המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 2.10.2008
2/10/2008

מה חדש? סיכום יומי 2.10.2008

 

בתקציר: דרישה במרוקו להגדלת הייצוג הנשי ברשויות המקומיות *  אסד: "צפון לבנון הפכה לאיום על סוריה" * החמאס בחברון קוראת להכרעה צבאית גם בגדמ"ע * עידוד פוליגמיה בסעודיה * האג: החל הדיון במעצר נשיא סודאן * בכיר איראני: להגדיל ב-50% את תקציב הצבא *  איחוד מפלגות ליברליות במרוקו

 

עיראק: שלושה מועדים שונים לעיד אל-פיטר

חילוקי דעות בין מקורות הסמכות של השיעים בעיראק לגבי מועד סיום חודש הרמדאן, גרמו לכך ש"עיד אל-פיטר", אשר בא בסיום הרמדאן, מצוין במדינה בשלושה מועדים שונים: חסידיו של איאתאללה פצ'לאללה החלו את החג ב- 30.9.08, כמו הסונים; חסידיהם של כאט'ם אל-חאירי, עלי ח'מנאא'י ואבו אל-קאסם אלח'ואי (שהם רוב השיעים בעיראק) החלו אותו ב- 1.10.08; חסידי אל-סיסתאני התחילו אותו היום, 2.10.08.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.10.08 

 

בכיר בכוחות "אל-צחוה" בעיראק: אסור להכפיף אותנו לממשלה

בעקבות העברת האחריות (ב-1.10.08) על יותר מ- 100 אלף מאנשי כוחות "אל-צחוה" - הלוחמים נגד ארגון אל-קאעדה בעיראק - מהכוחות האמריקאיים לממשלת עיראק, אמר אחד ממפקדי כוחות "אל-צחוה" כי מדובר בחיסול מתוכנן של כוחות אלה והזהיר מפני חזרתו של ארגון אל-קאעדה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.10.08  

 

דרישה להעמיד לדין את קרובו של מלך מרוקו

יו"ר האגודה המרוקאית לזכויות אדם ח'דיג'ה אל-ריאצ'י דרשה להעמיד לדין את חסן אל-יעקובי, הנשוי ללאלא עאישה, דודתו של מלך מרוקו, בגין ירי לעבר שוטר תנועה. מספר ארגוני זכויות במרוקו מתחו ביקורת על דרך טיפול המדינה במקרה וטענו שעל הכל להיות שווים בפני החוק.

www.elaph.com, 1.10.08                 

 

מרוקו: דרישה להעלאת הייצוג הנשי בשלטון המקומי

ארגוני נשים במרוקו יצאו בקמפיין למען העלאת הייצוג הנשי בשלטון המקומי באמצעות הבטחת שליש מהמושבים במועצות המקומיות לנשים. כיום רק בשתי מועצות מתוך כ-1500 מכהנות נשים כראש מועצה, ואילו סך מספר החברות במועצות השלטון המקומי הוא כחצי אחוז מכלל החברים.

www.elaph.com, 30.9.08               

 

איחוד של מפלגות ליברליות במרוקו

שתי מפלגות ליברליות בפרלמנט המרוקאי, "שורשיות ומודרניות" של פואד עלי אל-הִמה ו"האיחוד הלאומי לעצמאיים", התאחדו והפכו לסיעה הגדולה ביותר בפרלמנט המרוקאי. אל-המה, המקורב למלך, שוקד בשנים האחרונות על הקמת גוש דמוקרטי גדול בפוליטיקה המרוקאית.

www.elaph.com, 30.9.08           

 

דיווח: סוריה הטילה מגבלות על ראשי הפלגים הפלסטיניים

מקור דיפלומטי ערבי דיווח כי שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, רמז בפגישתו (26.9.08) עם שה"ח האמריקאית, קונדוליסה רייס, כי סוריה הגבילה את תנועתם של בכירי החמאס והג'האד האסלאמי השוהים במדינה, ובהם גם ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל. דובר חמאס, פוזי ברהום, הכחיש את הידיעה וטען כי היא נועדה לפגוע ביחסים בין הצדדים. האתר הלבנוני Now Lebanon דיווח כי לאחר הפיגוע בדמשק (27.9.08) הורה חזבאללה לפעיליו – ובפרט לאחראים על הביטחון בארגון – להימנע מביקור בסוריה עד להודעה חדשה, מחשש לחייהם.

אל-ראי (כווית), 29.9.08; www.qudsnet.com, 1.10.08; www.nowlebanon.com, 30.9.08

 

אסד: "צפון לבנון הפכה לאיום על סוריה"

בראיון לראש איגוד עורכי העיתונים בלבנון, אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כי "צפון לבנון הפכה לבסיס של קיצוניות המאיים על סוריה". בכיר במשה"ח האמריקאי מסר כי וושינגטון הזהירה את סוריה לבל תשתמש בפיגועי הטרור האחרונים בטריפולי ובדמשק כאמתלה להתערבות בענייני לבנון.

אל-אח'באר (לבנון), 30.9.08; אל-חיאת (לונדון), 1.10.08

 

ההתרסקות

אל-ריאץ' (סעודיה), 1.10.200

 

יו"ר הרש"פ דחה לחצים לפעול בכוח מול החמאס

מקורות פלסטיניים מסרו כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, דחה לחצים של בכירים בפת"ח לעקור את חמאס מן מהגדמ"ע ולהביא להכרעה צבאית בעזה, משום שהוא מעדיף לתת הזדמנות לדיאלוג. לדברי המקורות, מקצת הבכירים בפת"ח ובמנגנוני הביטחון הפלסטיניים לא שוללים עימות מזוין עם חמאס כדי להשיב את עזה לידי הרש"פ.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.10.08

 

החמאס בחברון קוראת להכרעה צבאית גם בגדמ"ע

תנועת החמאס בחברון קראה להנהגת התנועה בעזה שלא להשתתף בדיאלוג בקהיר בטענה כי יש להיפטר מהרש"פ בגדמ"ע ולא להידבר עימה. אנשי התנועה בחברון אמרו כי ההכרעה בגדמ"ע היא עניין של זמן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.10.08 

 

הטיטאניק עומדת להתנפץ על קרחון המשבר הפיננסי

  

www.aljazeera.net/  יאסר אל-אחמד 30.9.2008

 

עידוד פוליגמיה בסעודיה

אחת מאגודות הצדקה בעיר ינבע שבמערב סעודיה, גיבשה תכנית המדרבנת גברים להינשא לאישה שנייה, במטרה להפחית את מספר הרווקות במדינה. בתגובה לכך פרסמה הפעילה למען זכויות נשים בסעודיה, וג'יהה אל-חוידר, מאמר בו תקפה את היוזמה וטענה כי הסיבות לשיעור הרווקות הגבוה בסעודיה הן חוסר עירוב מגדרי וניהול ענייניה של הבחורה על-ידי אביה או אחיה.

אל-וטן (סעודיה), 1.10.08; www.aafaq.org, 1.10.08.                  

 

האג: החל הדיון במעצר בשיר

שופטי ביהמ"ש הפלילי הבינ"ל נועדו אתמול עם התובע לואיס מורנו אוקמפו, כדי לדון בבקשתו להוציא צו מעצר כנגד נשיא סודאן עמר אל-בשיר. הדיון נערך בדלתיים סגורות. נמסר שהשופטים בחנו את הראיות שהגיש אוקמפו ואת הסיבות לדרישת המעצר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.10.08

 

תגובות באיראן לפיצוץ בדמשק

מאמר שפרסם מכון המחקר האיראני ליחסים בינ"ל ולמדיניות חוץ, Iran Diplomacy, האשים כמה מדינות ערביות, המודאגות מאפשרות הצלחת המו"מ הישראלי-סורי, באחריות להתנקשויות ולפיצוצים האחרונים בסוריה ובניסיון להפיל את המשטר הסורי. יועצו של הנשיא אחמדי-נז'אד ושגריר איראן בסוריה, אחמד מוסאוי, טען כי מאחורי הפיצוץ בדמשק (27.9.08) עומדים גורמים המנסים למנוע את המשך תמיכתה של סוריה בחמאס בחזבאללה ובג'האד האסלאמי. לדבריו, "איראן וסוריה בלתי ניתנות להפרדה."

פרס טי וי, Iran diplomacy, (איראן), 29.9.08

 

בכיר איראני: להגדיל ב-50% את תקציב הכוחות המזוינים

יו"ר הוועדה הפרלמנטרית לביטחון לאומי ומדיניות חוץ של איראן, עלא אל-דין בורוג'רדי, טען כי הכרחי להגדיל את תקציב הכוחות המזוינים ב-50 אחוז, לאור האיום האמריקאי.

Islamemo.cc, 22.9.08

 

 היהודי צופה באמצעות הטלסקופ האמריקאי על המזה"ת

אל-ביאן (אמירויות), 1.10.2008 / חסן אדלבי

 

ח'אמנאי: תבוסת ישראל ודאית

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, הצהיר לרגל עיד אל-פיטר, כי "תבוסת ישראל היא ודאית" וכי "הדור הפלסטיני הנוכחי יזכה לראות את היום הגדול הזה." לדבריו, איראן לעולם לא תפסיק את תמיכתה בממשלת חמאס בראשות אסמאעיל הניה.

אירנא (איראן), 1.10.08

 

אזהרה איראנית לשירין עבאדי

בתגובה לקבלת פרס הסובלנות בגרמניה, הזהירה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנא את פעילת זכויות האדם האיראנית, שירין עבאדי, זוכת פרס הנובל, כי אל לה לנצל את סובלנות המשטר כלפי פעילותה בחוגים אנטי-איראניים, וכלפי התעמולה שהיא מפיצה נגד איראן.

אירנא (איראן) , 1.10.08