המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 29.12.2008
29/12/2008

מה חדש? סיכום יומי 29.12.2008

 

בתקציר: פיצוץ במתקן בטחוני באיראן * מנכ"ל אל-ערביה: חמאס מתחמקת מאחריות * שר סודאני: עידן אובמה לא יביא לשינוי * בנו של קדאפי: נשלח "ספינת התאבדות" לעזה *  גינויים לאבו מאזן בכווית * איראן: התגובות לאירועי עזה * אחמדי-נז'אד ייעדר מוועידת מדינות המפרץ * סולימאן: מחויבים להחלטה 1701

 

אחמדי-נז'אד ייעדר מוועידת מועצת מדינות המפרץ

היום תתכנס במוסקט שבעומן פסגת מועצת מדינות שתה"פ במפרץ [ה-GCC]. נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נזא'ד, שהציע בוועידה הקודמת בדוחה, לקיים שת"פ כלכלי בטחוני בין מדינות המפרץ, ייעדר מוועידה זו ובין משתתפי הוועידה קיימת מחלוקת בשאלה האם לדון בהצעתו. בין הנושאים שיידונו בוועידה: המתיחות עם איראן, המצב ברצועת עזה והנהגת מטבע משותף במפרץ.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון),29.12.08

 

מישל סולימאן: לבנון מחויבת להחלטה 1701

נשיא לבנון, מישל סולימאן, סייר (27.12.08) בדרום לבנון וקיבל דיווח ממפקד כוחות יוניפי"ל, קלאודיו גראציאנו, אודות החקירה המתנהלת בנושא שמונה טילי הקטיושה שנמצאו באזור, מוכנים לשיגור לכיוון ישראל. בנאום שנשא בצור אמר סולימאן, כי אסור להפוך את לבנון לזירה של סכסוכים וחיסול חשבונות וקרא לכל הגורמים לכבד את לבנון וריבונותה ולא להפכה לכן של שיגור טילים. עוד אמר כי לבנון מחויבת להחלטות הבינ"ל ובמיוחד להחלטה 1701, האוסרת ביצוע פעולות עוינות בדרום לבנון, ועל כולם לכבד החלטה זו.

אל-מסתקבל (לבנון), 28.12.08

 

בחריין: העצורים בפרשת הפיגוע שסוכל התאמנו בסוריה

שר הפנים הבחריני, השיח' ראשד בן עבדאללה אל-ח'ליפה, אמר כי העצורים שתכננו לבצע פיגוע בבחריין ביום העצמאות שלה (17.12.08), התאמנו בסוריה וכי שני מתכנני הפיגוע נמצאים באנגליה. עוד אמר כי אחד העצורים הוא פקיד במשרד הפנים הכוויתי.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 28.12.08

 

איראן: פיצוץ במתקן ביטחוני

מנהל מפעל התעשייה הצבאית באצפהאן, מג'יד נאצר, אמר כי בפיצוץ (27.12.08) בקו הייצור של תחמושת במפעל התעשייה הצבאית באצפהאן שסיבתו אינה ברורה, נהרגו שמונה פועלים ונזק נגרם למבנה.

פארס (איראן), 28.12.08

 

קריקטורה אנטישמית: היהודי מצדיע במועל יד להיטלר

אל-ראיה (קטר), 27.12.08/ פארס קרהבית

 

שר סודאני: עידן אובמה לא יביא לשינוי

עלי כרתי, שר המדינה במשרד החוץ הסודאני, אמר כי לא צפוי שינוי בעמדתה של ארה"ב כלפי סודאן בממשל אובמה. ביחס לתביעות בינ"ל העומדות כנגד סודאנים, אמר כי ממשלתו לא תשתף פעולה עם ביהמ"ש הפלילי הבינ"ל, היות ופירוש הדבר יהיה ויתור על ריבונותה. כרתי, המייצג את סודאן בוועידת הדיאלוג האירופי-ערבי, אמר שבוועידה מתנהל "שיח חרשים" בשל הנטייה האירופית לדון בדמוקרטיה באופן סלקטיבי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.12.08

 

אחמד קריע הודיע על השעיית המו"מ עם ישראל

הממונה על המו"מ להסדר הקבע מטעם הפלסטינים, אחמד קריע, הודיע על השעיית המו"מ עם ישראל.

אל-ג'זירה (קטר), 29.12.08

 

מנכ"ל אל-ערביה: חמאס תוקף את מצרים כדי להתנער מאחריות

העורך לשעבר של העיתון אל-שרק אל-אוסט ומנכ"ל ערוץ אל-ערביה, עבד אל-רחמן אל-ראשד, טען כי חמאס מנסה להתנער מאחריותה לאסון בעזה ע"י תקיפת ממשלת מצרים, תוך השתלבות במערכה המדינית שמנהל נגדה הציר סוריה-איראן. ראשד שיבח את שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-ע'יט, על היותו הקול הערבי היחיד  שמתח ביקורת על חמאס, בעת שכל מי שטוען כי חמאס הביאה אסון על הפלסטינים, מוקע כתומך ישראל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.12.08

 

יומון סעודי: חמאס מחפשת לגיטימציה

היומון הסעודי עוכאט' טען כי "תנועת חמאס אינה מודעת להיקף המשבר שגרמה לעם הפלסטיני בעזה ולא הבינה כי ישראל מנצלת את מעט הטילים הנופלים בשטחים חרבים שלה כדי לפגוע בפלסטינים. סיסמאותיה ומדיניותה של החמאס לא נועדו לפגוע בישראל וגם לא לשחרר את השטחים הפלסטיניים, אלא לקדם תכנית שונה מזו של הרש"פ שבה מרדה תנועת חמאס, ולפיכך בסיסמאותיה ובמדיניותה היא מחפשת לגיטימציה שאבדה לה, לאחר שהנשיא הפלסטיני הודיע על פיטורי הנהגתה".     

עוכאט' (סעודיה), 27.12.08.

 

בנו של קדאפי: נשלח "ספינת התאבדות" לעזה

בראיון לערוץ "אל-ג'זירה" תקף הניבעל אל-קדאפי, בנו של שליט לוב, את שלטונות מצרים שמנעו ממטוס סיוע לובי לתושבי עזה לנחות בשדה תעופה אל-עריש וטען כי למרות איסור מעבר ספינות לעזה, תשלח מחר לוב ספינת סיוע אותה תיאר כ"ספינת התאבדות".

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 29.12.208.

 

גינויים לאבו מאזן בהפגנה בכווית

בתהלוכת מחאה בכווית נגד האירועים ברצועת עזה, קרא חבר הפרלמנט הכוויתי, וליד אל-טבטבאי, לאסור על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לבקר בכווית. הוא גם הניף את נעלו ואמר "זה עבור עבאס". בתהלוכה הושמע נאום של ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, שקרא לכוויתים לסייע לנצורים בעזה.

אל-סיאסה (כווית), 29.12.08

 

מקור סורי: "טרם הודענו על השעיית המו"מ עם ישראל"

מקור סורי המקורב למו"מ עם ישראל, הבהיר כי סוריה טרם הודיעה רשמית על השעיית המו"מ הבלתי ישיר עם ישראל, אך הוסיף כי המגמה בתורכיה היא להשעות מו"מ זה נוכח הסתירה הקיימת בעיני אנקרה בין עמדותיה של ישראל למעשיה בשטח.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.12.08

 

העיתונות הסורית ממשיכה לתקוף את מדינות ערב המתונות

מאמר מערכת ביומון הסורי הממסדי, תשרין, האשים חלק מהערבים, ברמיזה למצרים וסעודיה, באי-מילוי חובתם הלאומית הפאן-ערבית ובהתקרבות לישראל ולארה"ב על חשבון הסולידאריות עם הערבים. מאמרים ביומון הסורי הממסדי, אל-ת'ורה, טענו כי חלק מהערבים מעניקים סיוע מדיני, לוגיסטי ותקשורתי לטבח בעזה, וכי ההיסטוריה לא תמחל לאלו שקשרו קשר נגד העם הפלסטיני.

תשרין (סוריה); אל-ת'ורה (סוריה), 29.12.08  

 

שה"ח המצרי: חמאס מונעת מעבר פצועים פלסטינים למצרים

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, אמר כי מצרים מצפה למעבר הפצועים הפלסטינים לצד המצרי של מעבר רפיח, אולם חמאס מונעת זאת. דובר חמאס, פוזי ברהום, הודיע כי תנועתו מתנגדת לפתיחת מעבר רפיח לפצועים בלבד, וקרא למצרים לפתוח את המעבר ללא תנאים.

אל-אהראם (מצרים), 29.12.08

 

חמאס מאיימת בתגובה על כך שהפכה למטרה

אל-וטן (סעודיה), 27.12.08/ ג'יהאד עוורתאני

תגובות באיראן לאירועי עזה

נשיא איראן מחמוד אחמדי-נז'אד קרא לבית הדין הבינ"ל לפשעי מלחמה לתבוע את מנהיגי ישראל "פושעי המלחמה והרוצחים" על פשעיהם בעזה, ולשגר להם צווי מאסר באמצעות האינטרפול. הוחלט כי משרד החוץ האיראני ישלח בקשה בעניין לבית הדין הבינ"ל לפשעי מלחמה; משפטנים איראנים יכינו כתב תביעה נגד מנהיגי ישראל בבית הדין הבינ"ל; הנשיא אחמדי-נז'אד יפנה לראשי מדינות בעולם בהקשר זה.

אירנא (איראן), 29.12.08

***

האתר רג'א ניוז, המזוהה עם תומכי אחמדי-נז'אד, קרא למדינות המוסלמיות לנצל את המצור הטבעי בו נתונה ישראל במזה"ת, המאפשר להשמידה בקלות; בכיר במשמרות המהפכה, עבדאללה עראקי, אמר כי ישנם חברי בסיג' רבים המתנדבים לשחרר את ירושלים. שבועון משמרות המהפכה באיראן, צבח-י צאדק, המליץ לפלסטינים לנקוט במבצעי מסירת נפש [התאבדות], כיוון שדעת הקהל העולמית תקבלם בהבנה, ומפני שיסבו לישראל מכות כואבות; באוניברסיטאות באיראן נערך רישום מתנדבים למבצעי מסירת נפש ובאוניברסיטת אמיר כביר כבר נרשמו 271 סטודנטים למבצעים כאלה נגד ישראל.

רג'א ניוז, פארס, צבח-י צאדק, אתר ארגון אנשי הדת הלוחמים (איראן) 29.12.08

  

***

יחיא רחים צפוי, יועצו הביטחוני הבכיר של ח'אמנאי, האשים את מדינות ערב בשותפות ל"מזימה הציונית-אמריקאית נגד הפלסטינים בעזה", וקרא לסגור את שגרירויות ישראל בעולם המוסלמי, ולהחרים סחורות אמריקאיות וישראליות; עלי סעידי, נציגו של ח'אמנאי במשמרות המהפכה, האשים את מצרים וסעודיה בשותפות למזימה הישראלית; שבועון משמרות המהפכה האיראניים, צבח-י צאדק, טען כי מצרים מסייעת לישראל וארה"ב להכניע את הפלסטינים בעזה ומנצלת את המונופול שלה בסוגיה הפלסטינית, כדי להשפיל את הפלסטינים לצורך קידום ענייניה עם ארה"ב וישראל.

פארס, כיהאן, צבח-י צאדק (איראן), 29.12.08

***

סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, אירנא, הגדירה את המתרחש בעזה "שואה אמיתית", וקבעה כי שתיקת מצרים וערב הסעודית  "לנוכח פשעים אלה" מבוססת על מדיניותן של אי-הכרה בחמאס;היומון כיהאן, המקורב למנהיג העליון ח'אמנאי, קרא לאומות המוסלמים להתקומם נגד שליטיהן השכירים וטען כי מפגש נציגי מדינות ערב עם נציגי ה-5+1 בניו יורק נתן אור ירוק למתקפה הישראלית בעזה. שבועון משמרות המהפכה צבח-י צאדק, טען כי "החמאס ושאר קבוצות ההתנגדות הפלסטיניות הכינו תוכניות וכלים מפתיעים וחדשים ללמד את ישראל לקח צבאי חדש." דובר הממשלה האיראנית ע'ולאם-חוסין אלהאם אמר ש"הספירה לאחור לקראת התמוטטות המשטר הציוני החלה, והקרב מתחולל לא רק על האדמות האסלאמיות אלא בכל העולם..."

 אירנא, כיהאן, צבח-י צאדק (איראן), 29.12.08