המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המאבק נגד איזכור חללי מינכן באולימפיאדת סידני
30/4/2000


המאבק הערבי נגד אזכור י"א חללי מינכן באולימפיאדת סידני

 

היומון הבינערבי "אל-חיאת" דיווח[1] על המאבק המתנהל מזה זמן מה מאחורי הקלעים בין הקהילה היהודית באוסטרליה לגורמים מדיניים ערביים על הנצחת זכרם של י"א הספורטאים הישראלים שנהרגו בעקבות בהתקפת הטרור הפלסטינית באולימפיאדת מינכן ב-1972..

 

"אל-חיאת" מדווח כי הקהילה היהודית באוסטרליה, בתמיכת ממשלת ישראל, תבעה מהועדה המארגנת של המשחקים האולימפים לעמוד דקת דומייה לזכר הספורטאים הישראלים שנרצחו. אלא שהתנגדותם הנחרצת של הערבים, ובראשם הועד האולימפי הפלסטיני, הביאה לדחייתה של תביעה זו.

 

אלא שהקהילה היהודית העלתה גם תביעה שניה, להקים יד זיכרון לאותם ספורטאים בכפר האולימפי בסידני. הערבים התנגדו פעם נוספת לבקשה. לפיכך, הועלה הנושא, שזכה בפי הערבים לכותרת "מזימת סידני", על סדר היום של הליגה הערבית.

 

עד כה, מדווח "אל-חיאת", לא הצליחו הערבים להניא את הועדה המארגנת מלקבל את הבקשה הישראלית ולכן הוחלט להעלות את הנושא בכינוס הועד הפועל של שרי הנוער והספורט הערביים בקהיר ביולי 2000. לדברי מזכ"ל הועד האולימפי הפלסטיני, עמר שויכי, הליגה הערבית אף רמזה על אפשרות של החרמת המשחקים האולימפיים.

 

הפלסטינים מבקשים לזכות בקונצנזוס בינלאומי נגד הקמת יד הזיכרון, לאחר שזכו לתמיכת מדינות ערב. סגן ראש הועד האולימפי הפלסטיני, רביע אל-תרכ, ויו"ר הועד, אחמד אל-קדוה, יציגו דו"ח מפורט בנושא זה בכינוס הבינלאומי של הועדים האולימפיים (אכנ"ו) שיערך במקסיקו בעוד חודשיים. יו"ר אכנ"ו, מריו פאזרינס, מדווח "אל-חיאת", שיגר בעבר מכתב לועד האולימפי המצרי ובו מסר שהוא מתנגד לניסיונות הישראלים והיהודיים לנצל את אולימפיאדת סידני למטרות פוליטיות.

 

במידה ובקשתה תידחה, מתכוונת הקהילה היהודית להקים יד זיכרון מחוץ לשטח הכפר האולימפי. לדברי העתון, הדבר יחייב מאמץ נוסף מצד הפלסטינים והערבים בכלל כדי למנוע זאת, משום שתקנון האולימפיאדה אוסר על עירוב של ספורט ופוליטיקה.

 

סגן ראש הועד האולימפי הפלסטיני, רביע אל-תרכ, החל במגעים עם יו"ר הועד האולימפי האסיאתי, שיח' אחמד אל-פהד, ועם סגן יו"ר הועד האולימפי הבינלאומי, במטרה למנוע את שיתוף הפעולה של הועד המארגן עם "המדינה העברית" ועם הקהילה היהודית. במקביל, החלו הקהילות הפלסטינית והערבית באוסטרליה במגיעם לביצוע תוכנית דומה, במידה שתוכניתם של היהודים תוכתר בהצלחה.  כוונתם היא לפנות לבית המשפט באוסטרליה, כדי להקים שלושה אתרי זיכרון בשטח הכפר האולימפי" האחד לחללי מעשי הטבח שביצעו הכנופיות הציוניות וכוחות הכיבוש הישראלים בדיר יאסין, במערת המכפלה, ובמסגד אל-אקצא, השני לחללי בית הספר בחר אל-בקר בסואץ שבמצרים, והשלישי, לחללי הכפר קאנא בלבנון.

 [1] אל-חיאת (לונדון-ביירות), 30.4.2000. עוד בנושא, ראה פרסום MEMRI מה-25 בינואר, 2000.

תגיות