המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 9.2.2009
9/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 9.2.2009

 

בתקציר: הסעודים רוצים קולנוע במדינה *  צרפת: חשש מוויתור אמריקאי על התנאים למו"מ עם איראן * דיווח: ממשל אובמה מקל בסנקציות על סוריה * דיווח: סרקוזי מעודד את ארה"ב לדיאלוג עם סוריה * המרצת הדיפלומטיה העיראקית בעולם * מורדי דארפור: לא נחתום על הסכם מסגרת עם הממשלה

 

מצרים: פתוא רשמית אוסרת חברוּת בארגונים אסלאמיים

דאר אל-אפתאא' (המוסד המצרי הרשמי לפסקי הלכה) אסר על השתייכות לארגונים אסלאמיים בעלי מצע פוליטי או צבאי, המנוגד לטובת העולם המוסלמי, או תמיכה ברעיונותיהם. לפי הפתוא, הארגונים האסלאמיים המודרניים, הקוראים להשבת הח'ליפות האסלאמית תחת שליטתם, גרמו לפירוד בשורות המוסלמים, הקימו זרועות צבאיות וניסו לחולל הפיכה נגד ממשלות ערביות, על אף שאלה קבעו את ההלכה האסלאמית כמקור חקיקה עיקרי שלהן. בכך מוציאים ארגונים אלה את עצמם מקהילת המוסלמים. סגנו של המדריך הכללי של האחים המוסלמים, מחמד חביב, אמר בתגובה כי יש מי שמסית נגד האחים המוסלמים ומעוניין להרחיק את הציבור מהארגונים האסלאמיים. ד"ר נאג'ח אבראהים, ממנהיגי ארגון הגמאעה אל-אסלאמיה, אמר כי הפתוא לא תבטל את הארגון בהיותו מרכיב חשוב בחברה.

http://www.dar-alifta.org, אל-מצריון (מצרים), 6.2.09, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.2.09

 

המרצת הדיפלומטיה העיראקית בעולם

במסגרת המרצת הדיפלומטיה העיראקית והרצון להציג את הנורמליזציה שהיא עוברת, יאשר בקרוב הפרלמנט את מינויים של 60 שגרירים עיראקיים במדינות שונות במדינות העולם. נמסר שהמועמדים לתפקידי שגריר נבחרו בקפידה והם מייצגים את כל מרכיבי החברה העיראקית.

אל-צבאח (עיראק), 8.2.09

 

בכיר כורדי מזהיר מפני נסיגה אמריקאית מוקדמת מעיראק

דובר כוחות המשמר של חבל כורדיסטן (הפשמרגה), ג'באר יאוואר, הזהיר מפני נסיגה אמריקאית מעיראק לפני סוף 2011, המועד שנקבע בהסכם הביטחוני בין המדינות. לדבריו, נסיגה כזו עלולה להגדיל את סכנת הטרור שעדיין מאיימת על עיראק ולהעצים את המחלוקות העדתיות בתוכה.                

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.2.09                                    

 

הסעודים רוצים קולנוע במדינה

שאלון סעודי חשף כי 90% מהחברה הסעודית מסכימים להקים בכל הערים בסעודיה בתי קולנוע שיקרינו סרטים שיעסקו בנושאים הלקוחים מחיי היומיום ובלבד שיעלו בקנה אחד עם ערכי האסלאם.

www.alarabiya.net, 8.2.09.

 

קריקטורת ביקורת על חמאס: "על מי אנחנו יורים את הטילים?!"

אל-אתחאד (איחוד האמירויות), 8.2.09/ חאמד נג'יב

 

צרפת: חשש מוויתור אמריקאי על התנאים למו"מ עם איראן

דובר משה"ח הצרפתי הביע את הסתייגותה של פריז מן הנכונות האמריקאית לנהל מו"מ ישיר עם איראן בלא תנאים מוקדמים וקרא לארה"ב להציג את ההסתייגויות האירופיות במו"מ ולכבד את ההחלטות הבינ"ל וההבנות הקודמות בעניין איראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.2.09

 

בכיר איראני: לא לחצנו על הבריטים לסגור את מרכז התרבות

דובר ממשלת איראן, ע'ולאם חוסין אלהאם, דחה את טענות בריטניה לפיהן לחץ של לשכת אחמדי-נז'אד גרם לסגירת מרכז התרבות, "בריטיש קאונסל", שפעל בחסות שגרירות בריטניה בטהראן, ולפיטורי עובדיו. לדבריו, בריטניה סגרה את המרכז מסיבות כלכליות וכעת עושה מכך הון פוליטי.

פרס טי וי (איראן), 7.2.09

 

מורדי דארפור: לא נחתום על הסכם מסגרת עם הממשלה

אחמד חוסיין, דובר התנועה לצדק ושוויון (מורדי דארפור),הכחיש כי ארגונו הסכים לחתום על הסכם מסגרת למו"מ עם ממשלת סודאן כפי שדווח אמש והדגיש כי השיחות בדוחה נועדו לבניית אמון בלבד. לדבריו, נוסח ההסכם המתגבש הודלף (8.2.09) ע"י הקטרים. בינתיים, נדחו השיחות לכמה ימים, עד לבואה של משלחת התנועה לצדק ושוויון, השוהה בקהיר להתייעצויות עם גורמים מצריים. עבד אל-ואחד אל-נור, ראש ארגון מורדים אחר בדארפור (התנועה לשחרור סודאן) טען כי שיחות דוחה נועדו לפיס בין פלגים אסלאמיסטיים סודאניים ואין להן כל קשר לנושא דארפור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), סודאן טריביון (סודאן), 9.2.08

 

דיווח: ממשל אובמה מקל בסנקציות על סוריה

שר התחבורה הסורי, ד"ר יערב בדר, מסר כי משרד המסחר האמריקאי אישר לייצא לסוריה חלקי חילוף לשני מטוסי בואינג 747, שקורקעו עקב הסנקציות שהטיל עליה ממשל בוש. לדבריו, סוריה רואה באישור שנתן הממשל האמריקאי החדש למשלוח איתות חיובי. השר גם אמר כי סוריה חתמה עם החברה הצרפתית אייר בוס על מזכר הבנה לייבוא 14 מטוסים החל משנת 2010.

אל-בעת' (סוריה), 8.2.09

 

העולם מתחייב לפתרון דיפלומטי לגרעין האיראני; "הטיל" הגרעיני

אחמדי נז'אד, מאכיל את תרנגולות "הדיפלומטיה העולמית"

אל-ג'רידה (כווית), 8.2.09

 

דיווח: סרקוזי מעודד את ארה"ב לפתוח בדיאלוג עם סוריה

מקורות מערביים מסרו כי בשיחות בפריז ובוושינגטון עודד נשיא צרפת ניקולא סרקוזי את ממשל אובמה  לפתוח בדיאלוג עם סוריה כדי להרחיקה מאיראן. לדברי המקורות, צרפת מעוניינת בתפקיד במו"מ בין ישראל לסוריה בכפוף להסכמת וושינגטון, וסרקוזי הציע שהמו"מ יחל בפריז והסכם השלום ייחתם בוושינגטון.

אל-חיאת (לונדון), 9.2.09

 

יומון מצרי: חמאס אמורה להעביר תשובה חיובית לגבי התהדיאה

היומון אל-גומהוריה דיווח כי ראשי החמאס אמורים להשיב בחיוב על ההצעות של מצרים בנושא התהדיאה. תחילה יהיו הבנות בע"פ על ייצוב הפסקת האש ובהמשך ייחתם הסכם שיוביל לתהדיאה למשך שנה לפחות. בכיר בחמאס העריך כי ההודעה על ההסכם תהיה רק לאחר הבחירות בישראל.

אל-גומהוריה (מצרים), 9.2.09, אל-איאם (רש"פ), 9.2.09