המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 11.9.2008
11/9/2008

מה חדש? סיכום יומי 11.9.2008

 

בתקציר: ג'ונבלאט תוקף את "ה-14 במרץ" * מישל סולימאן: אני חבר של אסד * מצרים: כניסה ערבית לעזה – בהסכמה פלסטינית * כווית: נתפסה רשת שסייעה לאיראנים * סעודיה: נעצרו מסיתים לג'יהאד באמצעות האינטרנט * חיסול בכיר במפלגה הדמוקרטים בלבנוןָ * תיעוד לקשר של סדאם עם בן לאדן

 

לבנון: חוסל בכיר במפלגה הדמוקרטית הלבנונית

חבר הלשכה המדינית של המפלגה הדמוקרטית הלבנונית, צאלח פרחאן  אל-עריצ'י, חוסל (10.9.08)  באמצעות מטען נפץ שהוצמד למכוניתו בעיירה ביצור שבהר הלבנון. היומון אל-אח'באר ציין כי אל-עריצ'י היה אחראי במפלגתו על הקשר עם סוריה ונהג לבקר שם מדי שבוע. המפלגה הדמוקרטית הלבנונית, שבראשה עומד השר הדרוזי טלאל ארסלאן, מזוהה עם האופוזיציה הלבנונית ואולם לאחרונה, התפייסו ארסלאן והמנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלאט – המזוהה על כוחות ה-14 במרץ – לאחר סכסוך רב שנים.

אל-מסתקבל, אל-אח'באר (לבנון), 11.9.08

 

כווית: נתפסה רשת שאפשרה כניסת גורמי מודיעין איראניים

שלטונות כווית עצרו חברי רשת שהקלה על כניסת גורמים מודיעיניים איראניים בלתי מורשים לכווית. בין העצורים: קצין במנגנון ביטחון המדינה, פעיל במודיעין הצבאי לשעבר ואיש עסקים עיראקי הקשור למודיעין האיראני. לכידת הרשת התבצעה לאחר שהמודיעין הבריטי יידע את המודיעין הכוויתי בנושא.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-ג'רידה (כווית)  11.9.08

 

ג'ונבלאט תוקף את בעלי בריתו ב"כוחות ה-14 במרץ"

בראיון ליומון הלבנוני אל-אח'באר תקף המנהיג הדרוזי, וליד ג'ונבלאט, את בעלי בריתו ב"כוחות ה-14 במרץ" וטען כי עמדתם איננה אחידה. לדבריו, במקום לבטל את חזבאללה, יש לנהל עימו דיאלוג ולהשלים עם קיום הנשק שבידיו עד להיווצרות התנאים שיאפשרו את השתלבותו במדינה. ג'ונבלאט טען כי יועצי סעד אל-חרירי פוגעים בתדמיתו של חרירי ובתדמית זרם אל-מסתקבל והאשים את אל-מסתקבל בהקמת מליציה למאבק בחזבאללה, צעד שהוא "שגעוני". גונבלאט אף אישר כי לאחרונה חל שינוי בעמדותיו. גורמים במפלגתו של ג'ונבלאט הסתייגו מהפרסום וטענו כי דבריו עוותו והוצאו מהקשרם.

אל-אח'באר (לבנון), www.elnashra.com , 11.9.08

 

מישל סולימאן: אסד ואני חברים

נשיא לבנון, מישל סולימאן, דחה טענות כאילו הדברים שהשמיע שלשום [9.9.08] מצביעים על חילוקי דעות בינו לבין הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד ואמר כי היחסים ביניהם חבריים. בדבריו שלשום אמר סולימאן כי צבא לבנון נשלח לצפון המדינה מתוקף החלטה לבנונית ולא עפ"י בקשתו של נשיא סוריה. עוד אמר כי מסיבות בינ"ל ובשל מחויבות ליוזמת השלום הערבית, לא תיכנס לבנון למו"מ עם ישראל.

אל-נהאר (לבנון), 10.9.08 , אל-מסתקבל (לבנון), 11.9.08

 

סולאנה: "לא בטוח שהסכם השת"פ עם סוריה ייחתם השנה"

הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופאי, חוויאר סולאנה, הביע שביעות רצון מהסימנים החיוביים המגיעים לאחרונה מדמשק, אך הוסיף כי אינו בטוח שהסכם השותפות האירופאי-סורי ייחתם במהלך השנה הנוכחית. לדבריו, לפני קבלת החלטה בעניין, צריכים המוסדות האירופאים לדון בהסכם ולבחון את ההתפתחויות בשטח בכל הנוגע למצב בלבנון ולמו"מ הבלתי ישיר בין סוריה לישראל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.9.08

 

מוסד "זיכרון" העיראקי: יש תיעוד לקשרי סדאם ובן לאדן

גורם במוסד "זיכרון" העיראקי טען, בעילום שם, כי מסמכים שנמצאו במשרדי המודיעין של סדאם חוסיין, מעידים על קשר בין סדאם לבן לאדן. לדברי הגורם, קיים מסמך לפיו איש פוליטי סודאני העביר לעודיי, בנו של סדאם (ב-13.12.94) מסר מבן לאדן, המעוניין בקשר עם המשטר. אישור לקיום פגישה בין בן לאדן לגורם עיראקי המכונה "מ.ע.מ", בנוכחות האיש הסודאני, ניתן מלשכת הנשיא ב-11.1.95. מדו"ח מודיעיני (מ-4.3.05) עולה כי בפגישה נדון שת"פ בתקיפת הכוחות הזרים באזור החיג'אז בסעודיה. המסמכים מעידים גם כי המודיעין העיראקי המליץ לבן לאדן לעזוב את סודאן בגין סכנה לחייו והקשר עימו נמשך כשעבר לאפגניסטן. יצוין כי לא נמצאו ראיות הקושרות את סדאם לפיגועי ה-9.11. בידי מוסד זיכרון, שהוקם ע"י המרצה העיראקי-אמריקאי כנען מכיה, מסמכים רבים מתקופת הבעת' בעיראק.

www.elaph.com, 9.9.08     

 

משה"ח המצרי: כוחות ערביים בעזה - רק בהסכמה פלסטינית

דובר משה"ח המצרי, חוסאם זכי, אמר כי הרעיון לשלוח כוחות ערביים לרצועת עזה לשם השבת היציבות ולבניית כוח ביטחוני כלל-פלסטיני מקצועי - מותנה בהסכמת הפלסטינים.

אל-אהראם (מצרים), 11.9.08

 

סעודיה: נעצרו קיצונים שהסיתו באמצעות האינטרנט

משרד הפנים הסעודי דיווח על מעצרם של חמישה קיצונים שהסיתו באמצעות האינטרטנט צעירים לצאת לג'יהאד. דובר משרד הפנים הסעודי דיווח כי האתרים בהם השתמשו הקיצונים שייכים לערוץ טלוויזיה לוויני מפרצי, לארגון אל-קאעדה ול"רשת פלסטין לחדשות".

אל-וטן (סעודיה), 11.9.08.

 

הפחתת מספר החיילים ארה"ב  בעיראק והגדלתו באפגניסטן

אל-ערב אל-יום (ירדן), 11.9.08/ נאצר אל-ג'עפרי

 

[ראש ממשלת עיראק] אל-מאלכי חושף כי ארה"ב

 מרגלת אחר הממשלה העיראקית

אל-ג'רידה (כווית), 11.9.08/ מחמד אל-עדואני

 

סודאן: ארה"ב עומדת מאחורי התביעה נגד בשיר

כעס בסודאן על אמירה של שגריר ארה"ב באו"ם, לפיה שופטי בית המשפט הפלילי הבינ"ל יוציאו בחודש הבא צו מעצר בינ"ל נגד נשיא סודאן בשיר. כמאל עוביד, שר התקשורת הסודאני, טען שהדבר מוכיח שארה"ב עומדת מאחורי התביעה וכי דברי השגריר נועדו להכשיר את דעת הקהל העולמית לתמוך בצעדי בית המשפט, במסגרת המזימה המערבית להתנכל לסודאן.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 11.9.08  

 

סודאן: איראן לא מאמנת את כוחותינו

בכירים סודאנים המקורבים לבשיר הכחישו ידיעה לפיה איראן מאמנת כוחות של צבא סודאן בדארפור, או שהיא מספקת סיוע כלשהוא לצבא סודאן. ההכחשה באה בעקבות ידיעה שהתפרסמה במגזין היוצא לאור בלונדון, לפיה צבא סודאן השתמש במערב דארפור בציוד צבאי מתוצרת איראן.

אל-חיאת (לונדון), 11.9.08

 

יומון איראני מאיים בפעולות התאבדות

בתגובה להתבטאויות נשיא צרפת ניקולא סרקוזי נגד איראן, איים היומון כיהאן, המקורב למנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, בפעולות התאבדות במקרה של מתקפה צבאית מערבית נגד איראן.

כיהאן (איראן), 11.9.08

 

יום השנה לאירועי ה- 11 בספטמבר

אל-וטן (סעודיה), 11.9.08/ ג'יהאד עוורתאני