

הליע"ר: אין אפליה לרעה של מורדי דארפור

נציג הליע"ר בסודאן, צלאח חלימה, דחה את ההאשמות לפיהן הליע"ר נוקטת במשוא פנים כלפי ממשלת סודאן ומפלה לרעה את ארגוני המורדים הדארפורים. חלימה אמר שיוזמת הליע"ר לפתרון משבר דארפור מגנה על האינטרסים של אנשי דארפור.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 15.2.09

 

יומון איראני: שינויי הצמרת בסעודיה – רעידת אדמה

היומון האיראני כיהאן טען כי השינויים חסרי התקדים בממשלת סעודיה הם תוצאה של "רעידת האדמה" שפקדה את בית המלוכה הסעודי, בשל השת"פ של עבדאללה מלך סעודיה עם ישראל במלחמת עזה.

כיהאן (איראן), 15.2.09

 

קטר: נפתח המחזור השישי של הפורום "אמריקה והעולם האסלאמי"

המחזור השישי של הפורום "אמריקה והעולם האסלאמי" נפתח (14.2.09) בקטר, בהשתתפות פוליטיקאים, אנשי דת ואינטלקטואלים מרחבי העולם. סגן ראש ממשלת קטר ושר האנרגיה והתעשייה, עבדאללה בן חמד אל-עטיה, הביע בנאום הפתיחה תקווה לשיפור היחסים בין אמריקה לבין העולם האסלאמי. לדבריו, שאיפותיו של אובמה לקיום קשרים על בסיס של כבוד ואינטרסים משותפים, מעידות על תחילתה של תקופה חדשה.

אל-ראיה (קטר), 15.2.09