המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 15.1.2009
15/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 15.1.2009

 

בתקציר: יחידות מצבא לבנון שוגרו לדר"ל * שת"פ איראני-תורכי בנושא המשבר בעזה * שיח' סעודי בכיר: להחרים את ארה"ב וישראל * המשך הפיצול בעולם הערבי בנושא עזה * בכיר בחמאס: איש לא ימנע מאיתנו להתחמש * מלך מרוקו סרב לפגוש את שליחו של אחמדי-נז'אד * פתוא: מדיניות מצרים בעזה - כפירה

 

שיח' סעודי בכיר: להחרים את ארה"ב וישראל

השיח' הסעודי סלמאן אל-עודה קרא לממשלות ערב לנתק את קשריהן הכלכליים עם ישראל וארה"ב, ולמצוא להן בעלות ברית אחרות כגון הודו, סין וכמה מדינות בדרום אמריקה.

www.islamtoday.net, 11.1.09.

 

גובר שתה"פ האיראני-תורכי בנושא המשבר בעזה

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, נפגש באנקרה עם רמ"מ תורכיה, רג'ב טיב ארדואן ודן עימו בהפסקת האש בעזה. במקביל חידש יועצו הבכיר של ארדואן את הדיונים בנושא זה בקהיר. בכיר תורכי אמר כי תורכיה לא מתחרה ביוזמה המצרית, אלא רק מנסה למלא את תפקידה והיא תומכת בפתרון מאוזן למשבר. בכיר איראני אמר כי על החמאס להיות שותפה לכל הדיונים על ההסדר המדיני  - הן בזירה הפנים-פלסטינית והן בזירה האזורית - ואין לשלול ממנה את הישגיה במלחמה נגד ישראל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.1.09

 

דיווח: יחידות של צבא לבנון שוגרו לדרום המדינה

היומון הלבנוני אל-מסתקבל דיווח כי מפקד הצבא הלבנוני, הגנרל ז'אן קהוג'י, הורה על העברת יחידות מיוחדות של צבא לבנון לאזור שמדרום לליטאני כדי לתגבר את יכולות ההגנה של לבנון. קהוג'י, שסייר בדרום לבנון בעקבות שיגור טילי הגראד (14.1.09) לעבר ישראל, אמר כי לבנון תמנע מגורמים שכוונותיהם נוגדות את האינטרס הלאומי שלה לגרור אותה לעימות שיתיש את יכולותיה והיא תתנגד לכל תוקפנות כלפיה. יצוין כי ממשלת לבנון גינתה את ירי הטילים וחזבאללה הכחיש כל קשר לאירוע.

אל-מסתקבל (לבנון), 15.1.09

 

משגר הקטיושות מלבנון מתגרה בשור הישראלי

אל-נהאר (לבנון), 15.1.09/ ארמאן חמצי 

 

חמאס מסתייגת מחלק מן היוזמה המצרית

בכיר בחמאס (עזה), צלאח אל-ברדויל, הצהיר כי לחמאס יש פרשנות משלה לגבי היוזמה המצרית כמו שלישראל יש פרשנות משלה, לכן המצרים ינסו לגשר בין שתי הפרשנויות. חבר הלשכה המדינית של חמאס (דמשק), מחמד נצר, הכחיש פרסומים, לפיהם חמאס קיבלה את היוזמה המצרית והבהיר לתנועה יש מחלוקות עם המצרים לגבי כמה נקודות ביוזמה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.1.09

 

המשך הפיצול בעולם הערבי על רקע המשבר בעזה

התקשורת הערבית דיווחה על ניסיונה של  קטר לכנס פסגת חירום ערבית בנושא עזה, מול מאמצים סעודיים-מצריים למנוע כינוס כזה. היומון הלבנוני אל-אח'באר מסר כי סעודיה ומצרים לחצו על מרוקו, לוב ולבנון לחזור בהן מתמיכתן בקיום הפסגה (נדרשת תמיכה של  15 מדינות לכינוסה) ובמקביל הודיעה סעודיה על כינוס (היום בריאצ') ועידה של מדינות מועצת שתה"פ במפרץ לדיון במשבר בעזה. מקורות קטריים דיווחו ליומון אל-קדס אל-ערבי כי במידה ולא יושג הרוב לקיום הפסגה, תבחר קטר בין ביטולה לבין כינוסה במתכונת מצומצמת שתכלול חלק מן המנהיגים הערביים ואת ר"מ תורכיה, רג'ב טיב ארדואן. אמיר קטר, שיח' חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, אמר כי ארצו כבר הכינה הצעות מעשיות לפסגת החירום ובהן: הקמת קרן לשיקום עזה בהשקעה קטרית של רבע מיליארד דולר; השעיית היוזמה הערבית לשלום, הפסקת הנורמליזציה עם ישראל והעמדתה לדין בגין פשעי מלחמה נגד האנושות.

אל-ראיה (קטר), אל-אח'באר (לבנון), אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.1.09

 

בכיר בחמאס: איש לא ימנע מן החמאס להתחמש

בכיר בחמאס טען כי ישראל לא השיגה את המטרות שהציבה משום שנמשך ירי הטילים לעברה, והדגיש כי חמאס תתנגד להצבת כוחות בין-לאומיים, להודנה ארוכת טווח ולהגבלת התחמשותה. לדבריו, איש לא ימנע מן החמאס להתחמש, משום שיש דרכים רבות להשגת נשק ולא ניתן לפקח על כולן.

www.nowlebanon.com 15.1.09

 

איתאללה איראני: המלחמה בעזה – פתח להכחדת ישראל

האיתאללה האיראני הבכיר חוסין נורי האמדני אמר כי המלחמה בעזה היא ראשית חיסולו של המשטר הציוני. לדבריו, הווהאבים [הסעודים] הם אחת הכתות המסוכנות ביותר; הווהאבים פועלים נגד האסלאם והשיעה ו"סוטים מן האסלאם", בשל בורותם ברזי הדת. נציג חמאס באיראן, אבו אוסמה, אמר כי אירועי עזה הם "תחילתו של ניצחון האסלאם". לדבריו, מקור הכוח של החמאס הוא האמונה באל ותנועתו טיפחה דור המאמין באל שיוביל לניצחון ההתנגדות.

פארס (איראן), 14.1.09

 

אחמדי-נז'אד קרא לחיילי צה"ל לסרב פקודה

במסר ל"תושבי המשטר הציוני" – יהודים מוסלמים ונוצרים - קרא הנשיא אחמדי-נז'אד לפרוץ לרחובות ולמחות על פשעי הציונים. לחיילי המשטר הציוני קרא לסרב להרוג נשים וטף. הוא אמר: "כולנו בני אדם, הגיע הזמן לחשוב ולשאול את המנהיגים הציוניים מדוע הם מתנהגים כך עם תושבי עזה? מדוע טובחים בילדים ומבתרים אותם? מדוע נוהגים כך עם יקירי האל?" לדבריו, החיילים כבר "עייפים מהרג הילדים" ועליהם "לסרב לטבוח בחסרי הישע." עוד אמר ש"המחאה חייבת להימשך עד שחוסר הכבוד והאונס התרבותי ייעקרו מן השורש. אני מקווה שכל השומע את זעקת המדוכאים בעזה, ייקח על עצמו אחריות."

מהר, איסנא (איראן), 15.1.09

 

המכונית היא "הליגה הערבית" המפולגת בנושא הפסגה

אל-ריאץ' (סעודיה), 15.1.09/ רביע 

 

קריאה ערבית-אפריקאית למועה"ב: הקפיאו התביעה נגד בשיר

משלחת המורכבת מנציגי הליע"ר, האיחוד האפריקאי וקטר תצא לניו יורק כדי לנסות ולשכנע את חברות מועה"ב להשעות את ההליכים נגד נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, בביהמ"ש הפלילי הבינ"ל. ההחלטה התקבלה בפגישה הראשונה של ועדת השרים הערבית-אפריקאית לעניין דארפור, שהתכנסה אתמול בדוחה שבקטר. הוועדה קראה לכל הצדדים בסודאן לשבת לשולחן המו"מ במועד הקרוב ביותר.

אל-צחאפה (סודאן), 15.1.09

 

מלך מרוקו סרב לפגוש את שליחו של אחמדי-נז'אד

האתר אילאף דיווח כי מלך מרוקו, מחמד השישי, סירב לפגוש את שליחו של הנשיא אחמדי-נז'אד, מחמד רזא רחימי, שהגיע עם מסר מנשיא איראן הקשור לכינוס מיוחד של ארגון הוועידה האסלאמית בנושא עזה.

www.elaph.com  14.1.09

פארס (איראן), 14.1.09

 

פתוא: מדיניות מצרים בעזה - כפירה

יותר ממאה חכמי דת חתמו על פתוא הקובעת כי המדיניות המצרית בעזה היא כפירה. בין החותמים היו שיח' אל-תוויג'רי מסעודיה, ווגדי ע'נים ממצרים, ומחמד אל-חסן אולד דדו ממאוריטניה. בפתוא נאמר שהמשך סגירת מעבר רפיח והרס המנהרות נעשים תוך שת"פ עם האויב היהודי והם "אחת הבגידות הגדולות ביותר בהיסטוריה של האומה האסלאמית". עוד נאמר בפתוא כי "עזרה לכופרים לנצח את המוסלמים היא מעשה כפירה וחזרה מן האסלאם".

אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 15.1.09             

 

דיווח: נשיא האמירויות הבטיח לתמוך בתכניתו של אחמדי-נז'אד בעזה

שליחו המיוחד של הנשיא אחמדי-נז'אד לאיחוד האמירויות, שר התרבות האיראני מחמד חוסיין צפאר-הרנדי, אמר באבו-ט'בי, כי נשיא האמירויות השיח' ח'ליפה בן זאיד אל-נהיאן, הבטיח לתמוך בתכניתו של אחמדי-נז'אד לפתרון המשבר בעזה. צפאר-הרנדי קרא לתמיכה כלל ערבית פומבית בתכנית וציין כי המלחמה בעזה היא בין האויב הציוני לאומה האסלאמית.

אירנא (איראן), 12.1.09

 

סודאן: נעצר ראש מפלגת הקונגרס הלאומי

שרותי הביטחון בסודאן עצרו את חסן אל-תראבי, ראש מפלגת הקונגרס העממי, עקב דרישתו מהנשיא בשיר להסגיר עצמו לביהמ"ש הפלילי הבינ"ל. יחד עימו נעצר גם בשיר אדם רחמה, האחראי על קשרי חוץ במפלגה.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), www.mirayafm.org 15.1.09  

 

שר ההגנה האיראני: 90 פרויקטים צבאיים חדשים

שר ההגנה האיראני, מצטפא מחמד נג'אר, הודיע על השקת 90 פרויקטים צבאיים חדשים בתחומי המודיעין, האלקטרוניקה, החלל והים.

 

ירי מדרום לבנון לישראל למרות נוכחות כוחות יוניפי"ל

אל-אהראם (מצרים), 15.1.09/ ג'אן משעלאני