המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 17.10.2008
17/10/2008

מה חדש? סיכום יומי 17.10.2008


בתקציר: אמין אל-ג'ומיל מזהיר מפני חיסול הנוצרים בעיראק * דיווח: לבנון תפעל נגד אנשי אופוזיציה סוריים השוהים בה * אסד לביקור באלג'יריה * מחאה באל-אזהר נגד עירוב בין-מגדרי * עיראק: שגריר ירדן הגיש כתב האמנה * איחוד העולמאא: על איראן להתנצל בפני קרדאוי * הסכם תורכי-כורדי ביחס ל-PKK


האמריקאים לסוריה: פתרון בגולן תמורת התנתקות מאיראן

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, העביר לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, איגרת סודית מהנשיא בוש, ובה הצעה לפתרון מהיר של סוגיית רמת הגולן תמורת הכרזה סורית על ניתוק סופי של הקשרים עם איראן.

אל-ג'רידה (כווית), 17.10.08


אסד יבקר באלג'יריה

נשיא סוריה בשאר אל-אסד אמר כי בכוונתו להיענות בהקדם להזמנת נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, לבקר בארצו. ההזמנה נמסרה לאסד ע"י רה"מ האלג'יראי, אחמד אויחיא, המבקר בדמשק.

סוכנות הידיעות הסורית (סאנא), 17.10.08


אופוזיציונר סורי: עזבתי את בירות מחשש להתנקשות בחיי

חבר הפרלמנט הסורי לשעבר, האופוזיציונר מאמון אל-חומסי, סיפר כי עזב את לבנון לאחר שנודע לו שקבוצה הנתמכת ע"י אנשי "החזית העממית המפקדה הכללית" מתכננת להתנקש בחייו. אל-חומסי האשים את מנגנוני הביטחון הסוריים בניסיון לאסוף עליו מידע באמצעות אנשים שהתחזו לעיתונאים וציין כי נעזר בשגרירות ארה"ב בבירות כדי לצאת מלבנון ולהגיע לוושינגטון, שם ימשיך בפעילותו הפוליטית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.10.08


סוריה: פעילים סוריים התבקשו שלא לפקוד שגרירויות מערביות

מקורות באופוזיציה הסורית מסרו כי רשויות הביטחון בסוריה זימנו לאחרונה פעילים סוריים, בעיקר כורדים, שביקרו בשגרירות ארה"ב בדמשק, והורו להם שלא להשתתף באירועים שעורכות שגרירויות מערביות ולהימנע מקשר עימן. לפעילים הובהר כי משה"ח הסורי הוא שאחראי על חלוקת הזמנות לפעילויות של השגרירויות הזרות בדמשק, וכי הקשר שלהן עם אזרחי סוריה מתבצע דרכו.

www.elaph.com, 16.10.08


אסד: גורמים ב"כוחות ה-14 במרץ" מימנו חוליות טרור
נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר לאחרונה בפגישה עם אישים ערביים, כי קבוצות פונדמנטליסטיות בצפון לבנון מנסות להפוך את סוריה לתחנת מעבר בין לבנון לעיראק וזירה לפעילותם, וכי שלטונות סוריה נאבקים בתופעה. אסד רמז כי גורמים ב"כוחות ה-14 במרץ" מימנו בעבר חלק מקבוצות טרור אלו ולא שלל אפשרות שהן נתמכות בידי גורמים אזוריים. לדבריו, סוריה עצרה לאחרונה את בתו של שאכר אל-עבסי, ראש ארגון פתח אל-אסלאם, שסיפרה על תכניותיו לפגוע בסוריה. על הפיגוע בחודש שעבר בדמשק אמר, כי סוריה עצרה חלק מחברי החוליה שבאו ממדינה ערבית שכנה וכי ראש החוליה הוא אזרח סורי העצור כעת בסוריה.
אל-ספיר (לבנון), 17.10.08

דיווח: תוגבל פעילותם של אנשי אופוזיציה סורים בלבנון
מקור לבנוני רשמי אמר ליומון אל-ספיר, כי לבנון הודיעה לסוריה שהיא תשנה את יחסה לאנשי האופוזיציה הסורים המסיתים משטחה נגד סוריה. על פי הדיווח, בכוונת מנגנוני הביטחון הלבנונים לנקוט נגד פעילים אלה צעדים הננקטים נגד כל קבוצה המנסה לפגוע במדינה ערבית, כמתחייב מן ההסכמים בין מדינות ערב.
אל-ספיר (לבנון), 17.10.08


אמין אל-ג'ומיל: הנוצרים בעיראק בסכנת חיסול
יו"ר מפלגת הפלנגות בלבנון, אמין אל-ג'ומיל, טען כי הנוצרים חסרי הישע בעיראק נתונים למלחמת השמד לא מוכרזת מצד גורמים רבים, ותקף את ההתעלמות מכך. לדבריו, העולם כולו ובראשו ארה"ב ואירופה, שיצאו להגנת העם המוסלמי בקוסובו, הכורדים בעיראק והעם בדארפור, אינם עושים דבר למען הנוצרים בעיראק.
אל-ספיר (לבנון), 17.10.08


הגירת הנוצרים מעיראק

אל-חיאת (לונדון), 17.10.08 / חביב חדאד


מקורבי עבאס: סוריה מאמצת את עמדת החמאס

מקורבים ליו"ר הרש"פ הביעו פליאה על בקשתה של ממשלת סוריה ממחמוד עבאס, בביקורו האחרון בדמשק, להגיב לתנאי החמאס לקיום הדיאלוג הפנים פלסטיני. לטענתם, סוריה אימצה את עמדת החמאס, לפיה: הבחירות למועצה המחוקקת ולנשיאות יהיו במועד החוקי; אין מו"מ על השליטה במעבר רפיח בזמן הדיאלוג; ממשלת האחדות והדיון על עתיד אש"פ יתקיימו ע"פ מאזן הכוחות הנוכחי בין הפלגים. לדבריהם, עבאס השיב כי על הדיאלוג להתנהל בין כל הפלגים - לא רק בין פת"ח לחמאס - וכי הוא מעדיף ממשלת טכנוקרקטים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 17.10.08


המל"פ - חברה בהתאחדות הפרלמנטים הבינ"ל

התאחדות הפרלמנטים הבין-לאומית החליטה לקבל את פלסטין, המיוצגת ע"י המל"פ (המועצה הלאומית הפלסטינית), כחברה בהתאחדות וזאת לאחר שבעבר הייתה במעמד משקיף בלבד.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 16.10.08


מרוקו: דחייה במשפט בלעיראג'

בית משפט במרוקו דחה את פתיחת משפטו של עבד אל-קאדר בלעיראג', החשוד בעמידה בראש רשת טרור גדולה. הדחייה נועדה לאפשר להגנה להתכונן למשפט, בעקבות בקשתו של בלעיראג' - המחזיק באזרחות בלגית - לצרף סנגורים בלגיים לצוות ההגנה.

www.elaph.com, 16.10.08


מחאה באל-אזהר נגד עירוב בין-מגדרי

מרצים באוניברסיטת אל-אזהר איימו כי יגישו תביעה משפטית נגד נשיא אוניברסיטת אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טיב, באם ישנה את החוק המקובל באוניברסיטה האוסר עירוב בין המינים בכיתות וכניסה של קופטים, כמקובל ביתר האוניברסיטאות במצרים.

www.alarabiya.net, 17.10.08


יוזמה של נשיא סודאן לפתרון בעיית דארפור

נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, הציג יוזמה לפתרון בעיית דארפור, ואלה עיקריה: הדיאלוג הוא האמצעי היחיד לפתרון המשבר; שמירה על אחדות סודאן, ריבונותה ואדמתה; ייצוב השלטון הפדראלי לטובת התושבים; קיום כל ההסכמים שהמדינה אישרה; פעולה לטובת הכלל והאינטרסים הלאומיים. אל-בשיר הבטיח לפעול להחזרת העקורים והפליטים של דרפור בתנאים הטובים ביותר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.10.08


עיראק: שגריר ירדן הגיש כתב האמנה

שגריר ירדן הגיע לבגדאד והגיש את כתב האמנתו לשר החוץ הושיאר זיבארי.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 17.10.08


הסכם תורכי-כורדי ביחס ל- PKK

תורכיה הודיעה כי הגיעה להסכם עם נשיא חבל כורדיסטאן, מסעוד ברזאני, לפיו תמנע כורדיסדאן-עיראק מאנשי ה-PKK שימוש באדמותיה לצורך תקיפת הצבא התורכי.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 16.10.08


עיראק: בכיר אל-קאעדה שחוסל - שבדי ממוצא מרוקני

משרד ההגנה העיראקי הודיע כי בכיר אל-קאעדה, המכונה "אבו קסוארה" - שנהרג בפשיטה שבוצעה במוצול (5.10.08) - הוא אזרח שבדי ממוצא מרוקני. דובר מטעם המשרד הגדירו כ"מוח המתכנן" של התקפות הדמים ופיגועי ההתאבדות בעיראק.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 17.10.08


איחוד העולמאא: על איראן להתנצל בפני קרדאוי

האיחוד העולמי של העולמאא המוסלמים דרש מטהראן להתנצל בפני יו"ר האיחוד, יוסף אל-קרדאוי, ולפעול נגד סוכנות הידיעות האיראנית מהר, שפרסמה מאמרים בגנותו, בתגובה לדבריו נגד התפשטות השיעה. בהודעת הסיכום של כינוס האיחוד בדוחה נאמר, כי במדינה בה קיימת אסכולה דתית שלטת, יש להימנע מתעמולה לאסכולה אחרת, וזאת כדי לשמור על אחדות האומה. יצוין כי "מהר" הודיעה על פיטורי עיתונאי שגינה את השיח' קרדאוי, בטענה של פרסום, ללא אישור הסוכנות, של מאמר הפוגע באחדות האסלאמית.

www.alarabiya.net , 16.10.08; אל-מצרי אל-יום (מצרים), 17.10.08