המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 17.11.2008
17/11/2008

מה חדש? סיכום יומי 17.11.2008


בתקציר: מצבאח-יזדי חושש מהפיכה אנטי-אסלאמית * תימן: עונשי מוות ל 12 איראנים * סוריה: גינויים למלך סעודיה על שיח הדתות * עיראק: בתוך עשור ישולש יצוא הנפט * לראשונה במפרץ: אישה תערוך נישואים * איש דת איראני יסולק מכווית * סודאן: עשרות עיתונאים נעצרו * נשיא סומליה: האסלאמיסטים שולטים ברוב המדינה


שגריר איראן בלבנון: צפוי שת"פ צבאי בין המדינות

שגריר איראן בלבנון, מוחמד רזא שיבאני, כינה את ביקורו של נשיא לבנון, מישל סולימאן, באיראן ב-24-25/11, "היסטורי" וציין כי במסגרת פרוטוקול שתה"פ בין שתי המדינות "כל סוג של שת"פ צבאי אפשרי."

אירנא (איראן), 15.11.08


דיווח: עצור לבנוני סייע למנהיג פתח אל-אסלאם להימלט לסוריה

מקור ביטחוני בלבנון מסר כי עצור לבנוני הודה בחקירתו בידי מנגנוני הביטחון של לבנון כי סייע למנהיג ארגון פתח אל-אסלאם, שאכר אל-עבסי, להימלט מלבנון לסוריה.

אל-נהאר (לבנון),17.11.08


הליע"ר: ועדה ערבית לחקירת רשת הטרור בדמשק

היומון הסעודי "עוכאט'" דיווח כי הליע"ר תציע לסוריה להקים ועדת חקירה ערבית לנושא פעילותה של רשת הטרור של "פתח אל אסלאם", בדמשק וכי הקמת ועדה כזו מותנית בהסכמה סורית. מקורות בליע"ר בלבנון מסרו, כי חילופי ההאשמות בין סוריה לכוחות ה-14 במרץ לגבי מוצאה של החוליה, יחייבו התערבות של צד שלישי שיכריע משפטית ומדינית מי אחראי למעשי הרשת.

עוכאט' (סעודיה), 16.11.08


סוריה: מתקפות על מלך סעודיה בגין שיח הדתות

במאמר ביומון הסורי, אל-וטן, תקף בעל הטור, סהיר מוחמד, את מלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, על כך שסעד בוועידת שיח הדתות בניו-יורק סביב אותו שולחן עם "הרוצח הנפשע", שמעון פרס, "המרעיב מיליון וחצי פלסטינים בעזה ומנתקם מהחשמל". האתר www.champress.net, המקורב לשלטונות סוריה, פרסם תמונה של מלך סעודיה ונשיא ארה"ב משיקים כוסות ותהה האם המלך שתה יין, האסור ע"פ האסלאם.


בכיתוב לתמונה נאמר: "לחייך, משרת שני המקומות הקדושים"

אל-וטן (סוריה); www.champress.net, 16.11.08


עיראק: "חטיבת יום הדין" תפעל נגד האמריקאים

מנהיג הזרם הצדרי, מוקתדא אל-צדר, קרא לשיעים ולסונים בעיראק להפגין יחדיו, לאחר תפילת יום שישי (21.11.08), נגד ההסכם הביטחוני בין עיראק לבין ארה"ב, שנועד "למכור את עיראק". אל-צדר הכריז על הקמת "חטיבת יום הדין" שתילחם באמריקאים, אם יישארו בעיראק, וקרא לארגון החמוש "כנופיות האסלאם", הנאמן לזרם הצדרי, להצטרף לחטיבה זו.

אל-זמאן (לונדון), 14.11.08


עיראק: ההסכם עם ארה"ב לאישור הפרלמנט

שר החוץ העיראקי, הושיאר זיבארי, אמר כי ממשלת עיראק אישרה (16.11.08), את טיוטת ההסכם הביטחוני עם ארה"ב, המאפשר לכוחותיה להישאר בעיראק שלוש שנים נוספות וכי ההסכם יובא כעת להצבעה סופית בפרלמנט. על רקע אי הוודאות בקשר להסכם, הציג חבר פרלמנט מהקואליציה העיראקית את דרישתו של חבל כורדיסטן לקבל ערובות ביטחוניות לאחר נסיגת הכוחות האמריקאיים מעיראק, כנגד תוקפנות אפשרית מצד תורכיה או איראן.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 16.11.08- 15


עיראק: בעשור הבא נשלש את יצוא הנפט

שר האוצר העיראקי, באקר ג'בר צולאע', הודיע כי עיראק תשקיע בשנת 2009 מיליארדי דולרים כדי לשלש בתוך עשור את כמות הנפט שהיא מייצאת.

www.alrafidayn.com , 14.11.08


ח"פ עיראקי: איראן חותרת לשליטה בעיראק

חבר הפרלמנט העיראקי, נאדים אל-ג'אברי, טען כי הכרזותיה של איראן "שיש למלא את החלל הביטחוני במקרה שארה"ב תיסוג" מעידות על שאיפותיה האימפריאליסטיות, כמו גם על כישלונה של ארה"ב לשמור על ביטחון עיראק. לדבריו, חדירתה הפוליטית של איראן לעיראק עמוקה עד כי ניתן לומר שהיא שולטת בה.

אל-זמאן (לונדון), 14.11.08


עיראק: עד סוף 2009 לא יהיו חיילים בריטים במדינה

היועץ לביטחון לאומי בעיראק, מופק אל-רובייעי, הודיע על הפחתה לאלתר של מספר החיילים הבריטיים במדינה ויציאתם המוחלטת ממנה עד סוף שנת 2009. ממשרד ההגנה הבריטי נמסר, כי טרם נקבע לוח זמנים ליציאת הכוחות מעיראק.

אל-זמאן (לונדון), 14.11.08


יומון סעודי: הסכם עיראק-ארה"ב עונש של בוש לדמוקרטים

היומון הסעודי "אל-וטן" טען כי הסכם הביטחון שנחתם בין עיראק לארצות הברית, הוא דרכם של ממשל בוש והממשלה העיראקית להעניש את הדמוקרטים על ניצחונם בבחירות.

אל-וטן (סעודיה), 17.11.08.


התפטר שר תימני שנחשד בשת"פ עם המורדים

עבד אל-קאדר הלאל, השר לענייני שלטון מקומי בממשלת תימן, הגיש את התפטרותו לאחר שהוצא צו נשיאותי המורה לחקרו בחשד לשיתוף פעולה עם האופוזיציה בתימן. דווח כי שירותי המודיעין של תימן חשדו שהשר קיים קשרים עם המורדים החות'ים [השיעים] ועם גורמים הקשורים לאחים המוסלמים.

אל-חיאת (לונדון), 16.11.08


תימן: עונשי מוות ל 12 איראנים

שלטונות תימן דנו למוות 12 איראנים שנעצרו באשמת סחר בסמים. העצורים מכחישים כל קשר לפרשה.

שהאב ניוז (איראן), 15.11.08


סטודנטים איראנים מוחים מול שגרירות קטר

סוכנות הידיעות שהאב ניוז דיווחה כי סטודנטים איראניים הפגינו מול שגרירות קטר בטהראן במחאה על צעדי נורמליזציה של קטר עם ישראל.

שהאב ניוז (איראן), 15.11.08


מצבאח-יזדי חושש מהפיכה אנטי-אסלאמית

פטרונו של הנשיא אחמדי-נז'אד, איתאללה מחמד תקי מצבאח-יזדי, התריע מפני מזימה שעיקרה להפיל את המשטר על ידי גורמים באיראן הנתונים להשפעה תרבותית אנטי-אסלאמית.

אעתמאד (איראן), 15.11.08


קריקטורה: המנהיג והכסא

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 17.11.08/ עמאד חג'אג'


איש דת איראני יסולק מכווית

משרד הפנים הכוויתי הורה לאיש הדת האיראני מחמד אל-פאלי, לעזוב את המדינה עד יום חמישי השבוע. כניסתו של אל-פאלי, שיעי המואשם בקללת חברי הנביא לכווית, עוררה סערה במדינה ושלושה חברי פרלמנט סלפים איימו בהגשת שאילתא לראש הממשלה, השיח' נאצר אל-מחמד, על חריגתו מהוראות הביטחון ומעקרונות ההלכה.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.11.08


יחידות מוטסות מיוחדות של הבסיג' – במצעד בטהראן

לרגל שבוע הבסיג' באיראן שיערך מה-20-27.11.08, הודיע מפקד משמרות המהפכה של טהראן רבתי, מוחמד רסולאללה, כי ב-24.11, במסגרת מצעד בטהראן, יוצגו לראווה יחידות מוטסות מיוחדות, יחידות ל"לוחמה חדישה" ויחידות ימיות של כוחות הבסיג'. כן תשתתף בו קבוצת טייסי בסיג' שאומנה על ידי טייסי משמרות המהפכה. לדבריו, ישתתפו במצעד מליון ושש מאות אלף חברי הבסיג' של טהראן רבתי.

פארס (איראן), 16.11.08


אנשי דת סוניים באיראן: לא לטקסטים שיעיים בביה"ס הסוניים

האתר האיראני אמרוז דיווח כי מספר רב של אנשי דת סוניים מאזור תורכמאן צחרא, דרשו ממנהיג איראן ח'אמנאי, לבטל את החלטת 'המועצה העליונה של המהפכה התרבותית' של המשטר, ללמד טקסטים הלכתיים שיעיים בביה"ס הסוניים.

אמרוז (איראן), 16.11.08


איראן: לא עצרנו 10 מרגלים בריטיים ליד הגבול הפקיסטאני

סוכנות הידיעות האיראנית פארס פרסמה הכחשה לידיעה שפרסמו כלי תקשורת מערביים בדבר מעצר עשרה מרגלים בריטיים בקרבת הגבול האיראני-פקיסטאני. לטענת פארס, הדיווחים במערב נשענו על פרסום בטלוויזיה האיראנית.

פארס (איראן), 16.11.08


רפסנג'אני: כלכלת המדינה מנוהלת בסיסמאות

בכנס כלכלי טען האשמי רפסנג'אני, כי ממשלת אחמדי-נז'אד מנהלת את הכלכלה ב"סיסמאות" וכי הצדק שהבטיח אחמדי-נז'אד לא יושג באמצעות הרחבת העוני, אלא בקידום השגשוג. הוא הוסיף כי תכנית 20 השנים בכלכלה תעניק בטחון כלכלי לתושבי איראן אם תבוצע כהלכה והבטיח ליישם את ההפרטה באיראן. הנשיא אחמדי-נז'אד קרא מצידו ליישם בנחישות ובמהירות את תהליך ההפרטה באיראן.

טהראן טיימס (איראן), 17.11.08.


ראשי אוניברסיטאות אמריקאיות באיראן מתחו ביקורת על הממשל

בפגישה עם שר המדע האיראני, מתחו שבעה ראשי האוניברסיטאות האמריקאיות המבקרים באיראן, ביקורת על המגבלות שמטיל הממשל האמריקאי על סטודנטים איראניים. נשיאי האונ' המבקרים באיראן: נשיא איגוד האוניברסיטאות האמריקאיות, ונשיאי אונ' קורנל, אונ' רייס, אונ' פלורידה, אונ' מרילנד, אונ' קליפורניה ואונ' קרנגי מלון.

מהר (איראן), 15.11.08


סודאן דוחה הביקורת בעניין רכישת מטוסי קרב חדשים

בתגובה להודעתה של סודאן, על רכישת 12 מטוסי קרב מדגם מיג-29 מרוסיה, אמר רוברט ווד, דובר מחלקת המדינה האמריקאי, כי זאת התפתחות לא חיובית עבור מדינה ענייה כסודאן. דובר משרד החוץ הסודאני, עלי אל-צאדק, טען כי לארצו יש זכות לחמש את עצמה ואל לארה"ב לקבוע מהם סדרי העדיפויות של סודאן.

אל-סודאני (סודאן), 16.11.08


סודאן: עשרות עיתונאים נעצרו

שלטונות סודאן עצרו (17.11.08) כשבעים עיתונאים במהלך הפגנה שהם קיימו מול הפרלמנט בח'רטום. המפגינים מחו על הצנזורה המופעלת על העיתונות וקראו לחברי הפרלמנט להחיל את חופש העיתונות במדינה.

סודאן טריביון (סודאן),17.11.08


לראשונה במפרץ: אישה תערוך נישואים

פאטמה אל-עואני מונתה לעורכת נישואים רשמית בלשכת המשפט השרעי באיחוד האמירויות. אל-עואני, האישה הראשונה בתפקיד זה במפרץ, אמרה כי מינויה נובע מהכרת הממשלה בצורך לשתף את האישה בתהליכי הפיתוח באמירויות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.11.08


השינוי אצלם ואצלנו: נשיא חדש לעומת כסא חדש

אל-דסתור (ירדן), 16.11.08/ ג'לאל אל-רפאעי


בכיר בפת"ח: מצרים מאשימה את החמאס בהכשלת הדיאלוג

ראש סיעת הפת"ח במועצה המחוקקת הפלסטינית, עזאם אל-אחמד, אמר כי מצרים הודיעה לליגה הערבית שחמאס היא שטרפדה את פגישת הדיאלוג הפלסטיני שהיה אמור להתקיים בקהיר.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 17.11.08


לוב: פעלנו לשחרור בני ערובה האוסטרים מידי אל-קאעדה

מנגנון הביטחון החיצוני של לוב חשף באתר האינטרנט שלו, שהוא פעל לשחרור בני הערובה האוסטרים שנחטפו בידי אל-קאעדה, בפברואר שעבר בתוניסיה, מתוך מחויבותו למאבק בטרור. ההודעה לא פירטה כיצד שוחררו החטופים, אך הוכחשה השמועה שהדבר נעשה באמצעות תשלום כופר לאל-קאעדה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.11.08

נשיא סומליה: האסלאמיסטים שולטים ברוב המדינה

נשיא סומליה, עבדאללה יוסף אחמד, אמר שהמורדים האסלאמיסטים שולטים כעת ברוב חבלי המדינה, ושבכוחם לתקוף את הבירה מוגדישו ולעשות בה כרצונם. אחמד דיבר בכינוס של חברי פרלמנט סומלים בניירובי, קניה.

Mirayafm.org (סודאן), 16.11.08


בקרוב - ספר חדש של סייד אימאם

בקרוב יופיע ספר חדש מאת סייד אימאם אל-שריף, אחד מחשובי ההוגים הג'יהאדיסטים ומורו לשעבר של איימן אל-ט'ואהירי. בסוף שנת 2007 פרסם סייד אימאם ספר מעורר מחלוקת בו קרא להקפיא את הג'יהאד נגד המשטרים הערבים ובתוך המערב ועורר את אל-ט'ואהירי להשיב בספר משלו, עם טיעונים נגדיים. הספר החדש של סייד אמאם צפוי לענות לביקורתו של אל-ט'ואהירי ולחשוף "סודות ודברים מפתיעים" בנוגע לפעולות ג'יהאד באפגניסטן, פקיסטאן, אירופה, ומדינות ערב.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 15.11.08