המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 14.12.2008
14/12/2008

מה חדש? סיכום יומי 14.12.2008

 

בתקציר: הכנסות סעודיה מעולי הרגל ב-2009 – כ-5.3 מיליארד דולר * מצרים מקפיאה השקעות איראניות חדשות *  שגריר ארה"ב בסבא"א לסוריה: שת"פ או סנקציות *  פריס: פגישה בין אנשי דת מוסלמים ויהודים * מרוקו: ערוץ בשפה הברברית יושק ב-2009 * לוב בוחנת חוקה חדשה * מצרים: ערוץ טלוויזיה לאל-אזהר

 

הערכה: הכנסות החג' לסעודיה - 5.3 מיליארד דולר

כלכלנים העריכו כי ההכנסות מהעלייה לרגל בסעודיה בשנה הבאה (2009) יגיעו לכ-20 מיליארד ריאל סעודי, שהם כ-5.33 מיליארד דולר.

אל-אקתצאדיה (סעודיה), 7.12.08.

 

סעודיה: הקולנוע חוזר לאחר 30 שנה

לראשונה מזה כשלושים שנה - מאז "איסור הקולנוע" שהוטל בסעודיה בשנות השבעים, המונע הקרנת סרטי קולנוע במדינה - הותר להקרנה (ב-9.12.08) סרט ערבי ראשון, שהפיקה חברה בבעלות הנסיך וליד בן טלאל.

www.aafaq.org, 11.12.08.

 

תכנית להגברת המודעות לנושא זכויות האדם בסעודיה

יו"ר האגודה לזכויות האדם בסעודיה, תורכי אל-סודירי, דיווח כי האגודה הגישה למלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, תכנית מקיפה להפצת המודעות לנושא זכויות האדם במדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.12.08.

 

 מצרים מקפיאה השקעות איראניות חדשות

מיניסטריון ההשקעות המצרי החליט להקפיא השקעות איראניות חדשות במצרים. כיום שותפה איראן בשמונה פרויקטים כלכליים במצרים בערך של מאות מיליוני לירות מצריות והיא מכוונת את עיקר מאמציה הכלכליים בחדירה לתחומי הבנקאות ותעשיית הרכב.

אל-מצריון (מצרים), 11.12.08

 

מצרים: בקרוב ערוץ טלוויזיה לאל-אזהר

ממשלת מצרים אישרה הקמת ערוץ טלוויזיה בלווין של מוסד "אל-אזהר". מטרת הערוץ להציג את האסלאם המתון ולהפיץ את "דרך האמצע" (וסטיה), לפי תפיסת אל-אזהר.

אל-אהראם (מצרים), 13.12.08

 

שגריר ארה"ב בסבא"א לסוריה: שת"פ או סנקציות

גריגורי שולתי, שגריר ארה"ב בסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית, אמר כי לסוריה יש הזדמנות לשנות את מדיניותה כלפי הסוכנות עד חודש מרץ הקרוב, מועד כינוסה של מועצת הנגידים בווינה. לדבריו, סוריה תהיה צפויה לסנקציות אם לא תשתף עד אז פעולה עם הסוכנות בנושא תוכנית הגרעין שלה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.12.08 

 

פריס: פגישה בין אנשי דת מוסלמים ויהודים

ביום שני (15.12.08) תתקיים בפריס ועידת "אמאמים ורבנים" שתימשך שלושה ימים ותדון בדרכים לקרב בין מוסלמים ליהודים. בוועידה ישתתפו חכמי דת מוסלמים ורבנים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.12.08

 

דיווח: גורמים נוצרים בלבנון יציעו מו"מ בלתי ישיר עם ישראל

אתר האינטרנט הליברלי www.elaph.com דיווח כי במהלך הימים הקרובים צפויים הגורמים הנוצריים בקואליציית "כוחות ה-14 במרץ" להציג דרישה לקיום מו"מ בלתי ישיר בין לבנון לישראל, כדוגמת המו"מ הלא ישיר שמנהלת סוריה עם ישראל. מטרת המו"מ - חידוש הסכם הפסקת האש שנחתם בין לבנון לישראל ב-1949 ויישומו בגבול בין שתי המדינות.

www.elaph.com , 14.12.08

 

ערביי ישראל – בין מדינת ישראל למדינה הפלסטינית

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.12.08/ אמג'ד רסמי 

 

מרוקו: ערוץ בשפה הברברית יושק ב-2009

שר התקשורת ודובר הממשלה המרוקאית, ח'אלד אל-נאצרי, הודיע שערוץ טלוויזיה ממלכתי בשפה הבֶרבֶרית יתחיל את שידוריו ב-2009. הוא הדגיש כי הברברית מהווה רכיב בזהות המרוקאית, ושהערוץ יגלם הפלורליזם התרבותי אשר אפיין את מרוקו לאורך הדורות. שר האוצר המרוקאי, צלאח אל-דין מזואר, אמר שהערוץ החדש מלמד על השינוי היסודי העובר על החברה המרוקאית ועל פתיחותה כלפי השפה הבֶרבֶרית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.12.08                

 

אחמד קריע: דחינו הצעות ישראל לגבי גושי ההתיישבות והפליטים

ראש המשלחת הפלסטינית למו"מ על הסדר הקבע, אחמד קריע, מסר כי הרש"פ דחתה הצעה ישראלית לספח לישראל גושי התיישבות בהיקף של 6.8% משטחי הגדמ"ע. בנושא הפליטים אמר קריע כי ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, הציע שיבת 5,000 פליטים במשך חמש שנים, אך הפלסטינים דחו הצעה זו. אשר לנושא ירושלים, אמר קריע, כי הוא כלל לא עלה לדיון.

אל-קדס(ירושלים), 13.12.08 

 

לוב בוחנת חוקה חדשה

לוב בוחנת אימוץ חוקה חדשה במקום החוקה שבוטלה ע"י מועמר אל-קדאפי בשנת 1969. ועדה מיוחדת, בפיקוחו של סיף אל-אסלאם אל-קדאפי, שוקדת על ניסוח החוקה החדשה, שתובא לאישור הפרלמנט בשנה הקרובה. עיתונים המקורבים לסיף אל-אסלאם, פרסמו את נוסח החוקה המוצע, אך גנזו את הפרסום לאחר ביקורת חריפה מצד מנהיגים מהוועדות המהפכניות, המתנגדים לנוסח זה. על-פי ההערכות, החוקה לא תחולל שינוי יסודי בשיטת הממשל בלוב ותימנע מפגיעה בארבעת העקרונות אשר סיף אל-אסלאם הגדירם נכסי צאן ברזל: השריעה, הביטחון, אל-קדאפי והטריטוריה. עם זאת החוקה תכיל רפורמות משפטיות, הכוללות שינויים בחוקי החירום, הקמת בית משפט חוקתי, וביטול בתי המשפט המיוחדים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.12.08          

 

 אלג'יריה: לאלג'יראים, משוחררי גואנטאנמו, זכות לתבוע את ארה"ב

פרוק קסנטיני, יו"ר ועדה ממשלתית לזכויות אדם באלג'יריה, אמר שלאלג'יראים אשר נכלאו בכלא גואנטאנמו ושוחררו, יש את מלוא הזכות לתבוע את הממשל האמריקאי, מאחר ולא נמצאו נגדם ראיות. עד כה שוחררו 10 מתוך 27 האלג'יראים שהוחזקו בכלא הצבאי.

www.elaph.com, 13.12.08                  

 

פרשיית מסילי: אלג'יריה מחריפה את הביקורת על צרפת

אלג'יריה מחריפה את ביקורתה נגד צרפת בשל המשך מאסרו של הדיפלומט האלג'יראי, מוחמד זיאן חסני, שנעצר במרסיי בחודש אוגוסט, בחשד לפעילות בשורות המודיעין האלג'יראי ומעורבות ברצח האופוזיציונר עלי (אנדרי) מסילי בצרפת, בשנות השמונים. שר החוץ האלג'יראי, מורד מדלסי, אמר שהדיפלומט האלג'יראי "מוחזק בצרפת כבן ערובה"; השר ג'אמל אולד עבאס, אמר כי למרות יציאתה של אלגי'ריה לעצמאות ב-1962, ממשיכה פריס להתייחס אליה כאל רפובליקת בננות, תוך התעלמות מחשיבותה הכלכלית לצרפת.

ליברטי (אלג'יריה), 13.12.08              

 

הסונה והשיעה

אל-קדס (לונדון), 13.12.08/ עמאד חג'אג'