המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 30.1.2009
30/1/2009

 

מה חדש? סיכום יומי 30.1.2009

 

בתקציר: דו"ח חמור על  מצב זכויות האדם בסוריה * אות הוקרה מאחמדי-נז'אד לקונטאר * תקדים: שתי שופטות בבתי דין שרעיים פלסטיניים * הניה מוכן לוותר על תפקידו למען פיוס פלסטיני *  חילוקי דעות בארה"ב לגבי מינוי שליח לאיראן * דיווח: נרצחו מועמדים לבחירות המחוזיות בעיראק

 

אחמדי-נז'אד העניק אות הוקרה לקונטאר

נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, העניק אות הוקרה לסמיר קונטאר בטקס בטהראן לכבודם של אסירים פוליטיים לשעבר, מאיראן ומהעולם. קונטאר, שנכלא בישראל בגין רצח ישראלים בפיגוע בנהריה ושוחרר לפני כחצי שנה מהכלא הישראלי בעסקת החזרת גופותיהם של רגב וגולדווסר, הגיע לאיראן יחד עם מוצטפא דיראני ושיח' עבד אל-כרים עוביד (שהיו מעורבים בחטיפת הנווט הישראלי רון ארד), כדי לקבל אות הוקרה על מאסרם בכלא הישראלי ועל חלקם ב"תמיכה בהתנגדות הפלסטינית והלבנונית". קונטאר אמר כי למהפכה האסלאמית באיראן יש חלק גדול בניצחונות שהושגו בלבנון ב-2000, ב-2006 ובמלחמה האחרונה בעזה".

 אירנא, 30.1.09

 

דו"ח חמור על  מצב זכויות האדם בסוריה

"הועדה הסורית לזכויות אדם" קבעה בדו"ח השנתי שפרסמה כי בשנת 2008 נרשם שפל עמוק במצב זכויות האדם בסוריה, כפי שלא היה מאז אמצע שנות ה-80 של המאה הקודמת. בין הנושאים אותם מציג הדו"ח:  טבח באסירים; עינויים בבתי הכלא; החמרה ביחס לפעילי אופוזיציה, זכויות אדם וחברה אזרחית; עריכת משפטים בדלתיים סגורות; ירי על אזרחים; הגבלת מוסדות חברה אזרחית; חסימת אתרי אינטרנט; הפעלת פיקוח על בתי אינטרנט קפה; מונופול ממשלתי על אמצעי התקשורת.

www.thisissyria.net, 29.1.08

 

הבנייה מחדש של עזה

אל-וטן (סעודיה), 29.1.09/ ג'האד עוורתאני 

 

תקדים: שתי שופטות בבתי דין שרעיים פלסטיניים

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אישר מינוי שתי שופטות לבתי דין שרעיים. לדברי ראש המועצה העליונה למשפט שרעי פלסטיני, תיסיר אל-תמימי, מדובר באירוע היסטורי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.1.09

 

הניה מוכן לוותר על תפקידו למען פיוס פלסטיני

ראש ממשל החמאס בעזה, אסמאעיל הניה, הביע נכונות לוותר על תפקידו למען סיום הפילוג הפנימי הפלסטיני. לדבריו, לחמאס יש רצון לפתוח בדיאלוג לאומי שיוביל לפיוס, אך יש צורך להכשיר את האווירה לכך באמצעות שחרור אסירים פוליטיים והפסקת ההסתה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.1.09

 

נאסרללה: הנושא של האסירים והנעדרים הלבנונים בישראל טרם נסגר

מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, אמר במסיבת עיתונאים (29.1.09) כי נושא האסירים הלבנונים בישראל עודו פתוח, שכן על פי הרישומים שבידי חזבאללה נותרו כ-350 הרוגים לבנונים ופלסטיניים שגופותיהם לא הוחזרו וייתכן שהן בידי ישראל. לדבריו, יש גם מאות נעדרים לבנוניים שגורלם עלום והאחריות לטיפול בכך מוטלת על ממשלת לבנון. נאסרללה טען כי מצרים מנסה לכפות על החמאס את תנאיה של ישראל ובכך היא שותפה לפשע ולמצור על עזה, והיא ממשיכה לסגור את מעבר רפיח, מעשה שהוא "אחד הפשעים החמורים ביותר בהיסטוריה". עוד אמר כי מלחמת עזה היתה ניצחון גדול להתנגדות הפלסטינית ותבוסה לישראל.

www.hizbollah.tv , 29.1.09

 

סדר העדיפויות של אובמה

 

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 29.1.09/ חסן אידלבי

 

חילוקי דעות בארה"ב לגבי מינוי שליח לאיראן

מקור אמריקאי אמר ליומון "אל-שרק אל-אוסט" כי יש חילוקי דעות בממשל אובמה לגבי מינויו של דניס רוס לשליח מיוחד באיראן. לדברי המקור, ישנו זרם בממשל האמריקאי הסבור כי מינויו של רוס עתה יחזק את הקיצוניים באיראן, ועל כן מעדיף להמתין עד לאחר הבחירות הקרובות באיראן; אחרים סבורים שכדאי למנות שליח כדי לאותת לאיראנים שארה"ב מעוניינת בדיאלוג. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.1.09

 

סמיר ג'עג'ע: האופוזיציה עלולה להפעיל אלימות אם תפסיד בבחירות

סמיר גע'ג'ע, ממנהיגי "כוחות ה-14 במרץ" בלבנון, הזהיר כי האופוזיציה הלבנונית בראשות חזבאללה עלולה לנסות לפגוע באחד המועמדים לבחירות הפרלמנטאריות או לערער את המצב הביטחוני במדינה אם תוצאות הבחירות לפרלמנט הצפויות ביוני 2009 לא ישביעו את רצונה. לדבריו, האופוזיציה כבר החלה לגלות סימני דאגה מתוצאות הבחירות בעקבות סקרי דעת הקהל שהיא עורכת.

אל-מסתקבל (לבנון), 30.1.09

 

דיווח: נרצחו מועמדים לבחירות המחוזיות בעיראק

ערב עריכת הבחירות למועצות המחוזיות בעיראק ב- 31.1.09, דיווחו מקורות ביטחוניים במדינה על רצח של חמישה אנשים (29.1.09) מהם שלושה מועמדים לבחירות אלו - בבגדאד, במוצול ובדיאלא - ושני עובדים בנציבות העליונה של הבחירות. ראש "מועצת ההצלה של [מחוז] אל-אנבאר", חמיד אל-האיס, הזהיר מפני "חורבן" במחוז דיאלא, אם המפלגה האסלאמית, השולטת בו כעת, תנצח בבחירות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 29.1.08, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.1.09