המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 13.8.2008
13/8/2008


מה חדש? סיכום יומי 13.8.2008

 

בתקציר: אימן נור כותב לאובמה * כווית: שידורים מהאולימפיאדה נפסלו בגלל לבוש לא צנוע *  יומון איראני קורא להדיח את סגן הנשיא * פלגים פלסטיניים: המנהרות גורמות נזק *  נציג סעודיה בליע"ר נוזף באיראן *  חקירה בצרפת נגד שליט לוב וכמה מאנשי משטרו * הפרלמנט הלבנוני הביע אמון בממשלת האחדות

 

מכתב מאימן נור לברק אובמה

במכתב ששלח לברק אובמה, כתב ד"ר אימן נור, מנהיגה לשעבר של מפלגת "אל-ע'ד" האופוזיציונית במצרים, המרצה עונש מאסר באשמת זיוף מסמכי בחירות, כי הסיבה למאסרו היא חלומו לחולל שינוי ולהתמודד על תפקיד נשיא מצרים. נור ציין כי צעדו היווה קריאת תיגר על חלומו של הנשיא מובארכ להוריש את השלטון  לבנו והוסיף כי לחציה של ארה"ב על המשטר המצרי לשחררו - נעשים לשווא. נור הביע תמיכה בעמדותיו של אובמה בדבר הצורך בנסיגה אמריקאית מעיראק ובנוגע ליחסים עם סוריה ואיראן, אך קרא לו לנקוט עמדה תקיפה יותר כנגד המשטרים הדיקטטוריים.

אל-ע'ד (מצרים), אל-מצרי אל-יום (מצרים), 13.8.08

 

כווית: שידורים מהאולימפיאדה נפסלו בגלל לבוש לא צנוע

היומון הכוויתי אל-ג'רידה דיווח שמשרד התקשורת החליט לא לשדר חלק מתחרויות האולימפיאדה בסין, בשל לבושן הלא צנוע של הספורטאיות. כן דיווח היומון ששני חברי פרלמנט סלפים קראו למשרד התקשורת להימנע משידור התחרויות בהן משתתפת ישראל, בשל התנגדותם לנורמליזציה עם "הישות הישראלית".

אל-ג'רידה (כווית), 13.8.08, 12.8.08

 

יחודשו השיחות על נירמול היחסים בין ארה"ב לסודאן

שליח הממשל האמריקאי לסודאן, ריצ'ארד ויליאמסון ויועצו המדיני של נשיא סודאן, מצטפא עת'מאן אסמאעיל הסכימו בפגישתם (12.8.08) בח'רטום לחדש את השיחות על נירמול היחסים בין שתי המדינות. השניים גם דנו באפשרות להקפאת ההליכים נגד נשיא סודאן אל-בשיר בבית המשפט הבינ"ל, ובפרישת כוח שמירת השלום בדארפור (UNAMID). במסיבת עיתונאים הטיל אסמאעיל את האחריות לעיכוב בפרישת UNAMID על האו"ם; ויליאמסון אמר שארה"ב מצפה לתחילת יישום תוכניתו של בשיר לפיתרון המשבר בדארפור.

אל-חיאת (לונדון), 13.8.08 

 

סודאן: מפת דרכים לפתרון המשבר בדארפור

התנועה העממית לשחרור סודאן, המייצגת את המורדים לשעבר בדרום המדינה והחברה כיום בממשלת האחדות, הציעה "מפת דרכים" לפתרון המשבר הפנימי והבינלאומי בדארפור. עיקרי התכנית: העמדה לדין של האחראים לפשעי דארפור בסודאן תחת פיקוח בינלאומי ופתיחת שיחות שלום ישירות בין ממשלת סודאן למורדי דארפור, לאחר איחוד ארגוני המורדים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.8.08

 

יומון איראני: יש להדיח את סגנו של אחמדי-נז'אד

היומון ג'ומהורי-י אסלאמי, התומך בהאשמי רפסנג'אני, יריבו הפוליטי העיקרי של נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נז'אד, דרש להדיח את סגנו של הנשיא, רחים משאי, בשל הצהרותיו בזכות ידידות עם העם האמריקאי והישראלי. לדברי היומון, גאוותו של משאי על דבריו סותרת את עקרון המשטר, "להאבק בישראל עד חיסולה."

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 13.8.08

 

פלגים פלסטיניים בעזה נגד המנהרות

תשעה פלגים פלסטיניים ברצועת עזה פרסמו הודעה בה דרשו לחסל את תופעת המנהרות שבין עזה למצרים. לדבריהם, המנהרות, שנחפרו תחת הסיסמא של שבירת המצור, מנוצלות להברחת סמים ולהעסקת ילדים בחפירתן בתנאים מחפירים.

אל-איאם (רש"פ), 13.8.08

 

רוסיה, המסתירה את אוסטיה מאחורי גבה, סוטרת בכוח

לגאורגיה, כשהאמריקאים עומדים בצד ואומרים: "אחחחח...!"

אל-וטן (סעודיה), 12.8.08/ ג'יהאד עוורתאני

 

נציג סעודיה בליע"ר נוזף באיראן

נציג סעודיה בליגה הערבית, אחמד עבד אל-עזיז קטאן, אמר כי סעודיה אינה אחראית לעלייה הבלתי מוצדקת במחירי הנפט, וכי זו נובעת מאינטרסים אגואיסטיים של המתחרים בשוק הנפט. בנוגע ליחסי סעודיה עם איראן, אמר קטאן כי איראן לא הצליחה ולא תצליח בעתיד ליצור אנרכיה במדינות המפרץ וכי היא נדרשת לחדול מהתערבותה בענייניהן של מדינות אלה.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 13.8.08

 

שר ההגנה האיראני: בנינו צוללת חדשה

שר ההגנה האיראני, מוחמד מוצטפא נג'אר, הצהיר כי איראן הצליחה לבנות צוללת חדשה, בעלת יכולות מתקדמות. נג'אר הוסיף כי הכוחות המזויינים של איראן ערוכים להתמודד מול כל מתקפת פתע  שהיא וכי תגובתם תהיה מוחצת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אירנא (איראן), 12.8.08

 

אל-שרע: "יש לפתור את סוגיית הנעדרים הלבנונים והסורים"

סגו נשיא סוריה, פארוק אל-שרע, אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה של חזבאללה,"אל-מנאר", כי יש להביא לכלל פיתרון את סוגיית הנעדרים הלבנונים והסורים, באופן שישביע את רצונם של שני הצדדים. לדבריו, אסור שסוגיה זו תעיב על יחסי המדינות ופתרונה הוא מפתח לקידום יחסיהן.

אל-מסתקבל (לבנון), 13.8.08

 

חקירה בצרפת נגד שליט לוב בחשד לעינויים מצד אנשי משטרו 

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בצרפת נפתחה חקירה משפטית נגד שליט לוב, מעמר אל-קד'אפי ונגד חמישה שוטרים ורופא לובים, בעקבות תביעה שהגיש אשרף ג'ומעה אל-חג'וג', רופא ממוצא פלסטיני, אשר  ריצה עונש מעצר בלוב יחד עם חמש אחיות בולגריות, באשמת הדבקת ילדים לוביים באיידס. אל-חג'וג', אשר השתחרר מהכלא ב-2007, טען כי עבר עינויים והטרדות מיניות מצד נציגי המשטר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.8.08

 

רוסיה "רוקדת" על גבה של גאורגיה

אל-חיאת (לונדון), 13.8.08/ חביב חדאד

 

מקתדא צדר: ג'יהאד צבאי או תרבותי נגד הכובשים

מנהיג הזרם הצדרי, מקתדא צדר, קרא לשיעים לדבוק בפעילות למען שחרור עיראק והעולם המוסלמי מהכיבוש והאימפריאליזם באמצעות ג'יהאד והתנגדות צבאית, או באמצעות התנגדות תרבותית לאידיאולוגיה המערבית החילונית. יצוין כי הדובר הרשמי של הזרם המהדי אמר כי צבא המהדי לא יפורק מנשקו אלא יפוצל: חלק יעסוק במאבק צבאי וחלק - ברעיוני-תרבותי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.8.08; אל חיאת (לונדון), 12.8.08

 

הפרלמנט הלבנוני הביע אמון בממשלת האחדות

בהצבעת אמון שערך אתמול (12.8.08) הפרלמנט הלבנוני, זכתה ממשלת האחדות הלבנונית לתמיכה של 100 מתוך 127 קולות חברי הפרלמנט. בנאומו לפני ההצבעה, קרא ר"מ לבנון, פואד אל-סניורה, לכוחות הפוליטיים בלבנון לגלות אחריות ולעמוד בהתחייבויותיהם בדבר נטישת השימוש באלימות והענקת גיבוי פוליטי לכוחות החמושים החוקיים.

אל-חיאת (לונדון); אל-אח'באר (לבנון), 13.8.08

 

[המשטרים הצבאיים נישאים על כתפי העמים

המדוכאים  ומוכרים להם אשליות של דמוקרטיה]

אל-דסתור (ירדן), 12.8.08/ ג'לאל אל-רפאעי  

 

מאוריטניה: מדיחי נשיא מאוריטניה התחייבו לקיים בחירות לנשיאות

מדיחי נשיא מאוריטניה המכנים עצמם "המועצה העליונה למדינה" פירסמו אתמול (12.8.08) מסמך המגדיר את סמכויות 12 הקצינים החברים במועצה ושם, באפן רשמי, קץ לשלטונו של הנשיא המודח, סידי מוחמד אולד שיח' עבדאללה.המועצה התחייבה לקיים בחירות דמוקרטיות לנשיאות, בלא ציון מועד קיומן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.8.08