המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 28.1.2009
28/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 28.1.2009

 

בתקציר: יוזמה פלסטינית לשינוי תנאי המו"מ עם ישראל * חבר פרלמנט כוויתי: ביקרתי בעזה * עיראק: חשש שאל-קאעדה ישבש את הבחירות המחוזיות * אסד: טיב הקשרים עם לבנון אינו מותנה במינוי שגריר * יועץ שה"ח התורכי: איננו מגנים את כל מעשי החמאס * ממשלת איראן צופה עוד ירידה במחירי הנפט

 

יוזמה לאחדות פלסטינית ולשינוי תנאי המו"מ עם ישראל

אישים פלסטינים, כולל מהחמאס, פרסמו יוזמה לפיוס פנים-פלסטיני ולאחדות לאומית; היוזמה קוראת לשמירה על עקרונות דמוקרטיים, שחרור עצירים פוליטיים, הפסקת רציחות ועינויים והפסקת ההסתה הפנימית; להקמת ממשלת אחדות שתכין את הבחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת ותפעל למימוש הזכויות הלאומיות הפלסטיניות והחלטות האו"ם שלא לפי תנאי הקווארטט, המציבים סייגים להכרה בחמאס; להפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, לביצוע רפורמות במנגנוני הביטחון הפלסטיניים, לפתיחת כל המעברים ולהקמת מעבר בטוח בין עזה לגדמ"ע; עוד קורת היוזמה להפסקת המו"מ עם ישראל על בסיס מפת הדרכים ואנאפוליס ויצירת מו"מ חדש על בסיס של עצירת הבניה בהתנחלויות. היוזמה קובעת כי לעם הפלסטיני הזכות להתנגד לכיבוש בכל הדרכים הלגיטימיות. בין החתומים: נאצר אל-דין אל-שאער, בעבר שר בממשלת החמאס.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.1.2009   

 

חבר פרלמנט כוויתי: ביקרתי בעזה

חבר הפרלמנט הכוויתי האסלאמיסט, וליד אל-טבטבאא'י, אמר ל"אל-חיאת" כי ביקר (22.1.09) בעזה, אליה הגיע ב"דרכים מיוחדות", לאחר שהמצרים מנעו את כניסתו דרך מעבר רפיח. לדבריו, גורמים בעזה הנחו אותו כיצד להגיע לעיר והיומון משער כי טבטבאא'י השתמש באחת המנהרות המחברות בין רפיח לעזה.

אל-חיאת (לונדון), 28.1.09 

החמאס והג'יהאד: תהדיאה תמורת פתיחת המעברים

מקורות פלסטיניים מסרו כי חמאס תסכים להצעה המצרית לתהדיאה בת שנה וחצי, החל מ-5 בפברואר 2009, אך לא תקבל את ההצעה לפתוח בדיאלוג הפנימי הפלסטיני ב-22 בפברואר. נציג הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה, אמר כי תנועתו אינה מתנגדת לתהדיאה תמורת פתיחת המעברים וציין כי לפי ההסכם המתגבש, המעברים ייפתחו באופן חלקי, באופן שיאפשר הכנסת 70% ממצרכי היסוד.

אל-חיאת (לונדון), 28.1.09 

 

ניצחונם המדומה של אנשי חמאס

אואן (כווית), 27.1.09/ כפאח מחמוד  

 

יועץ שה"ח התורכי: איננו מגנים את כל מעשי החמאס

יועצו של שה"ח התורכי אמר ליומון "אל-שרק אל-אוסט", כי על חמאס לבחור האם ברצונה להיות תנועה חמושה או תנועה פוליטית וכי תורכיה אינה מגנה בהכרח את כל מה שחמאס עושה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.1.09

 

משה"ח הצרפתי: אין לקיים מגעים ישירים עם החמאס

משרד החוץ הצרפתי הבהיר, בעקבות הדיווח על פגישתם בדמשק של נציגים מן הפרלמנט הצרפתי עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, כי מדובר בפגישות של אישים עצמאיים וכי עמדתה הרשמית של צרפת היא שאין לקיים מגעים ישירים עם חמאס.

אל-וטן (סוריה), 28.1.09 , אל-ג'רידה (כווית), 27.1.09

 

עיראק: חשש שאל-קאעדה ישבש את הבחירות המחוזיות

ראש מועצת מחוז דיאלה  בעיראק, אבראהים בג'לאן, הביע חשש לגורלן של הבחירות במחוז (ב-31.1.09), שאזורים רבים בו נשלטים בידי גורמים הקשורים לארגון אל-קאעדה. בג'לאן אמר כי בוחרים באזורים אלה יחששו להצביע, או שייכנעו ללחץ לבחור במקורבי אל-קאעדה וייתכן שהבחירות באזורים אלה יבוטלו. לדבריו, נגד 15 מהמועמדים הוצא צו מעצר בחשד למעורבות בטרור. קצין בצבא עיראק אף התריע מפני פיגועים שהארגון עלול לבצע במרכזי הבחירות בכל רחבי עיראק.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.1.09

 

מקורות עיראקיים: צרפת מוכנה לקלוט את פליטי מג'אהדין ח'לק

מקורות ביטחוניים רשמיים בעיראק מסרו כי צרפת הודיעה לממשלות ארה"ב ועיראק על נכונותה לקלוט מיידית את פעילי ארגון האופוזיציה האיראני מוג'אהדין ח'לק המגורשים מעיראק.

תאבנאק (איראן), 28.1.09

 

אסד: טיב הקשרים עם לבנון אינו מותנה במינוי שגריר

שה"ח הלבנוני, פוזי צלוח', הודיע אתמול כי סוריה אישרה את מינוי מישל אל-ח'ורי כשגריר לבנון בדמשק, אך ציין כי לבנון טרם קיבלה הודעה בדבר מינוי שגריר סורי בבירות. לדברי היומון הלונדוני, אל-חיאת, אסד המעיט באוזני שליחים שביקרו אותו בשבוע שעבר בחשיבותו של העיכוב וטען כי טיב הקשרים עם לבנון אינו מותנה במינוי שגריר, ולראייה, קשריה של סוריה עם ארה"ב לא היו טובים בשנים האחרונות, חרף הימצאותו של שגריר סורי בוושינגטון.

אל-חיאת (לונדון), 28.1.09   

 

סוריה: הידרדרות במצב בריאותו של אסיר פוליטי

"הצהרת דמשק" דיווחה על הידרדרות במצב בריאותו של האופוזיציונר, ריאץ' סיף, המרצה מאסר בכלא הסורי. יצוין כי השלטונות הסורים לא התירו לסיף, החולה בסרטן, לנסוע לחו"ל לקבלת טיפול רפואי.

annidaa.org, 27.1.09

 

הרש"פ קטועת הידיים חושבת על בניית עזה מחדש

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 27.1.09/ עאמר אל-זועבי

 

אחמדי-נז'אד: המערב משתמש בשואה נגד המוסלמים

בכנס בטהראן "השואה: השקר המקודש של המערב", שהתקיים ערב יום השואה הבינ"ל, טען אחמדי-נז'אד כי שבירת מיתוס השואה כמוה כניתוק עורק החיים של ישראל. לדבריו, ארה"ב ואנגליה משתמשות בשואה מאז מלחה"ע השנייה לשם הרחבת השפעתן הבינ"ל, והקימו את ישראל כדי למנוע עליית כוח אסלאמי אזורי.

תאבנאק (איראן), 27.1.09

 

ציר מג'לס איראני: בחריין חלק מאיראן

ציר המג'לס האיראני, דריוש קנברי, טען כי אם ייערך משאל עם היום בבחריין, שהיתה חלק מאדמת איראן עד לפני 40 שנה, יחליט הציבור שבחריין תשוב להיות חלק מאיראן.

עצר-י איראן (איראן), 27.1.09  

 

ממשלת איראן צופה עוד ירידה במחירי הנפט

נשיא איראן אחמדינז'אד הגיש למג'לס הצעת תקציב לשנה הפרסית הקרובה שתחל במרץ 2009 בגובה של 286 מיליארד דולר. התקציב מתבסס על מחיר של 37.5 דולר לחבית נפט בשוק העולמי.

טהראן טיימס (איראן), 29.1.09

 

מצרים: סעד אל-דין אבראהים לחקירת הפרקליטות

התובע הכללי המצרי החליט להעביר את הטיפול בתיקו של ד"ר סעד אל-דין אבראהים, יו"ר מרכז אבן ח'לדון למחקר ופיתוח, לפרקליטות בטחון המדינה. לדברי מקור משפטי, הצעד בא בעקבות תלונות שהתקבלו על כך שאבראהים העביר מידע על ביטחונה של מצרים למדינה זרה, וביקש מנשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש להפחית את הסיוע האמריקאי למצרים.

אל-מצרי אל-יום (מצרים),  28.1.09

 

בסודאן מאיימים לתקוף משלחות זרות אם בשיר יועמד לדין

משרד החוץ הסודאני אינו פוסל פגיעה במשלחות זרות על ידי סודאנים אם יוחלט להוציא צו מעצר נגד הנשיא בשיר. כמו כן, ממשלת סודאן הצדיקה את הפעולות הצבאיות שמבצעים כוחותיה בדארפור בימים האחרונים ואמרה כי מדובר בצעד של הגנה עצמית לשמירה על הביטחון ועל שיירות הסיוע.

אל-חיאת (לונדון), 28.1.09