המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 13.2.2009
13/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 13.2.2009


בתקציר: בכירים איראניים: הפתוא נגד רושדי בתוקף * דיווח: חמאס קיבלה את ההצעה המצרית לתהדיאה * חברי פרלמנט לבנונים: המודיעין הסורי מצותת לכולנו * בכיר פלסטיני לחמאס: היו שותפים באש"פ * האחים המוסלמים בסוריה יבחנו מחדש חברותם ב"חזית ההצלה" * דיווח: הסכמה בהאג על צו מעצר נגד בשיר


שינויים בפרלמנט של חבל כורדיסטן-עיראק

בית הנבחרים של חבל כורדיסטן שינה את שמו מ"המועצה הלאומית של כורדיסטן" ל"פרלמנט כורדיסטן-עיראק". גיל המועמדים לפרלמנט יופחת מ-30 ל-25, ושיעור ייצוג הנשים בו יועלה מ- 25% ל- 30%.

אל-זמאן (לונדון), 11.2.09


בכירים איראנים: הפתוא נגד רושדי בתוקף

דובר משרד החוץ האיראני, חסן קשקאווי, אמר כי הפתוא של מייסד משטר המהפכה האסלאמית, איתאללה רוחאללה ח'ומיני, בדבר הצורך להרוג את סלמאן רושדי, מחבר הספר "פסוקי השטן", עודנה בתוקף. קבוצת חברי מג'לס אמרו כי לא ניתן לשנות את הפתוא והדגישו את הצורך לבצעה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 12.2.09; אירנא (איראן), 11.2.09


מקורות פלסטיניים ומצריים: חמאס קיבלה את ההצעה המצרית לתהדיאה

מקורות מצריים ופלסטיניים, בהם סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, דיווחו כי חמאס קיבלה את ההצעה המצרית להסכם תהדיאה וכי תיתכן הודעה על כך בתוך כמה ימים. עוד מסרו מקורות פלסטיניים כי אפשר והסכם בעניין גלעד שליט ייחתם ביום רביעי הקרוב (18.2.09), במקביל להסכם התהדיאה. כן נימסר כי ישראל מוכנה לשחרר 350 אסירים מתוך 450 שדרשה חמאס וקיימת מחלוקת לגבי 200 אסירים נוספים שישראל מסכימה לשחרר את רובם, אך מתנה זאת בכך שחלקם יגיע לעזה או לסוריה.

אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 13.2.09


לבנון: החל משפטם של המואשמים בהשתייכות לאל-קאעדה

אתמול נפתח בלבנון משפטם של 23 אנשים בעלי אזרחות סורית, לבנונית, פלסטינית וסעודי אחד המואשמים בהשתייכות לארגון אל-קאעדה, בהקמת קבוצה חמושה במטרה לפגוע באזרחים ובמוסדות השלטון בלבנון, בתכנון וביצוע פעולות טרור ובהעברת זרים מסוריה ללבנון באופן בלתי חוקי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.2.09


השפעת הבחירות בישראל על המו"מ הישראלי - פלסטיני

אל-דסתור (ירדן), 12.2.09/ עבדאללה דרקאוי


חברי פרלמנט לבנונים: המודיעין הסורי מצותת לכולנו

בישיבה של וועדת התקשורת הפרלמנטרית שעסקה בציתות בלבנון, טענו חבר הפרלמנט הלבנוני, מרואן חמאדה, ומנכ"ל כוחות ביטחון הפנים, אשרף ריפי, כי המודיעין הסורי מצותת לכולם בלבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 13.2.09, אל-חיאת (לונדון), 13.2.09


סעד אל-חרירי: לא ניתן לאופוזיציה זכות וטו בממשלה הבאה

לקראת הבחירות לפרלמנט הלבנוני, הצפויות להיערך ביוני 2009, אמר יו"ר סיעת אל-מסתקבל בפרלמנט הלבנוני, סעד אל-חרירי, כי אם "כוחות ה-14 במרץ" יזכו בבחירות הם לא יתנו לאופוזיציה זכות וטו פעם נוספת. בתגובה אמר יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, כי הדבר מנוגד לשיטת השלטון בלבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 13.2.09


בכיר פלסטיני קורא לחמאס להיות שותפה באש"פ

מזכיר הוועד הפועל של אש"פ, יאסר עבד רבה, קרא לחמאס להיות שותפה באש"פ באופן זמני עד שיתקיימו בחירות למועצה הלאומית הפלסטינית.

אל-חיאת (לונדון), 13.2.09


האחים המוסלמים בסוריה יבחנו מחדש את חברותם ב"חזית ההצלה"

על רקע הדיווחים אודות פיוס אפשרי בין המשטר הסורי לאחים המוסלמים בסוריה, מסר מנהיג האחים, עלי צדר אל-דין אל-ביאנוני, כי תנועתו תבחן מחדש את חברותה ב"חזית ההצלה", חזית אופוזיציה סורית בראשות אל-ביאנוני וסגן נשיא סוריה לשעבר, עבד אל-חלים ח'דאם. יצוין כי לחילוקי הדעות בחזית גרמה יוזמת האחים המוסלמים להקפאת פעילותם נגד המשטר הסורי בזמן הלחימה בעזה.

thisissyria.net, 12.2.09


דיווח: השופטים בביה"ד בהאג הסכימו על הוצאת צו מעצר נגד בשיר

היומון "אל-חיאת" דיווח כי שלושת השופטים בביה"ד הפלילי הבינ"ל בהאג הסכימו עקרונית עם בקשתו של התובע, אוקמפו, להוציא צו מעצר נגד נשיא סודאן, בשיר, תוך השמטת הסעיף של "השמדה המונית" מכתב האישום. מקורות דיפלומטיים סודאניים מסרו כי גורמים ערביים הפועלים להמרת צו המעצר נגד בשיר בזימון להופעה מול ביה"ד. הצעד יעניק לו ארכה שתאפשר לו להאיץ את תהליך השלום בדארפור, להעמיד לדין אשמים בביצוע פשעים באזור וייתכן שאף לפעול להפחתת האישומים נגדו.

אל-חיאת (לונדון), 13.2.09


ניצחון הימין בבחירות לכנסת בישראל

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.2.09/ אמג'ד רסמי