המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 5.9.2008
5/9/2008

מה חדש? סיכום יומי 5.9.2008

 

בתקציר: קונדוליסה רייס מגיעה ללוב * אל-מעלם: נסיגה לקווי 67  – בסיס למו"מ *  אסד: תהליך השלים יחכה לממשל האמריקאי הבא * דרישה לסגור מוסדות איראניים בעיראק *  סרקוזי העביר מכתב לגלעד שליט * שבעה הסכמי שת"פ בין סוריה לצרפת

 

ביקור קונדוליזה רייס בלוב

מזכירת המדינה האמריקאית, קונדוליסה רייס, תבקר היום (5.9.08) בלוב. הביקור בא לאחר חתימת הסכם בין ארה"ב ללוב, הפותח דף חדש ביחסי המדינות. רייס צפויה להאיץ בלובים לבצע את ההסכם המעניק  פיצויים לאמריקאים שנפגעו מפעולות טרור המיוחסות ללוב, וללובים שנפגעו ממתקיפה אווירית אמריקאית בשנות ה-90. רייס צפויה לבקר גם במרוקו ובאלג'יריה.

אל-חיאת (לונדון), 4.9.08       

 

דיווח: שלטונות סוריה הודיעו ששאכר אל-עבסי בידיהם

אתר האינטרנט הלבנוני http://www.naharnet.com דיווח כי השלטונות הסוריים הודיעו לנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי המבקר בסוריה, כי מנהיג ארגון "פתח אל-אסלאם", שאכר אל-עבסי עצור אצלם וכי מתקיימים  מגעים בערוצים ביטחוניים בשאלה האם להסגירו ללבנון או לשפוט אותו בסוריה. שר המשפטים הלבנוני, אבראהים אל-נג'אר, אמר כי אינו יודע דבר לגבי הדיווח באתר.

http://www.naharnet.com , 4.9.08, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.9.08

 

אל-מעלם: נסיגה לקווי 67 - הבסיס למו"מ ישיר עם לישראל

שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, אמר כי נסיגה ישראלית לקווי 67' היא בסיס לתחילת המו"מ הישיר בין סוריה לישראל וזו לא סוגיה שתדון במהלכו. לדבריו, זוהי עמדת סוריה מאז ועידת מדריד. מקור סורי המקורב למו"מ, אמר שסוריה העבירה לישראל באמצעות תורכיה מסמך שבו הנקודה העיקרית היא הנסיגה לקווי 67' וזאת בכדי למנוע ערפול מצד ישראל בנושא זה. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.9.08

 

פסגת אסד-סרקוזי; אסד אומר: "לא נוותר על סנטימטר

מרמת הגולן", וכולל בתוכה גם את לבנון

אל-מסתקבל (לבנון), 4.9.08/ חסן בלייבל

 

בשאר אל-אסד:  תהליך השלום ימתין לממשל האמריקאי הבא

במסיבת עיתונאים שכינסו נשיא סוריה, נשיא צרפת, אמיר קטר ור"מ תורכיה לאחר הפסגה המרובעת בדמשק, הזהיר בשאר אל-אסד כי לבנון עדיין נמצאת במצב "עדין" והביע דאגה מפני ליבוי המהומות בטריפולי ע"י כוחות קיצוניים הנתמכים בידי גורמים מבחוץ. לדבריו, הוא ביקש מנשיא לבנון, מישל סולימאן, לשגר כוחות נוספים מצבאו לאזור הצפון, אחרת לא תישמר היציבות בלבנון. הוא גם קרא לפתור את עניין הקיצוניות והכוחות הסלפים הפועלים בלבנון ונתמכים רשמית בידי מספר מדינות. אסד הוסיף כי נשיא לבנון, מישל סולימאן, הסכים להצטרף למו"מ לשלום עם ישראל כאשר זה יגיע לשלבו הישיר. לערוץ "אל-מנאר" אמר אסד, כי לסוריה אין כל אינטרס לוותר על ההתנגדות ועמדתה בנושא ברורה וקבועה וכי תהליך השלום נידחה באופן כולל על לבואו של ממשל אמריקאי חדש. בהודעה מטעם "כוחות ה-14 במרץ" נאמר, כי בקשתו של אסד לשגר יחידות צבא לבנוניות לצפון המדינה וקריאתו ללבנון להיכנס למו"מ עם ישראל, הם התערבות בוטה בענייניה הפנימיים ומוכיחים שסוריה אינה מכירה בריבונותה ובעצמאותה של לבנון והדבר מהווה השפלה לנשיא סולימאן ופוגע במעמדו.

אל-נהאר (לבנון), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-ת'ורה (סוריה), 5.9.08

 

מקור צרפתי: אסד טוען למכשולים בנושא חילופי השגרירים

בעקבות הפגישה בין נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי (3.9.08), מסר מקור המקורב לאליזה כי אסד הדגיש בפגישה שסוריה מוכנה לכונן לאלתר יחסים דיפלומטיים עם לבנון, אולם קיים מכשול חוקתי לבנוני המעכב זאת. במסיבת העיתונאים בעקבות הפסגה המרובעת בדמשק, אמר אסד (4.9.08) כי "הצעדים המשפטיים בנושא מתקדמים וביום מן הימים, לאחר שיסתיימו צעדים אלה, יהיו שגרירים בשתי המדינות". לדבריו, צפוי שזה יקרה לפני סוף השנה.

אל-אח'באר (לבנון), 4.9.08 , תשרין (סוריה), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.9.08

 

שבעה הסכמי שת"פ בין סוריה לצרפת

סוריה וצרפת חתמו אתמול (4.9.08) על שבעה הסכמים, מזכרי הבנות ופרוטוקולים לשת"פ בתחומי הנפט, הגז, ייצור החשמל, ומסילות הרכבת. בין היתר נחתם הסכם המאריך בעשר שנים את החוזה בין חברת הנפט הצרפתית "טוטאל" לחברה הסורית לנפט, המגדיל את חלקה של סוריה בהכנסות. סגן ר"מ סוריה, עבדאללה אל-דרדרי, אמר כי בשבוע הבא תגיע משלחת מחברת התעופה הצרפתית איירבוס כדי לחתום על הסכם עם מוסד התעופה הסורי.

תשרין (סוריה), 5.9.08

 

דרישה בעיראק; לסגור את המוסדות האיראניים בכרבלאא'

איגוד שבטים שיעי בעיר כרבלאא' בעיראק, דרש לסגור את הקונסוליה, את אגודות הצדקה ואת מרכזי התרבות האיראניים בעיר ולגרש את הקונסול האיראני, בשל היותם כיסוי לפעילות המודיעין האיראני.

אל-וטן (סעודיה), 5.9.08

 

המרוץ לנשיאות ארה"ב; מקיין במכונית מרוץ מקרטעת

שעליה כתוב: "ירושת בוש"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.9.08/ אמג'ד רסמי

 

בשולי פסגת דמשק: סרקוזי העביר מכתב לגלעד שליט
במהלך הפסגה המרובעת בדמשק, מסר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מכתב מאביו של החייל הישראלי החטוף גלעד שליט המיועד לבנו אסד העביר את המכתב לקטר וזו מסרה אותו לילי ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, שהבטיח להעבירו לחייל החטוף.
אל-ראיה (קטר), 5.09.08, אל-ערב (קטר), 4.09.08